logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

SUA: Un prim vot în Congres pentru bugetul federal cu 14 miliarde de dolari pentru Ucraina

Image

Membrii Camerei Reprezentanţilor SUA au adoptat miercuri seară un nou buget federal american ce include o sumă enormă de aproape 14 miliarde de dolari pentru criza ucraineană, scrie France Presse.

Textul, care include o componentă economică şi umanitară, dar şi arme şi muniţie pentru Kiev, trebuie acum votat în Senat înainte de a fi promulgat de preşedintele Joe Biden.

Aceste fonduri ar trebui să permită Kievului să-şi protejeze reţeaua electrică, să lupte împotriva atacurilor cibernetice şi să se doteze cu arme defensive. Pachetul include de asemenea ajutor umanitar de peste 2,6 miliarde de dolari şi mai mult de un miliard de dolari pentru sprijinirea refugiaţilor care fug din Ucraina.

"Vom continua să sprijinim curajosul popor ucrainean care luptă pentru ţara sa", a dat asigurări pe Twitter preşedintele american Joe Biden.

Acest pachet include de asemenea peste 6,5 miliarde de dolari pentru Pentagon şi care vor fi folosiţi în special pentru desfăşurarea de trupe în regiune. De asemenea, sunt alocate fonduri pentru finanţarea ripostei împotriva Moscovei, începând cu sancţiunile împotriva oligarhilor ruşi.

Suma pentru Ucraina a fost ataşată la bugetul federal al SUA pentru anul 2022, cheltuieli de 1.500 miliarde de dolari pe care senatorii trebuie să le adopte pe rând în zilele următoare.

Şeful democraţilor din Senat Chuck Schumer a cerut Congresului să acţioneze "foarte rapid" în acest dosar. "Ucrainenii duc lipsă de hrană, haine, adăpost, electricitate şi medicamente", a spus el.

Fapt rar într-un Congres obişnuit cu certuri politice: democraţii ca şi republicani susţin aceste măsuri. Mulţi dintre ei au discutat cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski weekendul trecut, după care aleşii au îndemnat administraţia Biden să-şi consolideze ajutorul pentru Kiev şi răspunsul împotriva Moscovei.

"Statele Unite şi partenerii lor trec printr-o perioadă periculoasă", a asigurat conservatorul Mitch McConnell, văzând în acest acord un "pas decisiv de care are nevoie securitatea noastră naţională".

În cadrul marelui buget federal american de 1.500 miliarde de dolari au fost prevăzute de asemenea peste 15 miliarde de dolari pentru a lupta împotriva pandemiei. Dar această secţiune a trebuit să fie eliminată în ultimul moment din proiectul final din cauza protestelor formulate de unii democraţi. Ea va fi supusă unui vot separat.

În paralel, aleşii Camerei Reprezentanţilor au votat miercuri şi o interdicţie de a importa energie rusească, după preşedintele american care a anunţat marţi prin decret un embargou în acest sens. Pe lângă interzicerea acestor importuri, proiectul de lege a Congresului cere de asemenea ca Statele Unite să încurajeze suspendarea Rusiei din Organizaţia Mondială a Comerţului.AGERPRES/(AS - editor: Sorin Calciu, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Citeşte şi:

 

UE extinde sancţiunile împotriva Rusiei şi Belarusului în urma invaziei din Ucraina

 

Kremlinul susţine că SUA au declarat război economic Rusiei

 

Zelenski îi îndeamnă pe occidentali să se decidă mai repede în privinţa avioanelor MiG-29

 

Ucraina: Centrala nucleară de la Cernobîl este deconectată de la reţeaua electrică; risc de radiaţii

 

Ucraina îşi retrage soldaţii din misiunile ONU;14.500 de ucraineni şi străini au venit în ţară pentru a lupta

 

MAE rus: Ţările care trimit arme sau mercenari în Ucraina vor răspunde pentru aceasta

 

China acuză NATO că a dus tensiunile dintre Rusia şi Ucraina până la un ''punct de rupere''

 

Sarcina Ucrainei este să reziste în faţa atacului rus în următoarele 7-10 zile, afirmă un oficial ucrainean

 

* VIDEO Ucraina: Washingtonul respinge definitiv transferul avioanelor MiG-29 poloneze (Pentagon)

 

Ucraina: 1.207 de civili ucişi la Mariupol în nouă zile de asediu (primăria)

Afisari: 25

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 07-05-2025 20:14

Noul guvern german a ordonat poliției de frontieră să respingă la granițe majoritatea migranților

Noul ministru german de interne Alexander Dobrindt a anunțat miercuri că a ordonat poliției de frontieră să respingă la granițe migranții clandestini, 'cu excepția grupurilor vulnerabile, precum copiii și femeile gravide', relatează agențiile AFP și DPA. Obiectivul acestei măsuri este reducerea migrației ilegale, a explicat ministrul l

Politic Ex 07-05-2025 19:56

Groenlanda: Danemarca îl va convoca pe ambasadorul SUA în legătură cu posibile acte de spionaj

Ministrul danez de externe, Lars Lokke Rasmussen, a anunțat miercuri că îl va convoca pe ambasadorul SUA în Danemarca după ce publicația Wall Street Journal a publicat un articol în care afirma că Washingtonul intenționează să-și intensifice activitățile de spionaj în Groenlanda, teritoriu pe care Donald Trump îl râvnește, relatează France

Politic Ex 07-05-2025 19:26

#Ucraina încearcă un nou asalt în Kursk, în timp ce Rusia intensifică atacurile în Sumî

Lupte intense continuă de-a lungul frontierei nord-estice a Ucrainei, unde Kievul a lansat un nou asalt transfrontalier asupra regiunii ruse Kursk, în timp ce pe teritoriul ucrainean de cealaltă parte a graniței atacurile aeriene și de artilerie rusești tot mai numeroase au determinat evacuări în provincia Sumî, unde trupele ruse au ocupat mai multe

