logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Washingtonul nu va lăsa niciun caz de Ebola să intre în SUA, afirmă Rubio

Image

Statele Unite nu vor lăsa niciun caz de Ebola să intre pe teritoriul lor și vor înființa un centru de carantină în Kenya, a declarat miercuri pentru AFP un oficial american, în contextul în care epidemia de febră hemoragică se răspândește în Republica Democratică Congo (RDC), notează AFP.

'Nu putem și nu vom lăsa nici măcar un singur caz de Ebola să intre în Statele Unite', a declarat secretarul de stat american, Marco Rubio, într-o ședință de guvern convocată de președintele SUA, Donald Trump, la Casa Albă.

El a subliniat că guvernul american lucrează 'din răsputeri pentru a limita această criză în țările în care face ravagii în prezent, în special în RDC', precum și în ceea ce privește monitorizarea, pentru 'a se asigura că nicio persoană infectată cu Ebola nu intră în această țară și nu ne creează probleme'.

În timp ce epidemia se răspândește în RDC, Statele Unite doresc să deschidă în Kenya un centru de carantină pentru cazurile suspecte sau confirmate de Ebola, în principal pentru americani, a indicat un oficial al guvernului american sub protecția anonimatului, confirmând o informație din Wall Street Journal.

Acest centru este conceput 'pentru a le permite americanilor care ar urma să părăsească rapid RDC și să fie plasați în carantină să beneficieze de îngrijiri de înaltă calitate, fără a fi nevoiți să sufere riscurile legate de o călătorie lungă de întoarcere spre Statele Unite', a afirmat oficialul.

Un cetățean american care a contractat virusul Ebola în RDC a fost spitalizat într-o unitate specializată din Berlin, la fel ca și soția sa și cei patru copii, considerați cazuri de contact.

El 'răspunde bine la tratament', iar starea sa s-a stabilizat, a anunțat miercuri spitalul Charite.

Sosit săptămâna trecută în capitala Germaniei, pacientul, Peter Stafford, un medic misionar al ONG-ului creștin american Serge, fusese expus la virus în timp ce trata pacienți la spitalul Nyankunde din estul RDC.

Autoritățile americane au declarat că de acum redirecționează toți călătorii americani care au călătorit în RDC, Uganda sau Sudanul de Sud în ultimele 21 de zile către trei aeroporturi din țară pentru screening, la Washington, Atlanta și Houston.

În schimb, rezidenții permanenți care au locuit sau au tranzitat prin aceste țări în ultimele 21 de zile au interdicție de a intra în Statele Unite, pentru o perioadă inițială de 30 de zile.

Peste 1.000 de cazuri suspecte - dintre care 223 de decese - au fost înregistrate până acum de Organizația Mondială a Sănătății (OMS).

Amploarea reală a epidemiei nu este, însă, cunoscută, autoritățile sanitare internaționale estimând că cifrele actuale sunt probabil subevaluate. AGERPRES/(AS - redactor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 560

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 20-06-2026 13:20

Rusia a reținut peste 20 de persoane pentru amenințări la adresa autorității de reglementare a internetului

Serviciul Federal de Securitate (FSB) al Rusiei a anunțat sâmbătă arestarea a peste 20 de persoane pentru amenințări sau participarea la planificarea de atacuri împotriva conducerii Roskomnadzor, autoritatea de reglementare a comunicațiilor din țară, informează EFE. FSB a acuzat serviciile de informații ucrainene că recrutează tine

Politic Ex 20-06-2026 12:44

Ambasadorul Israelului la Națiunile Unite și un oficial al ONU s-au certat la o audiere privind copiii implicați în conflicte

Vineri, la Națiunile Unite, s-au rupt armonia diplomatică, când ambasadorul Israelului și reprezentantul special al secretarului general al ONU pentru copii și conflicte armate s-au implicat într-o ceartă aprinsă la o audiere publică, relatează Reuters. La o reuniune la New York pentru a marca Ziua Internațională pentru Eliminarea

Politic Ex 20-06-2026 12:33

După șeful diplomației ucrainene, și alți oficiali restituie Poloniei distincțiile primite

Șeful biroului prezidențial ucrainean, Kirilo Budanov, a declarat că va urma exemplul șefului diplomației țării sale, Andrii Sîbiga, și va returna o distincție de stat poloneză pe fondul unei dispute istorice dintre cei doi aliați care se învecinează cu Rusia, relatează sâmbătă dpa. Budanov a scris sâmbătă pe Telegram c

Politic Ex 20-06-2026 12:15

SUA consideră 'superficiale' reformele anunțate de Cuba

Statele Unite au respins vineri reformele economice anunțate cu o zi înainte de guvernul cubanez, numindu-le o 'perdea de fum superficială', informează sâmbătă AFP. 'Aceste 'reforme economice' sunt modeste, așteptate de prea multă vreme și, în cele din urmă, nu reprezintă nimic mai mult decât o perde

Politic Ex 20-06-2026 11:06

Japonia va majora taxele de viză pentru prima dată în jumătate de secol, cu creșteri de 400%

