logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Operațiune militară aeriană a SUA în Venezuela cu elicoptere Chinook și unitatea de elită Delta Force (sinteză)

Image

O operațiune militară a Statelor Unite în noaptea de vineri spre sâmbătă, care a implicat un amplu dispozitiv aerian cu elicoptere și forțe speciale de elită, a dus la capturarea președintelui venezuelean Nicolas Maduro și evacuarea acestuia din țară pe cale aeriană, potrivit declarațiilor făcute sâmbătă de președintele american, Donald Trump.

Surse citate de presa americană afirmă că Maduro a fost scos din Venezuela de o unitate Delta Force, după ce operațiunea a inclus elicoptere de transport Chinook și alte mijloace ale forțelor speciale.


Confirmarea Casei Albe

Președintele Donald Trump a confirmat public intervenția într-un mesaj pe rețeaua sa, Truth Social, precizând că 'Statele Unite au desfășurat cu succes un atac la scară largă împotriva Venezuelei și a liderului său, președintele Nicolas Maduro, care a fost capturat, împreună cu soția sa, și scos din țară pe calea aerului'.

Trump a declarat că operațiunea a fost realizată 'în conjuncție cu forțele de ordine ale Statelor Unite' și a anunțat că va oferi mai multe detalii într-o conferință de presă programată mai târziu sâmbătă, la Mar-a-Lago, în Florida.

Într-un scurt interviu acordat publicației The New York Times, citat de EFE, liderul de la Casa Albă a descris intervenția drept 'o operațiune strălucită', rezultatul 'unei planificări intense și al implicării unor militari excepționali'.


Desfășurarea operațiunii

Potrivit Fox News și CBS News, atacul a avut loc în cursul nopții, după luni de consolidare a prezenței militare americane în regiune. Operațiunea ar fi implicat elicoptere Chinook, aeronave militare și unități ale forțelor speciale americane, inclusiv Delta Force, care l-ar fi capturat pe Maduro înainte de a-l evacua din țară, relatează EFE.

Explozii puternice, survoluri de aeronave și coloane de fum au fost observate în Caracas și în alte zone ale Venezuelei timp de aproximativ 90 de minute, potrivit martorilor și imaginilor apărute pe rețelele sociale.

Nu au fost raportate victime americane în operațiunea ordonată de președintele american Donald Trump de a ataca Venezuela și de a-l captura pe Nicolas Maduro, a relatat sâmbătă The New York Times, preluat de EFE.

'Un oficial american a declarat că nu au existat victime americane în operațiune, dar a refuzat să comenteze cu privire la victimele venezuelene', a menționat ziarul.


Motivația Washingtonului

Administrația Trump îl acuză de mult timp pe Nicolas Maduro de conducerea unui 'narco-stat', de fraudarea alegerilor din 2024 și de implicare în traficul internațional de droguri. Washingtonul susține că a exercitat presiuni repetate asupra liderului venezuelean pentru a părăsi puterea.

La rândul său, Maduro a respins constant aceste acuzații, afirmând că Statele Unite urmăresc să preia controlul asupra rezervelor de petrol ale Venezuelei, cele mai mari din lume, relatează Reuters. Într-o declarație înainte de anunțul lui Trump, guvernul venezuelean a afirmat că scopul atacului este ca Statele Unite să pună mâna pe petrolul și mineralele țării.

Statele Unite au realizat o consolidare militară majoră în regiune, inclusiv un portavion, nave de război și avioane de vânătoare avansate staționate în Caraibe. Trump a încercat să impună un blocaj asupra petrolului venezuelean, a extins sancțiunile împotriva guvernului Maduro și a organizat peste două zeci de atacuri asupra navelor despre care Statele Unite susțin că erau implicate în traficul de droguri în Oceanul Pacific și Marea Caraibelor.

Săptămâna trecută, Trump a declarat că Statele Unite au lovit o zonă din Venezuela unde sunt încărcate nave cu droguri, marcând prima ocazie cunoscută în care Washingtonul a desfășurat operațiuni terestre în Venezuela de la începutul campaniei de presiune, relatează Reuters.

