logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#Ucraina/Von der Leyen vrea interzicerea tuturor importurilor de gaze rusești în UE până la sfârșitul lui 2027

Image

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Ionuț Mareș, transmite: Comisia Europeană va depune eforturi pentru a interzice toate importurile de gaze rusești în UE până cel târziu la finalul anului 2027, a declarat miercuri, la Strasbourg, președinta executivului comunitar, Ursula von der Leyen, care a precizat că 'era combustibililor fosili rusești în Europa se apropie de sfârșit'.

La 80 de ani de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial, 'ne aflăm într-un alt moment decisiv în istoria continentului nostru', a spus Von der Leyen în plenul Parlamentul European.

'Războiul din Ucraina se va opri în cele din urmă, iar modul în care se va încheia războiul va modela continentul nostru pentru generațiile viitoare. Este în joc viitorul ucrainenilor, dar și al nostru. O înțelegere proastă l-ar putea încuraja pe (președintele rus Vladimir) Putin să se întoarcă pentru mai mult. Ar fi o rețetă pentru mai multă instabilitate și nesiguranță. În schimb, o pace justă și durabilă ar putea inaugura o nouă eră de prosperitate pentru Ucraina și ne-ar ajuta să construim o nouă arhitectură de securitate pentru Europa. O pace justă și durabilă, care să asigure suveranitatea Ucrainei, să respecte integritatea sa teritorială și să-i susțină aspirațiile europene', a afirmat șefa CE.

Potrivit acesteia, 'suntem la o răscruce de drumuri, iar Europa are o miză uriașă, așa că trebuie să facem tot posibilul pentru a întări poziția Ucrainei'.

'Am văzut cu toții cum negociază Rusia: bombardează, agresează, îngroapă promisiunile sub dărâmături. Putin vrea să forțeze Ucraina să accepte inacceptabilul, așa că sarcina cu care ne confruntăm este să ajutăm Ucraina să rămână puternică, să sfideze intimidările lui Putin și să se angajeze în negocieri de pace bazate pe propriile condiții', a adăugat Von der Leyen.

Ea a prezentat trei priorități pe care ar trebui să le aibă UE pentru a obține acest lucru.

'În primul rând, sprijinirea apărării Ucrainei. În al doilea rând, finalizarea eliminării treptate a combustibililor fosili rusești. În al treilea rând, accelerarea drumului spre aderarea Ucrainei la UE', a explicat președinta Comisiei Europene.

'Permiteți-mi să încep cu partea militară - așa-numita 'strategie porc spinos'. Rusia este o amenințare permanentă pentru întreaga Europă, așa că Ucraina trebuie să fie suficient de puternică pentru a descuraja orice atac viitor - cu descurajare prin respingere. Europa a sprijinit deja Ucraina cu ajutor militar în valoare de 50 de miliarde de euro, dar acum trebuie să trecem de la o logică a ajutorului la una de integrare a industriilor noastre de apărare. Acesta este un element central al cărții noastre albe 'Readiness 2030'', a continuat ea.

Von der Leyen încurajează 'statele membre să plaseze comenzi direct în industria de apărare a Ucrainei, deoarece acesta este cel mai eficient mod de a sprijini eforturile militare ale Ucrainei'.

'Ne concentrăm în special pe tehnologia de apărare și inovație. De-a lungul războiului, Ucraina a folosit tehnologia pentru a schimba dinamica pe câmpul de luptă, chiar și atunci când forțele ruse erau mai puternice ca număr. Dar Rusia a învățat și din război. Scopul nostru împreună cu Ucraina este să fim atât de puternici încât să fie imposibil de digerat pentru potențialii invadatori', a detaliat lidera europeană.

'În timp ce sprijinim Ucraina, trebuie să continuăm să subminăm capacitatea Rusiei de a purta război (...) Iar veniturile din combustibilii fosili rămân o sursă cheie de finanțare pentru mașina de război rusă. Prin urmare, este interesul nostru principal de securitate să oprim finanțarea cufărului de război al lui Putin. Și, pentru asta, trebuie să încetăm să cheltuim miliarde pe importurile de energie rusească. Știu că există o majoritate clară în Parlamentul European în favoarea acestui lucru. În noiembrie anul trecut, ați votat pentru interzicerea tuturor importurilor de combustibili fosili rusești. Președinția poloneză (a Consiliului UE - n.r.) lucrează din greu pentru aceasta', a mai declarat ea în fața eurodeputaților.

'Dar unii încă spun că ar trebui să redeschidem robinetul gazului și petrolului rusesc. Aceasta ar fi o greșeală de proporții istorice. Și nu vom lăsa să se întâmple. Rusia a dovedit, în repetate rânduri, că nu este un furnizor de încredere. Putin a redus deja fluxurile de gaze către Europa în 2006, 2009, 2014, 2021 și pe tot parcursul războiului (...) Dependența de Rusia nu este dăunătoare doar pentru securitatea noastră, ci și pentru economia noastră. Prețurile noastre la energie nu pot fi dictate de un vecin ostil', a atras atenția președinta Comisiei Europene.

