După declanşarea invaziei în Ucraina, Putin circulă mai mult cu trenul blindat din raţiuni de securitate
Preşedintele rus Vladimir Putin, după invazia declanşată pe scară largă în Ucraina la 24 februarie trecut, a schimbat avionul prezidenţial pe un tren special blindat pentru călătoriile în ţară din raţiuni de securitate, relatează luni The Moscow Times, citând o anchetă a jurnaliştilor de la Centrul media independent "Dosie" (Dossier Center).
Acest tren a fost construit încă în anii 2014-2015, dar nu a trezit prea mult interes din partea lui Putin până în momentul în care Kremlinul a început să se pregătească de invadarea Ucrainei. Şeful statului a început să călătorească în mod regulat cu trenul blindat în a două jumătate a anului 2021, când armata rusă a început să-şi concentreze efectivele la frontiera cu Ucraina.
Dorinţa lui Putin de a folosi acest tren blindat se explică prin interesul de a păstra secrete călătoriile sale, notează jurnaliştii de la Dosie: zborul unei aeronave poate fi urmărit cu ajutorul a numeroase servicii de internet publice, în timp ce pentru trenuri nu există un mecanism similar.
Diferenţa dintre trenul preşedintelui rus şi un tren normal de pasageri e că acesta este blindat, orarul său este ajustat special la programul lui Putin, iar garnitura se deplasează cu viteza maximă şi fără oprire.
"După ce a început războiul în februarie-martie, Putin a început din ce în ce mai frecvent să circule cu trenul blindat, mai ales pentru a ajunge la reşedinţa sa din Valdai", afirmă un interlocutor al publicaţiei citate.
Garnitura are un vagon cu un dormitor şi un birou, un vagon pentru însoţitori şi un vagon pentru comunicaţiile speciale.
Despre existenţa acestui tren blindat se ştia demult, în 2019, premierul de atunci Dmitri Medvedev organizase o şedinţă de guvern la bordul său. La acea vreme, Putin se folosea foarte rar de el, ultima oară călătorise cu acesta în 2012.
Trei ani mai târziu, o garnitură nouă a fost pregătită pentru preşedintele rus.
Trenul lui Putin se deosebeşte de un tren de pasageri obişnuit şi prin aspectul său: are mai multe antene, iar vagoanele sunt trase de trei locomotive simultan.
Vagoanele în sine au şase axe, ceea ce indică faptul că sunt blindate. În plus, trenul poartă emblema Grand Service Express, o companie deţinută de o rudă a lui Iuri Kovalciuk, un prieten apropiat al lui Putin.
Kovalciuk este principalul acţionar al băncii "Rossia", iar structurile sale administrează palatul lui Putin de lângă Ghelendjik, pe coasta rusă a Mării Negre, celelalte reşedinţe neoficiale ale şefului statului rus, se ocupă de gestionarea finanţelor acestuia, a timpului său liber şi a iahturilor sale, conform jurnaliştilor de la Dosie.
Trenul blindat al lui Putin valorează aproximativ 1 miliard de ruble ruseşti (aproximativ 13,6 milioane de dolari la cursul de schimb al Băncii Centrale a Rusiei), conform acestora.
O cunoştinţă a preşedintelui rus, contactată de jurnaliştii de la Centrul Dosie, nu a putut confirma că trenul Grand Service Express descoperit de publicaţie ar fi trenul blindat al lui Putin. Totuşi, aceasta nu a putut să nu remarce antenele speciale de comunicaţii şi un vagon neobişnuit fără ferestre în centrul garniturii.
Dar o sursă a publicaţiei, apropiată de anturajul lui Putin, a declarat că trenul seamănă cu cel folosit de preşedintele rus, potrivit The Moscow Times.AGERPRES/(AS-autor:Lilia Traci, editor: Sorin Calciu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Arabia Saudită anunță crearea unei coaliții multinaționale pentru protejarea navigației în Marea Roșie
Arabia Saudită a anunțat joi crearea unei coaliții internaționale, alcătuite deocamdată din 14 țări și care va avea misiunea să asigure securitatea rutelor comerciale și de aprovizionare cu energie în Marea Roșie, în urma atacurilor asupra navelor comerciale efectuate de rebelii Houthi din Yemen sprijiniți de Iran, relatează agențiile dpa și EFE.
