logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UE speră la o 'reacție puternică' a SUA dacă Rusia refuză o încetare a focului, afirmă șefa diplomației comunitare

Image

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Uniunea Europeană speră la o 'reacție puternică' din partea SUA dacă Rusia continuă să refuze o încetare a focului în Ucraina, a declarat marți dimineață șefa diplomației europene Kaja Kallas, la sosirea la reuniunea miniștrilor apărării din țările UE.

'SUA au declarat că, dacă Rusia nu acceptă o încetare a focului necondiționată, vor exista consecințe. Vrem, deci, să vedem aceste consecințe', a declarat ea cu puțin timp înainte de începerea reuniunii în format CAE (Consiliul Afaceri Externe).

'Nu am văzut cu adevărat presiuni asupra Rusiei în urma acestor discuții', a adăugat ea, referindu-se la convorbirea telefonică de luni dintre președintele american Donald Trump și omologul său rus Vladimir Putin.

Președintele american a anunțat luni că Rusia și Ucraina vor 'începe imediat negocieri în vederea unei încetări a focului' după convorbirea telefonică cu Putin, care nu a consimțit la încetarea luptelor fără condiții, așa cum au cerut Washington și Kiev.

Washingtonul a promis o 'reacție puternică' dacă Rusia va continua să refuze încetarea focului necondiționată care a fost acceptată de Ucraina, a reamintit Kaja Kallas.

'Este ceea ce vrem să vedem din partea tuturor părților care au declarat că vor acționa în consecință', a adăugat ea.

Mai târziu în cursul zilei urmează să aibă loc și o reuniune a miniștrilor de externe la Bruxelles, una în care - și-a exprimat Kaja Kallas speranța - aceștia vor ajunge la un acord privind ridicarea sancțiunilor economice asupra Siriei.

Miniștrii iau în calcul o decizie politică de a ridica sancțiunile economice, menținând în același timp sancțiunile care vizează fostul regim al lui Bashar al-Assad și introducând măsuri împotriva celor care încalcă drepturile omului.

'Este clar că vrem să existe locuri de muncă și un trai mai bun pentru oamenii de Siria, în așa fel încât să fie o țară mai stabilă', a mai spus Kallas la sosire.

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, care participă la reuniunea miniștrilor apărării, a declarat că este un lucru 'foarte pozitiv' că administrația SUA este implicată în efortul de pace în Ucraina, dar a subliniat că este crucial ca și statele europene și Ucraina să fie consultate.

Rutte a apreciat că este un 'semn bun' că președintele american a purtat luni o conversație telefonică cu omologul său rus, Vladimir Putin, și a salutat, de asemenea, faptul că Trump i-a informat ulterior despre conținutul discuțiilor pe liderii europeni și pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski.

'Cred că este un semn bun că acel apel a avut loc aseară. Este pozitiv că președintele SUA a telefonat apoi președintelui ucrainean și liderilor europeni, inclusiv președintei Comisiei Europene (Ursula von der Leyen)', a adăugat Rutte.

Secretarul general al NATO s-a declarat totodată foarte mulțumit că Donald Trump își asumă 'rolul de conducere' în negocierile de pace din Ucraina.

El a reamintit că, până în ianuarie 2025, când Donald Trump s-a întors la Casa Albă, nu au existat discuții cu Rusia și că este un lucru pozitiv că președintele american a început să deschidă linii de comunicare cu președintele rus.

Ministrul apărării german Boris Pistorius l-a acuzat pe Vladimir Putin că nu este interesat cu adevărat de pace în Ucraina și că nu face decât să tragă de timp în discuțiile cu SUA.

Europa trebuie să sporească presiunea asupra Rusiei impunând mai multe sancțiuni, în special asupra vânzărilor Rusiei din domeniul energiei, a pledat Pistorius.

'Am văzut atacuri masive (rusești) din nou în ultimele zile. Acestea spun mai multe decât declarațiile de fațadă pe care le-am auzit până acum', a mai afirmat el.

'Putin trage de timp în mod clar, din nefericire trebuie să spunem că Putin nu este interesat de pace', a opinat ministrul apărării german.

Andris Spruds, ministrul apărării din Letonia, a declarat la sosirea la reuniune că ajutorul pentru Ucraina este foarte important pentru ca această țară să poată negocia de pe o poziție de forță. El susține că Letonia își face datoria din acest punct de vedere, instruind soldați ucraineni și alocând 0,25% din PIB-ul său pentru apărarea Ucrainei.

'Cea mai bună garanție de securitate este o armată ucraineană foarte bine antrenată și dotată', a subliniat el.

Spruds a mai spus că Letonia, la fel ca alte țări, vrea să profite de inițiativele Comisiei Europene pentru a-și finanța investițiile în apărare, întrucât scopul său este să crească alocarea pentru cheltuieli militare de la 3,7% din PIB în prezent, la 5% din PIB.

