logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

SUA: Proiectul de lege privind bugetul dorit de Donald Trump a trecut de o etapă importantă în Congres

Image

Amplul proiect de lege privind bugetul, susținut puternic de Donald Trump, a trecut duminică seara de o etapă-cheie în Congres, după ce mai mulți parlamentari republicani au încetat să i se opună, informează AFP.

Președintele american îi presează pe parlamentari să adopte cât mai repede această 'mare și frumoasă lege', cum a descris-o el, mai ales pentru a concretiza extinderea creditelor fiscale din primul său mandat, care expiră la sfârșitul anului.

Însă în tabăra republicană, chiar dacă majoritară în cele două camere ale Congresului, conflictul deschis între diferite facțiuni amenința să întârzie procesul.

De o parte, aripa moderată este îngrijorată că tăierile importante operate în Medicaid (program guvernamental american de sănătate care oferă acoperire medicală persoanelor cu venituri reduse, copiilor, femeilor gravide, persoanelor cu dizabilități și vârstnicilor - n.r.) ar face să planeze un risc electoral prea mare înainte de alegerile legislative de la mijloc de mandat, în noiembrie 2026.

Pentru o parte din aripa ultraconservatoare, care pledează pentru o reducere a deficitului, aceste tăieri, dimpotrivă, nu ar merge suficient de departe.

Patru parlamentari conservatori, care reușiseră să facă să deraieze temporar procesul vineri, votând contra textului de lege în timpul examinării lui în Comisia pentru buget, și-au modificat votul duminică, renunțând să i se mai opună, dar și fără a-l susține, ceea ce permite la limită textului să își continuă parcursul legislativ.

'În această seară, Comisia de buget din Cameră a depășit o etapă crucială spre adoptarea 'marii și frumoasei legi'', a scris pe rețeaua socială X președintele republican al comisiei, Jodey Arrington.

Planul este ca acest text să ajungă în hemiciclu 'până la sfârșitul săptămânii', afirmase mai devreme duminică președintele Camerei Reprezentanților, Mike Johnson, la emisiunea Fox News Sunday.

Bătălia este departe de a se fi încheiat, pentru că senatorii republicani și-au exprimat deja dorința de a face schimbări majore atunci când proiectul va ajunge în camera superioară.

Potrivit unei comisii independente din Congres, o asemenea extindere însoțită de alte măsuri fiscale ar duce la o creștere cu peste 4.800 de miliarde de dolari o deficitului statului federal în următorul deceniu.

Pentru a-l compensa în parte, republicanii intenționează să reducă în mod substanțiale unele cheltuieli, în special pentru Medicaid, sistemul de asigurări de sănătate de care depind peste 70 de milioane de americani cu venituri modeste. AGERPRES/(AS - redactor: Adriana Matcovschi, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 118

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 19-05-2025 17:24

Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, susține premierul Benjamin Netanyahu

Premierul Benjamin Netanyahu a declarat luni că Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, unde armata israeliană a ucis 52 de persoane de noaptea trecută până acum, potrivit apărării civile din enclava palestiniană devastată și înfometată, care așteaptă reluarea efectivă a ajutorului umanitar, potrivit France Presse.

Politic Ex 19-05-2025 16:13

Israelul ar trebui exclus de la Eurovision, a declarat prim-ministrul Spaniei

Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a declarat luni că Israelul ar trebui exclus de la Eurovision, cel mai mare concurs televizat din lume, afirmând că este necesar 'să arătăm solidaritate cu poporul palestinian care trăiește absurditatea războiului și a bombardamentelor', informează AFP. 'Nu putem avea un dublu standard &ic

Politic Ex 19-05-2025 16:09

Regatul Unit și UE au semnat un nou parteneriat strategic, la cinci ani după Brexit

Regatul Unit și Uniunea Europeană au semnat luni un 'nou parteneriat strategic' pentru a consolida relațiile dintre ele, în special în domeniul apărării, cu ocazia unui summit inedit desfășurat la cinci ani de la Brexit, informează Reuters și AFP.  

Politic Ex 19-05-2025 15:29

Gaza: Israelul a emis un ordin de evacuare în Khan Yunis, înaintea unui 'atac fără precedent'

Armata israeliană le-a ordonat luni locuitorilor din Khan Yunis și din orașele învecinate din sudul Fâșiei Gaza să părăsească imediat zona, relatează dpa. Ordinul de evacuare, transmis luni în limba arabă, avertizează că va avea loc un 'atac fără precedent' și le cere locuitorilor să plece către zona al-Mawasi, î

