logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Dmitri Medvedev despre situația din Venezuela: Doar arsenalul nuclear garantează protecția unei țări

Image

Doar arsenalul nuclear poate garanta 'protecția fiabilă' a unei țări, a declarat sâmbătă fostul președinte rus și actualul secretar adjunct al Consiliului de Securitate, Dmitri Medvedev, comentând situația din Venezuela, transmite EFE.

Potrivit fostului președinte rus, ceea ce trebuie să facă acum toate țările este 'să-și consolideze forțele armate la maximum'.

În acest fel, a adăugat el, vor împiedica 'bogătași îndrăzneți' să le modifice ordinea constituțională 'în căutarea petrolului sau a altceva'.

Moscova a condamnat anterior capturarea liderului venezuelean Nicolas Maduro și a partenerei sale de viață, Cilia Flores, ca fiind o 'încălcare inacceptabilă a suveranității unui stat independent'.

Rusia a criticat, de asemenea, 'agresiunea militară' a Washingtonului împotriva Venezuelei și a făcut apel la dialog pentru a preveni o escaladare suplimentară a tensiunilor.

La rândul său, vicepreședintele Consiliului Federației ruse (camera superioară a parlamentului - n.r.), Konstantin Kosacev, a declarat că operațiunea militară americană împotriva Venezuelei nu are nicio bază legitimă, deoarece țara sud-americană nu a reprezentat nicio amenințare pentru Statele Unite.

'Fără nicio îndoială, Venezuela nu a creat nicio amenințare la adresa Statelor Unite -- nici militară, nici umanitară, nici criminală, nici legată de droguri', a scris Kosacev pe canalul său de Telegram, citat de Xinhua. 'Prin urmare, operațiunea militară actuală, la fel ca acțiunile întreprinse împotriva Venezuelei în ultimele zile și săptămâni, nu au nicio bază substanțială', a spus el.

Kosacev a subliniat că ordinea internațională ar trebui să se bazeze pe dreptul internațional, mai degrabă decât pe așa-numitele reguli impuse de țări individuale. El a spus că dreptul internațional a fost în mod clar încălcat, adăugând că 'o ordine stabilită în acest mod nu trebuie să prevaleze'.

El și-a exprimat totodată încrederea că majoritatea națiunilor se vor distanța ferm de atacul asupra Venezuelei și îl vor condamna. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Citiţi şi:

Venezuela: Explozii puternice auzite la Caracas 

Statele Unite desfășoară lovituri militare împotriva Venezuelei, anunță un oficial american 

Administrația Federală a Aviației din SUA interzice operațiunile în spațiul aerian venezuelean 

Trump: Liderul venezuelean și soția sa, capturați și scoși din țară pe calea aerului 

Venezuela: Aeroportul militar din Caracas, cu urme de foc și pagube la gardul care împrejmuiește obiectivul 

Trump anunță o conferință de presă pe tema situației din Venezuela la 18:00, ora României 

SUA: Senatori democrați condamnă atacurile aeriene ordonate de Trump asupra Venezuelei 

Mesaje de susținere pentru Venezuela după atacurile aeriene efectuate de Statele Unite 

Ministrul apărării de la Caracas spune că SUA au lovit zone rezidențiale și că Venezuela va rezista prezenței forțelor străine 

Venezuela: Unele zone din Caracas au rămas fără curent electric din cauza bombardamentelor americane 

Columbia anunță desfășurarea de trupe la granița cu Venezuela 

Vicepreședinta Venezuelei spune că nu cunoaște locul în care se află președintele Nicolas Maduro și soția sa 

Un oficial al Departamentului de Stat al SUA declară că Maduro va fi judecat, după capturarea sa

Rusia condamnă 'actul de agresiune armată' al Statelor Unite împotriva Venezuelei 

Zeci de oameni părăsesc cel mai mare complex militar din Venezuela, după exploziile din Caracas

Atacurile împotriva Venezuelei s-au încheiat (senator american)

Operațiune militară aeriană a SUA în Venezuela cu elicoptere Chinook și unitatea de elită Delta Force (sinteză)

Venezuela: Madridul se oferă să joace rol de mediator pentru a se ajunge la 'o soluție pașnică'

Guvernul venezuelean solicită o reuniune de urgență a ONU după atacurile americane

