Ingerințe străine: cum combate Parlamentul European amenințările la adresa democrației din UE
O dată cu dezvoltarea accelerată a rețelelor sociale și creșterea tensiunilor geopolitice, UE se confruntă cu pericole crescute venite dinspre actori externi. Aceștia urmăresc să perturbe alegerile și procesele democratice din întreaga UE. Actori rău intenționați încearcă să profite de alegeri pentru a submina încrederea în procesele electorale sau în sistemele democratice, se arată într-un articol publicat pe site-ul Parlamentului European.
Deși imaginea UE în rândul cetățenilor europeni rămâne pozitivă, aceasta nu este imună la manipularea informațiilor și la încercări de influențare. Din acest motiv, UE a luat măsuri concrete pentru a-și întări capacitatea de apărare împotriva dezinformării, fie prin adoptarea unor noi legi, fie prin alte modalități de a-și mări rezistența la atacuri și a proteja democrația.
La începutul legislaturii 2024-2029, deputații europeni au format o nouă comisie specială privind Scutul european al democrației, care are la dispoziție 12 luni pentru a propune măsuri de consolidare a rezistenței democratice a UE împotriva interferențelor și dezinformării străine. În acest scop, comisia examinează impactul legislației existente și al celei ce ar urma să fie adoptată pentru a detecta posibile lacune care pot fi exploatate pentru ingerințe antidemocratice. Comisia se va concentra asupra ingerinței prin intermediul platformelor online și asupra impactului acestora asupra democrației; asupra atacurilor ce vizează infrastructura esențială; asupra atacurilor cibernetice; asupra conținutului generat de inteligența artificială și asupra falsurilor (deep fakes) care urmăresc interferența străină și manipularea informațiilor; asupra amenințărilor hibride interne, precum și asupra rolului actorilor rău intenționați statali sau nestatali. Activitatea sa va contribui la viitoarea inițiativă a Comisiei 'Scutul european al democrației', menită să contracareze cele mai grave riscuri la adresa democrației din UE.
Continuarea activității din legislatura precedentă
În cursul legislaturii precedente din 2019-2024, Parlamentul a tras semnale de alarmă cu privire la încercări sistematice ale unor entități străine de a influența alegerile și procesele democratice. Încă din 2019, europarlamentarii au semnalat o creștere semnificativă a propagandei rusești precum și eforturi de a eluda restricțiile privind finanțarea partidelor politice.
Două comisii parlamentare succesive au fost înființate pentru a analiza ingerințele străine în procesele democratice din UE, prima în 2020, iar următoarea în 2022. Pe baza constatărilor acestora, eurodeputații au formulat recomandări de imunizare a UE în fața dezinformării și ingerințelor, precum și pentru protejarea alegerilor europene din 2024.
Europarlamentarii au exprimat preocupări legate în mod special de ingerințele ruse și chineze în afacerile UE, dar au căutat și soluții pentru a proteja UE de interferențe provenind din alte țări, cum ar fi Qatar sau Maroc.
În februarie 2024, eurodeputații și-au manifestat îngrijorarea și indignarea după apariția unor noi acuzații potrivit cărora Rusia încearcă să recruteze parlamentari europeni ca agenți de influență și oferă narative partidelor și actorilor de extremă dreapta din UE pentru a submina sprijinul pentru Ucraina.
În aprilie 2024, europarlamentarii au cerut mai multe sancțiuni împotriva Rusiei, ca răspuns imediat la încercările de a răspândi dezinformări împotriva UE, prin intermediul unor canale media susținute de Kremlin. Eurodeputații au condamnat, totodată, ingerințele Kremlinului în afacerile UE prin efectuarea de plăți către anumiți deputați europeni și candidați la alegerile europene, pentru a disemina propaganda rusă.
Adresându-se șefilor de stat și de guvern ai UE în martie 2024, președinta Parlamentului, Roberta Metsola, a remarcat că alegerile europene vor pune la încercare trăinicia sistemelor noastre.
'Știm cât de departe vor merge anumiți actori externi pentru a încerca să perturbe procesele noastre democratice. Asistăm în multe state la tentative de a promova dezinformarea, manipularea și propaganda, provenind de la actori ostili proiectului european. Nu putem permite ca această narațiune distructivă, propagandă și dezinformare să se răspândească fără a le contracara', a declarat ea.
Tehnici și tactici de dezinformare
Tacticile de manipulare au ca scop răspândirea de informații false sau înșelătoare cu intenția de a induce în eroare opinia publică și de a crea confuzie, astfel încât adevărul să nu mai poată fi distins de minciună.
Polarizarea opiniilor întărește punctele de vedere extreme într-o dezbatere pentru a reduce la tăcere opiniile moderate și pentru a face dificilă sau imposibilă dezbaterea democratică.
