Japonia: Summit crucial între preşedintele sud-coreean şi premierul nipon

Preşedintele sud-coreean Yoon Suk Yeol a sosit joi în Japonia pentru un summit considerat crucial între Tokyo şi Seul, care încearcă să-şi atenueze tensiunile istorice în faţa provocărilor de securitate reprezentate de Beijing şi Phenian în regiunea Asia-Pacific, relatează AFP.
Coreea de Nord a marcat de altfel această vizită în felul său caracteristic, lansând o rachetă balistică intercontinentală (ICBM) care a căzut în Marea Japoniei cu câteva ore înainte de sosirea preşedintelui sud-coreean la Tokyo.
Vizita de stat, care va dura două zile, este cel mai important summit dintre Tokyo şi Seul din ultimii 12 ani şi vine în continuarea planului anunţat săptămâna trecută de guvernul lui Yoon de a-i despăgubi pe sud-coreenii supuşi muncii forţate de către Japonia în prima jumătate a secolului al XX-lea.
Deşi nu implică participarea financiară directă a guvernului de la Tokyo, vizita ar putea marca reluarea "navetei diplomatice" dintre cei doi vecini. Ea ar putea fi urmată de o invitaţie către Yoon din partea prim-ministrului japonez Fumio Kishida la summitul G7 din mai de la Hiroshima, apoi de o deplasare a acestuia din urmă la Seul.
Preşedintele sud-coreean a făcut din restabilirea relaţiilor cu Tokyo o prioritate absolută, la alegerea sa, în urmă cu un an.
"Guvernul japonez ni se va alătura pentru a deschide un nou capitol în relaţiile dintre Coreea şi Japonia", a asigurat el miercuri într-un interviu acordat mai multor mass-media, inclusiv AFP. "Trebuie să punem capăt cercului vicios al ostilităţii reciproce şi să lucrăm împreună pentru a urma interesele comune ale celor două ţări", a subliniat Yoon.
Litigii istorice
Trecutul împovărează însă foarte mult relaţiile celor două ţări, marcate de perioada sumbră a colonizării peninsulei coreene de către Japonia (1910-1945), şi în special de aşa-numită problemă a "femeilor de reconfortare", de fapt sclave sexuale ale soldaţilor niponi în timpul celui de-al doilea război mondial.
O hotărâre din 2018 a justiţiei sud-coreene prin care unele companii japoneze au fost obligate să plătească despăgubiri pentru munca forţată din timpul ocupaţiei a aruncat relaţiile bilaterale într-o nouă criză, tradusă prin ridicarea de bariere comerciale reciproce şi suspendarea cooperării în mai multe domenii.
Japonia estimează că disputa istorică a fost soluţionată încă din 1965 prin normalizarea relaţiilor bilaterale, în special printr-un pachet de împrumuturi şi ajutoare financiare acordate Seulului de către Tokyo.
Venirea la putere a lui Yoon şi îngrijorarea în creştere legată de provocările repetate ale Phenianului şi ambiţiile regionale tot mai mari ale Chinei au relansat speranţele de reconciliere între cei doi vecini.
"Schimbări drastice afectează relaţiile internaţionale", notează Yuki Asaba de la Universitatea Doshisha din Tokyo, iar acest lucru "face şi mai urgent ca Statele Unite, Japonia şi Coreea de Sud să se coordoneze" şi să-şi consolideze capacitatea de descurajare, potrivit profesorului de studii coreene intervievat de AFP.
O apropiere strategică
Yoon şi Kishida, care aveau prevăzută pentru joi o rară conferinţă de presă comună, s-au mai întâlnit până acum doar în marja unor evenimente internaţionale.
Ei urmau să-şi continue discuţiile în timpul unui dineu, iar presa japoneză a relatat că liderul sud-coreean şi-a exprimat dorinţa de a gusta "omurice", un fel de mâncare tradiţional japonez constând dintr-o omletă cu orez.