Atacul asupra Venezuelei, a șasea intervenție americană în America Latină în 75 de ani

UE cheamă la moderație în criza dintre Venezuela și SUA, după o discuție între Kallas și Rubio

Venezuela anunță că militari și civili au fost uciși în loviturile aeriene lansate de SUA

Diosdado Cabello îi invită la calm pe venezueleni și promite victoria

O organizație neguvernamentală venezueleană cere 'respectarea vieții' deținuților politici, după atacul SUA

Procurorul general al Venezuelei face Washingtonul răspunzător pentru orice i s-ar putea întâmpla lui Maduro

Liderul opoziției israeliene: Iranul trebuie să ia act de ceea ce se întâmplă în Venezuela

Acțiunea SUA în Venezuela se încadrează în autoritatea președintelui, în temeiul Articolului II din Constituție (senator republican)

Reacții pro, contra și prudente la atacul SUA în Venezuela

Rusia cere clarificări imediate privind situația președintelui Maduro după anunțul capturării sale

Maduro și soția sa se confruntă cu acuzații de trafic de droguri în SUA (oficial american)

Nicolas Maduro, de la lider sindical la controversatul președinte al Venezuelei

Afisari: 1129

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 24-08-2026 08:28

UE promite continuarea sprijinului pentru #Ucraina, care sărbătorește luni Ziua Independenței

Uniunea Europeană a promis continuarea sprijinului pentru Ucraina, țară ce sărbătorește luni Ziua Independenței, și a amenințat Moscova cu sancțiuni, la patru ani și jumătate de la începerea invaziei ruse, transmite dpa. Președintele Consiliului European, Antonio Costa, este așteptat la Kiev luni pentru a asista la ceremoniile organizate

Politic Ex 24-08-2026 08:25

Premierul ucrainean speră să obțină rachete interceptoare din Japonia

Premierul ucrainean Serhii Korețkii a declarat duminică agenției Kyodo că speră ca țara sa să primească sprijin din partea Japoniei cu sisteme de apărare antiaeriană, inclusiv rachete interceptoare. 'Aș dori să cer politicos un singur lucru (...) rachete antibalistice. Este cel mai important lucru de care avem nevoie pentru a ne proteja po

Politic Ex 24-08-2026 04:26

Rusia: Doi copii uciși de un atac ucrainean cu drone

Un atac nocturn cu drone ucrainene a ucis doi copii în sudul Rusiei și a provocat un incendiu într-un depozit al gigantului de comerț online Ozon din apropiere, au anunțat autoritățile locale și compania, relatează AFP. 'Fragmente de drone au căzut peste un centru de plasament pentru copii din Krasnodar. Din păcate, doi copii a

Politic Ex 24-08-2026 03:37

Noul premier britanic Andy Burnham merge luni la Kiev

Noul premier britanic Andy Burnham se deplasează luni la Kiev pentru prima sa vizită internațională de la preluarea mandatului la sfârșitul lunii iulie cu ocazia celei de-a 35-a aniversări a independenței Ucrainei, potrivit Downing Street, relatează AFP. Liderul laburist 'urmează să anunțe că guvernul și-a dat acordul ca firma din do

Politic Ex 24-08-2026 01:38

Damascul confirmă discuțiile cu Israelul pentru a reduce tensiunea după atacurile israeliene (presă)

Siria a confirmat duminică discuții la nivel înalt cu Israelul, menite să scadă presiunea după recentele atacuri israeliene și să mențină țara în afara tensiunilor dintre Israel și Turcia, un aliat al Damascului, notează AFP. Agenția oficială de presă siriană SANA citează o sursă din cadrul Ministerului de Externe care afirmă că de

Politic Ex 24-08-2026 00:47

Israel avertizează Hamas după lansarea unor zmeie din Gaza

Israelul a avertizat duminică mișcarea islamistă palestiniană Hamas că își va intensifica operațiunile în Fâșia Gaza dacă lansările de zmeie, drone și baloane către Israel vor continua, transmite AFP. Chiar dacă aceste dispozitive nu transportă explozibili, lansarea lor reînvie amintirea valurilor de zmeie și baloane in

