logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

Israelul spune că susține 'pe deplin' planul SUA pentru distribuirea de ajutoare umanitare în Gaza

Image

Șeful diplomației israeliene, Gideon Saar, afirmă că țara sa susține 'pe deplin' inițiativa americană de distribuire a ajutoarelor umanitare în Gaza, care nu prevede o participare directă a Israelului, relatează AFP.

'Israelul susține pe deplin planul administrației Trump prezentat vineri de ambasadorul Statelor Unite în Israel, Mike Huckabee', a declarat duminică Saar într-o conferință de presă alături de omologul său german, Johann Wadephul.

În război cu Hamas de la atacul fără precedent comis de mișcarea islamistă palestiniană pe 7 octombrie 2023, Israel blochează din 2 martie intrarea oricăror ajutoare umanitare în Fâșia Gaza, unde acestea sunt vitale pentru cei 2,4 milioane de locuitori.

De săptămâni întregi, oficiali ai ONU și ai ONG-urilor lansează avertizări cu privire la lipsa de alimente, medicamente și combustibil în teritoriul palestinian asediat.

'Hamas a furat această asistență de la popor și a profitat de ea. A folosit-o pentru a-și alimenta mașina de război. A folosit-o pentru a-și menține poziția de putere, în detrimentul populației civile', a subliniat Saar.

'Dacă asistența continuă să meargă la Hamas în loc să ajungă la poporul din Gaza, războiul nu va lua niciodată sfârșit', a afirmat el.

Vineri, Huckabee a dezvăluit unele prevederi dintr-o nouă inițiativă pe care țara sa spune că vrea să o implementeze în curând pentru a veni în ajutorul palestinienilor.

'Israelienii vor fi implicați în furnizarea securității militare necesare, deoarece este o zonă de război, dar nu vor participa nici la distribuirea hranei, nici măcar la transportul acesteia în Gaza', a afirmat ambasadorul american.

Securitatea la punctele de distribuție va fi asigurată 'de furnizori privați', în timp ce armata israeliană se va ocupa de securitatea 'de la distanță' pentru a-i proteja de luptele în derulare, a mai adăugat el.

Duminică, Saar a confirmat că 'soldații (israelieni) nu vor distribui ajutoare', ci 'vor securiza perimetrul'. El a mai spus că dorește să colaboreze cu 'cât mai multe țări și ONG-uri posibil' pentru implementarea planului american.

Israelul nu comentase până acum această inițiativă.

'Dacă este un mod de a asigura o aprovizionare umanitară adecvată, atunci guvernul federal german va susține acest lucru', a spus la rândul său Wadephul, subliniind că 'suferința umană se agravează în fiecare zi' în Gaza.

'Știm că Hamas abuzează de ajutoarele umanitare (...), așa că este de înțeles că guvernul israelian caută modalități de a împiedica Hamas să continue', a adăugat el.

Un raport bazat pe un index de definire a stadiilor foametei în Gaza este așteptat luni.AGERPRES/(AS - redactor: Ionuț Mareș, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 232

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 20-05-2025 09:24

SUA: Cuscrul lui Trump, Charles Kushner, confirmat de Senat ca ambasador în Franța

Senatul SUA a aprobat luni seara nominalizarea lui Charles Kushner ca noul ambasador al SUA în Franța, informează AFP și Reuters. Kushner este tatăl ginerelui lui Donald Trump, Jared Kushner, și a fost grațiat de Trump spre sfârșitul primului său mandat după o condamnare penală. Numirea lui Kushner a primit undă verde din partea a

Politic Ex 20-05-2025 08:49

Taiwanul este dispus să discute cu China, afirmă președintele Lai Ching-te la un an de la învestire

Președintele Taiwanului, Lai Ching-te, a afirmat marți că țara sa este dispusă să discute cu China, dar a accentuat în același timp că ''trebuie să se pregătească de război pentru a evita războiul'', informează AFP și Reuters. China revendică suveranitatea asupra arhipelagului taiwanez și a amenințat cu recurgerea la forț

Politic Ex 20-05-2025 08:47

Trump, Zelenski și aliați europeni salută oferta Papei de a găzdui la Vatican negocieri cu Rusia, declară Meloni

Președintele american Donald Trump, președintele ucrainean Volodimir Zelenski și aliații europeni ai Kievului, printre care Franța și Germania, au apreciat luni drept 'pozitivă' oferta Papei Leon al XIV-lea de a găzdui la Vatican negocieri între Ucraina și Rusia, potrivit șefei guvernului italian, Giorgia Meloni, informează marți AFP.