Guvernul nipon va majora taxele de eliberare a vizelor pentru străini cu 400% începând din iulie, prima astfel de creștere în 48 de ani, din cauza inflației și a deprecierii yenului, informează sâmbătă EFE. Guvernul nipon a decis vineri să crească taxa de viză cu o singură intrare, inclusiv vizele turistice, de la 3.000

Politic Ex 20-06-2026 10:54

Polonia cere un leadership comun în negocierile despre războiul din Ucraina

Ministrul de externe polonez, Radoslaw Sikorski, a criticat rolul principal jucat de Germania, Franța și Regatul Unit în discuțiile privind încheierea războiului din Ucraina și a insistat ca și Polonia să fie prezentă la masa negocierilor, informează sâmbătă dpa. 'Între Marea Neagră, Marea Baltică și Marea Adriatică

Politic Ex 20-06-2026 10:17

Emisarii SUA și Iranului, în drum spre Elveția, pentru negocieri, în timp ce Israelul continuă atacurile în Liban

Emisarul personal al președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff, și ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi, se îndreptau spre Elveția pentru negocieri, a declarat Axios, deși atacurile mortale ale Israelului în Liban, sâmbătă, ar putea pune la încercare noul armistițiu, important pentru încheierea războiului din Iran, i

Politic Ex 20-06-2026 09:52

Donald Tusk consideră că disputa dintre Polonia și Ucraina îl avantajează pe Putin

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a criticat disputa cu Ucraina și a apreciat că aceasta este în avantajul președintelui rus Vladimir Putin, după ce președintele polonez Karol Nawrocki i-a retras omologului său ucrainean, Volodimir Zelenski, cea mai înaltă distincție a țării sale, Ordinul Vulturul Alb, informează sâmbătă EFE.

Politic Ex 20-06-2026 09:45

Președintele Rodrigo Paz decretează stare de urgență în Bolivia după șapte săptămâni de blocaje rutiere

Președintele bolivian, Rodrigo Paz, a anunțat sâmbătă impunerea stării de urgență în Bolivia 'pentru a elibera drumurile țării', după șapte săptămâni de proteste și blocaje rutiere din partea sectoarelor agricultorilor și a celor având legătură cu fostul președinte Evo Morales, care îi cer demisia, informează EFE.

Politic Ex 19-06-2026 22:46

SUA anunță recepționarea noului avion Air Force One donat de Qatar

Armata aerului americană a anunțat vineri că a primit noul avion prezidențial Air Force One, donat de Qatar, și a dezvăluit primele imagini ale acestui Boeing 747 larg modificat care a suscitat discuții de ordin etic și de securitate, potrivit AFP. 'Proaspăt vopsit în noile culori roșu, alb și albastru și dotat cu cele mai recente mo

Politic Ex 19-06-2026 22:16

Distincție retrasă lui Zelenski de Polonia: Kievul denunță o 'eroare strategică' și o decizie 'disprețuitoare'

Ucraina a denunțat vineri o 'eroare strategică' și o decizie 'disprețuitoare' după anunțul făcut de președintele polonez Karol Nawrocki ca retrage cea mai înaltă distincție a țării omologului său ucrainean, Volodimir Zelenski, pe fondul tensiunilor legate de istoria comună a celor două țări, relatează France Presse. '

Politic Ex 19-06-2026 19:09

UE rămâne de partea Ucrainei, așadar nu va încerca să medieze între aceasta și Rusia, precizează președintele Consiliului European

Uniunea Europeană nu intenționează să fie mediator în negocieri de pace între Rusia și Ucraina, întrucât este de partea Kievului, a declarat vineri președintele Consiliului European, Antonio Costa, după ce unii lideri europeni au sugerat ca UE să găsească o cale de a deveni mediator în astfel de negocieri, idee respinsă de Rusia, întruc&ac

Politic Ex 19-06-2026 18:44

Macron: Centrele de returnare a migranților nu sunt 'nici eficiente și nici conforme cu valorile UE'

Președintele Emmanuel Macron a afirmat vineri că Franța nu va înființa centre pentru migranți în afara granițelor Uniunii Europene, considerând că acestea nu sunt nici eficiente și nici conforme cu valorile Europei, transmite AFP. 'Da pentru o politică care luptă împotriva imigrației ilegale, care ne face mai eficienți, care conduce

Politic Ex 19-06-2026 18:21

Portugalia investighează un grup de extremă-dreapta suspectat că intenționa să atace politicieni și activiști

Autoritățile judiciare portugheze investighează membrii unui grup de extremă-dreapta denumit Mișcarea Armată Lusitană (MAL), suspectați că ar fi intenționat să atace politicieni, inclusiv oficiali guvernamentali, activiști și jurnaliști, relatează vineri agenția EFE. Potrivit săptămânalului Expresso, printre țintele grupului s-ar fi numărat actualul prem

Politic Ex 19-06-2026 18:12

#Ucraina are practic a 'doua cea mai puternică armată a NATO', declară Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a calificat forțele armate ale țării sale drept practic a 'doua cea mai puternică armată a NATO', relatează vineri dpa. Ucraina și-a dovedit capacitatea de a rezista agresiunii ruse și este un partener important pentru țările NATO, a afirmat președintele ucrainean într-o întâlnire cu presa, ad