El a mai declarat că țara sa susține negocierile de pace, deși înțelege că este vorba despre un proces complicat. 'Trebuie să fim clari cu cine avem de-a face. Avem de-a face cu un regim expansionist care nu vrea să facă pace deoarece chiar el a declanșat războiul', a subliniat el.

În același timp, 'noul pachet de sancțiuni al UE trebuie să lovească în miezul intereselor financiare ale Rusiei, în special cele legate de petrol. Cred că am făcut destul de mult în acest sens, dar încă vedem spațiu de manevră', a apreciat Spruds.

UE urmează să adopte oficial marți un al 17-lea pachet de sancțiuni împotriva Moscovei, care vizează noi petroliere 'fantomă' utilizate pentru a ocoli sancțiunile deja existente, menite să elimine exporturile de petrol rusesc.

Un al 18-lea pachet, deja în discuție, prevede în special 'sancțiuni împotriva Nord Stream 1 și Nord Stream 2', după cum a anunțat săptămâna trecută președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Aceste gazoducte care leagă Rusia de Germania prin Marea Baltică au ieșit din uz după exploziile neelucidate din septembrie 2022, la câteva luni de la începutul ofensivei ruse în Ucraina. Nord Stream 2, finalizat în 2021, nu a obținut niciodată autorizația de exploatare necesară pentru a transporta gaz natural, în contextul amplificării tensiunilor cu Rusia.

În acest sens, Kaja Kallas a declarat marți dimineață că UE continuă să lucreze 'asupra următorului pachet de sancțiuni pentru a spori presiunea asupra Rusiei'. Acestea vizează, printre altele, 'plafonarea prețului petrolului, energia și sectorul bancar', a precizat ea. AGERPRES/(A - editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 688

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 20-04-2026 18:15

Ungaria: Peter Magyar i-a nominalizat pe principalii miniștri ai viitorului său cabinet

Peter Magyar, liderul partidului Tisza, învingător în alegerile legislative din Ungaria, i-a nominalizat luni pe o parte din viitori membri ai cabinetului său, în care, conform așteptărilor, Andras Karman va deține portofoliul Finanțelor, Anita  Orban pe cel al Externelor, iar Istvan Kapitany va fi ministru al economiei și energiei, transmite Reuters.

Politic Ex 20-04-2026 17:51

UE are nevoie de 'parteneri de încredere', îi transmite Germania lui Rumen Radev, câștigătorul eurosceptic al alegerilor în Bulgaria

Guvernul german a ținut să sublinieze luni că Uniunea Europeană are nevoie de 'parteneri de încredere' în aceste vremuri dificile, comentând astfel rezultatele alegerilor parlamentare anticipate desfășurate duminică în Bulgaria și câștigate de formațiunea fostului președinte eurosceptic Rumen Radev, relatează agenția EFE.

Politic Ex 20-04-2026 16:53

BTA/ Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a discutat cu Rumen Radev după victoria în alegeri

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a scris luni pe rețelele de socializare că a discutat cu Rumen Radev după ce acesta a câștigat duminică în mod categoric alegerile legislative anticipate și că așteaptă cu nerăbdare să colaboreze cu acesta. Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa

Politic Ex 20-04-2026 16:42

Președintele Emmanuel Macron a sosit la Gdansk, unde va participa la prima reuniune interguvernamentală Franța - Polonia

Președintele francez Emmanuel Macron a sosit luni, la Gdansk, unde va participa, alături de prim-ministrul polonez Donald Tusk, la primul summit  interguvernamental în cadrul căruia vor avea loc reuniuni bilaterale interministeriale și discuții centrate pe teme de securitate, informează EFE. Vizita președintelui francez coincide cu sărbătorirea, pen

Politic Ex 20-04-2026 15:54

Liban: Președintele Joseph Aoun afirmă că negocierile cu Israelul se vor desfășura fără intermediari

Președintele libanez Joseph Aoun a anunțat luni că țara sa va prelua în mod direct negocierile bilaterale cu Israelul printr-o delegație condusă de un diplomat cu experiență, Simon Karam, și a respins participarea altor actori ca intermediari sau ca reprezentanți ai Libanului, informează EFE. 'Libanul va desfășura negocierile bilaterale printr-o dele

Politic Ex 20-04-2026 15:31

Von der Leyen afirmă că 'așteaptă cu nerăbdare să colaboreze' cu Radev, câștigătorul alegerilor parlamentare din Bulgaria

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat luni că 'așteaptă cu nerăbdare să colaboreze' cu Rumen Radev, câștigătorul alegerilor parlamentare din Bulgaria, pentru 'prosperitatea și securitatea Europei', relatează AFP. 'Bulgaria este un membru important al familiei europene și joacă un rol important în rezolva

