logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Kremlin: O întâlnire Putin-Zelenski este posibilă dacă Rusia și #Ucraina ajung la acorduri prealabile

Imagine din galeria Agerpres

O întâlnire între președinții rus Vladimir Putin și respectiv ucrainean Volodimir Zelenski este 'posibilă', cu condiția ca Moscova și Kievul să fi ajuns la 'acorduri' în prealabil, a declarat Kremlinul sâmbătă, a doua zi după primele discuții directe de pace dintre cele două părți din 2022, informează AFP.

'O astfel de întâlnire, rezultatul muncii ambelor părți și al încheierii de acorduri, este posibilă. Dar numai în urma unor acorduri între cele două părți', a declarat purtătorul de cuvânt al președintelui rus, Dmitri Peskov, care nu a precizat ce acorduri vor fi necesare din punctul de vedere al Rusiei.

'În același timp, atunci când semnăm documente asupra cărora delegațiile urmează să se pună de acord, lucrul principal și fundamental pentru noi rămâne cine anume va semna aceste documente din partea ucraineană'.

Peskov nu a detaliat această remarcă, însă Putin a contestat în trecut legitimitatea lui Zelenski ca președinte, deoarece mandatul său a expirat anul trecut, notează Reuters.

Însă, aflată sub incidența legii marțiale, deoarece se apără împotriva Rusiei, Ucraina nu a stabilit o dată pentru noi alegeri.

Vineri, delegația ucraineană a propus rușilor un summit între cei doi președinți pentru a găsi o soluție la război, Moscova spunând că 'a luat act' de această propunere.

Putin și Zelenski nu s-au mai întâlnit din decembrie 2019.

Astfel că o asemenea întrevedere ar fi prima de când Rusia și-a atacat vecinul ucrainean în februarie 2022, conflict care a dus la moartea a zeci de mii de oameni, atât civili, cât și militari, și a provocat distrugeri enorme, scrie AFP.

Dar, așa cum stau lucrurile, pozițiile Moscovei și Kievului rămân ireconciliabile.

Pe lângă neaderarea Kievului la NATO, Vladimir Putin solicită neobosit demilitarizarea Ucrainei și asigurări că Rusia va păstra teritoriile ucrainene anexate în 2022, pe lângă peninsula Crimeea, ocupată din 2014.

Președintele rus solicită totodată o revizuire generală a arhitecturii de securitate în Europa, considerând apropierea NATO de granițele Rusiei drept o amenințare existențială pentru țara sa.

Ucraina și aliații săi europeni resping cu fermitate aceste revendicări, replicând că armata rusă, care încă ocupă aproape 20% din teritoriul ucrainean, duce un conflict în stil imperialist în fosta republică sovietică.

Președintele ucrainean a cerut în repetate rânduri ca forțele ruse să părăsească pur și simplu teritoriul ucrainean.

Totodată, potrivit EFE, Kremlinul a anunțat sâmbătă că va trimite părții ucrainene o listă de condiții pentru o încetare a focului.

'Partea rusă va pregăti această listă și o va înainta părții ucrainene. Poate că nu ar trebui să anunțăm exact ce va include, deoarece negocierile sunt încă în desfășurare și ar trebui să aibă loc în spatele ușilor închise', a răspuns purtătorul de cuvânt al Kremlinului, la o întrebare a unui jurnalist al agenției de presă TASS.

Continuarea discuțiilor cu Ucraina va fi posibilă doar odată ce schimbul de prizonieri anunțat vineri de cele două părți va fi încheiat, a mai declarat Peskov. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 178

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 17-05-2025 14:41

Erdogan: Întâlnirea dintre #Ucraina și Rusia de la Istanbul, 'extrem de importantă' pentru a pune capăt războiului

Primele discuții directe de pace din 2022 între Rusia și Ucraina, desfășurate vineri la Istanbul, au fost 'extrem de importante' pentru a face progrese către încheierea războiului, a declarat sâmbătă președintele turc Recep Tayyip Erdogan, informează AFP. 'Reunirea delegațiilor din ambele țări la Istanbul este ext

Politic Ex 17-05-2025 14:13

Ayatollahul Khamenei cere SUA să părăsească Orientul Mijlociu și numește Israelul 'o tumoră canceroasă letală' în regiune

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a cerut sâmbătă Statelor Unite să părăsească Orientul Mijlociu, pe fondul discuțiilor indirecte dintre cele două țări cu privire la programul nuclear al Iranului, și a calificat statul Israel drept 'o tumoră canceroasă periculoasă și letală în regiune', care trebuie 'extirpată', informe

Politic Ex 17-05-2025 13:46

Rusia a cerut Ucrainei să cedeze mai mult teritoriu în cadrul convorbirilor din Turcia (sursă ucraineană)

Negociatorii ruși la discuțiile de pace de la Istanbul au cerut Ucrainei să-și retragă trupele din toate regiunile ucrainene revendicate de Moscova înainte ca Rusia să fie de acord cu o încetare a focului, a declarat sâmbătă pentru Reuters un înalt oficial ucrainean familiarizat cu discuțiile. Această cerere, împr