Trump a acuzat Venezuela că inundă SUA cu droguri, iar administrația sa bombardează de luni de zile nave provenite din America de Sud despre care susține că transportau droguri. Multe națiuni au condamnat atacurile ca fiind execuții extrajudiciare, iar guvernul Maduro a negat întotdeauna orice implicare în traficul de droguri.


Reacția autorităților de la Caracas

Venezuela respinge, repudiază și denunță agresiunea militară foarte gravă lansată de Statele Unite împotriva teritoriului și a poporului venezuelean, în zone civile și militare, potrivit unui comunicat al guvernului.

'Această invazie reprezintă cel mai mare ultraj pe care l-a suferit țara, determinată de lăcomia insațiabilă pentru resursele noastre strategice', a declarat și ministrul apărării din Venezuela, Padrino Lopez, într-un videoclip postat pe rețelele de socializare.

Totodată, guvernul venezuelean nu a confirmat oficial capturarea sau plecarea lui Maduro din țară. Guvernul Venezuelei nu cunoaște locul în care se află președintele Nicolas Maduro și soția sa, Cilia Flores, a declarat sâmbătă dimineață vicepreședinta Delcy Rodriguez, care a cerut dovezi imediate de viață ale cuplului prezidențial. Rodriguez nu a oferit detalii despre circumstanțele dispariției sau momentul în care cei doi au fost văzuți ultima dată.

Anterior anunțului lui Trump, autoritățile de la Caracas declaraseră stare de urgență națională și mobilizaseră trupele, susținând că atacurile au vizat și statele Miranda, Aragua și La Guaira.


Context regional tensionat

Intervenția directă a SUA este cea mai amplă acțiune militară americană în America Latină de la invazia Panama din 1989, când Washingtonul l-a înlăturat pe Manuel Noriega, pe baza unor acuzații similare cu cele aduse lui Maduro, amintește Reuters. Deși mai multe guverne din regiune se opun regimului Maduro, o acțiune militară directă a SUA reaprinde amintiri dureroase și este, în general, privită cu ostilitate în America Latină.

Opoziția venezueleană, condusă de Maria Corina Machado, laureată a Premiului Nobel pentru Pace în 2025, a declarat că nu are, deocamdată, un comentariu oficial privind evenimentele.

Rămâne neclar în baza cărei autorități legale au fost desfășurate ultimele lovituri americane, în condițiile în care experți în drept internațional au pus deja sub semnul întrebării legalitatea unor operațiuni similare anterioare ale SUA în regiune, comentează Reuters.AGERPRES/(AS - redactor: Mariana Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Citiţi şi:

Venezuela: Explozii puternice auzite la Caracas 

Statele Unite desfășoară lovituri militare împotriva Venezuelei, anunță un oficial american 

Administrația Federală a Aviației din SUA interzice operațiunile în spațiul aerian venezuelean 

Trump: Liderul venezuelean și soția sa, capturați și scoși din țară pe calea aerului 

Venezuela: Aeroportul militar din Caracas, cu urme de foc și pagube la gardul care împrejmuiește obiectivul 

Trump anunță o conferință de presă pe tema situației din Venezuela la 18:00, ora României 

SUA: Senatori democrați condamnă atacurile aeriene ordonate de Trump asupra Venezuelei 

Mesaje de susținere pentru Venezuela după atacurile aeriene efectuate de Statele Unite 

Ministrul apărării de la Caracas spune că SUA au lovit zone rezidențiale și că Venezuela va rezista prezenței forțelor străine 

Venezuela: Unele zone din Caracas au rămas fără curent electric din cauza bombardamentelor americane 

Columbia anunță desfășurarea de trupe la granița cu Venezuela 

Vicepreședinta Venezuelei spune că nu cunoaște locul în care se află președintele Nicolas Maduro și soția sa 

Un oficial al Departamentului de Stat al SUA declară că Maduro va fi judecat, după capturarea sa

Rusia condamnă 'actul de agresiune armată' al Statelor Unite împotriva Venezuelei 

Zeci de oameni părăsesc cel mai mare complex militar din Venezuela, după exploziile din Caracas

Atacurile împotriva Venezuelei s-au încheiat (senator american)

Operațiune militară aeriană a SUA în Venezuela cu elicoptere Chinook și unitatea de elită Delta Force (sinteză)

