Talibanii participă la Summitul de Securitate de la Moscova, după ce Rusia i-a scos de pe lista sa cu organizații teroriste
Mișcarea talibanilor participă în premieră la Summitul Internațional de Securitate de la Moscova, în urma deciziei Rusiei de a retrage talibanii de pe lista sa cu organizații teroriste, a declarat joi secretarul Consiliului de Securitate al Federației Ruse, fostul ministru al apărării Serghei Șoigu, relatează agenția EFE.
'Acest pas va deschide calea stabilirii unor relații de asociere cu Afganistanul în interesul popoarelor rus și afgan', a spus oficialul rus la o reuniune cu reprezentanți ai țărilor Organizației pentru Cooperare de la Shanghai (OCS), la care au asistat în calitate de observatori membri ai mișcării talibanilor afgani.
Curtea Supremă a Rusiei a validat pe 17 aprilie retragerea talibanilor de pe lista Rusiei cu organizații teroriste, o măsură simbolică menită să consolideze relațiile dintre Moscova și regimul de Kabul care este izolat pe scena internațională. Acest pas permite 'abordarea reluării activității grupului de contact OCS-Afganistan', a mai afirmat Serghei Șoigu, care a efectuat în decembrie o vizită la Kabul.
Rusia a înscris talibanii pe lista sa cu organizații teroriste în anul 2003, deși a primit reprezentanți ai acestora de mai multe ori înainte ca talibanii să preia puterea la Kabul în august 2021, după care Statele Unite s-au văzut nevoite să-și retragă ultimele trupe din Afganistan. De atunci, delegații ale talibanilor au venit în diferite ocazii la Moscova și au participat acolo la conferințe pe tema soluționării conflictelor din Afganistan.
Guvernul condus de talibani nu a fost recunoscut oficial deocamdată de nicio țară, în special din cauza situației dezastruoase a drepturilor femeilor din Afganistan. Cu toate acestea, pe lângă Rusia, Pakistanul, China, Iranul și majoritatea țărilor din Asia Centrală mențin de facto relații diplomatice cu autoritățile afgane.
Apropierea dintre Moscova și Kabul s-a accelerat după atentatul comis în apropiere de Moscova pe 22 martie 2024, când 145 de persoane au fost ucise într-o sală de concerte de patru teroriști ai grupării Statul Islamic-Khorasan (SI-K), o ramură a grupării Statul Islamic și care este activă mai ales în Afganistan.
În iulie 2024, președintele rus Vladimir Putin a declarat că îi consideră pe talibani drept 'aliați în lupta împotriva terorismului', iar la sfârșitul anului el a promulgat o lege care permite autorităților ruse să elimine numele unei grupări de pe lista organizațiilor teroriste și interzise în Rusia.
În octombrie anul trecut, ministrul rus de externe Serghei Lavrov a cerut Occidentului să ridice sancțiunile impuse Afganistanului și să își asume responsabilitatea pentru reconstrucția acestei țări devastate de decenii de război.
Mulți dintre actualii lideri talibani au luptat în anii '80 în războiul purtat atunci împotriva Uniunii Sovietice.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor: Florin Ștefan, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO SUA250/ Alături de Charles al III-lea, Trump afirmă că Statele Unite au 'învins militar' Iranul
Președintele american Donald Trump a afirmat marți, în cursul unui banchet la Casa Albă în prezența regelui Charles al III-lea, că Statele Unite au 'învins militar' Iranul, scrie AFP.
