Macron pledează la Seul pentru o ''coaliție a independenților'' în fața lui Trump și a Chinei
Președintele francez Emmanuel Macron și-a încheiat vineri miniturneul în Japonia și Coreea de Sud cu apelul creării unei 'coaliții a independenților' între democrații pentru a face față ''dominației'' Chinei și ''imprevizibilității Statelor Unite'', transmite AFP.
Așa cum a făcut-o la Tokyo în fața prim-ministrului Sanae Takaichi, Macron a pledat la Seul pe lângă omologul său sud-coreean Lee Jae Myung în favoarea unei astfel de coaliții care, în viziunea sa, ar reuni țările europene, Japonia, Coreea de Sud, Canada și câteva ''mari (state) emergente democratice'', precum India și Brazilia.
În mai 2025, în Singapore, Macron a schițat ideea ''construirii de noi alianțe'' bazate pe dreptul internațional în fața ''provocării țărilor revizioniste care vor să impună, în numele sferelor de influență, sfere de coerciție''. În actualul miniturneu la Tokyo și Seul, el a început însă să folosească termenul de ''coaliție a independenților''.
''Sunt convins că, în chiar acest moment, democrații precum Coreea de Sud și Franța au multe de realizat împreună'', a declarat Macron vineri, adresându-se studenților de la prestigioasa Universitate Yonsei din Seul.
'Pe baza acestui parteneriat, democrațiile din țările voastre de origine, cele din Europa, Canada, Brazilia și India au un program comun', a adăugat el.
'Obiectivul nostru este de a nu fi vasalii a două puteri hegemonice', a insistat președintele francez, promotor de multă vreme al unei 'a treia căi'. 'Și nu vrem să depindem de dominația, să spunem, a Chinei, nici să fim prea expuși imprevizibilității Statelor Unite. Aceasta înseamnă că tocmai de aceea există o marjă de manevră, un spațiu', a adăugat el.
Recunoscând rolul crucial al Statelor Unite în construirea noii ordini mondiale după Al Doilea Război Mondial, Macron a remarcat că ''problema cu care ne confruntăm este că principalele țări, cele care au cea mai mare responsabilitate, încep să pună ele însele în pericol ordinea internațională''.
Cu o zi în urmă, Emmanuel Macron l-a criticat pe omologul său american, apreciind că Donald Trump vorbește prea mult și se contrazice constant.
De asemenea, Macron condamnat războiul împotriva Iranului, 'o operațiune pe care americanii au decis-o singuri cu israelienii', adăugând ironic că ei se plâng acum că nu sunt ''ajutați'' de aliați pe care nu i-au consultat - și care sunt, cu toate acestea, puternic afectați de creșterea prețurilor la energie.
De altfel, întregul miniturneu al lui Macron a fost punctat de un schimb de replici aprins, de la distanță, cu președintele american.
Vineri, în fața studenților sud-coreeni, Macron a spus din nou că problemele puse de Iran sunt imposibil de rezolvat ''pur și simplu prin bombardamente'', și a mers chiar mai departe, invocând eșecurile operațiunilor militare 'în Irak, în Afganistan, în Libia', adică tot atâtea misiuni puternic criticate de Trump și baza sa electorală în trecut.
''Dacă începem să spunem 'nu îmi place regimul vostru (...) așadar voi interveni și vă voi bombarda', deschidem cutia Pandorei'', a avertizat președintele francez.
Înainte de a pleca spre Paris vineri seară, Emmanuel Macron urma să participe la un forum economic franco-coreean, să inaugureze Centrul Pompidou de la Seul și să ia cina cu personalități ale cinematografiei sud-coreene și ale k-pop. AGERPRES/(AS - redactor: Irina Cristea, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mexicul confiscă 24.400 de litri de metamfetamină
Autoritățile mexicane au interceptat 24.400 de litri de metamfetamină lichidă, fiind a doua cea mai mare captură a acestui drog realizată vreodată în țară, a anunțat luni Ministerul Securității, notează AFP. Substanța a fost descoperită într-o regiune în care operează puternicul cartel Sinaloa, fondat de Joaquin 'El Chapo
Negociatorul-șef iranian Ghalibaf afirmă că Strâmtoarea Ormuz va fi administrată de Iran
Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condițiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război și că această cale navigabilă va fi administrată de țara sa, potrivit agenției oficale de presă IRNA, citată de AFP. 'Toată lumea trebuie să știe că administrarea Strâmtori
Bolivia: Fostul președinte Evo Morales anunță o suspendarea barajelor rutiere în bastionul său
Fostul președinte bolivian Evo Morales a anunțat luni suspendarea barajelor rutiere din bastionul său din Chapare, ultimele încă active în țara andină, după mai bine de șapte săptămâni de contestare antiguvernamentală, notează AFP. 'Pentru moment, respectăm un armistițiu. Nu este vorba despre o capitulare', a declarat
Venezuela: Capturarea lui Maduro este un 'punct de cotitură' în relațiile cu Statele Unite, afirmă președinta interimară