Venezuela: Madridul se oferă să joace rol de mediator pentru a se ajunge la 'o soluție pașnică'

Guvernul venezuelean solicită o reuniune de urgență a ONU după atacurile americane

Atacul asupra Venezuelei, a șasea intervenție americană în America Latină în 75 de ani

UE cheamă la moderație în criza dintre Venezuela și SUA, după o discuție între Kallas și Rubio

Venezuela anunță că militari și civili au fost uciși în loviturile aeriene lansate de SUA

Diosdado Cabello îi invită la calm pe venezueleni și promite victoria

O organizație neguvernamentală venezueleană cere 'respectarea vieții' deținuților politici, după atacul SUA

Procurorul general al Venezuelei face Washingtonul răspunzător pentru orice i s-ar putea întâmpla lui Maduro

Liderul opoziției israeliene: Iranul trebuie să ia act de ceea ce se întâmplă în Venezuela

Acțiunea SUA în Venezuela se încadrează în autoritatea președintelui, în temeiul Articolului II din Constituție (senator republican)

Reacții pro, contra și prudente la atacul SUA în Venezuela

Rusia cere clarificări imediate privind situația președintelui Maduro după anunțul capturării sale

Maduro și soția sa se confruntă cu acuzații de trafic de droguri în SUA (oficial american)

Nicolas Maduro, de la lider sindical la controversatul președinte al Venezuelei

 

Afisari: 5882

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 26-07-2026 20:02

Zece morți în atacuri reciproce între #Ucraina și Rusia

Șase persoane au fost ucise duminică în atacuri ucrainene asupra zonelor ocupate de Rusia din Ucraina și într-un sat de frontieră, au declarat autoritățile locale ruse, în timp ce patru persoane au murit în atacuri lansate de armata rusă în Ucraina, potrivit Kievului, relatează AFP. Aceste atacuri au loc la o zi d

Politic Ex 26-07-2026 19:05

VIDEO Fostul președinte Juan Orlando Hernandez, grațiat de Trump, s-a întors în Honduras

Fostul președinte hondurian Juan Orlando Hernandez s-a întors duminică în Honduras, la opt luni după ce președintele american Donald Trump l-a grațiat în timp ce acesta executa într-un penitenciar din SUA o pedeapsă de 45 de ani de închisoare pentru trafic de droguri și arme de foc, relatează AFP și Reuters. Herna

Politic Ex 26-07-2026 18:33

Iranul afirmă că va înceta atacurile atât timp cât SUA își mențin pauza în bombardamentele împotriva sa

Teheranul își va opri atacurile atât timp cât Statele Unite își mențin pauza în bombardamentele împotriva Iranului, a declarat duminică un oficial iranian de rang înalt pentru Reuters, după ce președintele Donald Trump a ordonat armatei americane să înceteze toate atacurile pentru a 'da mai mult spațiu diplomației&#

Politic Ex 26-07-2026 18:01

Secretarul general al ONU cere ridicarea imediată a tuturor sancțiunilor împotriva Siriei

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a cerut duminică ridicarea 'imediată' a tuturor sancțiunilor impuse Siriei atunci când președintele înlăturat Bashar al-Assad era la putere, relatează AFP. 'Salut măsurile care au relaxat sancțiunile și au deschis noi posibilități pentru o redresare economică, însă toat

Politic Ex 26-07-2026 16:40

Ministrul german de interne afirmă că atacul împotriva Gay Pride din Berlin a fost un 'atentat terorist'

Anchetatorii consideră că atacul cu mașină asupra mulțimii adunate pentru Gay Pride la Berlin este un 'atentat terorist islamist', a declarat duminică ministrul german de interne, Alexander Dobri

Politic Ex 26-07-2026 15:42

Regatul Unit: Premierul Andy Burnham promite 'să apere interesul național' în fața lui Trump

Noul premier britanic Andy Burnham a declarat duminică că nu va ezita să-și exprime eventualele dezacorduri cu președintele american Donald Trump pentru 'a apăra interesul național' al Regatului Unit, refuzând în același timp să spună dacă are încredere în liderul de la Casa Albă, relatează AFP. 'Nu pot exclude în nici

