#Ucraina: Erdogan sprijină ''în principiu'' planul de pace al lui Zelenski; Lavrov va efectua o vizită în Turcia
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan şi-a declarat miercuri sprijinul "în principiu" faţă de planul de pace în zece puncte prezentat în anul 2022 de preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, ce prevede retragerea necondiţionată a trupelor ruse din Ucraina, dar a cerut "mai multă diplomaţie", în timp ce ministrul de externe rus Serghei Lavrov este aşteptat vineri într-o vizită oficială de două zile în Turcia, relatează agenţiile EFE şi AFP.
"Cred că ar trebui iniţiat cel puţin un efort comun pentru a stabili parametrii generali ai păcii. În acest aspect sprijinim în principiu planul de pace în zece puncte propus de preşedintele ucrainean", a afirmat preşedintele turc într-un mesaj video transmis la un summit al ţărilor balcanice desfăşurat în capitala albaneză Tirana şi la care a participat de asemenea preşedintele ucrainean.
În timp ce Zelenski a insistat pe nevoia Ucrainei de a primi în continuare şi mai rapid bani, arme şi muniţii pentru a face faţă armatei ruse revenite în ofensivă, cerând ajutor militar inclusiv statelor balcanice, Erdogan a subliniat importanţa reluării negocierilor, pe care ţara sa le-a găzduit la Istanbul la începutul războiului declanşat de Rusia pe 24 februarie 2022, dar au fost sistate la sfârşitul lunii următoare fără niciun rezultat.
"Îmi menţin opinia că trebuie să dăm o oportunitate diplomaţiei şi dialogului pentru a încheia războiul printr-o pace justă şi durabilă. Este crucial să folosim canalele diplomatice la cel mai înalt nivel pentru a atinge acest obiectiv", a apreciat preşedintele turc.
Erdogan a amintit că Turcia "sprijină independenţa, suveranitatea, securitatea şi integritatea teritorială a Ucrainei", a menţionat numeroasele sale tentative de mediere între Kiev şi Moscova şi s-a declarat dispus să găzduiască noi negocieri de pace ruse-ucrainene.
Respectivul plan de pace, enunţat de Zelenski la sfârşitul anului 2022, prevede retragerea tuturor trupelor ruse de pe teritoriul ucrainean, restabilirea frontierelor Ucrainei recunoscute internaţional şi crearea unui tribunal internaţional pentru judecarea crimelor de război ruseşti, puncte pe care Rusia le consideră ca fiind de fapt o cerere de capitulare, astfel că a respins planul.
De partea sa, Rusia a cerut Kievului să accepte pierderea Crimeii şi a teritoriilor ucrainene ocupate de Rusia şi le-a reproşat responsabililor ucraineni că s-au retras de la negocierile de pace desfăşurate la Istanbul în martie 2022 pentru că aşa le-a cerut Washingtonul.
Potrivit unui membru al delegaţiei ucrainene care a participat la acele negocieri, David Arahamia, în prezent lider al grupului parlamentar al partidului Servitorul Poporului, formaţiunea politică a preşedintelui Volodimir Zelenski, la acele negocieri Rusia a oferit Ucrainei încetarea invaziei în schimbul renunţării de către Kiev la orice ambiţii de aderare la NATO.
Ruşii "erau pregătiţi să oprească războiul dacă acceptam neutralitatea şi ne angajam că nu ne vom alătura NATO. Acesta a fost punctul esenţial", a precizat Arahamia într-un interviu acordat presei ucrainene în noiembrie 2023.
Însă aceasta, a explicat el, ar fi necesitat revizuirea Constituţiei ucrainene şi, pe de altă parte, preşedintele Zelenski şi ceilalţi oficiali ucraineni nu aveau încredere că Rusia se va ţine de cuvânt, şi anume că nu va ataca din nou.
Ulterior, mai spune David Arahamia, premierul britanic de la acea vreme, Boris Johnson, a venit într-o vizită surpriză la Kiev şi a încurajat Ucraina "să nu semneze nimic" cu Rusia şi "pur şi simplu să lupte".
Ministrul rus de externe Serghei Lavrov va efectua vineri şi sâmbătă o vizită în Turcia, unde va participa la Forumul diplomatic de la Antalya şi va avea de asemenea o întrevedere cu omologul său turc Hakan Fidan, au anunţat miercuri ministerele de externe de la Moscova şi Ankara.