Capturarea lui Nicolas Maduro pe 3 ianuarie în timpul unei operațiuni militare americane 'a marcat un punct de cotitură' în relația Venezuelei cu Statele Unite care avansează pe 'o cale bună', a afirmat luni președinta interimară, Delcy Rodriguez, citată de AFP. Sub conducerea lui Delcy Rodriguez, Caracasul și Washi
Trump amenință că nu va ajuta țările NATO dacă acestea o vor cere
Președintele american Donald Trump a amenințat luni țările NATO că nu le va ajuta dacă vor cere acest lucru, justificându-și poziția prin faptul că acestea nu au susținut operațiunea sa militară împotriva Iranului, notează AFP. 'Am cheltuit toți acești bani. Iar apoi, când vrem să avem poate un pic de ajutor pentru un luc
Fostul ministru egiptean Nabil Fahmy a fost numit oficial la conducerea Ligii Arabe
Liga Arabă a aprobat oficial numirea diplomatului egiptean Nabil Fahmy la conducerea sa, în cursul unei reuniuni la Amman, în Iordania, a miniștrilor de externe ai organizației, a indicat aceasta luni într-un comunicat, notează AFP. Nabil Fahmy, care fusese numit secretar general în unanimitate în martie, îș
Hondurasul are în vedere achiziționarea de drone din #Ucraina
Președintele Hondurasului, Nasry Asfura, a declarat luni pentru AFP că are în vedere achiziționarea de drone din Ucraina pentru a securiza frontierele țării și pentru a desfășura operațiuni împotriva traficului de droguri. 'Cu tehnologia pe care o deține, Ucraina ne poate ajuta foarte mult să ne securizăm și mai bine frontierel
O companie aeriană groenlandeză, solicitată să ajute la supravegherea militară
Ministerul danez al Apărării a declarat luni că o companie aeriană locală din Groenlanda a fost selectată pentru a ajuta armata atât pentru transport, cât și pentru supraveghere, notează AFP. Ministerul a reamintit că Parlamentul danez a convenit să elimine treptat utilizarea avioanelor de transport de pasageri în favoarea un
R.Moldova ar putea primi încă 523 milioane de euro dacă va implementa reformele asumate (șefa Comisiei Europene)
Uniunea Europeană va debloca încă 523 milioane de euro pentru Republica Moldova până la sfârșitul anului dacă autoritățile de la Chișinău vor finaliza reformele asumate, a anunțat luni președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la finalul Summitului UE-Republica Moldova de la Bruxelles. Bruxellesul a promis, totodată, un nou pachet de sprij
Traficul prin Strâmtoarea Ormuz continuă, deși Iranul a anunțat reînchiderea rutei
Traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz continua luni în ritm mai susținut decât înaintea acordului de săptămâna trecută între Iran și Statele Unite, deși iranienii au anunțat sâmbătă că închid din nou ruta pe care se desfășurau înainte de conflict o cincime din transporturile mondiale de petrol și gaze, informeaz
Summitul UE-R.Moldova: Avem o cursă contra cronometru pe care vrem să o câștigăm (Maia Sandu)
Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul celui de-al doilea Summit de discuții UE-R. Moldova, îndemnând partenerii europeni ai Chișinăului și populația moldoveană să nu rateze această șansă care a apărut. În acest sens, Maia Sandu a subliniat: '
Pistorius pledează pentru o 'tranziție ordonată', în timp ce SUA planifică reduceri militare în Europa
Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a pledat luni pentru acorduri clare privind planurile SUA de a-și reduce angajamentele militare în Europa, avertizând că o retragere dezordonată ar putea crea lacune periculoase în materie de capabilități, relatează dpa. 'Este nevoie de o tranziție ordonată, pentru că nimeni
Rubio, de marți într-un mini-turneu în țările Golfului, pe fondul negocierilor cu Iranul
Șeful diplomației americane Marco Rubio va pleca marți într-un mini-turneu în trei țări din Golf, pe fondul negocierilor cu Iranul destinate să pună capăt definitiv războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP. Secretarul de stat american, care va face prima vizită în Orientul Mijlociu de la începutul războiului
Guvernul Cehiei îl exclude pe președintele Petr Pavel din delegația la summitul NATO
Guvernul de la Praga a comunicat luni că nu îl va include pe președintele Petr Pavel în delegația Cehiei la summitul NATO de luna viitoare, transmite Reuters. Decizia este contrară tradiției și prefigurează o confruntare legală între premierul Andrej Babis si Pavel, fost general de carieră, comandant al armatei cehe și șef al
Volodomir Zelenski îi transmite lui Keir Starmer: 'Vei fi binevenit întotdeauna în #Ucraina!'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a mulțumit luni lui Keir Starmer - care își anunțase anterior demisia din funcția de premier al Regatului Unit - pentru sprijinul acordat și i-a transmis aprecierea poporului ucrainean, relatează EFE. 'Keir, vei fi întotdeauna binevenit în Ucraina', a scris Zelenski pe contu