Narațiunile care aduc acuzații fără dovezi despre existența unor fraude, nereguli, sau care inoculează lipsa de încredere în instituții, au ca scop să semene confuzie și haos și să împiedice dezbaterea democratică.
Legislația care protejează UE și pe cetățenii acesteia
Europarlamentarii au adoptat o serie de acte legislative care urmăresc să protejeze cetățenii UE și societatea de dezinformare și ingerințe străine.
Actul legislativ privind serviciile digitale obligă platformele online să combată dezinformarea și răspândirea conținutului ilegal și să protejeze drepturile fundamentale ale utilizatorilor online, în special libertatea de exprimare și de informare. Utilizatorilor le sunt oferite mai multe informații și dreptul de a contesta decizii de eliminare a conținutului. Sunt interzise anunțurile targetate adresate minorilor și care utilizează date personale sensibile. Marile platforme trebuie să fie mai transparente și să ia măsuri pentru a reduce impactul negativ al serviciilor lor asupra drepturilor fundamentale - inclusiv suprimarea exprimării - integritatea proceselor democratice și răspândirea dezinformării.
Noile reguli de transparență privind publicitatea politică interzic reclamele sponsorizate din afara UE cu 3 luni înaintea alegerilor și facilitează depistarea de către cetățeni a reclamelor politice plătite și a celor care le plătesc.
Prima reglementare cuprinzătoare din lume privind inteligența artificială (IA) protejează drepturile fundamentale în UE și contracarează dezinformarea și manipularea prin introducerea unor cerințe de etichetare pentru conținutul generat de IA.
Parlamentul a adoptat, totodată, noi reguli de apărare a jurnaliștilor împotriva proceselor abuzive și a întărit prevederile prin care se protejează mass-media de ingerințele politice.
Pentru a proteja mai bine Parlamentul European de actorii străini care încearcă să-i înrâurească activitatea, europarlamentarii au adoptat reforme pentru consolidarea integrității, independenței și responsabilității acestei instituții.
Alte măsuri UE
În completarea noilor legi, UE a depus eforturi pentru o cooperare mai strânsă între autoritățile electorale, specialiștii în dezinformare, experții în verificări factuale europeni ('fact-checkers') și specialiștii independenți în dezinformare. Concomitent UE a promovat legături mai strânse cu NATO, pentru a intensifica eforturile de combatere a dezinformării.
Un grup operativ special din cadrul Serviciului European de Acțiune Externă lucrează pentru a demasca și a contracara manipularea informațiilor și dezinformarea pe filiere rusești pro-Kremlin. Acesta a publicat un raport special dedicat alegerilor europene din 2024.
Parlamentul a luat măsuri în vederea sensibilizării cetățenilor UE cu privire la dezinformare și a elaborat în acest scop un set de instrumente educaționale despre alegerile europene.
În fine, o pagină de pe site-ul alegerilor europene oferă informații despre măsurile întreprinse pentru a se asigura alegeri libere și corecte.AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Toth, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Donald Trump anunță că Xi Jinping va veni în SUA pe 24 septembrie
Președintele american Donald Trump a declarat joi că va discuta despre inteligență artificială cu președintele chinez Xi Jinping când acesta va vizita SUA pe 24 septembrie, relatează Reuters. Vizita lui Xi în SUA are loc după ce cei doi lideri s-au întâlnit în China în acest an. În timp ce se afla la B
Cancelarul german Friedrich Merz ar putea anunța vineri o remaniere guvernamentală (Reuters)
Cancelarul german Friedrich Merz ar putea anunța o remaniere a cabinetului vineri, declanșată de plecarea abruptă a lui Jens Spahn din conducerea partidului în urma unui scandal legat de nașterea unui copil de către o mamă surogat, au declarat joi trei persoane pentru Reuters. Ministrul sănătății Nina Warken va prelua cel mai probabil șe
Donald Trump nu se va opune extrădării fraților Tate, potrivit Casei Albe
Donald Trump nu se va opune extrădării influencerului Andrew Tate și a fratelui său Tristan în Regatul Unit, unde cei doi sunt urmăriți pentru violuri prezumate, a anunțat joi Casa Albă, relatează AFP. Influencerul și fratele său mai mic au fost arestați sâmbătă la Miami, o reținere despre care avocatul lor a spus că este ''
Amendă pentru Google: UE creează incertitudine în relațiile comerciale cu SUA, potrivit Washingtonului
Amenda de 890 de milioane de euro dată de Uniunea Europeană Google ''creează incertitudine'' în relațiile comerciale cu SUA, a avertizat joi, într-un comunicat, reprezentantul Casei Albe pentru Comerț, Jamieson Greer, relatează AFP și Reuters. ''UE afirmă cu regularitate că își dorește stabilitate și p
