O întâlnire între Trump și Kim ar putea avea loc în această toamnă (fost oficial american)
Un fost oficial al administrației președintelui american Donald Trump a prezis miercuri că republicanul s-ar putea întâlni cu liderul nord-coreean Kim Jong Un pentru un summit în această toamnă, relatează agenția de presă sud-coreeană Yonhap.
Fred Fleitz, fost șef de personal al Consiliului Național de Securitate în timpul primului mandat al lui Trump, a făcut aceste remarci în contextul în care persistă speculațiile conform cărora Trump și Kim ar putea relua dialogul în perioada în care republicanul va vizita China pentru convorbiri cu președintele chinez Xi Jinping, în luna mai.
'Cred că există șanse mari pentru un summit Trump-Kim în această toamnă', a declarat vicepreședintele Institutului de Politici America First la un eveniment de presă în marja unui forum găzduit de Institutul de Studii Politice Asan. 'Președintele Trump a indicat adesea că dorește să reia o diplomație personală de succes... Este ceva în care Trump crede, că acesta a fost un mare succes pe ale cărui temelii trebuie să construiască', a apreciat el.
Fleitz a subliniat că, deși Trump este deschis să se întâlnească din nou cu Kim, nu va renunța la cererea SUA de denuclearizare a Phenianului.
'Administrația Trump s-ar putea alătura discuțiilor cu Coreea de Nord, dar va insista asupra denuclearizării', a insistat fostul oficial american. 'Aș recomanda insistent administrației Trump ca un alt progres să fie acela ca RPDC să înceteze să trimită arme (Rusiei pentru războiul său) în Ucraina. Ele contribuie la un război extrem de sângeros și nu cred că este mult să-i ceri lui Trump să-i spună asta lui Kim Jong Un', a adăugat Fleitz.
În aceeași ordine de idei, Victor Cha, președintele pentru Coreea la Centrul pentru Studii Strategice și Internaționale, a oferit un pronostic 'de peste 50% șanse' ca Trump să se întâlnească cu Kim, după ce se vede cu Xi la Beijing.
'Nu cred că Xi Jinping va dori o întâlnire (între Trump și Kim) înainte de summitul său cu Trump', a spus el. 'Există o șansă mai mare de 50% ca ei (Trump și Kim) să se poată întâlni după reuniunea (dintre Trump și Xi) de la Beijing', a afirmat Cha.
Totodată, Cha a remarcat că, spre deosebire de abordarea față de China, Rusia sau Iran, Trump demonstrează că pune Coreea de Nord într-un 'alt coș' în ceea ce privește potențialul său angajament cu Kim.
'Cred că vrea în mod clar să interacționeze cu el, ceea ce este pur și simplu fascinant', a comentat Cha. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
R.Moldova ar putea primi încă 523 milioane de euro dacă va implementa reformele asumate (șefa Comisiei Europene)
Uniunea Europeană va debloca încă 523 milioane de euro pentru Republica Moldova până la sfârșitul anului dacă autoritățile de la Chișinău vor finaliza reformele asumate, a anunțat luni președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la finalul Summitului UE-Republica Moldova de la Bruxelles. Bruxellesul a promis, totodată, un nou pachet de sprij
Traficul prin Strâmtoarea Ormuz continuă, deși Iranul a anunțat reînchiderea rutei
Traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz continua luni în ritm mai susținut decât înaintea acordului de săptămâna trecută între Iran și Statele Unite, deși iranienii au anunțat sâmbătă că închid din nou ruta pe care se desfășurau înainte de conflict o cincime din transporturile mondiale de petrol și gaze, informeaz
Summitul UE-R.Moldova: Avem o cursă contra cronometru pe care vrem să o câștigăm (Maia Sandu)
Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul celui de-al doilea Summit de discuții UE-R. Moldova, îndemnând partenerii europeni ai Chișinăului și populația moldoveană să nu rateze această șansă care a apărut. În acest sens, Maia Sandu a subliniat: '
Pistorius pledează pentru o 'tranziție ordonată', în timp ce SUA planifică reduceri militare în Europa
Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a pledat luni pentru acorduri clare privind planurile SUA de a-și reduce angajamentele militare în Europa, avertizând că o retragere dezordonată ar putea crea lacune periculoase în materie de capabilități, relatează dpa. 'Este nevoie de o tranziție ordonată, pentru că nimeni
Rubio, de marți într-un mini-turneu în țările Golfului, pe fondul negocierilor cu Iranul