Politic Ex 19-05-2025 14:27

#Ucraina: Trump și Putin vor avea luni după-amiază o discuție telefonică

Președintele american Donald Trump și omologul său rus Vladimir Putin vor avea luni o discuție telefonică având obiectivul de 'a pune capăt băii de sânge' din Ucraina, potrivit afirmațiilor liderului de la Casa Albă, după convorbirile fără rezultat între Kiev și Moscova desfășurate în Turcia la finalul săptămânii trecute, relatea

Politic Ex 19-05-2025 14:03

SUA: Donald Trump vrea o anchetă privind sprijinul celebrităților pentru Kamala Harris

Președintele american Donald Trump a anunțat luni că dorește declanșarea unei 'anchetă majore' asupra sprijinului primit din partea celebrităților de către fosta lui rivală în cursa prezidențială de anul trecut, Kamala Harris, în urma unui schimb de replici pline de sarcasm cu legenda rock Bruce Springsteen, informează AFP.

Politic Ex 19-05-2025 13:53

China respectă deplin suveranitatea daneză asupra Groenlandei (oficial)

China respectă deplin suveranitatea daneză și integritatea teritorială în privința Groenlandei, i-a declarat luni ministrul de externe chinez Wang Yi omologului său din Danemarca, Lars Lokke Rasmussen, cu care s-a întâlnit la Beijing, transmite Reuters. Șeful diplomației chineze a cerut în schimb ca guvernul de la Copen

Politic Ex 19-05-2025 12:47

Trustul lui Trump analizează posibilitatea de a construi un zgârie-nori în Vietnam (exclusivitate Reuters)

Trustul Trump Organization, care administrează afacerile președintelui american Donald Trump pe durata mandatului la Casa Albă, studiază alături de un partener local planuri pentru construcția unui zgârie-nori în Vietnam, în metropola Ho Și Min, centru de afaceri important al acestei țări, dezvăluie în exclusivitate luni agenția Reuters pe baz

Politic Ex 19-05-2025 12:37

Papa Leon al XIV-lea l-a primit la Vatican pe vicepreședintele american JD Vance

Papa Leon al XIV-lea l-a primit luni dimineața în audiență la Vatican pe vicepreședintele americane JD Vance, a anunțat un purtător de cuvânt al acestuia din urmă, la o zi după participarea oficialului american la slujba inaugurală a Suveranului Pontif, informează AFP. Vaticanul a dat publicității o fotografie cu Papa Leon al XIV-l

Politic Ex 19-05-2025 10:55

Iranul declară că va continua să îmbogățească uraniu 'cu sau fără un acord' cu puterile mondiale

Iranul va continua să îmbogățească uraniu 'cu sau fără un acord' cu puterile mondiale, a afirmat duminică șeful diplomației iraniene, într-un moment în care Teheranul poartă discuții cu Washingtonul și puterile europene asupra programului său nuclear, informează AFP. Țările occidentale, cu SUA în frunte, și Isra

Politic Ex 19-05-2025 09:49

Ministrul de interne francez Bruno Retailleau este noul lider al formațiunii conservatoare Republicanii

Ministrul de interne francez Bruno Retailleau a fost ales liderul formațiunii conservatoare Republicanii (LR), aflată în prezent pe o poziție fragilă pe scena politică a Franței, relatează luni dpa. Retailleau, în vârstă de 64 de ani, cunoscut pentru atitudinea sa dură cu privire la migrație, a obținut 74,3% din voturi, potri

Politic Ex 19-05-2025 09:19

Germania își sporește sprijinul pentru Organizația Mondială a Sănătății cu alte 10 milioane de euro

Germania își sporește sprijinul pentru Organizația Mondială a Sănătății (OMS) cu 10 milioane de euro, după ce SUA au declarat că se retrag din această organizație, a anunțat ministrul sănătății german Nina Warken duminică, la Geneva, informează dpa. Germania a alocat deja 2 milioane de euro suplimentari la începutul lui aprilie. &I

Politic Ex 19-05-2025 08:56

Alegeri legislative anticipate în Portugalia: Coaliția guvernamentală de dreapta câștigă scrutinul, dar nu obține majoritatea

Prim-ministrul portughez Luis Montenegro, reprezentant al dreptei moderate, a câștigat alegerile legislative anticipate de duminică, dar, la fel ca acum un an, nu și-a asigurat o majoritate suficientă pentru a garanta stabilitatea politică a țării, informează AFP, Reuters și dpa. Extrema dreaptă, reprezentată de partidul Chega ('Dest

Politic Ex 19-05-2025 08:43

Sindicatul polițiștilor germani consideră controalele la frontieră nesustenabile pe termen lung

Sindicatul polițiștilor germani (GdP) consideră că controalele mai stricte la frontiere și respingerea azilanților care încearcă să intre în Germania nu pot fi menținute multă vreme, din cauza suprasolicitării personalului și a suspendării programelor de instruire, transmite luni dpa. Președintele GdP, Andreas Rosskopf, a declarat