Cuba pune la îndoială ''obiectivitatea'' șefei diplomației UE în legătură cu criza economică din insulă
Cuba a pus luni sub semnul întrebării ''obiectivitatea'' șefei diplomației UE, Kaja Kallas, în ce privește criza economică și energetică care afectează insula comunistă, aflată sub o presiune crescândă din partea Statelor Unite, relatează AFP.
Kallas a cerut joi, în cadrul unei conferințe de presă la Ciudad de Mexico, încetarea ''controlului'' asupra populației insulei.
''După decenii de proastă gestiune și represiune politică, criza economică din Cuba este pe cale să ajungă într-un adevărat punct critic. Poporul cubanez merită oportunități și libertate, nu mai mult control și izolare'', a declarat ea la conferința de presă.
''A nu recunoaște că pedeapsa colectivă ilegală, crudă și nedreaptă impusă de guvernul Statelor Unite poporului cubanez (...) constituie cauza principală a situației dificile pe care o trăiesc cubanezii astăzi este total lipsit de obiectivitate și dezvăluie un dublu standard clar'', a răspuns ministrul cubanez de externe, Bruno Rodriguez, pe rețeaua X.
''Transformările suverane și profunde pe care le-a cunoscut Cuba în ultimele decenii, bucurându-se de un larg consens popular, țin de treburile noastre interne'', a adăugat ministrul.
Cuba, aflată sub embargou american din 1962, se confruntă de mai mulți ani cu o criză economică foarte gravă, exacerbată în ultimele luni de blocada petrolieră impusă de Washington și de alte sancțiuni economice ale SUA.
Pe 1 mai, președintele american Donald Trump a semnat un ordin executiv care impune un nou pachet de sancțiuni vizând în special activitățile companiilor străine care colaborează cu statul cubanez, inclusiv ale unor companii europene.
Ministrul cubanez a menționat că regretă că șefa diplomației europene nu și-a exprimat ''îngrijorarea sau sprijinul pentru numeroasele companii și cetățeni europeni care sunt amenințați și penalizați de recentele măsuri americane''.
Uniunea Europeană și Cuba sunt legate din 2017 printr-un Acord de dialog politic și cooperare.
Săptămâna trecută, Washingtonul a sporit și mai mult presiunea asupra insulei, punându-l sub acuzare pe fostul președinte Raul Castro într-un caz care datează din 1996. Havana denunță acest lucru ca fiind un pretext pentru a justifica o intervenție militară. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Toth, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolivia: Pe fondul crizei politico-economice în creștere, șeful statului își reduce la jumătate salariul
Președintele bolivian Rodrigo Paz a declarat luni că își va reduce la jumătate salariul și la fel pe cel al miniștrilor din cabinet, pe fondul crizei politice în creștere, marcată de proteste și apeluri la demisia șefului statului, relatează Reuters. Vorbind la un eveniment din Sucre, capitala constituțională a țării, Rodrigo Paz a
Xi Jinping se pronunță pentru întărirea cooperării cu Serbia, cu prilejul unei vizite a lui Aleksandar Vucic la Beijing
Președintele chinez Xi Jinping a făcut apel luni la o întărire a cooperării cu Serbia în domeniile inteligenței artificiale, energiei și infrastructurilor, pe marginea vizitei în China a omologului său sârb, Aleksandar Vucic, relatează AFP. ''Cele două părți ar trebui să-și sporească cooperarea în noile se
Guvernul Cehiei încearcă să impună reguli mai stricte pentru refugiații ucraineni
Guvernul de la Praga a aprobat luni o modificare legislativă care ar impune reguli mai stricte pentru refugiații ucraineni din Cehia, afirmând că reacționează astfel la abuzul unor refugiați de ajutoarele primite și la impresia cetățenilor cehi că sunt dezavantajați față de ucraineni, transmite Reuters. Propunerile guvernului trebuie &ic
Finlanda: Reuniune a autorităților pentru discutarea amenințării în creștere a dronelor
Prim-ministrul finlandez Petteri Orpo a convocat luni o reuniune pentru a discuta despre modul de a gestiona incursiunile dronelor străine, într-un context de îngrijorare privind o eventuală intruziune în spațiul aerian al țării sale, relatează AFP. Mai multe drone ucrainene rătăcite s-au prăbușit în Finlanda din luna m
SUA: DoJ cere iarăși ridicarea unui ordin de interdicție asupra construcției sălii de bal de la Casa Albă
Departamentul Justiției a solicitat din nou unei curți federale să ridice un ordin de interdicție care împiedica continuarea construcțiilor la sala de bal de la Casa Albă dorită de președintele Donald Trump, afirmând că un atac armat de sâmbătă din afara reședinței prezidențiale arată o nevoie urgentă de ameliorare a securității, relatează Reuters.