Politic Ex 23-08-2026 23:20

Franța: Europarlamentarul de centru-stânga Glucksmann, candidat la prezidențiale

Eurodeputatul de centru-stânga Raphael Glucksmann, 46 de ani, și-a anunțat duminică seara candidatura la alegerile prezidențiale franceze din 2027, declarându-se 'candidat pentru a câștiga', notează AFP. 'Sunt candidat pentru a redresa Franța deoarece, știți bine, cu toții avem un nod în stomac când ve

Politic Ex 23-08-2026 22:32

Mexic: Un guvernator căutat în Statele Unite pentru trafic de droguri se retrage din nou din funcție

Guvernatorul statului mexican Sinaloa, căutat de Statele Unite pentru trafic de droguri, a anunțat sâmbătă că se retrage din nou din funcție, o decizie salutată duminică de președinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, notează AFP. Ruben Rocha Moya, ales din partea partidului Morena al doamnei Sheinbaum, aflat la putere,

Politic Ex 23-08-2026 21:59

AFP: Întâlnire între ministrul sirian de externe și șeful Mossadului

Ministrul sirian de externe s-a întâlnit duminică în Iordania cu șeful serviciului secret israelian Mossad, au declarat pentru AFP o sursă diplomatică și o sursă guvernamentală siriană, la câteva zile după un atac israelian asupra unei baze aeriene în Siria. Potrivit acestor surse, care au solicitat anonimatul, mi

Politic Ex 23-08-2026 21:25

Starea de sănătate a regelui Harald al Norvegiei s-a agravat

Starea de sănătate a regelui Harald al Norvegiei, în vârstă de 89 de ani și spitalizat în urma unor complicații legate de o boală a sângelui, s-a agravat în acest weekend, a anunțat duminică Palatul Regal norvegian, potrivit AFP. Cel mai vârstnic suveran din Europa, regele Norvegiei suferă de anemie hemoliti

Politic Ex 23-08-2026 21:12

R.D. Congo și rebelii din gruparea M23 au convenit o foaie de parcurs pentru negocierile de pace

Republica Democratică Congo și rebelii din gruparea M23 susținuți de Rwanda au convenit asupra unei foi de parcurs pentru negocierile de pace, conform unei declarații comune anunțate duminică în urma discuțiilor desfășurate în Elveția, relatează AFP. Cele două părți, care au semnat un proiect de acord de pace mediat de SUA în

Politic Ex 23-08-2026 20:13

Zelenski susține că #Ucraina nu a participat la sabotajul asupra gazoductului Nord Stream

Ucraina nu a jucat niciun rol în sabotajul din anul 2022 asupra gazoductului Nord Stream, care transporta gaz rusesc către Germania prin Marea Baltică, a reafirmat duminică președintele ucrainean Volodimir Zelenski, contrar concluziilor investigației efectuate de autoritățile germane, relatează AFP. Procurorii germani au stabilit luna tr

Politic Ex 23-08-2026 19:15

Grecia mută un sistem Patriot în Creta pentru a contracara un eventual atac iranian asupra echipamentelor americane

Grecia a mutat duminică o baterie antiaeriană Patriot în insula Creta, pentru a consolida acolo apărarea unei importante baze militare în fața riscului unor eventuale atacurile iraniene asupra instalațiilor unde sunt amplasate echipamente militare americane în partea de est a Mediteranei, relatează agenția EFE. Respectivul si

Politic Ex 23-08-2026 16:09

Rusia: Putin susține că situația aprovizionării cu combustibil este sub control, în pofida atacurilor ucrainene asupra rafinăriilor

Președintele rus Vladimir Putin a susținut duminică într-un interviu că situația de pe piața combustibililor este sub control și că problemele care decurg din intensificarea atacurilor ucrainene asupra rafinăriilor Rusiei sunt în curs de soluționare, transmite agenția EFE. 'Ne-am întâlnit alaltăieri cu premierul (Mikhail Mishustin)

Politic Ex 23-08-2026 15:38

Zelenski cere Uniunii Europene 30 de miliarde de euro pentru nevoile de apărare ale Ucrainei

Ucraina așteaptă din partea Uniunii Europene să-i ofere 30 de miliarde de euro pentru a o ajuta să-și finanțeze apărarea împotriva invaziei ruse, a declarat duminică președintele ucrainean Volodimir Zelenski în fața presei la Kiev, relatează agenția dpa. El a subliniat că bugetul ucrainean al apărării are în prezent un deficit de 27 de miliar