logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Volodimir Zelenski se adresează joi prin legătură video deputaţilor mexicani

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski se adresează joi prin legătură video deputaţilor mexicani, în căutare de susţinere în războiul ţării sale cu Rusia, a anunţat camera inferioară a Congresului, relatează Reuters.

Guvernul mexican a afirmat că doreşte să rămână neutru în acest conflict, iar unii susţinători ai Ucrainei l-au criticat pe preşedintele de stânga Andres Manuel Lopez Obrador pentru că nu a fost de acord cu livrările europene de arme către Kiev. Mexicul a votat totuşi alături de SUA şi alte ţări occidentale în favoarea mai multor rezoluţii ale ONU care au criticat invazia rusă din Ucraina.

Într-un comunicat publicat miercuri seara, forul legislativ mexican a precizat că Zelenski va lua cuvântul în cursul unei şedinţe a unui grup din Camera deputaţilor pentru prietenia între Mexic şi Ucraina, la ora locală 12.30 p.m. (18.30 GMT).

Discursul lui Zelenski are loc la invitaţia acestui grup de prietenie, au menţionat pentru Reuters două surse apropiate de eveniment. În Congresul mexican sunt şi alte grupuri similare, inclusiv unul pentru Rusia.

Ambasada ucraineană în Mexic nu a comentat deocamdată.

Preşedintele Germaniei şi ambasadorul SUA în Mexic s-au numărat printre aliaţii diplomatici care au încercat să convingă guvernul mexican să se alăture Ucrainei împotriva Rusiei, notează Reuters.

Încercările de a influenţa opinia publică din Mexic în ce priveşte războiul din Ucraina au generat o serie de dispute notabile în Congresul ţării. Anul trecut, ambasadorul rus în Mexic le-a declarat deputaţilor că Mexicul nu va primi niciodată ordine de la "Unchiul Sam", determinându-l pe ambasadorul SUA să îndemne la rândul său Mexicul să sprijine Ucraina.

Preşedintele Lopez Obrador a propus în 2022 un plan de încetare a luptelor în Ucraina, dar oficiali ucraineni l-au contestat, argumentând să ar fi în avantajul Rusiei. Ministrul de externe mexican Marcelo Ebrard s-a întâlnit separat cu omologii său rus şi ucrainean pentru a discuta planul de pace la Adunarea generală a ONU din septembrie, însă nu s-a ajuns la vreun rezultat.

Volodimir Zelenski a declarat că va lua în considerare soluţii de pace după ce trupele ruse vor părăsi teritoriul ucrainean.

Discursul lui Zelenski în Congresul mexican este prevăzut în timp ce şeful diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, parcurge ultima etapă a turneului său în America latină, ce a cuprins Brazilia, Venezuela, Nicaragua şi Cuba.AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 9

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 06-05-2025 11:51

Beijingul se declară gata să-i primească pe Ursula von der Leyen și Antonio Costa la summitul UE-China

China s-a declarat marți gata să-i primească pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, la summitul dintre Beijing și Uniunea Europeană, prevăzut să aibă loc în China în iulie, relatează AFP și Reuters. 'Președintele Consiliului European, Antonio Costa, și președi

Politic Ex 06-05-2025 11:26

Germania: Friedrich Merz nu a reușit să obțină votul parlamentului pentru a fi validat în funcția de cancelar

Liderul conservatorilor germani Friedrich Merz nu a reușit marți dimineață să obțină majoritatea necesară în Bundestag (camera inferioară a parlamentului federal) pentru a deveni cancelar al Germaniei, transmit Reuters, dpa, AFP și EFE. Merz (69 de ani) a primit voturile a 310 dintre cele 621 de voturi exprimate - în total sunt 630

Politic Ex 06-05-2025 11:24

ONU: Omenirea a înregistrat în 2024 o încetinire 'îngrijorătoare' în dezvoltarea sa, însă Inteligența Artificială ar putea fi o soluție

După relansarea post-COVID, omenirea a înregistrat în 2024 o încetinire 'neașteptată' și 'îngrijorătoare' în dezvoltarea sa, iar aceasta încă înainte de tăierile drastice în ajutoarele internaționale, își exprimă îngrijorarea Organizația Națiunilor Unite (ONU), într-un raport publicat m

Politic Ex 06-05-2025 11:10

China declară că se opune continuării operațiunilor armatei israeliene în Fâșia Gaza

China a declarat marți că se ''opune'' continuării operațiunilor armatei israeliene în Fâșia Gaza, după anunțarea în ajun a unui plan israelian de cucerire a enclavei palestiniene, transmite France Presse. ''China urmărește îndeaproape situația între Palestina și Israel și se opune continuă

Politic Ex 06-05-2025 10:40

'Situația este blocată' între Paris și Alger, susține ministrul de externe francez

Ambasadorul Franței în Algeria se află la Paris de la jumătatea lui aprilie și situația 'este blocată' între cele două țări, a anunțat marți ministrul de externe al Franței, Jean-Noel Barrot, relatează AFP. Stéphane Romatet este 'în continuare la Paris', a declarat Jean-Noel Barrot la radio RTL. '&I

Politic Ex 06-05-2025 10:35

Doar 14 țări UE au solicitat o flexibilitate bugetară mai mare pentru a-și putea spori cheltuielile militare

Doar 14 dintre cele 27 de state membre ale Uniunii Europene i-au cerut în mod oficial Comisiei Europene o flexibilitate bugetară mai mare pentru a-și putea majora cheltuielile de apărare, ceea ce a sporit îngrijorarea că planul ambițios de reînarmare (ReArm Europe) nu își va atinge ținta de 800 de miliarde de euro, notează marți Euractiv.

