logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Zelenski primește sprijin și câteva critici pe fondul 'panicii' privind represalii din partea lui Trump (sinteză)

Imagine din galeria Agerpres

Lideri guvernamentali, lideri de opinie și activiști ai societății civile au sărit în apărarea președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, după ce confruntarea acestuia cu președintele american Donald Trump și vicepreședintele său, JD Vance, a determinat Casa Albă să suspende semnarea unui acord economic care fusese convenit între Washington și Kiev, transmite sâmbătă EFE.

Deși majoritatea personalităților publice ucrainene au strâns rândurile în jurul președintelui, aplaudându-l pentru că i-a amintit lui Trump că și Europa a ajutat Ucraina și că Rusia este responsabilă de război, prestația sa din Biroul Oval i-a adus lui Zelenski reproșul unora dintre principalele personalități ale opoziției, care consideră că președintele ucrainean a greșit dând frâu liber emoției și ar fi trebuit să acționeze cu mai mult pragmatism și diplomație.

Risc de 'colaps total'

'Dacă trebuie să porți o discuție, o porți în spatele camerelor de luat vederi, în birou', a scris deputatul de opoziție Oleksi Goncearenko, de la partidul Solidaritatea Europeană al fostului președinte Petro Poroșenko, pe rețelele sale de socializare. 'Această dispută ar putea avea consecințe foarte negative, de la dezactivarea Starlink (o constelație de sateliți construită de SpaceX - companie deținută de aliatul lui Trump, Elon Musk - pentru a oferi acces la internet prin satelit - n.r.) până la blocarea tuturor informațiilor de intelligence furnizate de SUA', a adăugat deputatul, dând glas temerilor larg răspândite în Ucraina.

'Există panică în țară chiar acum', a scris pe platforma X, și aceasta deținută de Elon Musk, fosta purtătoare de cuvânt a lui Zelenski, Iulia Mendel. 'Zelenski nu-i prezintă scuze lui Trump. În mod realist vorbind, Ucraina nu a fost niciodată atât de aproape de colapsul total', a avertizat Mendel într-un alt mesaj, referindu-se la interviul președintelui ucrainean cu rețeaua conservatoare Fox News.

Daria Kaleniuk este directoarea executivă a Centrului de Acțiune Anticorupție și una dintre cele mai influente voci ale societății civile ucrainene din țară și din străinătate. Kaleniuk a difuzat pe contul său de pe X fotografii cu atrocitățile comise de forțele ruse pe care Zelenski le-a denunțat în prezența lui Trump, fără ca acesta din urmă să ridice mănușa și să-l condamne pe președintele rus Vladimir Putin pentru aceste acte.

Activista s-a referit și la reacția fostului președinte rus Dmitri Medvedev, loial actualului locatar de la Kremlin, care l-a insultat pe Zelenski și care a salutat afirmația lui Trump că președintele ucrainean 'se joacă cu al Treilea Război Mondial'.

'Se pare că Kremlinul are un orgasm astăzi. Trebuie să-i mulțumească președintelui Trump pentru asta!', a scris Kaleniuk.

Învinovățindu-l pe Zelenski pentru 'eșecul' său cu Putin

Într-un videoclip de pe YouTube care a strâns peste 700.000 de vizualizări în doar câteva ore, comentatorul Vitali Portnikov a spus că Trump l-a acuzat pe Zelenski că se opune păcii, pentru a ascunde faptul că nu are instrumente la dispoziție pentru a-l forța pe Putin să oprească războiul.

'Este adevărat că (Zelenski) ar fi putut reacționa la replicile lui Trump mai profesionist și mai prudent', a adăugat Portnikov, citând ca exemplu 'abilitatea' de care au dat dovadă liderii Franței și Regatului Unit în timpul vizitelor recente în Biroul Oval. 'Dar concluzia este că Trump a vrut să transfere vina pentru eșecul său de a-l convinge pe Putin să oprească agresiunea militară împotriva Ucrainei asupra lui Zelenski', a mai afirmat Portnikov.

Unul dintre înalții oficiali ucraineni care l-au însoțit pe Zelenski la întâlnirea tensionată cu echipa lui Trump, ministrul economiei Iulia Sviridenko, a insistat și ea, fără a aduce vreun reproș administrației republicane, asupra unei alte idei apărate vehement de președintele ucrainean în timpul vizitei întrerupte de la Casa Albă.

'De 11 ani, toate acordurile cu Rusia au fost încălcate. Nicio promisiune nu a fost respectată. Ucraina nu a ales acest război; Rusia ne-a invadat', a scris Sviridenko pe contul său X, subliniind că 'doar garanțiile reale de securitate pot opri acest ciclu' de acorduri eșuate cu Moscova.

