logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Coaliția de opoziție din Australia se sparge după ce a pierdut alegerile

Image

Partidul Național din Australia s-a despărțit de partenerul său de coaliție de multe decenii, Partidul Liberal, invocând dezacorduri politice legate de energia regenerabilă - și după o înfrângere răsunătoare la alegerile parlamentare de luna aceasta, transmite Reuters.

'E timpul să luăm o pauză', a declarat marți presei David Littleproud, liderul formațiunii cunoscute ca 'Nats'. 'Nu vom intra din nou într-un acord de coaliție cu Partidul Liberal după aceste alegeri', a insistat el, menționând existența unor diferențe de politică.

Sciziunea ilustrează presiunea asupra conservatorilor australieni după ce Partidul Laburist de centru-stânga al premierului Anthony Albanese a obținut un al doilea mandat istoric la alegerile din 3 mai, fiind propulsat și de reacția la politicile președintelui american Donald Trump.

Lidera liberalilor, Sussan Ley, instalată în funcție săptămâna trecută, a promis că va reexamina toate politicile partidului. Ea a recunoscut marți că este dezamăgită de decizia Partidului Național, luată după ce Nats solicitaseră angajamente precise.

Ley a afirmat că, 'fiind cel mai mare partid neguvernamental', liberalii vor forma 'opoziția oficială'.

Partidul Liberal a rămas cu 28 de locuri din cele 150 în Camera Reprezentanților, cel mai slab rezultat al său, în timp ce Liberalii au urcat de la 77 la 94 de mandate parlamentare, ceea ce reprezintă cea mai mare majoritate din toate timpurile în Australia. Partidul Național a rămas cu 15 deputați, ca și în precedenta legislatură.

Liberalii - remarcă Reuters - au pierdut alegerile în orașe cheie în fața unor independenți care susțin egalitatea de gen și acțiunile de combatere a schimbărilor climatice.

Ley, care are experiență de pilot în regiunile izolate din Australia și trei diplome în domeniul finanțelor, este prima femeie care ajunge în fruntea partidului său după ce liderul opoziției, Peter Dutton, nu a mai fost ales în parlament. Littleproud a spus despre ea că este 'un lider care trebuie să reclădească Partidul Liberal, care pornește într-o călătorie de redescoperire, iar asta le va da ocazia să facă acest lucru'.

În același timp, Partidul Național se angajează să 'lase ușa deschisă' pentru alte negocieri de coaliție înaintea următoarelor alegeri, susținând însă interesele australienilor din regiunile rurale, a promis același politician.

Nats nu au reușit să obțină de la Ley angajamentul că partidul ei va continua politica din campanie în sprijinul introducerii energiei atomică. Ei mai doresc reprimarea puterii supermarketurilor pe piața australiană și telecomunicații mai bune în zonele izolate.

Australia deține cele mai mari rezerve de uraniu din lume, dar până acum a interzis energia atomică. Littleproud a argumentat că aceasta este necesară deoarece trecerea de la cărbune la surse exclusiv regenerabile sub regimul laburist nu este fiabilă. Turbinele eoliene 'sfâșie peisajul, ne sfâșie securitatea alimentară', a susținut el.

Michael Guerin, șeful organizației AgForce a fermierilor din statul Queensland, a apreciat că prăpastia dintre urban și rural se adâncește în Australia. 'Poate că vedem asta în forumul politic', a apreciat el, adăugând ambele partide de opoziție - Liberal și Național - trebuie reconstruite.

Jim Chalmers, trezorierul laburiștilor, consideră că divizarea opoziției este o 'catastrofă nucleară', iar liberalii vor avea o prezență în noul parlament 'abia cu puțin mai mare' decât cei 12 independenți și reprezentanți ai partidelor mici. AGERPRES/(AS - redactor: Marius Hosu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 122

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 21-05-2025 23:43

SUA: În ziua de naștere a lui Trump, Washingtonul va găzdui o grandioasă paradă militară

Străzile Washingtonului vor fi protejate de bariere metalice mari pentru a permite trecerea tancurilor în timpul unei parade militare organizată în iunie pentru a celebra a 250-a aniversare a forțelor armate americane, o dată care coincide și cu ziua de naștere a lui Donald Trump, notează AFP. Pe 14 iunie, președintele republican d

Politic Ex 21-05-2025 22:21

Washingtonul ar putea sancționa un renumit judecător brazilian, afirmă Rubio

Statele Unite l-ar putea sancționa pe judecătorul Alexandre de Moraes, de la Curtea Supremă a Braziliei, care s-a opus fostului președinte de dreapta Jair Bolsonaro și lui Elon Musk, a afirmat miercuri secretarul de stat american, Marco Rubio, notează AFP. Întrebat în timpul unei audieri în Congres dacă administrația Trump ar

Politic Ex 21-05-2025 22:06

Statele Unite au acceptat un Boeing 747 din partea Qatarului

Secretarul american al Apărării Pete Hegseth a acceptat avionul Boeing 747 oferit de Qatar președintelui Donald Trump pentru a fi folosit ca avion prezidențial, a anunțat miercuri Pentagonul, în pofida acuzațiilor de corupție din partea opoziției democrate, relatează AFP. Donația, estimată la 400 de milioane de dolari, destinată în

Politic Ex 21-05-2025 21:33

Ofensivă în Gaza: Netanyahu suflă cald și rece asupra situației ostaticilor (AFP)

Israelul este pregătit să accepte o 'încetare temporară a focului' care să permită eliberarea ostaticilor din Gaza, a declarat miercuri seara premierul Benjamin Netanyahu, afirmând în același timp că armata va controla 'în totalitate Fâșia Gaza' în urma ofensivei în curs, relatează AFP.