Politic Ex 20-05-2025 02:24

#Ucraina: Putin 'ar beneficia' de pe urma retragerii SUA din negocierile de pace (Zelenski)

Președintele rus Vladimir Putin ar 'beneficia' de pe urma unei posibile retrageri a SUA din negocierile de pace privind Ucraina, a avertizat luni președintele ucrainean Volodimir Zelenski, relatează AFP. 'Este esențial pentru noi toți ca Statele Unite să nu se distanțeze de negocieri și de căutarea păcii pentru că singurul care ar

Politic Ex 20-05-2025 02:05

Reuniuni ale miniștrilor apărării și miniștrilor de externe marți la Bruxelles, cu războiul din Ucraina și reînarmarea UE pe agendă

Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Florin Ștefan, transmite: Miniștrii apărării și miniștrii de externe din statele membre UE se vor întâlni marți, la Bruxelles, în două reuniuni succesive în formatul Consiliului Afaceri Externe, care vor avea pe agendă ajutorul militar pentru Ucraina și situația din Orientul Mijlociu, dar și implementa

Politic Ex 19-05-2025 23:19

BTA: Împăratul Japoniei Naruhito l-a primit în audiență pe președintele Radev

Împăratul Japoniei Naruhito l-a primit luni în audiență pe președintele bulgar Rumen Radev. Întâlnirea a durat o jumătate de oră și a avut loc la Palatul Imperial din Tokyo și face parte din vizita oficială a președintelui Radev în Japonia. Luni, mai devreme, președintele Rumen Radev a participat la o recepție la

Politic Ex 19-05-2025 22:09

Putin și Trump, în favoarea unei 'normalizări' a relațiilor ruso-americane (Kremlin)

Vladimir Putin și Donald Trump și-au exprimat luni sprijinul pentru o 'normalizare' a relațiilor dintre țărilor lor, a declarat Kremlinul, în urma unei convorbiri 'de două ore și cinci minute' între cei doi lideri care au discutat în special despre Iran, relatează AFP. 'Cei doi președinți s-au exprimat &ic

Politic Ex 19-05-2025 20:49

Putin a refuzat să dispună o încetare a focului imediată în #Ucraina după discuția telefonică cu Trump

Convorbirea telefonică de peste două ore cu Donald Trump nu a reușit să-l convingă pe președintele rus Vladimir Putin să dispună o încetare a focului imediată în Ucraina, relatează luni seara The Moscow Times. Trump a făcut cunoscută poziția SUA cu privire la încetarea focului și armistițiu, dar Rusia va fi gata pentru acestea doar după ce se

Politic Ex 19-05-2025 20:10

Un avion militar de antrenament s-a prăbușit în Egipt; întregul echipaj a murit

Un avion de antrenament militar egiptean s-a prăbușit luni în timpul unui exercițiu, niciunul dintre membrii echipajului nesupraviețuind, a declarat un purtător de cuvânt al armatei într-un comunicat, fără să precizeze numărul victimelor, potrivit AFP. 'În cadrul desfășurării activității de antrenament a forțelor aeriene, un avion d

Politic Ex 19-05-2025 19:48

Prezidențiale2025/Premierul ungar Viktor Orban s-a întâlnit la Budapesta cu liderul UDMR, Kelemen Hunor

Premierul ungar Viktor Orban a discutat luni, la Budapesta, cu Kelemen Hunor, liderul Uniunii Democrate Maghiare din România (UDMR), a declarat pentru MTI biroul de presă al cabinetului șefului guvernului ungar. Orban a declarat că guvernul de la Budapesta a salutat unitatea demonstrată de comunitatea maghiară din Transilvania pentru a împiedica un

Politic Ex 19-05-2025 19:38

#Ucraina/Donald Trump l-a sunat mai întâi pe Zelenski și apoi pe Putin

Președintele american Donald Trump i-a sunat luni separat pe omologii săi ucrainean și rus, Volodimir Zelenski, respectiv Vladimir Putin, în eforturile sale de a găsi o modalitate de rezolvare a conflictului din Ucraina, relatează EFE. Casa Albă a confirmat doar că discuția cu președintele rus este în curs de desfășurare și nu a of

Politic Ex 19-05-2025 19:37

#Ucraina: Donald Trump și Vladimir Putin au discutat telefonic luni după-amiază

Președintele american Donald Trump și omologul său rus Vladimir Putin au avut luni o discuție telefonică având obiectivul de 'a pune capăt băii de sânge' din Ucraina, potrivit afirmațiilor liderului de la Casa Albă, după convorbirile fără rezultat între Kiev și Moscova desfășurate la finalul săptămânii trecute, relatează AFP.

Politic Ex 19-05-2025 19:20

SUA reiau supravegherea cu drone de mare altitudine în Marea Neagră după o pauză de 11 luni

Datele serviciului de urmărire în timp real a poziției avioanelor aflate în zbor Flightradar24, cu sediul la Stockholm, au arătat că sămbătă o dronă de recunoaștere strategică RQ-4B Global Hawk americană a efectuat un nou zbor în zona Mării Negre, relatează luni publicația Kyiv Post. Datele au arătat că aparatul fără pilot, c

Politic Ex 19-05-2025 18:18

Donald Trump i-a trimis o scrisoare Papei Leon al XIV-lea pentru a-l invita la Casa Albă

Papa Leon al XIV-lea l-a primit în audiență luni dimineață la Vatican pe vicepreședintele american JD Vance, care i-a înmânat suveranului pontif o scrisoare din partea președintelui Donald Trump prin care acesta îl invită în vizită la Washington, a anunțat o purtătoare de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, relatează AFP și ANSA

Politic Ex 19-05-2025 17:24

Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, susține premierul Benjamin Netanyahu

Premierul Benjamin Netanyahu a declarat luni că Israelul va 'prelua controlul asupra întregii' Fâșii Gaza, unde armata israeliană a ucis 52 de persoane de noaptea trecută până acum, potrivit apărării civile din enclava palestiniană devastată și înfometată, care așteaptă reluarea efectivă a ajutorului umanitar, potrivit France Presse.