Pe un ton diferit s-au exprimat însă la adresa lui Zelenski cele mai vehemente voci ale opoziției. Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a scris după dezastrul de la Casa Albă: 'Astăzi nu este o zi pentru emoții. În niciuna dintre părți. Trebuie să căutăm poziții comune'.

Kliciko le-a mulțumit SUA pentru asistența acordată Ucrainei și a cerut 'construirea' relațiilor de 'cooperare și încredere' cu Washingtonul.

'În caz contrar, situația va aduce beneficii agresorului, care caută doar o scuză', a adăugat primarul Kievului, care a cerut partenerilor Ucrainei să înțeleagă 'condițiile în care trăiește și luptă țara' după trei ani de război și a subliniat importanța vitală a continuării ajutorului internațional. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)

 

Citeşte şi:

Summit la Casa Albă: Trump îi cere compromisuri lui Zelenski, care refuză compromisurile cu 'criminalul' Putin

Trump, furios în fața lui Zelenski: 'Încheiați un acord, altfel vă abandonăm' în fața Rusiei

Reacții după disputa Trump-Zelenski de la Casa Albă

Premierul polonez își exprimă solidaritatea cu Ucraina după disputa Trump-Zelenski: 'Nu sunteți singuri'

Trump/Zelenski : Există un 'agresor' rus, 'trebuie să-i respectăm pe cei care luptă de la început' (Macron)

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, după tensiunile dintre Trump și Zelenski: 'Suntem alături de Ucraina'

'Ucraina, Spania este cu tine', a scris premierul spaniol pe platforma X după altercația Trump-Zelenski

Președinta PE, Roberta Metsola, îl asigură pe Zelenski: Vom continua să lucrăm pentru o pace justă și durabilă

#Ucraina: Viitorul cancelar german cere 'să nu se confunde niciodată agresorul și victima' în acest conflict

Șocați de cearta cu Trump, ucrainenii fac front comun în jurul lui Zelenski

Zelenski își multiplică mesajele de mulțumire la adresa europenilor după altercația cu Trump din Biroul Oval

După cearta cu Trump și Vance, Zelenski apreciază că disputa este 'rea pentru ambele părți' (interviu FoxNews)

Trump ia în considerare suspendarea transporturilor militare către #Ucraina după cearta cu Zelenski (presa americană)

Rubio îl îndeamnă pe Zelenski să-și ceară iertare și afirmă că 'poate că nu vrea un acord de pace'

Afisari: 764

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 25-06-2026 15:06

Washingtonul nu poate media dacă susține Kievul în război, semnalează Kremlinul

Kremlinul a afirmat joi că apreciază eforturile președintelui american Donald Trump de a media în războiul din Ucraina, dar în același timp presupune că Statele Unite înțeleg că nu pot juca un astfel de rol de mediator în timp ce susțin una dintre taberele în conflict, relatează Reuters. Publicația ucraineană Kiev

Politic Ex 25-06-2026 14:53

Rubio avertizează în legătură cu un 'haos total' dacă se introduc taxe pentru traversarea Strâmtorii Ormuz

Secretarul de stat american Marco Rubio, aflat într-un turneu în Golf, a avertizat joi în legătură cu 'haosul total' pe care l-ar putea provoca introducerea de către Iran a unor taxe pe care navele ar trebui sa le achite pentru traversarea Strâmtorii Ormuz, relatează AFP. Teheranul amenințase anterior cu 'mă

Politic Ex 25-06-2026 14:34

Franța sechestrează un al cincilea petrolier din 'flota din umbră' a Rusiei

Președintele francez Emmanuel Macron a anunțat joi că Marina militară franceză a interceptat marți un petrolier în largul coastelor insulei italiene Sicilia, într-o nouă operațiune împotriva așa-numitei 'flote din umbră' (sau 'flotă fantomă') folosită de Rusia pentru exporturile sale de petrol pe care UE și SUA încearcă să le &

Politic Ex 25-06-2026 14:32

Miniștrii apărării ai Grupului de la Visegrad au convenit întărirea cooperării militare

Statele membre ale Grupului de la Visegrad (V4) - Cehia, Polonia, Slovacia și Ungaria - consideră necesară întărirea cooperării lor în materie de logistică militară și industrie de apărare, au declarat cei patru miniștri ai apărării într-o conferință de presă comună la Budapesta, la finalul reuniunii lor de joi, transmite MTI.