Lavrov a mai participat la acelaşi forum în martie 2022, la puţin timp după lansarea invaziei ruse în Ucraina, iar ultima sa vizită oficială în Turcia datează din aprilie 2023. Forumul diplomatic de la Antalya reuneşte în fiecare an în acest oraş turistic şefi de stat şi de guvern, miniştri, diplomaţi, oameni de afaceri şi cercetători.
Preşedintele Erdogan încearcă să menţină relaţii echilibrate cu Kievul şi Moscova în timp ce războiul din Ucraina continuă. Totuşi, Turcia a provocat iritarea Rusiei după ce, în urma unei vizite efectuate la Istanbul de preşedintele Zelenski, a predat anul trecut în luna iulie Kievului comandanţi ai batalionului ucrainean Azov luaţi prizonieri de armata rusă. Aceşti prizonieri ar fi trebuit să rămână în Turcia până la sfârşitul războiului, în virtutea unui acord tripartit încheiat între Ankara, Kiev şi Moscova, prin care aceasta din urmă a acceptat eliberarea lor din detenţie. Rusia şi-a exprimat nemulţumirea şi faţă de livrarea unor drone turceşti Bayraktar către Ucraina.
Pe de altă parte, Turcia este criticată de ţările occidentale că joacă un rol în ocolirea sancţiunilor impuse Rusiei. În acelaşi timp, Turcia s-a implicat activ în exporturile cerealelor ucrainene printr-un coridor maritim securizat în Marea Neagră, în virtutea unui acord mediat de asemenea de ONU, dar din care Rusia s-a retras acuzând nerespectarea componentei înţelegerii referitoare la exporturile ruseşti de produse agricole şi îngrăşăminte afectate indirect de sancţiunile occidentale.
În intervenţia sa de miercuri la summitul desfăşurat în Albania, preşedintele turc a vorbit şi despre acest acord, semnalând că se află în contact cu ONU pentru "o nouă înţelegere, cu angajamente de securitate în Marea Neagră".AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Noul parlament sirian s-a reunit în prima sa ședință la Damasc
Noul parlament sirian s-a întrunit pentru prima dată duminică la Damasc, la 19 luni după înlăturarea de la putere a lui Bashar al-Assad, președintele sirian Ahmed al-Sharaa salutând cu această ocazie un 'nou capitol' pentru țara sa grav afectată de un lung război civil, relatează AFP și Reuters. După ce a ajuns la put
Premierul irakian Ali al-Zaidi se va întâlni cu președintele Trump săptămâna viitoare la Washington
Premierul irakian Ali al-Zaidi va merge luni în vizită în Statele Unite pentru a se întâlni cu președintele Donald Trump, prima sa călătorie oficială în străinătate de la preluarea mandatului, a anunțat duminică purtătorul de cuvânt al guvernului irakian, relatează AFP. Al-Zaidi a ajuns la putere în ap
Fâșia Gaza: Patru persoane, ucise într-un atac cu dronă israelian în orașul Gaza
Patru persoane au fost ucise duminică într-un atac cu dronă israelian în orașul Gaza, au anunțat Apărarea Civilă palestiniană și un spital din Fâșia Gaza, devastată de războiul dintre Hamas și Israel, relatează AFP. Apărarea Civilă, o agenție care operează sub autoritatea mișcării islamiste Hamas, a declarat că drona a vizat un atelier de pre
Armata americană anunță că Strâmtoarea Ormuz este 'deschisă' și navele tranzitează calea navigabilă
Armata americană a anunțat duminică că Strâmtoarea Ormuz este 'deschisă' și că navele circulă prin strâmtoare, în pofida anunțului făcut de Iran privind închiderea acestei căi navigabile strategice după o nouă reluar
România și alte 13 țări au semnat o declarație comună privind revendicările Beijingului în Marea Chinei de Sud
Revendicările maritime extinse ale Beijingului în Marea Chinei de Sud nu au nici un temei juridic, au declarat 14 țări, între care Statele Unite, Japonia, Filipine și România, într-o declarație comună publicată duminică, cu ocazia marcării împlinirii a zece ani de la o hotărâre istorică a unui tribunal internațional pe această temă, inform
Qatarul 'își rezervă dreptul deplin de a răspunde' la atacurile Iranului
