logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Liban: Patru morți în atacuri israeliene în sudul țării

Imagine din galeria Agerpres

Ministerul Sănătății din Liban a anunțat că atacurile aeriene israeliene efectuate sâmbătă în sudul țării au ucis patru persoane, în pofida unui armistițiu fragil prelungit săptămâna aceasta în războiul dintre Israel și mișcarea libaneză pro-iraniană Hezbollah, informează AFP și EFE.

'Două atacuri ale inamicului israelian care au vizat un camion și o motocicletă în orașul Yohmor al-Shaqeef din districtul Nabatieh au ucis patru persoane', a declarat ministerul într-un comunicat.

Aceste decese survin după atacurile aeriene israeliene care au ucis șase persoane vineri în sudul Libanului, potrivit aceleiași surse.

Președintele american Donald Trump a anunțat joi prelungirea armistițiului din Liban, care a intrat în vigoare pe 17 aprilie.

Finanțată și susținută de Iran, mișcarea șiită Hezbollah a atras Libanul în conflictul din Orientul Mijlociu pe 2 martie prin lansarea de rachete asupra Israelului, invocând răzbunarea morții liderului suprem iranian Ali Khamenei, ucis în timpul unei ofensive americano-israeliene împotriva Republicii Islamice.

Agenția de știri libaneză ANI a relatat sâmbătă că artileria israeliană a lovit mai multe locații din sudul Libanului.

De asemenea, a relatat despre o 'explozie violentă' în Khiam, un oraș strategic situat la est de granița cu Israelul unde, potrivit agenției de știri, armata israeliană a distrus 'sistematic' case și alte clădiri.

Armata israeliană a avertizat din nou sâmbătă locuitorii să nu se întoarcă în zecile de localități din sudul Libanului situate în spatele 'liniei galbene' pe care a stabilit-o la aproximativ zece kilometri în interiorul teritoriului libanez de-a lungul frontierei.

Totodată, a raportat despre atacuri în timpul nopții asupra unor lansatoare de rachete ale Hezbollah din mai multe zone.

Potrivit autorităților libaneze, atacurile israeliene au ucis peste 2.490 de persoane în Liban din 2 martie.

Vineri, deputatul Hezbollah, Ali Fayad, a declarat că mișcarea își rezervă dreptul de a răspunde la orice 'agresiune' israeliană în timpul armistițiului, apreciind că prelungirea armistițiului nu are 'niciun sens' având în vedere continuarea 'acțiunilor ostile' de către Israel. AGERPRES/(AS - redactor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 108

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 25-04-2026 18:29

Guvernul american autorizează Venezuela să plătească onorariile avocaților fostului președinte Nicolas Maduro

Guvernul american și-a dat aprobarea ca Venezuela să plătească onorariile avocaților lui Nicolas Maduro, fostul președinte venezuelean care este deținut în Statele Unite, potrivit unui document judiciar, informează sâmbătă AFP. Administrația americană a împiedicat anterior statul venezuelean să plătească onorariile avocaților

Politic Ex 25-04-2026 18:07

Franța și Grecia își consolidează alianța strategică prin nouă acorduri și o clauză de asistență militară reciprocă

Franța și Grecia și-au consolidat alianța strategică prin semnarea a nouă acorduri bilaterale, inclusiv unul care prevede o cooperare mai strânsă între industriile militare și o clauză de asistență militară reciprocă în cazul unui atac din partea unei terțe părți, informează sâmbătă EFE. 'Alianța dintre cele două ță

Politic Ex 25-04-2026 16:18

Zelenski propune ca următoarea rundă de negocieri a Ucrainei cu Rusia să aibă loc în Azerbaidjan

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski, aflat în vizită în Azerbaidjan, a propus sâmbătă ca următoarea rundă de negocieri cu Rusia să se desfășoare în această țara din Caucaz, informează EFE. 'L-am informat pe președintele Azerbaidjanului că suntem pregătiți pentru negocieri trilaterale (în țara sa)', a declarat președi

Politic Ex 25-04-2026 15:27

Șeful diplomației iraniene a avut discuții la Islamabad cu autoritățile pakistaneze pe tema negocierilor de pace cu SUA

Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi s-a întâlnit sâmbătă, la Islamabad, cu Asim Munir, șeful forțelor de apărare ale Pakistanului și mediator șef în conflictul dintre Statele Unite și Republica Islamică, la întâlnire participând și înalți oficiali din aparatul de apărare și securitate pakistanez, informează EFE.