Politic Ex 25-06-2026 13:50

Ungaria: Grupuri pentru drepturile omului critică proiectul de amendament constituțional pentru înlăturarea președintelui

Două grupuri pentru apărarea drepturilor omului din Ungaria au criticat proiectul de amendament constituțional al guvernului premierului Peter Magyar, care propune înlăturarea președintelui Tamas Sulyok și introducerea unei durate maxime a mandatului pentru parlamentari, relatează joi Reuters. Partidul de centru-dreapta Tisza, care a obținut o victorie z

Politic Ex 25-06-2026 12:54

Rubio, în turneu în Orientul Mijlociu, afirmă că un acord cu Iranul va garanta securitatea aliaților SUA din Golf

Secretarul de stat american Marco Rubio le-a declarat joi aliaților arabi din Golf că orice acord cu Iranul va lua în considerare interesele acestora, la încheierea unui turneu în Orientul Mijlociu a șefului diplomației americane menit să convingă partenerii regionali sceptici în legătură cu acordul preliminar încheiat între administrația

Politic Ex 25-06-2026 12:50

Conferința donatorilor de la Gdansk: O primă tranșă dintr-un împrumut de 90 miliarde de euro, deblocată pentru #Ucraina

O primă tranșă de 3,2 miliarde de euro în cadrul împrumutului european de 90 miliarde de euro pentru Ucraina a fost deblocată joi, a anunțat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, citată de AFP și DPA. Această primă plată, destinată să ajute guvernul ucrainean să-și echilibreze bugetul, va fi urmată, 'în zilele următo

Politic Ex 25-06-2026 12:11

Acordul comercial între UE și SUA poate intra în vigoare

Cele 27 de țări membre ale Uniunii Europene au dat joi undă verde oficială acordului comercial negociat anul trecut cu SUA, care poate astfel să intre în vigoare înainte de expirarea ultimatumului stabilit pentru 4 iulie de către președintele american Donald Trump, relatează AFP. Parlamentul European, a cărui aprobare era, de asemenea, necesară, a

Politic Ex 25-06-2026 11:52

Chișinăul a propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul '1+1' (vicepremier)

Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul '1+1', la sfârșitul lunii iulie, în cadrul căreia să se discute despre Fondul de convergență, a anunțat joi vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, după o ședință a guvernului, relatează Moldpres și Radio Chișinău. Formatul de discuții

Politic Ex 25-06-2026 11:03

Ofițer FSB, reținut pe aeroportul din Chișinău: Kremlinul caută informații actualizate despre situația din Transnistria (experți)

Reținerea unui cetățean rus, identificat de autoritățile moldovene drept ofițer al Serviciului Federal de Securitate (FSB) din Rusia, la începutul săptămânii, la intrarea în Republica Moldova și plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, sub suspiciunea de a fi încercat să colecteze informații despre Transnistria și zona de securitate dintre c

Politic Ex 25-06-2026 10:46

China cere consolidarea încetării focului între Iran și SUA și deschiderea rapidă a Strâmtorii Ormuz

Ministrul de externe chinez Wang Yi a avut miercuri seara o convorbire telefonică cu omologul său pakistanez, Ishaq Dar, în cadrul căreia a pledat pentru consolidarea 'încetării totale a focului' între Iran și Statele Unite și 'restabilirea cât mai curând posibil' a navigației normale prin Strâmtoarea Ormuz, transmite joi E

Politic Ex 25-06-2026 10:22

Donald Tusk promite că va continua să sprijine #Ucraina

Premierul polonez Donald Tusk a promis să continue să sprijine Ucraina, în pofida unei dispute care persistă între cele două țări, relatează joi dpa. În pofida emoțiilor implicate, Polonia este alături de Ucraina în confruntarea sa cu Rusia, a afirmat Tusk în cadrul unei întâlniri între liderii Germaniei, Franței

Politic Ex 25-06-2026 09:35

Trump spune că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că va participa la summit NATO din Turcia din respect pentru omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, și a lăsat să se înțeleagă că nu ar fi acceptat invitația dacă întâlnirea ar fi fost organizată de un alt lider, transmite joi EFE. 'Nu cred că aș fi mers. (...) Nu aș fi mers

Politic Ex 25-06-2026 09:22

Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a Strâmtorii Ormuz fără autorizația sa

Corpul Gardienilor Revoluției Islamice din Iran (IRGC) a avertizat joi cu privire la oricare traversare a Strâmtorii Ormuz fără autorizația sa și a amenințat navele care nu se vor conforma cu 'măsuri adecvate', relatează AFP. Viitorul Strâmtorii Ormuz - rută strategică pentru comerț și blocată de facto de către Iran de la începutul ră

Politic Ex 25-06-2026 09:12

Gaza/Consiliul pentru Pace se reunește în Cipru la mijlocul săptămânii viitoare

Consiliul pentru Pace, creat la inițiativa președintelui american Donald Trump, urmează să se reunească săptămâna viitoare în Cipru, au declarat miercuri oficiali ciprioți, informează dpa. Întâlnirea este programată să aibă loc în perioada 30 iunie - 1 iulie, a declarat pentru postul public RIK purtătorul de cuvânt al guvern