Politic Ex 21-05-2025 21:07

ONU condamnă tirurile israeliene în cursul vizitei unei delegații de diplomați în Cisiordania

ONU a condamnat miercuri tirurile israeliene în cursul unei vizite a unei delegații de diplomați la Jenin, în Cisiordania, cerând o 'investigație amănunțită' din partea autoritățil

Politic Ex 21-05-2025 20:06

Incident cu diplomați în Cisiordania: Ambasadorii Israelului, convocați în Franța, Italia, Portugalia și Spania;Turcia cere o anchetă

Ambasadorii Israelului în Franța, Spania, Portugalia și Italia au fost convocați după ce militari israelieni au deschis focuri de avertisment în timpul trecerii unei delegații de diplomați printr-o

Politic Ex 21-05-2025 19:52

Israel: Curtea Supremă a decis că demiterea șefului securității interne Shin Bet a fost 'contrară legii'

Curtea Supremă a Israelului a decis miercuri că decizia adoptată în martie de către guvern de a-l demite pe șeful agenției de securitate internă Shin Bet, Ronen Bar, a fost 'contrară legii', într-o hotărâre ca răspuns la apelurile împotriva acestei măsuri, informează AFP. 'Curtea Supremă a stabilit că decizia guvernului de a

Politic Ex 21-05-2025 19:31

SUA/Rusia: Marco Rubio se abține să-l califice pe Putin drept 'criminal de război'

Secretarul de stat Marco Rubio s-a abținut miercuri să-l califice pe președintele rus Vladimir Putin drept 'criminal de război', afirmând că prioritare acum sunt negocierile pentru a pune capăt războiului în Ucraina, relatează AFP. În cadrul unei audieri tensionate în Congres, reprezentantul democrat Bill Keating și-a ad

Politic Ex 21-05-2025 19:18

#Ucraina/Zelenski i-a transmis lui Rutte că este nevoie de presiune asupra Rusiei pentru o 'pace justă'

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri că a vorbit la telefon cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, și că au discutat despre măsuri comune și necesitatea de a pune presiune asupra Rusiei pentru obținerea unei 'păci juste', relatează Reuters. 'Este important ca toate deciziile să fie coordonate. Atunci sancțiunile

Politic Ex 21-05-2025 19:08

Dezbatere plină de polarizare în Parlamentul European privind situația umanitară gravă din Fâșia Gaza

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Dezbaterea din plenul Parlamentului European reunit la Bruxelles privind situația umanitară gravă din Fâșia Gaza a fost una plină de polarizare, din care nu au lipsit acuzațiile de genocid la adresa Israelului din partea eurodeputaților de centru-strânga și stânga și calificativele de

Politic Ex 21-05-2025 19:04

Finlanda a finalizat construcția primilor 35 km de gard la granița cu Rusia

Finlanda a finalizat primii 35 km dintr-un gard înalt de 4,5 metri pe care îl construiește la granița sa estică, închisă acum, cu Rusia pentru a opri migranții să treacă prin zone nepopulate, a declarat miercuri Garda de frontieră finlandeză, potrivit Reuters. Finlanda a început anul trecut construcția gardului, care va acoperi în

Politic Ex 21-05-2025 18:26

#Ucraina: Rusia acuză UE și Regatul Unit că cer 'isteric' ca SUA să sprijine sancțiuni suplimentare împotriva sa

Rusia a acuzat miercuri Uniunea Europeană și Regatul Unit că cer în mod 'isteric' SUA să susțină sancțiunile adoptate în ajun de Bruxelles ca urmare a refuzului Moscovei de a declara o încetare a focului în conflictul în Ucraina, relatează EFE. 'Și Macron, Starmer, von der Leyen și alți lideri din Europa care acum cer

Politic Ex 21-05-2025 18:16

Peste 200 de drone lansate de #Ucraina asupra Rusiei; o fabrică de componente electronice, vizată de atac

Moscova, 21 mai /Agerpres/- Cel puțin 238 de drone ucrainene au fost doborâte miercuri deasupra mai multor regiuni ale Rusiei, inclusiv unele care se apropiau de Moscova, unde aeroporturile din zona capitalei au fost închise pentru scurt timp, potrivit Ministerul rus al Apărării, în timp ce Ucraina a susținut de partea sa că a lovit în acest atac o fa

Politic Ex 21-05-2025 18:03

Cehia interzice fotografierea instalațiilor militare

Cehia va interzice fotografierea instalațiilor și a facilităților militare, după ce Senatul a aprobat miercuri legea relevantă, adoptată anterior de camera inferioară a parlamentului, relatează dpa. Noua lege prevede amenzi de până la 100.000 de coroane cehe (4.560 de dolari). Președintele Petr Pavel nu a promulgat încă legea, î

Politic Ex 21-05-2025 17:22

Primele exhumări ale victimelor masacrelor din Volhynia, un 'punct de cotitură' în relația Polonia-Ucraina

Ministrul polonez al Culturii, Hanna Wroblewska, a descris ca fiind un 'punct de cotitură' primele exhumări ale victimelor poloneze ale unui atac atribuit naționaliștilor ucraineni în timpul celui de-al Doilea Război Mondial în regiunea Volhynia, un capitol dureros în relațiile dintre cele două țări, informează AFP. Polonia, un aliat