Politic Ex 17-05-2025 13:21

Alegeri legislative în Portugalia: Alianța de guvernare este favorită

Peste 10,8 milioane de cetățeni din interiorul și din afara Portugaliei sunt așteptați să voteze duminică la cel de-al doilea scrutin legislativ din ceva mai mult de un an și al patrulea din ultimii cinci ani, într-o țară cu rate ale absenteismului în mod tradițional ridicate, informează sâmbătă EFE. În ultima parte a c

Politic Ex 17-05-2025 12:42

Zelenski: Rusia își conservă oportunitatea de a continua să ucidă, trebuie să facem presiuni asupra sa

Kremlinul a avut ocazia să declare vineri, la Istanbul, o încetare a focului cu Ucraina, dar nu a făcut acest lucru, conservându-și în acest fel oportunitatea de a continua să ucidă, a declarat sâmbătă președintele ucrainean Volodimir Zelenski, care a cerut din nou comunității internaționale să facă presiuni asupra Kremlinului, informează EFE.

Politic Ex 17-05-2025 11:38

Război în #Ucraina: Macron se declară convins că Trump ''va reacționa la cinismul' lui Putin

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat sâmbătă, la Tirana, că este 'sigur' că omologul său american Donald Trump ''va reacționa la cinismul' președintelui rus Vladimir Putin după un nou atac rus cu drone în Ucraina, informează AFP. 'Confruntat cu cinismul președintelui Putin, cred, sunt chiar sigur,

Politic Ex 17-05-2025 10:38

Ministrul de externe german: Rusia 'ne amenință pe toți' în Marea Baltică

În regiunea Mării Baltice, Rusia ne amenință pe toți, a declarat sâmbătă ministrul de externe german Johann Wadephul, care a anunțat o intensificare a supravegherii în urma presupuselor acte de sabotaj ale așa-numitei flote fantomă a Rusiei asupra cablurilor și conductelor din Marea Baltică, transmite dpa. 'Noi, ca vecini

Politic Ex 17-05-2025 09:50

SUA iau în considerare să relocheze definitiv în Libia un milion de palestinieni din Fâșia Gaza (mass-media)

Administrația SUA ia în considerare posibilitatea de a reloca definitiv un milion de palestinieni din Fâșia Gaza în Libia, a informat vineri NBC News, subliniind totodată că un purtător de cuvânt al administrației americane a negat acest lucru, informează EFE. Planul ar fi suficient de avansat încât administ

Politic Ex 17-05-2025 08:27

#Ucraina: Nouă morți într-un atac rus cu dronă asupra unui autobuz care transporta civili

Un atac rus cu dronă asupra unui autobuz care transporta civili în nordul Ucrainei s-a soldat cu nouă morți și patru răniți, au declarat sâmbătă autoritățile regionale, la o zi după ce discuțiile dintre delegațiile rusă și ucraineană, la Istanbul, în Turcia, nu au reușit să ducă la un armistițiu, informează AFP. 'O dronă

Politic Ex 17-05-2025 05:52

VIDEO/SUA: Trump critică violent Curtea Supremă care i-a interzis să expulzeze imigranți

Președintele american Donald Trump a criticat vineri Curtea Supremă, cu majoritate conservatoare, care i-a administrat o nouă înfrângere prelungind interdicția de expulzare a imigranților venezueleni în temeiul unei legi de urgență, notează AFP. 'Curtea Supremă nu ne permite să alungăm criminalii din țara noastră', a

Politic Ex 17-05-2025 04:36

Gaza: Armata israeliană anunță că a lansat intensificarea ofensivei sale

Armata israeliană a anunțat sâmbătă dimineață că a lansat 'atacuri la scară largă' asupra Fâșiei Gaza în cadrul 'etapelor inițiale' ale intensificării prevăzute a ofensivei sale în teritoriul palestinian devastat de război, notează AFP. 'În această zi, armata israeliană a lansat atacuri la scară largă și a tran

Politic Ex 17-05-2025 02:36

Israel: Un rănit într-un atac la Ierusalim, agresorul 'neutralizat' (poliția)

Un polițist israelian a fost rănit vineri într-un atac cu cuțitul în Orașul Vechi din Ierusalim, a anunțat poliția adăugând că agresorul a fost 'neutralizat', transmite AFP. 'Un polițist a fost înjunghiat în Orașul Vechi din Ierusalim', a precizat poliția într-un comunicat. Forțele de securit

Politic Ex 17-05-2025 01:29

Dispariția a 43 de studenți în Mexic: Arestarea unei foste judecătoare

O fostă judecătoare a fost arestată pentru presupusa distrugere de probe în ancheta privind cei 43 de studenți dispăruți în septembrie 2014, vârful vizibil al aisbergului celor 120.000 de dispariții din țară, a anunțat vineri președinta țării, Claudia Sheinbaum, notează AFP. 'Miercuri, 14 mai, fosta președintă a Curții Su

Politic Ex 16-05-2025 22:12

Europenii pregătesc sancțiuni împotriva Moscovei 'în coordonare' cu Washingtonul (Macron)

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri că europenii continuă să pregătească sancțiuni împotriva Rusiei 'în coordonare' cu Statele Unite pe care le-ar impune dacă Moscova va continua să refuze o încetare a focului în Ucraina, relatează AFP. 'Ceea ce rămâne relevant este (...) singura pro