OCDE, îngrijorată de o 'scădere istorică' a ajutorului pentru dezvoltare acordat de membrii săi în 2025
Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) și-a exprimat joi îngrijorarea legată de scăderea cu 23,1% a ajutorului public pentru dezvoltare în 2025, cauzat de reducerea contribuțiilor principalilor donatori, în frunte cu SUA, într-un context bugetar și geopolitic tensionat ce va marca și anul curent, transmite AFP.
Conform datelor preliminare publicate joi de OCDE, sumele consacrate ajutorului public pentru dezvoltare de către țările membre ale Comitetului de ajutor pentru dezvoltare (CAD) al organizației au însumat 174,3 miliarde de dolari în 2025, în scădere pentru al doilea an consecutiv.
Ajutorul pentru dezvoltare anticipat pentru 2025 scade la nivelul din 2015 și cu 4,2% în raport cu 2019, după ce crescuse cu 32,7% în perioada 2019-2023.
El reprezintă 0,26% din PIB al statelor din comitet, departe de obiectivul de 0,7% al Națiunilor Unite.
'Este extrem de preocupant să constatăm că ajutorul pentru dezvoltare a înregistrat o scădere atât de brutală în 2025', măsurată în termeni reali (ajustați cu inflația și cu fluctuațiile ratelor de schimb), a comentat președintele Comitetului de ajutor pentru dezvoltare, Carsten Staur, într-un comunicat.
Cu atât mai mult cu cât 'epoca noastră se caracterizează prin nevoi umanitare în creștere, presiuni puternice care apasă asupra celor mai sărace și fragile țări, precum și prin incertitudini crescânde pe întreaga planetă și printr-o insecuritate masivă', a subliniat el.
Pe fondul înmulțirii crizelor internaționale și al finanțelor publice în dificultate, multe țări dezvoltate și-au redus ajutorul pentru dezvoltare.
În timp ce 26 din cele 34 de state membre ale CAD și-au redus ajutorul pentru dezvoltare anul trecut, 95,7% din această reducere a aparținut principalelor cinci țări donatoare: SUA (-75,1), Germania (-17,4%), Franța (-10,9%), Marea Britanie (-10,8%) și Japonia (-5,6%).
Deși finanțarea sa a scăzut, Germania a luat pentru prima dată locul SUA ca prim donator (29,1 miliarde de dolari, față de 29 miliarde).
În raportul său, OCDE afirmă că 'această scădere ridică, de asemenea, semne de întrebare cu privire la eficiența și eficacitatea ajutorului pentru dezvoltare care rămâne desfășurat, precum și la perspectivele incerte pe termen scurt pentru arhitectura internațională a finanțării dezvoltării'.
Această situație a penalizat programele de dezvoltare de bază, ajutorul umanitar și ajutorul dedicat costurilor cu refugiații, precum și, din punct de vedere geografic, Africa și țările cel mai puțin dezvoltate.
Și în cazul Ucrainei, ajutorul bilateral asigurat de țările CAD s-a redus cu 38,2%, la 10,3 miliarde de dolari, tras în jos de Statele Unite (-91,1%). Cu toate acestea, ținând cont de contribuțiile instituțiilor Uniunii Europene, ajutorul bilateral a înregistrat o creștere de 18,7%, la 44,9 miliarde de dolari, volumul de ajutor 'cel mai important furnizat vreodată unei țări'.
OCDE, care va publica în decembrie cifrele definitive, anticipează că presiunile politice și bugetare se vor menține în 2026 și că ajutorul pentru dezvoltare va cunoaște o nouă scădere, de 5,8%.
Implicată într-un război costisitor cu Iranul, Casa Albă prevede, spre exemplu, în proiect de buget pentru 2027, să taie mai multe miliarde de dolari din ajutorul pentru dezvoltare sau pentru asistență umanitară, în timp ce dorește să crească semnificativ cheltuielile militare, deja colosale.