Rusia: Fără echipament militar la defilarea de 9 Mai de la Moscova în acest an
Rusia nu va desfășura echipament militar anul acesta pentru parada militară de 9 Mai din Piața Roșie din Moscova, care comemorează victoria sovietică asupra Germaniei naziste, a anunțat Ministerul Apărării, citat de AFP. Data de 9 Mai, în Rusia ziua capitulării Germaniei, este comemorată anual cu mari demonstrații de forță în toată
Țările din Golf cer Teheranului 'inițiative serioase' pentru restabilirea încrederii
Consiliul de Cooperare al Golfului (CCG) a criticat dur marți 'atacurile flagrante' ale Iranului împotriva membrilor săi, cerând Teheranului 'inițiative serioase pentru restabilirea încrederii' la finalul unei reuniuni a liderilor regionali desfășurată în Arabia Saudită, notează AFP. Atacurile iraniene c
Proces Netanyahu: Președintele invită avocații și procurorii la discuții
Președintele israelian, Isaac Herzog, care examinează o cerere de grațiere din partea lui Benjamin Netanyahu urmărit penal pentru corupție, i-a invitat pe avocații prim-ministrului și pe procurori la reședința sa pentru discuții, a anunțat biroul său marți, notează AFP. Judecat în trei dosare de corupție, Netanyahu a solicitat oficial la
Însărcinata cu afaceri americană în #Ucraina își va părăsi postul
Însărcinata cu afaceri a SUA în Ucraina, Julie Davis, numită în urmă cu mai puțin de un an, își va părăsi postul, a anunțat marți Departamentul de Stat, în timp ce care președintele Donald Trump face presiuni asupra Kievului în vederea unui acord cu Rusia, notează AFP. Potrivit Financial Times, care citează
Iran: Trump îl atacă pe cancelarul german care 'nu știe despre ce vorbește'
Președintele american Donald Trump a lansat marți un atac usturător la adresa cancelarului german Friedrich Merz, acuzându-l pe rețeaua sa Truth Social că 'nu știe despre ce vorbește' în legătură cu Iranul, relatează AFP. Liderul german a afirmat luni că 'americanii nu au în mod clar nicio strategie' în
Trump, prezent în noile pașapoarte americane
Președintele Donald Trump urmează să apară pe noile pașapoarte care vor fi emise pentru a marca cea de-a 250-a aniversare a Declarației de Independență a Statelor Unite în iulie, a fost confirmat marți, relatează AFP. 'În timp ce Statele Unite sărbătoresc în iulie a 250-a aniversare a națiunii, Departamentul de Stat se pr
VIDEO SUA250/ Regele Charles cheamă Congresul american să dea dovadă de 'o hotărâre de neclintit' pentru apărarea Ucrainei
Regele Charles al III-lea i-a îndemnat marți pe membrii Congresul american să dea dovadă de o 'hotărâre de neclintit' pentru apărarea Ucrainei, într-un moment în care ajutorul militar al Statelor Unite pentru Kiev este pus sub semnul întrebării la Washington, scrie AFP.
VIDEO Statele Unite se angajează să respecte legile Mexicului după moartea a doi agenți americani, afirmă Sheinbaum
Statele Unite s-au angajat să respecte legile mexicane în urma polemicii provocate de moartea a doi agenți americani care operau pe teritoriul mexican fără autorizație, a declarat marți președinta Claudia Sheinbaum, relatează AFP. Conform presei americane, cei doi agenți lucrau pentru CIA și nu fuseseră autorizați de guvernul federal mex
VIDEO SUA250/ Regele Charles denunță în fața Congresului american violența politică
Regele Charles al III-lea și-a început marți discursul în plenul Congresului Statelor Unite condamnând tentativa de asasinat împotriva președintelui Donald Trump de sâmbătă, subliniind că actele de violență împotriva democrației 'nu vor avea niciodată succes', notează AFP și EFE.
VIDEO SUA: Fostul director al FBI, James Comey, inculpat a doua oară
Fostul director al Biroului Federal de Investigații al SUA (FBI), James Comey, demis în anul 2017 de președintele republican Donald Trump după ce anchetase ceea ce democrații susțineau că ar fi fost o imixtiune rusească în alegeri, a fost pus sub acuzare pentru a doua oară de către Departamentul de Justiție, au anunțat marți mai multe mass-media americane
Magyar îi propune lui Zelenski o întâlnire pentru a aborda chestiunea drepturilor minorității maghiare din #Ucraina
Câștigătorul alegerilor din Ungaria, Peter Magyar, i-a propus președintelui ucrainean Volodimir Zelenski o întâlnire în vestul Ucrainei pentru a discuta despre drepturile minorității maghiare din regiunea ucraineană Transcarpatia, a anunțat marți viitorul premier ungar, într-o postare pe Facebook, relatează Reuters.
Tribunalul ONU cere evaluarea medicală a generalului sârb Ratko Mladici în vederea eliberării pe motive de sănătate
Tribunalul ONU pentru crimele de război din fosta Iugoslavie (a ordonat o evaluare medicală independentă a generalului sârb Ratko Mladic, condamnat la închisoare pe viață, care a solicitat eliberarea pe motive de sănătate, arată documente ale instanței de la Haga publicate marți, conform agenției Reuters. Mladic, în vâr
Malta: Premierul Abela a convocat alegeri generale anticipate pe 30 mai
Cetățenii din Malta sunt chemați la vot pe 30 mai, după ce prim-ministrul Robert Abela a convocat alegeri generale anticipate, devansând un vot care era așteptat la începutul anului viitor, informează marți dpa. Partidul Laburist al lui Abela încearcă să câștige un al patrulea mandat consecutiv la guvernare, iar sondaje
SUA250/Regele Charles al III-lea a sosit la Casa Albă pentru întrevederea cu Trump
Regele Charles al III-lea a sosit marți la Casa Albă pentru o întâlnire cu președintele american Donald Trump, în cadrul unei vizite de stat menite să sublinieze importanța unității celor doi vechi aliați, în pofida divergențelor asupra războiului din Iran, transmite Reuters. Charles și regina Camilla au fost înt&