Politic Ex 25-04-2026 14:51

Președintele sârb Aleksandar Vucic compară Europa cu Imperiul Roman înainte de cădere

Președintele sârb Aleksandar Vucic a criticat aspru Europa sâmbătă de la Paris, acuzând-o că 'a rămas în urmă' la nivel global și că încă crede că deține 'un fel de superioritate morală', comparând-o în același timp cu Imperiul Roman de Apus înainte de cădere, relatează AFP. 'Credem în m

Politic Ex 25-04-2026 14:08

În vizită în Azerbaidjan, Zelenski anunță consolidarea cooperării în domeniile securității și energiei

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat sâmbătă, în timpul primei sale vizite în Azerbaidjan de la începutul invaziei rusești din Ucraina în februarie 2022, o consolidare a cooperării dintre Kiev și Baku în domeniile securității și energiei, relatează AFP. 'Am semnat șase documente astăzi', a declarat pre

Politic Ex 25-04-2026 13:19

Ucraina: Cel puțin cinci morți și 34 de răniți în atacuri rusești la Dnipro

Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte 34 au fost rănite, inclusiv doi copii, în atacuri rusești la Dnipro, în zona de centru-est a Ucrainei, au anunțat autoritățile sâmbătă, determinându-l pe președintele Volodimir Zelenski să ceară noi sancțiuni împotriva Moscovei, relatează AFP. În total, ultimele atacuri rusești

Politic Ex 25-04-2026 11:33

Palestinienii sunt chemați să voteze în alegeri municipale, primul scrutin de la războiul din Gaza

Palestinienii din Cisiordania și din zona Deir el-Balah din Fâșia Gaza au început să voteze sâmbătă pentru a-și alege primarii și consilierii municipali, în primele alegeri de la începutul războiului din Gaza, pe fondul dezamăgirii și al opțiunilor politice limitate, relatează AFP. Aproape 1,5 milioane de persoane sunt înreg

Politic Ex 25-04-2026 10:40

Autoritățile ucrainene au raportat un val de atacuri rusești de-a lungul țării în cursul nopții

Un atac major rusesc asupra Ucrainei, comis în cursul nopții, a ucis patru persoane și a rănit peste 30, în contextul în care Moscova a lansat un val de peste 660 de drone și rachete care au vizat orașul Dnipro din sud-estul Ucrainei și au lovit alte câteva regiuni, relatează Reuters. 'Practic, rușii au bombardat toată noaptea Dnipr

Politic Ex 25-04-2026 09:55

Departamentul de Stat al SUA a emis un avertisment global cu privire la presupuse furturi de AI comise de companii chineze

 hDepartamentul de Stat al SUA a ordonat o acțiune globală pentru a atrage atenția asupra a ceea ce consideră a fi eforturi pe scară largă ale companiilor chineze, inclusiv startup-ul de inteligență artificială DeepSeek, de a fura proprietate intelectuală de la laboratoarele americane de inteligență artificială, conform unei telegrame diplomatice consultate de Reuters.

Politic Ex 25-04-2026 08:40

Trump spune va discuta cu Regele Charles despre taxa pe serviciile digitale și NATO (Reuters)

Președintele american Donald Trump a declarat vineri pentru Reuters că Iranul, NATO și taxa pe serviciile digitale din Regatul Unit se numără printre subiectele pe care intenționează să le discute cu Regele Charles în timpul vizitei acestuia la Washington de săptămâna viitoare. 'Voi vorbi despre tot', a spus Trump în timpul unui inter

Politic Ex 24-04-2026 22:05

Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe anunță că urmează să intre în concediu de maternitate

Purtătoarea de cuvânt de la Casa Albă, Karoline Leavitt, a anunțat vineri că se pregătește să intre în concediu de maternitate pentru a da naștere celui de-a doilea copil al său, informează AFP. ''Aceasta va fi cu siguranță ultima mea conferință de presă pentru o vreme'', a spus Leavitt, o susținătoare ferventă a președintelui Donal

Politic Ex 24-04-2026 21:51

Macron vorbește despre un 'moment unic' în care Trump, Putin și Xi Jinping 'se opun cu îndârjire europenilor'

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri, la Atena, că Europa trăiește un 'moment unic' în care 'un președinte american, un președinte rus și un președinte chinez se opun cu îndârjire europenilor', relatează AFP. 'Acesta este momentul potrivit pentru noi să luăm măsuri decisive', a adăugat președintele fr

Politic Ex 24-04-2026 21:07

SUA: Steve Witkoff și Jared Kushner vor merge sâmbătă în Pakistan pentru noi negocieri cu Iranul

Emisarii președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff și Jared Kushner, vor sosi sâmbătă dimineață la Islamabad pentru noi negocieri cu Iranul negociate de Pakistan, în vederea încheierii războiului din Orientul Mijlociu, a declarat vineri purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, pentru Fox News, relatează AFP și Reuters.