Dincolo de această apropiere gastronomică, cele două ţări sunt în faţa unor provocări semnificative, a avertizat Park Won-gon de la Universitatea Ewha din Seul. În opinia sa, eventualele rezultate ale acestui summit vor depinde "de măsura în care prim-ministrul Kishida va fi pregătit să-şi ceară scuze" pentru crimele din trecut ale Japoniei.
Tokyo a afirmat că-şi menţine scuzele istorice formulate în 1995 şi 1998 pentru faptele petrecute în război, dar mulţi din Coreea de Sud le consideră insuficiente şi critică planul de compensaţii al preşedintelui Yoon.
Apropierea dintre Seul şi Tokyo a fost însă salutată la nivel internaţional, în special de către Washington, dornic să vadă că cei mai apropiaţi aliaţi ai săi din Asia se reconciliază.
În ce-l priveşte pe preşedintele sud-coreean, concesiile sale către Japonia sunt parţial motivate de dorinţa sa de a se apropia de Washington, cu care vizează o alianţă "cu caracter mai global, completă şi strategică" în domeniul economic, al securităţii sau al tehnologiei, a punctat profesorul Asaba. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Nuclear: Putin i-a transmis președintelui iranian că dorește un acord 'echitabil' între Washington și Teheran (Kremlin)
Președintele rus Vladimir Putin i-a transmis omologului său iranian Massoud Pezeshkian că dorește un acord 'echitabil' între Washington și Teheran în dosarul nuclear iranian, a anunțat marți Kremlinul, relatează AFP. Statele Unite și Iranul, un aliat apropiat al Moscovei, au început discuții pe această temă delicată din 12 aprilie, co
Pakistanul acuză India că a modificat debitul unui fluviu
Pakistanul, în plină tensiune cu India care a revocat un important tratat de împărțire a resurselor de apă între cei doi vecini, a acuzat marți New Delhi că modifică debitul fluviului Chenab, unul din cele trei plasate sub controlul Islamabadului potrivit acestui acord suspendat, relatează AFP. Acest curs major de apă î
Rusia vrea să meargă înainte cu armistițiul din 8-10 mai, dar va răspunde dacă va fi atacată (Kremlin)
Kremlinul a afirmat marți că forțele ruse intenționează în continuare să aplice un armistițiu în Ucraina în perioada 8-10 mai, conform ordinelor președintelui rus Vladimir Putin, dar vor răspunde în cazul în care forțele ucrainene încearcă să atace poziții ruse, relatează Reuters. Purtătorul de cuvânt
Președintele polonez afirmă că Trump îl poate forța pe Putin 'să facă pace' în #Ucraina
Președintele polonez Andrzej Duda a afirmat luni că face presiuni asupra omologului său american Donald Trump pentru ca acesta să intensifice sancțiunile contra Rusiei astfel încât să o forțeze să accepte o încheiere a războiului din Ucraina, relatează marți Politico. Potrivit șefului statului polonez, Trump este singurul car
Polonia acuză Rusia de tentative de amestec în alegerile prezidențiale
Ministrul polonez al digitalizării, Krzysztof Gawkowski, a afirmat marți într-o conferință de presă că înaintea primului tur al alegerilor prezidențiale, programat în 18 mai, Polonia se confruntă cu o încercare fără precedent a Rusiei de a se amesteca în procesul electoral, transmite Reuters. Din cauza rolului său
Franța strânge relațiile cu Polonia, devenită unul dintre 'greii' Europei
Președintele francez Emmanuel Macron și premierul polonez Donald Tusk urmează să semneze vineri un 'tratat de prietenie și cooperare' care ilustrează dorința Parisului de a strânge relațiile cu Polonia, țară ce a dobândit o influență considerabilă în Europa după începutul războiului din Ucraina, scrie marți AFP.