Printre statele care, dimpotrivă, au majorat în 2025 ajutoarele pentru dezvoltare se numără Danemarca, Ungaria, Italia, Luxemburg, Spania, Suedia, Islanda și Norvegia.AGERPRES/(AS - redactor: Irina Cristea, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trimisul special al lui Putin se află în SUA, unde se întâlnește cu membri ai administrației Trump (surse)
Trimisul special al președintelui rus Vladimir Putin, Kirill Dmitriev, se află în prezent în Statele Unite și se întâlnește cu membri ai administrației președintelui american Donald Trump pentru a discuta despre un acord de pace în Ucraina și despre cooperarea economică dintre SUA și Rusia, au declarat pentru Reuters surse care au cunoșt
VIDEO Rutte spune că l-a numit pe Trump 'daddy' în urma unor erori de traducere
Secretarul general al NATO, olandezul Mark Rutte, a explicat joi că remarca sa controversată de anul trecut, în care s-a referit la președintele SUA, Donald Trump, ca la 'daddy' ('tati') s-a datorat unei erori de traducere în limba engleză, potrivit EFE. În cadrul unui forum la Washington, Rutte a fost î
Război în Iran: Donald Trump se declară 'foarte optimist' înaintea negocierilor-cheie în Pakistan
Președintele american Donald Trump s-a declarat joi 'foarte optimist'cu privire la posibilitatea încheierii unui acord de pace cu Iranul, înainte de începerea negocierilor-cheie în Pakistan în acest weekend, în pofida armistițiului fragil care le precedează, potrivit France Presse. 'Ei se exprimă foarte diferit &
Un petrolier neiranian străbate Strâmtoarea Ormuz, primul după încetarea focului (MarineTraffic)
Petrolierul 'MSG', sub pavilion gabonez, a devenit prima navă neiraniană care străbate cu o încărcătură Strâmtoarea Ormuz pentru a părăsi Golful Persic, după intrarea în vigoare a fragilului armistițiu între SUA și Iran, potrivit datelor serviciului de urmărire a navelor MarineTraffic, informează AFP. Nava, care transportă 6.941
Venezuela: Tiruri cu gaze lacrimogene împotriva manifestanților care se îndreptau spre palatul prezidențial din Caracas
Poliția venezueleană a recurs la tiruri cu gaze lacrimogene împotriva celor circa 2.000 de manifestanți reuniți joi la Caracas pentru a cere creșteri salariale în fața palatului prezidențial Miraflores, potrivit AFP. 'Să mergem la Miraflores!'. 'Se tem că poporul va ajunge la Miraflores!', strigau manifestanții forțelor de securitat
'Nu suntem doar o bucată de gheață': Groenlanda ripostează la declarația lui Trump
Premierul Groenlandei, Jens-Frederik Nielsen, a făcut apel la aliații NATO să rămână uniți în apărarea dreptului internațional, respingând totodată ultimele declarații ale președintelui american Donald Trump cu privire la insula arctică, teritoriu autonom în cadrul Regatului Danemarcei. Trump își exprimase frustrarea față de refuz
Asaltată de dronele rusești, #Ucraina lansează apărarea antiaeriană privată
Companii dotate cu mitraliere: în fața sutelor de drone rusești lansate în fiecare zi asupra Ucrainei, Kievul și-a deschis apărarea antiaeriană societăților private pentru că ele își asigură propria securitate, ușurând astfel misiunea armatei, afirmă într-un interviu acordat joi AFP un înalt responsabil militar ucrainean.
Liban: Nou ordin de evacuare israelian pentru sudul Beirutului, inclusiv șoseaua spre aeroport
Armata israeliană le-a cerut joi din nou locuitorilor să evacueze mai multe cartiere din sudul capitalei libaneze Beirut, avertizând că urmează noi lovituri împotriva Hezbollah, aliat al Iranului, la o zi după bombardarea masivă a Libanului, transmite AFP. Pentru prima dată, ordinul de evacuare, care se întinde dincolo de periferia sudică, pr
#Ucraina: Zelenski s-a întâlnit cu reprezentanți ai minorității maghiare, înaintea alegerilor din Ungaria
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat joi că s-a întâlnit cu membri ai minorității maghiare din regiunea ucraineană Transcarpatia, o acțiune simbolică înaintea alegerilor legislative care au loc duminică în Ungaria și de la care el speră să aducă înlăturarea de la putere a premierului ungar Viktor Orban. 'Aici, &
Rusia își reafirmă disponibilitatea de a scoate din Iran uraniul îmbogățit
Rusia și-a reafirmat joi disponibilitatea de a ajuta Iranul să scoată din țară uraniul îmbogățit dacă Republica Islamică va decide în cele din urmă acest lucru, informează EFE. 'Propunerea noastră rămâne pe masă, președintele Rusiei a exprimat-o în repetate rânduri', a declarat directorul agenției nucleare Rosatom, Aleksei
Merz consideră că războiul a pus NATO la grea încercare, subliniind că nu dorește o divizare a Alianței
Cancelarul german Friedrich Merz a admis joi că ofensiva americano-israeliană împotriva Iranului a devenit un 'test de rezistență' pentru relațiile transatlantice, în contextul nemulțumirilor președintelui Donald Trump cu privire la presupusa lipsă de sprijin din partea aliaților europeni și a amenințării sale de a părăsi NATO, asigurând totodată că
Spitalele din Liban ar putea rămâne fără provizii medicale vitale în câteva zile, avertizează OMS
Spitalele din Liban ar putea rămâne în câteva zile fără kituri de primă necesitate salvatoare de vieți în cazuri de traumatisme grave, dat fiind că proviziile sunt aproape de a fi epuizate din cauza numărului mare de victime ale atacurilor masive israeliene de miercuri, a indicat joi Organizația Mondială a Sănătății, potrivit Reuters. A
Rutte le-a transmis membrilor NATO că Trump vrea angajamente privind Strâmtoarea Ormuz în câteva zile (Reuters)
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a informat unele țări membre ale Alianței că președintele american Donald Trump dorește angajamente concrete din partea lor în următoarele zile pentru o contribuție la securizarea Strâmtorii Ormuz, au declarat joi agenției Reuters trei diplomați europeni. Rutte s-a întâlnit miercuri cu Trump la Wa
Un reporter al Al Jazeera, ucis într-un atac israelian cu dronă în Gaza
Un reporter al postului de știri Al Jazeera din Qatar a fost ucis într-un atac israelian cu dronă în Fâșia Gaza, transmite dpa. Apărarea civilă palestiniană a anunțat că Mohammed Wishah a murit miercuri, când vehiculul cu care se deplasa în vestul orașului Gaza a fost ținta unui atac aerian. Un al doilea pasager a fost și el ucis.