Politic Ex 06-05-2025 10:27

Hamas consideră că negocierile pentru un armistițiu în Gaza nu mai prezintă interes, spune un înalt responsabil al mișcării

Gruparea islamistă palestiniană Hamas consideră că negocierile pentru un armistițiu în Gaza nu mai prezintă interes în această etapă și solicită lumii să facă presiuni asupra Israelului pentru a pune capăt 'războiului foamei' în teritoriul palestinian, a declarat marți un înalt responsabil al mișcării, transmite AFP.

Politic Ex 06-05-2025 09:49

Război în #Ucraina: Rusia a fost vizată de peste o sută de drone ucrainene, mai multe aeroporturi au fost închise

Ucraina a lansat în timpul nopții de luni spre marți peste o sută de drone asupra teritoriului rus, vizând în special Moscova și perturbând funcționarea a circa zece aeroporturi, au anunțat autoritățile ruse cu trei zile înaintea festivităților pentru celebrarea victoriei asupra Germaniei naziste în Al Doilea Război Mondial, inform

Politic Ex 06-05-2025 09:23

Germania: Conservatorul Friedrich Merz urmează să fie validat de parlament în funcția de cancelar, înlocuindu-l pe Olaf Scholz

Liderul conservatorilor germani Friedrich Merz va fi validat marți de parlament în funcția de cancelar, după ce Uniunea Creștin-Democrată (CDU) împreună cu aliatul său bavarez Uniunea Creștin-Socială (CSU) și Partidul Social-Democrat (SPD) au semnat luni acordul de guvernare prin care și-au schițat planurile pentru următorii patru ani, transmite DPA.

Politic Ex 06-05-2025 09:18

Președintele Trump îl va primi la Casa Albă pe premierul canadian Carney

Președintele american Donald Trump îl va primi marți la Casa Albă pe premierul canadian Mark Carney, în contextul unor relații bilaterale tensionate, anunță dpa. Înaintea vizitei, șeful guvernului de la Ottawa a declarat că discuțiile se vor concentra asupra taxelor vamale. Trump, în schimb, a susținut lu

Politic Ex 06-05-2025 09:15

Guvernul britanic intenționează să restricționeze acordarea de vize cetățenilor dintr-o serie de țări

Guvernul britanic intenționează să restricționeze acordarea de vize cetățenilor dintr-o serie de țări considerați cei mai susceptibili de a rămâne mai mult în Regatul Unit și de a solicita azil, relatează marți dpa, citând presa britanică. Cereri de vize de muncă și studii de la pakistanezi, nigerieni și srilankezi se numără

Politic Ex 06-05-2025 09:13

Parlamentul European instituie un Ordin European de Merit

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Parlamentul European instituie un Ordin European de Merit, prima distincție de acest gen acordată de o instituție a UE, pentru a marca împlinirea a 75 de ani de la Declarația Schuman, considerată momentul fondator al unității europene, conform unui comunicat de presă al legislativului comunitar.

Politic Ex 06-05-2025 08:45

Starmer și Macron au discutat telefonic despre războiul din #Ucraina, situația din Fâșia Gaza și migrație

Premierul britanic Keir Starmer și președintele francez Emmanuel Macron au discutat luni, într-o convorbire telefonică, despre războiul din Ucraina, situația din Fâșia Gaza și migrație, a anunțat cabinetul șefului executivului de la Londra, relatează Reuters și DPA. ''Referitor la situația din Ucraina, liderii au discutat d

Politic Ex 06-05-2025 08:38

Președintele sirian efectuează miercuri, la Paris, prima sa vizită în Europa

Președintele sirian Ahmad al-Sharaa, la putere după căderea lui Bashar al-Assad în decembrie, va fi primit miercuri, la Paris, de șeful statului francez, Emmanuel Macron, în prima sa vizită în Europa, a anunțat marți Palatul Elysee, relatează AFP. Președintele francez 'va reafirma susținerea Franței pentru construcția une

Politic Ex 06-05-2025 05:47

Noua Zeelandă: Prim-ministrul dorește să interzică accesul la rețelele sociale pentru copiii sub 16 ani

Premierul Noii Zeelande Christopher Luxon a propus marți interzicerea accesului la rețelele sociale pentru copiii sub 16 ani, la câteva luni după ce Australia a adoptat restricții similare, printre cele mai drastice din lume, notează AFP. Proiectul de lege prezentat de Christopher Luxon, care urmează să fie înaintat partenerilor să