Beijingul se declară gata să-i primească pe Ursula von der Leyen și Antonio Costa la summitul UE-China
China s-a declarat marți gata să-i primească pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, la summitul dintre Beijing și Uniunea Europeană, prevăzut să aibă loc în China în iulie, relatează AFP și Reuters. 'Președintele Consiliului European, Antonio Costa, și președi
Germania: Friedrich Merz nu a reușit să obțină votul parlamentului pentru a fi validat în funcția de cancelar
Liderul conservatorilor germani Friedrich Merz nu a reușit marți dimineață să obțină majoritatea necesară în Bundestag (camera inferioară a parlamentului federal) pentru a deveni cancelar al Germaniei, transmit Reuters, dpa, AFP și EFE. Merz (69 de ani) a primit voturile a 310 dintre cele 621 de voturi exprimate - în total sunt 630
ONU: Omenirea a înregistrat în 2024 o încetinire 'îngrijorătoare' în dezvoltarea sa, însă Inteligența Artificială ar putea fi o soluție
După relansarea post-COVID, omenirea a înregistrat în 2024 o încetinire 'neașteptată' și 'îngrijorătoare' în dezvoltarea sa, iar aceasta încă înainte de tăierile drastice în ajutoarele internaționale, își exprimă îngrijorarea Organizația Națiunilor Unite (ONU), într-un raport publicat m
China declară că se opune continuării operațiunilor armatei israeliene în Fâșia Gaza
China a declarat marți că se ''opune'' continuării operațiunilor armatei israeliene în Fâșia Gaza, după anunțarea în ajun a unui plan israelian de cucerire a enclavei palestiniene, transmite France Presse. ''China urmărește îndeaproape situația între Palestina și Israel și se opune continuă
'Situația este blocată' între Paris și Alger, susține ministrul de externe francez
Ambasadorul Franței în Algeria se află la Paris de la jumătatea lui aprilie și situația 'este blocată' între cele două țări, a anunțat marți ministrul de externe al Franței, Jean-Noel Barrot, relatează AFP. Stéphane Romatet este 'în continuare la Paris', a declarat Jean-Noel Barrot la radio RTL. '&I
Doar 14 țări UE au solicitat o flexibilitate bugetară mai mare pentru a-și putea spori cheltuielile militare
Doar 14 dintre cele 27 de state membre ale Uniunii Europene i-au cerut în mod oficial Comisiei Europene o flexibilitate bugetară mai mare pentru a-și putea majora cheltuielile de apărare, ceea ce a sporit îngrijorarea că planul ambițios de reînarmare (ReArm Europe) nu își va atinge ținta de 800 de miliarde de euro, notează marți Euractiv.
Hamas consideră că negocierile pentru un armistițiu în Gaza nu mai prezintă interes, spune un înalt responsabil al mișcării
Gruparea islamistă palestiniană Hamas consideră că negocierile pentru un armistițiu în Gaza nu mai prezintă interes în această etapă și solicită lumii să facă presiuni asupra Israelului pentru a pune capăt 'războiului foamei' în teritoriul palestinian, a declarat marți un înalt responsabil al mișcării, transmite AFP.
Război în #Ucraina: Rusia a fost vizată de peste o sută de drone ucrainene, mai multe aeroporturi au fost închise
Ucraina a lansat în timpul nopții de luni spre marți peste o sută de drone asupra teritoriului rus, vizând în special Moscova și perturbând funcționarea a circa zece aeroporturi, au anunțat autoritățile ruse cu trei zile înaintea festivităților pentru celebrarea victoriei asupra Germaniei naziste în Al Doilea Război Mondial, inform
Germania: Conservatorul Friedrich Merz urmează să fie validat de parlament în funcția de cancelar, înlocuindu-l pe Olaf Scholz
Liderul conservatorilor germani Friedrich Merz va fi validat marți de parlament în funcția de cancelar, după ce Uniunea Creștin-Democrată (CDU) împreună cu aliatul său bavarez Uniunea Creștin-Socială (CSU) și Partidul Social-Democrat (SPD) au semnat luni acordul de guvernare prin care și-au schițat planurile pentru următorii patru ani, transmite DPA.