'Vestea bună este că am realizat progrese incredibile de la începutul războiului. Datorită economiilor de energie și surselor regenerabile, am redus deja importurile de gaze din Rusia cu 60 de miliarde de metri cubi pe an. Și datorită partenerilor noștri, ne-am diversificat departe de Rusia. Să ne amintim cum Statele Unite au intervenit imediat cu GNL (gaz natural lichefiat) atunci când am avut nevoie de el în timpul crizei, cum am primit gaze suplimentare prin conducte din Norvegia și modul în care țări mai îndepărtate, cum ar fi Japonia și Republica Coreea, au lucrat îndeaproape cu noi pe piețele globale, pentru a ne asigura securitatea energetică imediată. În același timp, am trecut de la 45% la 13% importuri de gaze provenite din Rusia. Am trecut de la unul din cinci barili de petrol la unul din cincizeci - o reducere de zece ori. Și putem merge mult mai departe. În același timp, trebuie să recunoaștem că vedem, de la începutul anului trecut, cum importurile de energie din Rusia și-au revenit ușor', a subliniat ea.

Potrivit Ursulei von der Leyen, 'avem nevoie de un ultim impuls pentru a elimina treptat combustibilii fosili rusești'.

'Acesta este scopul foii de parcurs pe care am prezentat-o ieri (marți - n.r.) Ca parte a acesteia, vom propune interzicerea noilor contracte cu Rusia, precum și a importurilor pe piața spot, până cel târziu la sfârșitul anului 2025. Vom depune eforturi pentru a interzice toate importurile rămase de gaze rusești, atât prin conducte, cât și GNL, până cel târziu la sfârșitul anului 2027. De asemenea, vom înăspri controalele asupra flotei din umbră a Rusiei', a spus ea, adăugând că 'era combustibililor fosili rusești în Europa se apropie de sfârșit'.

Șefa CE a făcut apel totodată la accelerarea drumului Ucrainei către aderarea la UE.

'Aceasta nu este doar aspirația Ucrainei. Poate fi cea mai puternică garanție de securitate. Și a fost un punct central al ultimei mele întâlniri cu președintele (ucrainean Volodimir) Zelenski la Roma. Lucrăm din greu cu Ucraina pentru a deschide primul cluster de negocieri de aderare și pentru a deschide toate clusterele în 2025. Aderarea Ucrainei la Uniunea noastră este cea mai mare garanție a unei păci juste și durabile. În istoria noastră, pacea și integrarea europeană au mers întotdeauna mână în mână. Prin urmare, haideți să aducem Ucraina în Uniunea noastră. Să mergem împreună pe calea păcii', și-a încheiat Ursula von der Leyen discursul susținut în fața eurodeputaților. AGERPRES/(AS - editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 796

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 19-08-2026 20:47

Șeful armatei israeliene promite că nu va tolera nicio amenințare la frontiera cu Siria

Șeful Statului-major al armatei israeliene a declarat miercuri, după bombardarea unei baze aeriene din Siria, că armata israeliană nu va permite niciunei ''forțe ostile să se implanteze'' la frontiera siriană, transmite AFP. ''Urmărim evoluția situației pe frontul sirian. Nu vom lăsa forțe ostile să se implanteze la fro

Politic Ex 19-08-2026 19:48

Liderii Japoniei și Turciei se opun instituirii de taxe pentru tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz

Șefa guvernului nipon Sanae Takaichi și președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, au declarat miercuri că se opun instituirii de taxe de tranzit pentru navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz, subliniind colaborarea strânsă între cele două țări pe fondul blocajului în negocierile dintre SUA și Iran, informează Kyodo.

Politic Ex 19-08-2026 19:40

Trump asigură că se va întâlni anul acesta cu Kim Jong Un și estimează la 57 numărul armelor nucleare nord-coreene

Președintele american Donald Trump a afirmat miercuri că se va întâlni până la sfârșitul acestui an cu liderul nord-coreean Kim Jong Un și a menționat că Phenianul deține în prezent 57 de arme nucleare ''foarte puternice'', prima dată când Washingtonul precizează oficial dimensiunea acestui arsenal, relatează agenți

Politic Ex 19-08-2026 19:07

Bulgaria a confiscat arme ascunse într-un camion turcesc încărcat cu smochine, care se îndrepta spre Germania

Poliția vamală bulgară a confiscat, la principalul punct de trecere a frontierei între Bulgaria și Turcia, 45 de pistoale de luptă ascunse într-un camion turcesc care transporta smochine, fructele sezoniere fiind destinate Germaniei, a anunțat miercuri autoritatea vamală, citată de dpa. Armele au fost descoperite la punctul de trec

Politic Ex 19-08-2026 19:01

Coreea de Nord neagă că ar intenționa să retrimită trupe în Rusia pentru a o ajuta în războiul cu #Ucraina

Sora liderului nord-coreean Kim Jong Un, Kim Yo Jong, care deține o poziție privilegiată în cadrul regimului de la Phenian, a descris miercuri drept nefondată afirmația președintelui ucrainean Volodimir Zelenski conform căreia Phenianul intenționează să trimită până la 50.000 de soldați în Rusia pentru a lupta alături de aceasta împotriva Ucra