Politic Ex 07-05-2025 19:19

Parlamentul European îndeamnă Kosovo și Serbia să avanseze în reformele pentru aderarea la UE

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Kosovo trebuie să-și accelereze reformele legate de UE, iar Serbia trebuie să facă mai mult pentru a proteja statul de drept și libertatea presei și pentru a lupta împotriva corupției, se arată în două rapoarte adoptate miercuri de Parlamentul European și care evaluează progresele în

Politic Ex 07-05-2025 18:55

Parlamentul European spune că procesul de aderare a Turciei la UE trebuie să rămână înghețat, din cauza regresului democratic

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Procesul de aderare a Turciei la Uniunea Europeană trebuie să rămână înghețat, din cauza regresului democratic, se arată într-un raport adoptat miercuri de membrii Parlamentului European, reuniți în sesiune plenară la Strasbourg. 'Importanța geo

Politic Ex 07-05-2025 18:47

JD Vance afirmă că SUA și Europa sunt 'în aceeași echipă', dar alianța trebuie să evolueze

Vicepreședintele american JD Vance a declarat miercuri că Statele Unite și Europa 'sunt în aceeași echipă' în pofida diferențelor, afirmând că alianța lor trebuie să 'evolueze' în fața noilor provocări de securitate, în special în ceea ce privește Ucraina, potrivit EFE. 'Încă mai cr

Politic Ex 07-05-2025 17:46

Atacuri ucrainene cu drone asupra Rusiei: Avionul, care îl transporta pe Vucic la Moscova, a aterizat de urgență la Baku

Avionul care îl transporta pe președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, la Moscova a fost nevoit să procedeze miercuri la o aterizare de urgență la Baku, capitala Azerbaidjanului, după care și-a continuat zborul spre capitala rusă, unde șeful statului sârb urmează participe la ceremoniile ocazionate de împlinirea a 80 de ani de la victoria armatei sov

Politic Ex 07-05-2025 16:41

Gaza: Șase state europene se opun 'oricărei modificări demografice sau teritoriale'

Șase state europene (Irlanda, Islanda, Luxemburg, Norvegia, Slovenia și Spania) au denunțat miercuri noul plan de cucerire a Gazei prezentat de Israel, arătând că resping 'ferm orice modificare demografică sau teritorială' susceptibilă de a constitui 'o încălcare a dreptului internațional', informează AFP. Aplicarea

Politic Ex 07-05-2025 16:32

Președintele francez Emmanuel Macron afirmă că situația umanitară din Gaza este 'mai critică ca oricând'

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă cu noul cancelar german Friedrich Merz, că situația umanitară din Gaza a atins niveluri 'critice' nemaiîntâlnite până acum și a subliniat că este urgent să se permită distribuirea ajutorului umanitar în Fâșia Gaza, relatează Reuters

Politic Ex 07-05-2025 16:15

Consternare în Israel după declarația lui Trump că alți trei ostatici nu ar mai fi în viață

Rudele ostaticilor israelieni deținuți în continuare în captivitate de gruparea islamistă palestiniană Hamas în Fâșia Gaza au reacționat cu consternare la anunțul președintelui american Donald Trump potrivit căruia alți trei ostatici nu ar mai fi în viață, potrivit dpa. Cherut Nimrodi, mama unui soldat răpit și du

Politic Ex 07-05-2025 16:00

Bulgaria și Grecia au semnat un acord în domeniul apei, pentru asigurarea irigațiilor în regiunea elenă Evros

Bulgaria și Grecia au semnat, după luni de negocieri, un acord pe cinci ani în domeniul apei, a confirmat miercuri Ministerul de Externe de la Sofia, o decizie care a provocat ușurare în rândul fermierilor greci îngrijorați pentru soarta recoltelor lor, transmite Reuters. Acordul îl înlocuiește pe cel vechi

Politic Ex 07-05-2025 15:58

#Ucraina: Încetarea focului decisă de Putin pentru 3 zile intră în vigoare la miezul nopții, deși Zelenski a respins-o

Încetarea focului pentru trei zile în Ucraina anunțată unilateral de președintele rus Vladimir Putin va intra în vigoare la miezul nopții, chiar dacă a fost respinsă de Kiev, a anunțat miercuri Kremlinul, transmite agenția EFE. 'Da, inițiativa părții ruse, a președintelui Putin, rămâne în vigoare', a răspu

Politic Ex 07-05-2025 15:05

Statele UE trebuie să crească cheltuielile militare și să susțină #Ucraina, afirmă noul cancelar german Friedrich Merz

Toate statele membre ale UE trebuie să-și sporească cheltuielile de înarmare pentru a-și umple lacunele în capabilitățile de apărare și să asigure astfel un sprijin militar continuu pentru Ucraina în războiul cu Rusia, a declarat miercuri la Paris noul cancelar german Friedrich Merz, transmite Reuters. 'Numai în ace

Politic Ex 07-05-2025 14:57

Parlamentul European a marcat 80 de ani de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial în Europa

Starsbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Parlamentul European a marcat miercuri, la Strasbourg, 80 de ani de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial în Europa, într-o ceremonie în plen cu trei veterani.  

Politic Ex 07-05-2025 14:52

Pakistan: Consiliul național de securitate autorizează armata să riposteze la atacurile Indiei

Consiliul național de securitate al Pakistanului a declarat, la reuniunea desfășurată în cursul nopții, atacurile cu rachete indiene împotriva teritoriului țării drept un act de război și a autorizat armata să riposteze, a informat miercuri biroul premierului, transmite dpa. 'Aceste acte ilegale sunt încălcări flagrante a