Șeful diplomației americane Marco Rubio va pleca marți într-un mini-turneu în trei țări din Golf, pe fondul negocierilor cu Iranul destinate să pună capăt definitiv războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP. Secretarul de stat american, care va face prima vizită în Orientul Mijlociu de la începutul războiului
Guvernul Cehiei îl exclude pe președintele Petr Pavel din delegația la summitul NATO
Guvernul de la Praga a comunicat luni că nu îl va include pe președintele Petr Pavel în delegația Cehiei la summitul NATO de luna viitoare, transmite Reuters. Decizia este contrară tradiției și prefigurează o confruntare legală între premierul Andrej Babis si Pavel, fost general de carieră, comandant al armatei cehe și șef al
Volodomir Zelenski îi transmite lui Keir Starmer: 'Vei fi binevenit întotdeauna în #Ucraina!'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a mulțumit luni lui Keir Starmer - care își anunțase anterior demisia din funcția de premier al Regatului Unit - pentru sprijinul acordat și i-a transmis aprecierea poporului ucrainean, relatează EFE. 'Keir, vei fi întotdeauna binevenit în Ucraina', a scris Zelenski pe contu
Război Israel-Hezbollah: JD Vance discută cu președintele libanez despre o celulă de prevenire
Președintele libanez Joseph Aoun a avut luni o convorbire telefonică cu vicepreședintele american JD Vance cu privire în special la crearea unei celule preventive menite să pună capăt războiului între Israel și gruparea șiită proiraniană Hezbollah, a indicat președinția de la Beirut, citată de AFP. Ca rezultat al primei runde de ne
Republica Moldova a finalizat 93% din reformele prevăzute în Planul de creștere, anunță președinta Comisiei Europene
Republica Moldova a finalizat până acum 93% din reformele prevăzute în Planul de creștere, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după încheierea Summitului UE-RMoldova, desfășurat luni la Bruxelles, transmite AFP. La acest summit Uniunea Europeană a fost reprezentată de președinții Antonio Costa (Cons
Teheranul a acceptat revenirea inspectorilor AIEA în Iran, declară JD Vance
Iranul a acceptat să-i invite din nou pe inspectorii Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său, a afirmat luni în Elveția vicepreședintele american JD Vance, la o zi după negocieri desfășurate aici pentru a se pune capăt războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP. Teheranul și-a suspendat cooperare
Ungaria: Premierul Peter Magyar anunță că președintele Tamas Sulyok va fi înlăturat printr-un amendament constituțional
Premierul ungar Peter Magyar a anunțat luni că guvernul său va iniția înlăturarea președintelui Tamas Sulyok printr-un amendament constituțional și că va lansa o reformă constituțională în toamna acestui an, transmit MTI și Reuters. ''Vom iniția încheierea mandatului președintelui în funcție, ca parte a 'ope
Demisia lui Starmer: UE și Londra reevaluează posibilitatea de a menține summitul prevăzut pentru 22 iulie
Uniunea Europeană și guvernul britanic reevaluează posibilitatea de a menține summitul lor prevăzut pentru 22 iulie la Bruxelles, a declarat luni Comisia Europeană, după anunțul demisiei premierului Keir Starmer, transmit AFP și Reuters. ''Relațiile noastre cu Regatul Unit sunt și vor rămâne solide. În legătură cu summitul
Kremlinul manifestă îndoieli că relațiile cu Regatul Unit se vor îmbunătăți după demisia lui Starmer
Kremlinul și-a exprimat luni îndoielile că relațiile între Rusia și Regatul Unit se vor îmbunătăți după demisia premierului Keir Starmer, anunțată cu câteva ore mai devreme, relatează EFE. 'Starmer a fost întotdeauna un partizan al menținerii acestora la nivelul zero, așa cum este situația în prezent'
Regatul Unit: Nigel Farage cere alegeri legislative, după anunțul demisiei premierului Keir Starmer
Liderul partidului Reform UK, Nigel Farage, aflat pe prima poziție în sondajele de opinie la nivel național din ultimele luni din Regatul Unit, a cerut luni convocarea de alegeri parlamentare, după anunțul demisiei premierului laburist Keir Starmer, transmit agențiile de presă Reuters, AFP și dpa. ''Cer alegeri legislative c&acir
Spania: Un fost ministru al transporturilor apropiat de premierul Sanchez, condamnat la 24 ani de închisoare pentru corupție
Fostul ministru spaniol al transporturilor José Luis Abalos, personaj cheie în ascensiunea la putere a prim-ministrului socialist Pedro Sanchez și fostă mână dreapta a acestuia, a fost condamnat luni la 24 de ani de detenție pentru infracțiuni de corupție, a anunțat Tribunalul Suprem de la Madrid, transmite AFP. 'Tribuna