Politic Ex 26-07-2026 14:49

Grecia salută înscrierea Muntelui Olimp în Parimoniul Mondial al UNESCO

Grecia a sărbătorit duminică înscrierea Muntelui Olimp, cel mai înalt munte din țară, rezervație naturală protejată și, conform mitologiei elene, 'casa' zeilor din Antichitate, în Patrimoniul Mondial al UNESCO, relatează AFP. 'De astăzi (duminică), miticul Munte Olimp devine un munte pentru întreaga umanitate', a scris p

Politic Ex 26-07-2026 14:37

Atac la Gay Pride în Berlin: Suspectul ar fi un susținător al grupării jihadiste Stat Islamic (media germane)

Suspectul în atacul cu mașină asupra mulțimii adunate pentru Gay Pride la Berlin ar fi un susținător al grupării jihadiste Stat Islamic, cu o condamnare anterioară, au relatat duminică două media g

Politic Ex 26-07-2026 14:16

Papa Leon al XIV-lea lansează un nou apel la pace în Orientul Mijlociu

Papa Leon al XIV-lea a cerut din nou duminică, după rugăciunea Angelus, negocieri pentru a se obține pacea în Orientul Apropiat și Mijlociu, relatează AFP. 'Urmăresc cu îngrijorare persistența și escaladarea violenței în Țara Sfântă, ale cărei victime au fost recent și mulți civili, în Cisiordania și Gaza', a spus suveranu

Politic Ex 26-07-2026 13:10

Incendii în Spania: Sanchez spune că urmează 'ore dificile', dar că există evoluții pozitive

Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a declarat că se prefigurează 'ore dificile' în lupta împotriva incendiilor de vegetație din țară, dar a remarcat evoluții pozitive în cursul nopții de sâmbătă spre duminică în ceea ce privește limitarea focurilor din jurul Madridului, relatează AFP.

Politic Ex 26-07-2026 10:23

Iranul și Omanul au discutat din nou despre viitoarea gestionare a Strâmtorii Ormuz

Iranul și Omanul s-au întâlnit din nou pentru a discuta despre viitoarea gestionare a Strâmtorii Ormuz, a anunțat duminică Teheranul, care a vorbit despre discuții 'productive', relatează AFP. Potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghaei, o serie de discuții au avut loc vineri și sâmbă

Politic Ex 25-07-2026 22:35

Iranul confirmă un atac ucrainean asupra unei nave în Marea Caspică și victime printre membrii echipajului

Ministerul de Externe iranian a condamnat sâmbătă un atac ucrainean cu drone asupra unei nave comerciale iraniene în Marea Caspică, precizând că explozia provocată la bordul navei a ucis un marinar și a rănit un altul, transmite Reuters.

Politic Ex 25-07-2026 22:28

VIDEO Rusia pregătește sosirea a 30.000 de soldați nord-coreeni, susține Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a susținut sâmbătă că Rusia ajută Iranul în războiul cu SUA oferindu-i imagini din satelit, că armata rusă ar fi pierdut circa 225.000 de soldați în ultimele șapte luni (morți și răniți) și, prin urmare, Moscova ar pregăti sosirea a circa 30.000 de soldați nord-coreeni care să ajute trupele ruse în răz

Politic Ex 25-07-2026 21:42

Pauză în bombardamentele americane împotriva Iranului, în timp ce Trump încearcă totuși să ofere spațiu diplomației

Armata americană a făcut o pauză după aproape 14 zile consecutive de atacuri aeriene împotriva Iranului, în timp ce președintele Donald Trump așteaptă progrese către o soluție diplomatică menită să oprească escaladarea conflictului, conform relatărilor de sâmbătă din presa americană și israeliană consemnate de agenția EFE. Tr

Politic Ex 25-07-2026 20:46

SUA: Democrații au ales un politician radical de stânga ca înlocuitor al controversatului Graham Platner la alegerile pentru Senat

Partidul Democrat american l-a ales sâmbătă pe Troy Jackson să candideze pentru Senatul SUA - în locul controversatului Graham Platner, acuzat de agresiune sexuală - la scrutinul de la jumătatea mandatului în statul Maine, un stat crucial în alegerile la care democrații vor încerca să le smulgă republicanilor președintelui Donald Trump c