logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Liderul opoziției israeliene: Iranul trebuie să ia act de ceea ce se întâmplă în Venezuela

Image

Liderul opoziției israeliene, Yair Lapid, a avertizat sâmbătă regimul iranian, după atacul SUA asupra Venezuelei și capturarea președintelui țării sud-americane, Nicolas Maduro, că ar trebui să ia act de ceea ce s-a întâmplat, informează EFE.

'Regimul iranian ar trebui să acorde o atenție deosebită la ceea ce se întâmplă în Venezuela', a scris el pe contul său de pe platforma X.

Aceasta este prima reacție a Israelului după ce Statele Unite au bombardat mai multe ținte militare venezuelene sâmbătă dimineața devreme, iar la scurt timp după aceea, președintele american Donald Trump a anunțat capturarea lui Maduro și a soției sale, Cilia Flores, într-o acțiune pe care Biroul Procurorului General al Venezuelei a descris-o drept 'răpire'.

Niciun alt membru al guvernului condus de premierul israelian Benjamin Netanyahu nu a comentat până acum această intervenție militară americană în Venezuela.

Iranul se confruntă în prezent cu proteste stradale pe scară largă din cauza situației sale economice precare, la care regimul de la Teheran a răspuns deschizând focul asupra manifestanților.

Potrivit organizației neguvernamentale de opoziție Hrana, cel puțin opt protestatari și-au pierdut viața în cele șase zile de proteste din Iran.

În acest sens, Trump a amenințat vineri că va acționa împotriva regimului ayatollahilor dacă atacurile împotriva protestatarilor persistă.

Și guvernul Netanyahu a abordat recent posibilitatea de a ataca Iranul, un aliat al Venezuelei, așa cum a făcut-o vara trecută, dacă acesta își reia producția de rachete balistice și programul nuclear. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Citiţi şi:

Venezuela: Explozii puternice auzite la Caracas 

Statele Unite desfășoară lovituri militare împotriva Venezuelei, anunță un oficial american 

Administrația Federală a Aviației din SUA interzice operațiunile în spațiul aerian venezuelean 

Trump: Liderul venezuelean și soția sa, capturați și scoși din țară pe calea aerului 

Venezuela: Aeroportul militar din Caracas, cu urme de foc și pagube la gardul care împrejmuiește obiectivul 

Trump anunță o conferință de presă pe tema situației din Venezuela la 18:00, ora României 

SUA: Senatori democrați condamnă atacurile aeriene ordonate de Trump asupra Venezuelei 

Mesaje de susținere pentru Venezuela după atacurile aeriene efectuate de Statele Unite 

Ministrul apărării de la Caracas spune că SUA au lovit zone rezidențiale și că Venezuela va rezista prezenței forțelor străine 

Venezuela: Unele zone din Caracas au rămas fără curent electric din cauza bombardamentelor americane 

Columbia anunță desfășurarea de trupe la granița cu Venezuela 

Vicepreședinta Venezuelei spune că nu cunoaște locul în care se află președintele Nicolas Maduro și soția sa 

Un oficial al Departamentului de Stat al SUA declară că Maduro va fi judecat, după capturarea sa

Rusia condamnă 'actul de agresiune armată' al Statelor Unite împotriva Venezuelei 

Zeci de oameni părăsesc cel mai mare complex militar din Venezuela, după exploziile din Caracas

Atacurile împotriva Venezuelei s-au încheiat (senator american)

Operațiune militară aeriană a SUA în Venezuela cu elicoptere Chinook și unitatea de elită Delta Force (sinteză)

Venezuela: Madridul se oferă să joace rol de mediator pentru a se ajunge la 'o soluție pașnică'

Guvernul venezuelean solicită o reuniune de urgență a ONU după atacurile americane

Atacul asupra Venezuelei, a șasea intervenție americană în America Latină în 75 de ani

UE cheamă la moderație în criza dintre Venezuela și SUA, după o discuție între Kallas și Rubio

Venezuela anunță că militari și civili au fost uciși în loviturile aeriene lansate de SUA

