logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Qatargate: Preşedinta Parlamentului European anunţă reforme de ''amploare''

Image

Preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a anunţat joi reforme de ''amploare'' pentru anul 2023, în urma scandalului de presupusă corupţie legat de Qatar şi în care este implicată o eurodeputată din Grecia, transmite AFP.

''Sunt în curs de a elabora un pachet de reforme de amploare care va fi gata la începutul anului viitor'', a declarat Metsola în timpul Consiliului European de la Bruxelles, menţionând în special consolidarea protecţiei avertizorilor de integritate şi interzicerea grupurilor de prietenie neoficiale cu ţări terţe.

''Există lacune care trebuie să fie umplute, în ceea ce priveşte de exemplu activităţile foştilor membri ai Parlamentului European, înscrierile în registrul transparenţei şi persoanele autorizate să intre în Parlamentul European'', a adăugat preşedinta PE într-o conferinţă de presă.

Ea a precizat că ONG-ul 'No Peace Without Justice', care este ''presupus legat de ancheta în desfăşurare'', nu va mai beneficia de badge-uri de acces în Parlamentul European.

Răspunzând unei întrebări, Roberta Metsola a indicat că a declinat o invitaţie în Qatar de a asista la Cupa Mondială de Fotbal. ''Am refuzat pentru că am îngrijorări în legătură cu această ţară'', a spus eurodeputata malteză.

Ea a precizat că a avut ''două întâlniri cu reprezentanţi ai guvernului qatarez la Bruxelles'' şi că a ''refuzat'' o cerere din partea Qatarului de a se adresa în Parlamentul European.

Fosta vicepreşedintă a Parlamentului European Eva Kaili, partenerul ei de viaţă Francesco Giorgi, care este şi asistent parlamentar, fostul eurodeputat Pier Antonio Panzeri - toţi social-democraţi -, plus lobby-istul şi directorul ONG-ului 'No Peace Without Justice', Niccolo Figa-Talamanca, sunt inculpaţi în acest scandal, potrivit EFE, care aminteşte că cei patru sunt acuzaţi de participare la o organizaţie infracţională, spălare de bani şi corupţie.

Într-o anchetă în curs, poliţia judiciară federală belgiană a găsit mai mult de 1,5 milioane de euro în numerar la domiciliile lui Kaili şi Panzeri şi a postat miercuri pe contul său oficial de Twitter mai multe fotografii cu banii confiscaţi.

Pe de altă parte, Parlamentul European a decis joi suspendarea oricărei activităţi legislative legate de Qatar.

Cu o cvasiunanimitate (541 voturi pentru, două voturi contra şi trei abţineri), eurodeputaţii, ''consternaţi'' de aceste presupuse acte de corupţie care o vizează în primul rând pe eurodeputata socialistă elenă Eva Kaili, au decis să suspende ''toate activităţile privind dosarele legislative legate de Qatar'', în primul rând cele referitoare la o liberalizare a regimului de vize pentru Qatar şi Kuweit şi un acord în sectorul aviatic.

De asemenea, eurodeputaţii au cerut ''suspendarea imediată a titlurilor de acces ale reprezentanţilor intereselor qatareze'' pe perioada anchetei judiciare. O decizie în acest sens urmează să fie luată de către preşedinta Parlamentului European. AGERPRES/(AS - autor: Tudor Martalogu, editor: Sorin Popescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 57

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 01-08-2026 21:40

Armata israeliană a anunțat că a ucis mai mulți membri ai Hezbollah în sudul Libanului

Armata israeliană a anunțat sâmbătă că a ucis mai mulți luptători din mișcarea pro-iraniană Hezbollah din sudul Libanului și a raportat că un soldat israelian a fost rănit ușor, în ciuda armistițiului, relatează AFP. Armata a precizat că a identificat mai mulți luptători ai Hezbollah în cursul nopții în sudul Libanului.

Politic Ex 01-08-2026 21:15

VIDEO Rusia: Trei morți și 15 răniți în urma unei explozii într-o cafenea din Moscova

Cel puțin trei persoane au fost ucise și alte 15 rănite sâmbătă într-o explozie produsă într-o cafenea din Moscova, a anunțat poliția din capitala Rusiei, fără a specifica imediat cauza incidentului, relatează AFP.   ❗️Explosion in a restaurant in central Moscow: at least 1 dea

Politic Ex 01-08-2026 21:12

Trump contestă concluziile propriului Departament de Justiție privind problemele Piscinei Reflectorizante

Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu este de acord cu concluziile propriului Departament de Justiție, conform cărora o instalație defectuoasă, nu vandalismul, a cauzat decojirea suprafeței recent renovatei Piscine Reflectorizante de la Memorialul Lincoln din Washington, relatează Reuters. 'Nu sunt deloc de acord

Politic Ex 01-08-2026 20:05

Ceuta: Aproape toți migranții au plecat, dă asigurări Madridul

Aproape toți cei zeci de mii de migranți care au intrat ilegal în enclava spaniolă Ceuta din Africa de Nord plecaseră până sâmbătă, a dat asigurări Madridul, în timp ce, confruntați cu această criză migratorie,

Politic Ex 01-08-2026 19:30

VIDEO Președintele Columbiei îndeamnă Cuba să evite o invazie și propune un dialog cu Trump