Guvernul din Qatar - țară care alături de Pakistan joacă rolul de mediator între Washington și Teheran - a condamnat duminică cu fermitate 'noile atacuri' lansate de Iran împotriva teritoriului său și a altor țări din regiune și a avertizat că își rezervă 'dreptul de a riposta', relatează EFE. 'Qatar își rezervă drep
UPDATE #Ucraina: Volodimir Zelenski propune înlocuirea premierului Iulia Sviridenko
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat duminică că a propus înlocuirea premierului Iulia Sviridenko, relatează Reuters. 'Îi sunt recunoscător Iuliei pentru activitatea sa clară, constantă și eficientă în calitate de prim-ministru, pentru anii de activitate productivă în cadrul echipei Ucrainei, și i-am oferit
#Ucraina: Patru morți în urma noilor lovituri rusești, potrivit autorităților
Atacurile rusești au făcut patru morți în Ucraina în noaptea de sâmbătă spre duminică, au indicat autoritățile ucrainene, în timp ce Kievul solicită mai mult sprijin din partea aliaților săi pentru a-și asigura apărarea antiaeriană, relatează AFP. Lovituri rusești cu drone și artilerie s-au soldat cu trei morți în regiunea Dniprop
Republica Moldova: Vasile Tofan, de la investiții și antreprenoriat la candidat pentru funcția de prim-ministru
Vasile Tofan, candidatul desemnat la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova, are peste 20 de ani de experiență în investiții, finanțe, consultanță strategică și antreprenoriat. În ultimii 15 ani a activat în cadrul fondului de investiții Horizon Capital, iar anterior a lucrat pentru companii internaționale și a fondat un startup în domeniul te
Strâmtoarea Ormuz, 'mai importantă' decât 'bombele atomice' (consilier al ghidului suprem iranian)
Consilierul militar al ghidului suprem iranian, Mohsen Rezai, fost șef al Gardienilor Revoluției, a declarat duminică că Strâmtoarea Ormuz, care cristalizează în prezent tensiunile cu SUA, capătă pentru Iran o importanță mai mare decât programul său nuclear, relatează France Presse. 'Această rută strategică este mai importantă decât
UE aduce un omagiu lui Lindsey Graham pentru sprijinul acordat Ucrainei
Senatorul american Lindsey Graham a lăsat 'un mare gol' după decesul său subit, a afirmat duminică președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, salutând susținerea acordată de aceasta Ucrainei în fața Rusiei, relatează AFP. 'Senatorul Graham s-a bătut până la capăt pentru a susține lupta Ucrainei pentru libertate și pentru
Zelenski și Netanyahu îi aduc un omagiu regretatului senator american Lindsey Graham
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu i-au adus duminică un omagiu veteranului senator american Lindsey Graham, în urma decesului său subit, la vârst
#Ucraina lovește alte 10 petroliere din 'flota fantomă' rusă în Marea Azov
Forțele armate ucrainene au lovit noaptea trecută, în Marea Azov, alte zece petroliere din așa-numita 'flotă fantomă' pe care Rusia o folosește pentru a eluda sancțiunile internaționale, precum și patru feriboturi, a anunțat duminică Statul Major ucrainean, citat de EFE. Rusia utilizează petrolierele pentru a transporta petrol și produse petrolie
Iranul avertizează SUA că 'epoca acordurilor unilaterale a luat sfârșit'
Președintele parlamentului și negociatorul-șef al Iranului, Mohamad Bagher Ghalibaf, a avertizat duminică SUA- după intensificarea atacurilor reciproce dintre cele două țări în cursul nopții trecute - că 'epoca acordurilor unilaterale a luat sfârșit', relatează EFE. 'Epoca acordurilor unilaterale a luat sfârșit. V-am spus:
Rusia atacă pentru a doua zi consecutiv porturile ucrainene Odesa și Cernomorsk
Forțele armate ruse au atacat duminică, pentru a doua zi consecutiv, cu rachete și drone, porturile ucrainene Odesa și Cernomorsk, de pe coasta Mării Negre, potrivit Ministerului rus al Apărării, citat de EFE. 'În cursul nopții, Forțele armate ruse au lansat atacuri combinate cu arme și drone de înaltă precizie și rază lungă de acțiune', a