SUA: Noile taxe vamale vor fi anunțate 'foarte curând' (Casa Albă)
Noile taxe vamale pe care președintele Donald Trump vrea să le introducă asupra produselor care provin de la principalii parteneri comerciali ai SUA ar urma să fie anunțate 'foarte curând', a declarat joi purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, relatează AFP. Întrebată despre acest lucru în conferi
Ungaria anchetează un credit de un miliard de euro acordat de fostul guvern Macedoniei de Nord
Ungaria anchetează un credit de un miliard de euro acordat Macedoniei de Nord prin banca Eximbank aflată în proprietatea statului în termeni foarte favorabili de către fostul guvern, a declarat joi prim-ministrul Peter Magyar, relatează Reuters. Creditul, cu dobândă de 3,25% și cu riscul acoperit 100% printr-o garanție de sta
Trump îi amenință pe rebelii houthi și Iranul cu o 'pedeapsă militară majoră'
Donald Trump a declarat că SUA consideră Iranul responsabil pentru loviturile lansate de rebelii houthi din Yemen asupra a două petroliere saudite, într-o postare de joi pe rețeaua sa Truth Social, și i-a amenințat pe cei doi actori cu o 'pedeapsă militară majoră' drept represalii, relatează AFP. Rebelii houthi, susținuți de Tehe
Spania: Fostul premier Zapatero spune că bijuteriile de 1,3 milioane de euro găsite în locuința sa la o percheziție sunt un cadou
Fostul premier spaniol José Luis Rodriguez Zapatero a dat asigurări joi că bijuteriile găsite în locuința sa de anchetatori în urma unei percheziții într-o anchetă pentru trafic de influență sunt 'un cadou' din partea unei țări străine, căreia nu i-a dezvăluit numele, relatează AFP și Reuters. Aceste bijuterii
Securitatea alimentară din Gaza se îmbunătățește, dar rămâne fragilă (ONU)
Securitatea alimentară și nutriția copiilor s-au îmbunătățit în Fâșia Gaza, dar rămân fragile, deoarece doar un punct de trecere a ajutorului umanitar este deschis, a transmis joi Programul Alimentar Mondial (PAM), conform AFP. Un nou raport 'arată îmbunătățiri în ceea ce privește securitatea alimentară
Țările din Asia de Sud-Est solicită trecerea 'fără obstacole' prin Strâmtoarea Ormuz
Țările din Asia de Sud-Est, reunite în Filipine, au apărat joi libertatea navigației și au cerut trecerea 'fără obstacole' prin Strâmtoarea Ormuz, într-o declarație comună emisă după discuțiile lor, relatează AFP. Declarația Asociației Națiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN), ai cărei membri sunt afectați de penuria de
Trump susține că acordul americano-saudit în domeniul nuclear civil e condiționat de aderarea Riadului la Acordurile Avraamice
Președintele american Donald Trump a declarat joi că acordul de cooperare în domeniul nuclear civil dintre SUA și Arabia Saudită este condiționat de aderarea regatului la Acordurile Avraamice, adăugând că nu va exista o îmbogățire a materialului, relatează Reuters. SUA și Arabia Saudită au ajuns la un acord asupra energiei nu
Un elicopter militar ceh s-a prăbușit cu cinci militari la bord
Armata cehă a anunțat joi pe X că un elicopter care avea la bord cinci militari s-a prăbușit la Baza 22 de elicoptere ale forțelor aeriene de la Namest nad Oslavou, la circa 180 de km la sud-est de Praga, transmite Reuters. 'Sistemul integrat de urgență intervine la fața locului', se precizează în mesajul armatei.
MAE al Republicii Moldova recomandă cetățenilor moldoveni să evite călătoriile neesențiale în Rusia
Ministerul de Externe al Republicii Moldova a recomandat joi cetățenilor moldoveni să evite călătoriile neesențiale în Federația Rusă, în contextul menținerii unor riscuri sporite de securitate și al creșterii numărului de incidente care afectează cetățenii străini, inclusiv cetățeni ai Republicii Moldova, relatează Radio Chișinău.
Arabia Saudită vrea să dispună de 'un program nuclear pașnic și civil', declară Rubio la ASEAN
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat joi că, prin acordul încheiat cu Statele Unite, Arabia Saudită vrea să dispună de un program nuclear 'pașnic și civil', relatează AFP. 'Orice acord pe care îl încheiem cu orice țară din lume privind energia nucleară civilă va include garanții pentru a asigura că nu poate fi transf
Rusia nu prea optimistă într-un acord de pace rapid cu privire la #Ucraina, după întâlnirea Rubio-Lavrov
Kremlinul nu s-a declarat prea optimist joi în privința perspectivelor de a se ajunge rapid la un acord de pace care să pună capăt conflictului în Ucraina după întâlnirea dintre ministrul rus de externe Serghei Lavrov și secretarul de stat american Marco Rubio în marja unei reuniuni a Asociației Națiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN) la Manila,