Diosdado Cabello îi invită la calm pe venezueleni și promite victoria

O organizație neguvernamentală venezueleană cere 'respectarea vieții' deținuților politici, după atacul SUA

Procurorul general al Venezuelei face Washingtonul răspunzător pentru orice i s-ar putea întâmpla lui Maduro

Liderul opoziției israeliene: Iranul trebuie să ia act de ceea ce se întâmplă în Venezuela

Acțiunea SUA în Venezuela se încadrează în autoritatea președintelui, în temeiul Articolului II din Constituție (senator republican)

Reacții pro, contra și prudente la atacul SUA în Venezuela

Rusia cere clarificări imediate privind situația președintelui Maduro după anunțul capturării sale

Maduro și soția sa se confruntă cu acuzații de trafic de droguri în SUA (oficial american)

Nicolas Maduro, de la lider sindical la controversatul președinte al Venezuelei

Afisari: 648

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 19-08-2026 21:07

Șeful ONU condamnă afirmațiile 'periculoase' ale ministrului israelian Itamar Ben Gvir despre Gaza

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a condamnat ''fără echivoc'' miercuri afirmațiile ''periculoase'' ale ministrului israelian al securității naționale, Itamar Ben Gvir, care a spus că Israelul ar trebui să ucidă ''30 sau 40'' de persoane ''în fiecare noapte în Gaza'', informează Fr

Politic Ex 19-08-2026 20:47

Șeful armatei israeliene promite că nu va tolera nicio amenințare la frontiera cu Siria

Șeful Statului-major al armatei israeliene a declarat miercuri, după bombardarea unei baze aeriene din Siria, că armata israeliană nu va permite niciunei ''forțe ostile să se implanteze'' la frontiera siriană, transmite AFP. ''Urmărim evoluția situației pe frontul sirian. Nu vom lăsa forțe ostile să se implanteze la fro

Politic Ex 19-08-2026 19:48

Liderii Japoniei și Turciei se opun instituirii de taxe pentru tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz

Șefa guvernului nipon Sanae Takaichi și președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, au declarat miercuri că se opun instituirii de taxe de tranzit pentru navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz, subliniind colaborarea strânsă între cele două țări pe fondul blocajului în negocierile dintre SUA și Iran, informează Kyodo.

Politic Ex 19-08-2026 19:40

Trump asigură că se va întâlni anul acesta cu Kim Jong Un și estimează la 57 numărul armelor nucleare nord-coreene

Președintele american Donald Trump a afirmat miercuri că se va întâlni până la sfârșitul acestui an cu liderul nord-coreean Kim Jong Un și a menționat că Phenianul deține în prezent 57 de arme nucleare ''foarte puternice'', prima dată când Washingtonul precizează oficial dimensiunea acestui arsenal, relatează agenți

Politic Ex 19-08-2026 19:07

Bulgaria a confiscat arme ascunse într-un camion turcesc încărcat cu smochine, care se îndrepta spre Germania

Poliția vamală bulgară a confiscat, la principalul punct de trecere a frontierei între Bulgaria și Turcia, 45 de pistoale de luptă ascunse într-un camion turcesc care transporta smochine, fructele sezoniere fiind destinate Germaniei, a anunțat miercuri autoritatea vamală, citată de dpa. Armele au fost descoperite la punctul de trec

Politic Ex 19-08-2026 19:01

Coreea de Nord neagă că ar intenționa să retrimită trupe în Rusia pentru a o ajuta în războiul cu #Ucraina

Sora liderului nord-coreean Kim Jong Un, Kim Yo Jong, care deține o poziție privilegiată în cadrul regimului de la Phenian, a descris miercuri drept nefondată afirmația președintelui ucrainean Volodimir Zelenski conform căreia Phenianul intenționează să trimită până la 50.000 de soldați în Rusia pentru a lupta alături de aceasta împotriva Ucra

Politic Ex 19-08-2026 18:48

Premierul francez Sebastien Lecornu cere un răspuns mai ferm la atacurile cibernetice

Premierul francez Sebastien Lecornu a cerut miercuri formarea unei ''noi unități cibernetice'' pentru a oferi un ''răspuns operațional mai reactiv'' la atacurile cibernetice, el deplângând faptul că ''puțini miniștri sunt la nivelul cerut'' în Franța, relatează AFP. ''Ex