Politic Ex 20-04-2026 15:13

Xi Jinping susține că Strâmtoarea Ormuz 'trebuie să rămână deschisă' în dialog cu prințul moștenitor al Arabiei Saudite

Președintele chinez Xi Jinping a afirmat luni, în cadrul unei conversații telefonice cu prințul moștenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman, că Strâmtoarea Ormuz trebuie să 'rămână deschisă', conform postului public de televiziune chinez CCTV, transmite AFP. După ce vineri a anunțat deschiderea strâmtorii, Iranul s-a răzg

Politic Ex 20-04-2026 15:10

Noua rundă de discuții irano-americane sub semnul incertitudinii, cu două zile înainte de expirarea armistițiului (France Presse)

Noua rundă de negocieri între Washington și Teheran în Pakistan era luni sub semnul incertitudinii, cele două părți beligerante afișându-și reciproc neîncrederea, în timp ce incidentele s-au înmulțit în Strâmtoarea Ormuz, relatează France Presse. Teheranul nu are 'în acest stadiu' vreun 'plan pr

Politic Ex 20-04-2026 14:38

Ministrul israelian de externe le cere scuze creștinilor după ce un soldat a deteriorat o statuie a lui Isus în Liban

Ministrul israelian de externe, Gideon Saar, le-a cerut luni scuze creștinilor după ce un soldat al armatei israeliene a deteriorat o statuie a lui Isus Hristos în sudul Libanului, relatează dpa. 'Deteriorarea unui simbol religios creștin de către un soldat al armatei israeliene în sudul Libanului este gravă și rușinoasă', a declarat Saar &

Politic Ex 20-04-2026 14:34

Încep audierile publice pentru cei 4 candidați aflați în cursa pentru postul de secretar general al ONU

Cei patru candidați aflați în cursă pentru a-i urma lui Antonio Guterres în funcția de secretar general al ONU vor fi audiați public în această săptămână, o etapă preliminară înaintea desemnării persoanei care va conduce o organizație internațională aflată în plină criză, informează luni AFP. Michelle Bachelet din Chile, Raf

Politic Ex 20-04-2026 14:05

Rusia susține că a atacat masiv infrastructuri militare în #Ucraina noaptea trecută; un responsabil ucrainean, rănit

Ministerul rus al Apărării a declarat luni că atacul masiv lansat de armata sa în noaptea de duminică spre luni asupra Ucrainei a vizat întreprinderi ale complexului militar-industrial ucrainean, precum și infrastructuri rutiere și aerodromuri militare, după ce Forțele aeriene ucrainene au raportat lansarea a circa 142 de drone de atac de către Rusia noaptea trec

Politic Ex 20-04-2026 13:59

Slovenia: Premierul în exercițiu, Robert Golob, renunță la formarea unui nou guvern

Prim-ministrul sloven în exercițiu, Robert Golob, care a revendicat victoria la alegerile parlamentare din 22 martie, a anunțat luni că renunță la eforturile de a forma un guvern, după câteva săptămâni de discuții pentru crearea unei coaliții, relatează AFP. 'Așteptăm cu nerăbdare să lucrăm în opoziție', a declarat Golob după co

Politic Ex 20-04-2026 13:36

SUA și Filipine își încep manevrele comune anuale, cu participarea a circa 17.000 de soldați

Mii de soldați filipinezi și americani, cărora li s-a alăturat în premieră un important contingent japonez, și-au început exercițiile lor militare anuale luni în Filipine, relatează AFP și DPA. Peste 17.000 de soldați din forțele terestre, aeriene și navale participă la aceste manevre cu numele de cod Balikatan ('umăr la

Politic Ex 20-04-2026 13:25

Kremlinul salută dorința lui Radev, câștigătorul alegerilor parlamentare din Bulgaria, de a 'dialoga' cu Moscova

Kremlinul a salutat luni apelurile la dialog din partea fostului președinte bulgar Rumen Radev, care a câștigat alegerile parlamentare din această țară balcanică și dorește să restabilească legăturile cu Rusia, relatează AFP și Reuters. 'Evident, salutăm afirmațiile domnului Radev, care a câștigat alegerile, precum și pe cele a

Politic Ex 20-04-2026 13:08

UE își arată sprijinul pentru palestinieni în contextul războiului din Orientul Mijlociu

Uniunea Europeană și-a exprimat luni, la Bruxelles, sprijinul pentru palestinieni, într-un moment în care Statele Unite și aliatul său Israel sunt angajate de săptămâni întregi într-un nou război în Orientul Mijlociu, relatează AFP. 'Ne aflăm în plină furtună', a declarat ministrul belgian de e