Moscova avertizează diplomații și cetățenii străini să plece din Kiev, deoarece urmează lovituri
Rusia i-a avertizat luni pe diplomații și cetățenii străini să plece din capitala Ucrainei, deoarece va urma o serie de lovituri, transmit Reuters și AFP. Ministerul de externe de la Moscova a precizat că atacurile ruse vor viza centre de decizie, puncte de comandă și instalații ale industriei de apărare din Kiev. Nu a fost menționat momentul
Doi miniștri israelieni cer intensificarea războiului din Liban
Doi miniștri israelieni de extremă dreapta au cerut luni intensificarea războiului împotriva Hezbollahului pro-iranian în Liban, pe fondul negocierilor în curs pentru oprirea conflictului din Orientul Mijlociu, transmite AFP. Unul dintre cei doi a pledat pentru ocuparea mai multor teritorii, iar celălalt pentru un atac dur asupra Beirutului.
Trump introduce în ecuația pentru Iran și Acordurile Abraham
Președintele american Donald Trump a afirmat luni că state ca Pakistanul, Qatarul, Egiptul, Iordania și Turcia ar trebui să se alăture în masă Acordurilor Abraham încheiate la Washington în 2020, în timpul primului său mandat prezidențial, pentru normalizarea relațiilor dintre Israel și unele țări arabe, transmite Reuters.
Iran: Rănile ghidului suprem Mojtaba Khamenei sunt ''superficiale'', afirmă un purtător de cuvânt al Ministerului Sănătății
Un responsabil iranian a calificat luni drept ''superficiale'' rănile provocate ghidului suprem Mojtaba Khamenei de loviturile americano-israeliene la începutul războiului, o informare rară a puterii despre starea de sănătate a liderului de la Teheran, relatează AFP. Mojtaba Khamenei, care i-a urmat la vârsta de 56
Teheranul pune condiții pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz, SUA și Iranul sunt încă departe de un acord
Un oficial iranian a afirmat că prima fază a redeschiderii Strâmtorii Ormuz trebuie să includă deblocarea activelor Iranului, eliminarea minelor marine și ridicarea blocadei americane, scrie cotidianul Washington Post, citat luni de Xinhua. Purtătorul de cuvânt al ministerului de externe de la Teheran, Esmail Baghaei, a declarat lu
Armenia ar putea pierde prețul ''foarte atractiv'' pentru gazul rusesc dacă se îndepărtează de Moscova (Kremlinul)
Kremlinul a anunțat luni că Armenia ar putea pierde prețul ''foarte atractiv'' pe care îl plătește pentru gazul rusesc dacă se îndepărtează de integrarea cu Rusia, relatează Reuters. Armenia este membră a unei uniuni economice conduse de Rusia și este puternic dependentă de Moscova pentru resurse energetice, dar &ic
#Ucraina: Doi morți și aproape 20 de răniți într-o lovitură rusească în nord-estul țării
Un atac rusesc în regiunea ucraineană Harkov s-a soldat luni cu doi morți și 19 răniți, au anunțat autoritățile locale, relatează AFP. Doi bărbați, în vârstă de 68 și respectiv 25 de ani, au fost uciși, iar dintre cei 19 răniți, 17 au fost spitalizați, trei aflându-se în stare gravă, a anunțat guvernatorul regiuni
Un fost lider al Partidului Național Scoțian recunoaște o fraudă de 400.000 de lire sterline
Peter Murrell, fost director general al Partidului Național Scoțian (SNP), a recunoscut luni o fraudă de 400.000 de lire sterline (peste 460.000 de euro) prin deturnare de fonduri de la formațiunea politică pentru cumpărarea unor automobile, a unei autorulote și a unor bunuri de lux, transmite Reuters. El a fost arestat preventiv, iar sentința
Formarea noului guvern, aproape de sfârșit în Letonia
Formarea unui nou guvern în Letonia se apropie de sfârșit, la aproape două săptămâni după demisia fostului premier Evika Silina, relatează luni dpa. Prim-ministrul desemnat Andris Kulbergs a declarat luni, la Riga, că discuțiile coaliției au dus la un acord privind împărțirea responsabilităților între cele patru p













