În vizită la Londra, Volodimir Zelenski le cere aliaţilor Ucrainei avioane de luptă
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, care joi este aşteptat la Bruxelles pentru a participa la summitul Uniunii Europene, a fost primit miercuri la Londra de premierul britanic Rishi Sunak, pentru o vizită rămasă secretă până în ultimele momente, relatează AFP şi Reuters. Zelenski a utilizat deplasarea pentru a lansa de la tribuna parlamentului britanic un apel la dotarea ţării sale cu avioane moderne.
Vizita lui Zelenski, care a sosit la Londra cu un avion al Royal Air Force, "demonstrează curajul şi hotărârea" Ucrainei, a scris Sunak într-un comunicat care subliniază totodată angajamentul Londrei de a debloca "o creştere imediată a livrărilor de echipamente militare pentru a ajuta la contracararea ofensivei de primăvară a Rusiei", în special cu capacităţi mai mari decât cele de care dispune în prezent armata ucraineană.
Acest lucru se va adăuga "unui sprijin pe termen lung" sub forma instruirii trupelor ucrainene, extinsă la piloţi de avioane de vânătoare "pentru a asigura că Ucraina îşi va putea apăra spaţiul aerian pe viitor", conform aceluiaşi comunicat.
Londra a anunţat de asemenea înăsprirea sancţiunilor împotriva sectorului apărării ruse şi în special în ce priveşte producerea de drone.
La reşedinţa oficială a premierului britanic, Volodimir Zelenski a mulţumit la rândul său Marii Britanii pentru "marele sprijin (acordat) din primele zile ale invaziei" ruse. "Vă mulţumesc mult. Suntem realmente mândri şi avem relaţii foarte bune cu Rishi" Sunak, a adăugat Zelenski.
Ulterior, la Westminster Hall (parlament), preşedintele ucrainean le-a spus parlamentarilor britanici că va face "tot posibilul şi imposibilul pentru a determina lumea să furnizeze Ucrainei avioane moderne pentru a le da putere şi a-i proteja pe piloţii care ne vor apăra".
El a făcut referire la pregătirea de pilot a regelui Charles al III-lea, dând asigurări că toţi piloţii de avioane de luptă din Ucraina sunt priviţi ca nişte regi "întrucât sunt atât de puţini şi valoroşi", şi i-a dăruit preşedintelui Camerei Comunelor, Lindsay Hoyle, o cască de pilot de vânătoare inscripţionată cu mesajul "Libertatea este a noastră, daţi-ne aripi ca s-o apărăm!".
"Ştim că libertatea va triumfa, ştim că Rusia va pierde", a mai spus Volodimir Zelenski.
Anul trecut, Londra i-a furnizat Kievului ajutor militar în valoare de 2,3 miliarde de lire sterline, iar guvernul s-a angajat să menţină acelaşi nivel şi în acest an, situându-se astfel pe poziţia a doua în lume după SUA, sub acest aspect. Londra i-a livrat armatei ucrainene arme letale chiar dinainte de lansarea invaziei ruse, pe 24 februarie anul trecut, şi a fost prima ţară care şi-a anunţat intenţia, în ianuarie, de a-i trimite şi tancuri grele - 14 Challengers 2 - urmată de Germania cu Leopard şi SUA cu Abrams.
Rishi Sunak s-a arătat în schimb reticent în ce priveşte livrarea de avioane de vânătoare, apreciind, săptămâna trecută, că acest lucru ar necesita "luni" şi chiar "ani" de instruire pentru piloţi.
Zelenski urma să se întâlnească ulterior cu militari ucraineni pregătiţi în sud-vestul Angliei, dar şi cu regele Charles al III-lea, la Palatul Buckingham. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Tudor Martalogu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Casa Albă se folosește de imaginile cu migranții din exclava Ceuta pentru a-și apăra politica
Doi înalți responsabili ai Casei Albe au profitat joi de imaginile cu trecerea a sute de migranți din Maroc în exclava spaniolă Ceuta pentru a apăra politica lui Donald Trump privind imigrația și a alerta asupra unei eventuale reveniri la putere a democraților, relatează AFP. 'Democrații au făcut acest lucru Americii în f
Italia vrea închiderea spațiului Schengen pentru Spania din cauza afluxului de migranți în exclava Ceuta
Italia a anunțat joi că vrea închiderea spațiului Schengen pentru Spania după ce mii de migranți au intrat ilegal în exclava spaniolă Ceuta venind din Maroc, un plan imediat condamnat de Madrid, relatează AFP. 'Suntem pe cale de a reuni forurile competente și, la finalul acestor reuniuni, suntem gata să acționăm, inclusiv prin
Arabia Saudită anunță crearea unei coaliții multinaționale pentru protejarea navigației în Marea Roșie
Arabia Saudită a anunțat joi crearea unei coaliții internaționale, alcătuite deocamdată din 14 țări și care va avea misiunea să asigure securitatea rutelor comerciale și de aprovizionare cu energie în Marea Roșie, în urma atacurilor asupra navelor comerciale efectuate de rebelii Houthi din Yemen sprijiniți de Iran, relatează agențiile dpa și EFE.