Zelenski confirmă folosirea de către Rusia a unei rachete nord-coreene în ultimul atac asupra Ucrainei
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat joi că analizele preliminare confirmă că racheta lansată de armata rusă care a ucis o familie într-un bombardament în centrul Ucrainei este o rachetă nord-coreeană, relatează AFP. 'La Radușne (în apropiere de Krivoi Rog), rușii au folosit pentru prima dată după mult timp o rachetă din Co
Washingtonul dorește un secretar general care să reformeze ONU; costaricana Rebeca Grynspan conduce cursa în etapa inițială
Ambasadorul Statelor Unite la ONU, Mike Waltz, a cerut joi ca viitorul secretar general al organizației să impulsioneze o reformă pentru ca această organizație să devină 'mai agilă și adecvată scopului său', în timp ce în urma unui prim vot informal în cadrul Consiliului de Securitate al ONU pe primul loc în rândul celor șapte candidați
Trump afirmă că intenționează să amâne numirea lui Todd Blanche în funcția de procuror general al SUA
Președintele american Donald Trump a declarat joi că intenționează să amâne numirea fostului său avocat Todd Blanche în funcția de procuror general al SUA, ca urmare a rezervelor exprimate de doi senatori republicani, dar că îl va desemna după alegerile de la mijloc de mandat din noiembrie, relatează AFP. 'Nu am nicio obiecție la retrager
SUA: Democrații din Senat propun crearea unui birou anticorupție care să frâneze abuzurile președintelui Trump
Liderul majorității democrate din Senat, Chuck Schumer, a anunțat joi că va prezenta o lege pentru a crea un birou anticorupție cu scopul de a eradica corupția în cadrul puterii executive și de a-i împiedica pe președinții țării să profite așa cum face, în opinia sa, actualul lider de la Casa Albă, Donald Trump, informează EFE. 'În
Armata americană infirmă lovirea unor avioane F-35 de către Iran
Armata SUA a declarat joi că niciun avion american nu a fost distrus sau avariat în recentele atacuri ale Iranului, dezmințind astfel informații despre care a spus că au fost vehiculate anterior de către Gardienii Revoluției, potrivit cărora trei avioane F-35 americane ar fi fost lovite și distruse, iar alte trei avariate, relatează Reuters. Într-u
Turcia este pregătită să acționeze pentru a garanta suveranitatea Libanului după plecarea UNIFIL (Erdogan)
Turcia este pregătită să participe la 'toate inițiativele' pentru a 'garanta suveranitatea Libanului' după încheierea mandatului Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban (UNIFIL), a declarat joi președintele turc Recep Tayyip Erdogan în cadrul unei conferințe de presă comune cu omologul său libanez, Joseph Aoun, aflat în vizită la
Spania: Val migrator masiv către exclava Ceuta
Mii de tineri marocani au venit joi la granița cu exclava spaniolă Ceuta pentru a încerca să treacă gardul care protejează acest teritoriu spaniol de pe costa marocană a Africii, după ce în numai câteva zile peste 1.500 de migranți au pătruns în Ceuta, relatează agențiile AFP și EFE. Autoritățile regionale spaniole au declarat că se con
UPDATE Argentina: Guvernul va interzice intrarea oricărui autor de 'mesaje de ură' față de poporul argentinian sau țară (decret)
Guvernul argentinian al președintelui Javier Milei a publicat în noaptea de miercuri spre joi un decret, care va trebui supus aprobării parlamentului, interzicând intrarea în țară sau prevăzând expulzarea 'oricărui străin care ar difuza sau ar incita la mesaje de ură' față de poporul argentinian sau față de țară, relatează AFP.
UE a convenit asupra unor reguli de intrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară
Țările Uniunii Europene au aprobat reguli de imigrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară, a declarat joi un purtător de cuvânt pentru dpa. Măsura, luată la cererea Kievului, își propune să excludă de la obținerea unei admiteri simplificate în Uniunea Europeană persoanele care doresc să evite serviciul militar &icir
Rusia ar fi folosit o rachetă nord-coreeană într-un atac asupra Ucrainei, soldat cu morți (surse)
Armata rusă ar fi folosit o rachetă nord-coreeană într-un atac lansat în cursul nopții de miercuri spre joi în apropierea orașului Krîvîi Rih (Krivoi Rog), în centrul Ucrainei, atac în care au fost uciși mai mulți membri ai aceleiași familii, au declarat două surse sub rezerva anonimatului, aceasta fiind prima dată în decurs de
Iranul susține că a distrus trei F-35 ale SUA într-un atac asupra unei baze în Iordania
Corpul Gardienilor Revoluției Islamice din Iran (IRGC) a declarat joi că a distrus trei avioane de vânătoare F-35 ale SUA într-un atac asupra unei baze aeriene din Iordania, după ce Ammanul, aliat al Washingtonului, a indicat că a doborât rachete venind dinspre Iran, relatează EFE. Într-un comunicat difuzat de agenția de presă Tasnim, l
Polonia nu pare să fi fost ținta rachetei rusești căzute în estul acestei țări, confirmă premierul Tusk
Racheta care a căzut în noaptea de miercuri spre joi în estul Poloniei - din primele informații o rachetă rusească de croazieră Kh-101, dar fără să provoace victime - în timpul unui atac aerian rusesc masiv asupra Ucrainei, nu pare să fi fost îndreptată către teritoriul polonez, dar în spațiul aerian al Poloniei a pătruns pentru scurt timp &icir
Rusia îl include pe Pavel Durov, fondatorul Telegram, pe lista teroriștilor și extremiștilor
Autoritățile ruse l-au inclus joi pe Pavel Durov, fondatorul serviciului de mesagerie Telegram, în categoria extremiștilor și a teroriștilor, după ce miercuri acesta a fost dat în urmărire, transmite EFE. Pavel Durov (41 de ani), născut la Sankt Petersburg, dar care locuiește în străinătate în prezent, a apărut joi pe lista gestionată d
UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziționarea de drone, rachete și avioane de luptă
Comisia Europeană a transferat joi Ucrainei 3,47 miliarde de euro pentru achiziționarea de drone, rachete și avioane de vânătoare din componenta destinată apărării a împrumutului european de sprijin pentru Ucraina în valoare totală de 90 de miliarde de euro, informează EFE. Suma include, pe de o parte, o tranșă suplimentară din primul calenda