Președintele columbian Gustavo Petro, aflat în vizită la Havana, a cerut prevenirea unei invazii americane în Cuba și a propus un dialog cu președintele american Donald Trump și secretarul de stat american Marco Rubio, conform unor declarații publicate sâmbătă de presa cubaneză, relatează AFP. Domnul Trump, care nu și-a ascun

Politic Ex 01-08-2026 19:12

Ceuta: Miniștrii de Interne din UE se vor reuni marți prin videoconferință

Miniștrii de Interne din UE se vor reuni marți prin videoconferință pentru a discuta despre 'evoluțiile din Ceuta', a anunțat sâmbătă Irlanda, țară care deține președinția rotativă a Consiliului UE, conform AFP. Prin diverse scrisori, Spania, urmată de un grup de 22 de țări, între care Italia și Danemarca, au solicitat succ

Politic Ex 01-08-2026 16:35

Mai multe atacuri aeriene israeliene asupra Fâșiei Gaza; doi morți și un depozit de spital avariat

Mai multe atacuri aeriene ale Israelului asupra Fâșiei Gaza au ucis două persoane și au avariat grav depozitul de provizii medicale al unui spital, sâmbătă, conform spitalelor și autorităților locale, relatează AFP. Atacurile au avut loc după ce președintele american Donald Trump și gruparea palestiniană Hamas au anunțat un acord d

Politic Ex 01-08-2026 15:47

Kosovo: Rămășițele a șapte persoane, găsite într-o groapă comună din războiul din anii 1990

Experții criminaliști din Kosovo au recuperat cadavrele a șapte persoane dintr-o groapă comună ce ar putea conține rămășițele a peste 20 de albanezi kosovari dispăruți în timpul războiului din 1998-1999 dintre forțele sârbe și separatiștii albanezi kosovari, a anunțat sâmbătă prim-ministrul Albin Kurti, conform AFP. Aproximat

Politic Ex 01-08-2026 13:25

Ceuta: 22 de state membre cer 'o videoconferință de urgență' a miniștrilor de interne din UE

Un număr de 22 de lideri din state membre ale Uniunii Europene, inclusiv prim-ministrul Italiei și cancelarul Germaniei, au cerut sâmbătă, într-o scrisoare deschisă, organizarea unei 'videoconferințe de urgență' a miniștrilor europeni de interne pentru a evalua și a răspunde situației create de intrarea ilegală a mii de migranți în enclava s

Politic Ex 01-08-2026 12:18

Ceuta/Premierul Sanchez denunță egoismul unor state UE și cere o reuniune a miniștrilor de interne din statele membre

Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a denunțat sâmbătă atitudinea 'egoistă' a unor țări din Uniunea Europeană față de criza migratorie din enclava spaniolă Ceuta și a cerut organizarea unei reuniuni prin videoconferință a miniștrilor de interne ai statelor membre, transmite AFP. 'O astfel de atitudine - motivată de prejudecă

Politic Ex 01-08-2026 12:11

China desfășoară noi manevre aeronavale în jurul atolului Scarborough, disputat cu Filipine

China a desfășurat noi manevre navale și aeriene comune în jurul atolului Scarborough, disputat cu Filipine, la două zile după ce a întărit patrulele militare și de poliție din zonă în contextul tensiunilor persistente dintre cele două țări în Marea Chinei de Sud, informează sâmbătă EFE. Comandamentul Teatrului de

Politic Ex 01-08-2026 11:11

Peru anunță aderarea sa viitoare la 'Scutul Americilor', alianța creată de președintele american Donald Trump

Noul guvern al președintei de dreapta Keiko Fujimori a anunțat vineri că Peru se pregătește să se alăture 'Scutului Americilor', alianța de țări condusă de Donald Trump pentru a lupta împotriva traficului de droguri, transmite sâmbătă AFP. Peru, care are 34 de milioane de locuitori, traversează cea mai gravă criză de securi

Politic Ex 01-08-2026 10:29

Secretarul de stat american Marco Rubio salută valul conservator din America Latină

Secretarul de stat american Marco Rubio a descris vineri drept 'un succes extraordinar' recentul val conservator din America Latină, transmite sâmbătă AFP. 'Pentru prima dată în ultimii 15 sau 20 de ani, marea majoritate a țărilor de pe continent sunt acum conduse de lideri și guverne pro-americane , a spus el la o ședi

Politic Ex 01-08-2026 09:34

Iranul amenință cu represalii după rapoarte despre noi planuri de atac ale SUA

Iranul a amenințat sâmbătă dimineața că va efectua lovituri de răzbunare împotriva infrastructurii critice din Israel și statele din Golf după rapoartele din mass-media americane despre planuri privind un nou atac major asupra țintelor din Iran, informează dpa. Agențiile de știri iraniene Tasnim și Fars au relatat acest avertisment

Politic Ex 01-08-2026 09:17

Un petrolier a fost lovit de un proiectil în Strâmtoarea Ormuz

Un petrolier a fost lovit de un 'proiectil necunoscut' în Strâmtoarea Ormuz, în largul coastei Omanului, a anunțat sâmbătă Centrul pentru Operațiuni Comerciale Maritime al Regatului Unit (UKMTO), informează dpa. Agenția a precizat că sala de motoare a navei a fost avariată, adăugând că nu au fost raportate