Zelenski confirmă folosirea de către Rusia a unei rachete nord-coreene în ultimul atac asupra Ucrainei
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat joi că analizele preliminare confirmă că racheta lansată de armata rusă care a ucis o familie într-un bombardament în centrul Ucrainei este o rachetă nord-coreeană, relatează AFP. 'La Radușne (în apropiere de Krivoi Rog), rușii au folosit pentru prima dată după mult timp o rachetă din Co
Washingtonul dorește un secretar general care să reformeze ONU; costaricana Rebeca Grynspan conduce cursa în etapa inițială
Ambasadorul Statelor Unite la ONU, Mike Waltz, a cerut joi ca viitorul secretar general al organizației să impulsioneze o reformă pentru ca această organizație să devină 'mai agilă și adecvată scopului său', în timp ce în urma unui prim vot informal în cadrul Consiliului de Securitate al ONU pe primul loc în rândul celor șapte candidați
Trump afirmă că intenționează să amâne numirea lui Todd Blanche în funcția de procuror general al SUA
Președintele american Donald Trump a declarat joi că intenționează să amâne numirea fostului său avocat Todd Blanche în funcția de procuror general al SUA, ca urmare a rezervelor exprimate de doi senatori republicani, dar că îl va desemna după alegerile de la mijloc de mandat din noiembrie, relatează AFP. 'Nu am nicio obiecție la retrager
SUA: Democrații din Senat propun crearea unui birou anticorupție care să frâneze abuzurile președintelui Trump
Liderul majorității democrate din Senat, Chuck Schumer, a anunțat joi că va prezenta o lege pentru a crea un birou anticorupție cu scopul de a eradica corupția în cadrul puterii executive și de a-i împiedica pe președinții țării să profite așa cum face, în opinia sa, actualul lider de la Casa Albă, Donald Trump, informează EFE. 'În
Armata americană infirmă lovirea unor avioane F-35 de către Iran
Armata SUA a declarat joi că niciun avion american nu a fost distrus sau avariat în recentele atacuri ale Iranului, dezmințind astfel informații despre care a spus că au fost vehiculate anterior de către Gardienii Revoluției, potrivit cărora trei avioane F-35 americane ar fi fost lovite și distruse, iar alte trei avariate, relatează Reuters. Într-u
Turcia este pregătită să acționeze pentru a garanta suveranitatea Libanului după plecarea UNIFIL (Erdogan)
Turcia este pregătită să participe la 'toate inițiativele' pentru a 'garanta suveranitatea Libanului' după încheierea mandatului Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban (UNIFIL), a declarat joi președintele turc Recep Tayyip Erdogan în cadrul unei conferințe de presă comune cu omologul său libanez, Joseph Aoun, aflat în vizită la
Spania: Val migrator masiv către exclava Ceuta
Mii de tineri marocani au venit joi la granița cu exclava spaniolă Ceuta pentru a încerca să treacă gardul care protejează acest teritoriu spaniol de pe costa marocană a Africii, după ce în numai câteva zile peste 1.500 de migranți au pătruns în Ceuta, relatează agențiile AFP și EFE. Autoritățile regionale spaniole au declarat că se con
UPDATE Argentina: Guvernul va interzice intrarea oricărui autor de 'mesaje de ură' față de poporul argentinian sau țară (decret)
Guvernul argentinian al președintelui Javier Milei a publicat în noaptea de miercuri spre joi un decret, care va trebui supus aprobării parlamentului, interzicând intrarea în țară sau prevăzând expulzarea 'oricărui străin care ar difuza sau ar incita la mesaje de ură' față de poporul argentinian sau față de țară, relatează AFP.
UE a convenit asupra unor reguli de intrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară
Țările Uniunii Europene au aprobat reguli de imigrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară, a declarat joi un purtător de cuvânt pentru dpa. Măsura, luată la cererea Kievului, își propune să excludă de la obținerea unei admiteri simplificate în Uniunea Europeană persoanele care doresc să evite serviciul militar &icir
Rusia ar fi folosit o rachetă nord-coreeană într-un atac asupra Ucrainei, soldat cu morți (surse)
Armata rusă ar fi folosit o rachetă nord-coreeană într-un atac lansat în cursul nopții de miercuri spre joi în apropierea orașului Krîvîi Rih (Krivoi Rog), în centrul Ucrainei, atac în care au fost uciși mai mulți membri ai aceleiași familii, au declarat două surse sub rezerva anonimatului, aceasta fiind prima dată în decurs de
Iranul susține că a distrus trei F-35 ale SUA într-un atac asupra unei baze în Iordania
Corpul Gardienilor Revoluției Islamice din Iran (IRGC) a declarat joi că a distrus trei avioane de vânătoare F-35 ale SUA într-un atac asupra unei baze aeriene din Iordania, după ce Ammanul, aliat al Washingtonului, a indicat că a doborât rachete venind dinspre Iran, relatează EFE. Într-un comunicat difuzat de agenția de presă Tasnim, l
Polonia nu pare să fi fost ținta rachetei rusești căzute în estul acestei țări, confirmă premierul Tusk
Racheta care a căzut în noaptea de miercuri spre joi în estul Poloniei - din primele informații o rachetă rusească de croazieră Kh-101, dar fără să provoace victime - în timpul unui atac aerian rusesc masiv asupra Ucrainei, nu pare să fi fost îndreptată către teritoriul polonez, dar în spațiul aerian al Poloniei a pătruns pentru scurt timp &icir