Politic Ex 19-08-2026 18:37

China ia în considerare un summit cu Seulul în noiembrie (MAE sud-coreean)

Ministrul chinez de externe Wang Yi a declarat miercuri că Beijingul ia ''în considerare în mod activ'' organizarea unei întâlniri la vârf între liderii Coreei de Sud și Chinei la summitul de la Shenzhen privind cooperarea economică în regiunea Asia-Pacific din noiembrie, a anunțat Ministerul de Externe sud-co

Politic Ex 19-08-2026 18:30

Rusia a început să importe carburanți

Rusia a început să importe carburanți, a afirmat vicepremierul Alexander Novak, citat miercuri de agenția oficială de presă TASS preluată de Reuters. El nu a dat detalii nici despre volumele importate, nici despre sursele importurilor, dar a susținut că guvernul de la Moscova se așteaptă ca mai multe rafinării ruse să își reia prod

Politic Ex 19-08-2026 17:31

Justiția franceză ordonă predarea către Germania a militantului antifascist albanez Rexhino Abazaj

Justiția franceză a ordonat miercuri retrimiterea în Germania a activistului antifascist albanez Rexhino Abazaj, supranumit ''Gino'', pe care Franța refuzase să îl predea Ungariei de teama încălcării drepturilor sale fundamentale, transmite France Presse. Rexhino Abazaj ''este urmărit în casație&

Politic Ex 19-08-2026 17:29

BTA / Premierul Bulgariei: Prima oară după mulți ani, elicoptere și echipaje sunt gata de intervenție la incendii

Prim-ministrul Rumen Radev a informat Consiliul de Miniștri la începutul ședinței obișnuite de miercuri că pentru prima oară după mulți ani Bulgaria are cinci elicoptere și echipaje, precum și un avion Spartan, gata de intervenție pentru stingerea incendiilor. ''Cel mai important este că anul acesta au fost mult mai puține incend

Politic Ex 19-08-2026 17:24

Putin admite că atacurile ucrainene în Rusia produc pagube, dar susține că nu ar fi grave

Președintele rus Vladimir Putin a recunoscut miercuri că atacurile ucrainene cu drone în adâncimea Rusiei provoacă pagube, dar le-a minimalizat susținând că acestea nu sunt grave și nu au consecințe majore asupra economiei ruse și a ordonat guvernului să lanseze un program de reconstrucție a depozitelor avariate sau distruse de loviturile ucrainene,

Politic Ex 19-08-2026 17:09

Negociatorul șef al Iranului pledează la Bagdad pentru consolidarea unei ''noi ordini'' regionale

Negociatorul șef iranian și totodată președintele parlamentului Republicii islamice, Mohammad Bagher Ghalibaf, a subliniat miercuri, în cadrul vizitei începute în Irak, importanța consolidării ''noii ordini regionale'', denunțând în același timp ''ingerința străină'', relatează France Presse.

Politic Ex 19-08-2026 16:45

Bulgaria își consolidează apărarea în fața unor eventuale atacuri iraniene asupra activelor militare americane

Bulgaria a transmis miercuri că și-a consolidat apărarea în fața unui eventual atac al Iranului asupra activelor militare americane aflate pe teritoriul bulgar, după ce ziarul britanic Financial Times (FT) a scris că Teheranul examinează posibile atacuri de represalii împotriva SUA în sud-estul Europei, relatează agenția EFE.

Politic Ex 19-08-2026 16:15

Yemen: Guvernul îi acuză pe rebelii houthi de pregătirea unei ofensive în apropierea Strâmtorii Bab el-Mandeb

Un responsabil yemenit i-a acuzat pe rebelii houthi miercuri, într-o declarație pentru AFP, că s-ar pregăti să cucerească zone adiacente Strâmtorii Bab el-Mandeb, amenințând astfel a doua rută navigabilă vitală după blocarea Strâmtorii Ormuz de către aliatul lor iranian. Trei surse militare ale rebelilor houthi și un pu