Politic Ex 19-08-2026 18:48

Premierul francez Sebastien Lecornu cere un răspuns mai ferm la atacurile cibernetice

Premierul francez Sebastien Lecornu a cerut miercuri formarea unei ''noi unități cibernetice'' pentru a oferi un ''răspuns operațional mai reactiv'' la atacurile cibernetice, el deplângând faptul că ''puțini miniștri sunt la nivelul cerut'' în Franța, relatează AFP. ''Ex

Politic Ex 19-08-2026 18:37

China ia în considerare un summit cu Seulul în noiembrie (MAE sud-coreean)

Ministrul chinez de externe Wang Yi a declarat miercuri că Beijingul ia ''în considerare în mod activ'' organizarea unei întâlniri la vârf între liderii Coreei de Sud și Chinei la summitul de la Shenzhen privind cooperarea economică în regiunea Asia-Pacific din noiembrie, a anunțat Ministerul de Externe sud-co

Politic Ex 19-08-2026 18:30

Rusia a început să importe carburanți

Rusia a început să importe carburanți, a afirmat vicepremierul Alexander Novak, citat miercuri de agenția oficială de presă TASS preluată de Reuters. El nu a dat detalii nici despre volumele importate, nici despre sursele importurilor, dar a susținut că guvernul de la Moscova se așteaptă ca mai multe rafinării ruse să își reia prod

Politic Ex 19-08-2026 17:31

Justiția franceză ordonă predarea către Germania a militantului antifascist albanez Rexhino Abazaj

Justiția franceză a ordonat miercuri retrimiterea în Germania a activistului antifascist albanez Rexhino Abazaj, supranumit ''Gino'', pe care Franța refuzase să îl predea Ungariei de teama încălcării drepturilor sale fundamentale, transmite France Presse. Rexhino Abazaj ''este urmărit în casație&

Politic Ex 19-08-2026 17:29

BTA / Premierul Bulgariei: Prima oară după mulți ani, elicoptere și echipaje sunt gata de intervenție la incendii

Prim-ministrul Rumen Radev a informat Consiliul de Miniștri la începutul ședinței obișnuite de miercuri că pentru prima oară după mulți ani Bulgaria are cinci elicoptere și echipaje, precum și un avion Spartan, gata de intervenție pentru stingerea incendiilor. ''Cel mai important este că anul acesta au fost mult mai puține incend

Politic Ex 19-08-2026 17:24

Putin admite că atacurile ucrainene în Rusia produc pagube, dar susține că nu ar fi grave

Președintele rus Vladimir Putin a recunoscut miercuri că atacurile ucrainene cu drone în adâncimea Rusiei provoacă pagube, dar le-a minimalizat susținând că acestea nu sunt grave și nu au consecințe majore asupra economiei ruse și a ordonat guvernului să lanseze un program de reconstrucție a depozitelor avariate sau distruse de loviturile ucrainene,

Politic Ex 19-08-2026 17:09

Negociatorul șef al Iranului pledează la Bagdad pentru consolidarea unei ''noi ordini'' regionale

Negociatorul șef iranian și totodată președintele parlamentului Republicii islamice, Mohammad Bagher Ghalibaf, a subliniat miercuri, în cadrul vizitei începute în Irak, importanța consolidării ''noii ordini regionale'', denunțând în același timp ''ingerința străină'', relatează France Presse.

Politic Ex 19-08-2026 16:45

Bulgaria își consolidează apărarea în fața unor eventuale atacuri iraniene asupra activelor militare americane

Bulgaria a transmis miercuri că și-a consolidat apărarea în fața unui eventual atac al Iranului asupra activelor militare americane aflate pe teritoriul bulgar, după ce ziarul britanic Financial Times (FT) a scris că Teheranul examinează posibile atacuri de represalii împotriva SUA în sud-estul Europei, relatează agenția EFE.

Politic Ex 19-08-2026 16:15

Yemen: Guvernul îi acuză pe rebelii houthi de pregătirea unei ofensive în apropierea Strâmtorii Bab el-Mandeb

Un responsabil yemenit i-a acuzat pe rebelii houthi miercuri, într-o declarație pentru AFP, că s-ar pregăti să cucerească zone adiacente Strâmtorii Bab el-Mandeb, amenințând astfel a doua rută navigabilă vitală după blocarea Strâmtorii Ormuz de către aliatul lor iranian. Trei surse militare ale rebelilor houthi și un pu

Politic Ex 19-08-2026 16:03

UE susține Curtea Penală Internațională, după sancțiunile impuse de SUA

Responsabilii principalelor instituții ale Uniunii Europene și-au exprimat miercuri sprijinul față de Curtea Penală Internațională (CPI), în urma sancțiunilor impuse de SUA împotriva președintei acestei instanțe și a încă unui membru, și au subliniat necesitatea ca judecătorii și funcționarii CPI să poată acționa independent și fără presiuni externe