logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Twitter suprimă 70.000 de conturi legate de QAnon, o mişcare conspiraţionistă pro-Trump

Image Imagine din galeria Agerpres

Platforma de social media Twitter a anunţat luni că a "suspendat în mod permanent" 70.000 de conturi afiliate QAnon - o mişcare conspiraţionistă pro-Trump implicată în revoltele recente din Washington - încă de vineri, când a decis să blocheze definitiv contul preşedintelui în exerciţiu Donald Trump, acuzat că şi-a încurajat susţinătorii să perturbe validarea de către Congres a victoriei democratului Joe Biden la alegerile prezidenţiale din 3 noiembrie, relatează AFP.

"Aceste conturi difuzau conţinuturi periculoase, asociate QAnon, pe scară largă", explică Twitter într-un comunicat, precizând că mulţi indivizi aveau mai multe conturi.

În general, principalele platforme digitale par să se fi angajat să cureţe internetul de QAnon.

Tot luni, Amazon a înlăturat reţeaua social media Parler de pe serverele sale. Gigantul tehnologic reproşează acestei reţele sociale, populară în rândul adepţilor QAnon şi al altor susţinători ai lui Donald Trump, că a permis proliferarea mesajelor problematice după asaltul de săptămâna trecută asupra Capitoliului.

Nu este prima oară când reţelele de social media încearcă să-i strunească pe conspiraţionişti. La începutul lunii octombrie, înaintea alegerilor prezidenţiale din 3 noiembrie în SUA, Facebook a suprimat conturi aparţinând acestora. Twitter şi YouTube au luat atunci măsuri similare.

Dar după asaltul asupra Capitoliului, care a şocat întreaga ţară, afectând imaginea SUA pe plan internaţional, giganţii tehnologici au trecut la măsuri radicale.

Facebook a anunţat luni că nu va ridica suspendarea contului lui Donald Trump şi că va retrage toate mesajele conţinând sloganul "Stop furtului", la răspândirea căruia a contribuit preşedintele american în exerciţiu pe reţelele sociale, după ce l-a acuzat pe contracandidatul său democrat că ar fi "furat" scrutinul prezidenţial fără să aducă dovezi convingătoare.

Reţeaua conservatoare Parler - înlăturată de pe platformele de descărcare a aplicaţiilor Apple şi Google - denunţă că este ostracizată şi a depus luni o plângere împotriva Amazon. Aceasta consideră că suspendarea sa este motivată politic şi din dorinţa de a reduce concurenţa în beneficiul Twitter.

Cele trei mari companii digitale reproşează Parler o politică prea laxistă faţă de mesajele care încurajează violenţa. "Parler nu poate sau nu doreşte să identifice şi să elimine rapid acest conţinut", afirmă Amazon într-un mesaj transmis luni seara AFP.

Lansată în 2018, reţeaua socială din Nevada funcţionează la fel ca Twitter, cu profiluri personale şi "parleys" în loc de tweets.

Platforma a atras mai ales la începuturile sale vârfuri ultraconservatoare. Dar ea este gazda şi unor voci republicane mai tradiţionale, cum ar fi prezentatorii Fox News, Sean Hannity şi Tucker Carlson, sau guvernatorul republican din Dakota de Sud, Kristi Noem.

Deja în plină expansiune, platformele conservatoare, precum Parler sau Gab, au primit în ultimele zile numeroşi noi abonaţi, nemulţumiţi de decizia popularelor reţele sociale de a suspenda contul lui Donald Trump.

Aproximativ între "600.000 şi 700.000" de utilizatori de internet se înregistrează în prezent zilnic pe Gab, a declarat Andrew Torba, cofondatorul acestei reţele create în august 2016.

Dar reţelele sociale conservatoare vor trebui probabil să se adapteze noilor termeni dictaţi de giganţii internetului, notează AFP.

Serviciul de difuzare a înregistrărilor video în direct DLive, utilizat de mai mulţi protestatari în timpul asaltului Capitolului, a interzis şapte canale şi a eliminat peste 100 de videoclipuri de pe site-ul său. AGERPRES/(AS-autor: Lilia Traci; editor: Gabriela Ionescu)

 

Citeşte şi:

 

Germania: Acţiunile Twitter au scăzut cu 8% după suspendarea contului lui Donald Trump

 

UE pledează pentru un 'control democratic' în contextul suspendării contului de Twitter al lui Trump

Afisari: 15

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 07-06-2025 21:51

VIDEO/Summitul Oceanelor de la Nisa lansează o coaliție a orașelor de coastă sub egida ONU

Circa 200 de primari și guvernatori ai orașelor de coastă din întreaga lume au lansat sâmbătă în orașul francez Nisa o coaliție sub egida ONU pentru a combate împreună amenințările specifice create de schimbările climatice asupra zonelor litorale, relatează AFP. Până în anul 2050, peste un miliard de persoan

Politic Ex 07-06-2025 21:16

Trump crede că prietenia sa cu Musk s-a terminat și îl amenință cu 'consecințe serioase' dacă finanțează opoziția democrată

Președintele american Donald Trump l-a amenințat sâmbătă pe fostul său colaborator miliardar Elon Musk cu 'consecințe serioase' dacă finanțează politicieni democrați care candidează împotriva republicanilor ce votează în Congres planul său fiscal, plan de la care a pornit o ceartă în care ei și-au aruncat vorbe grele în public zi

Politic Ex 07-06-2025 20:12

Germania are o fereastră de timp de numai trei ani pentru a se reînarma, susține o responsabilă a armatei germane

Armata germană, Bundeswehr, are la dispoziție trei ani pentru a achiziționa echipamentele necesare asigurării apărării în fața unui eventual atac rusesc asupra teritoriului țărilor NATO, a declarat responsabila sa cu achizițiile militare, potrivit AFP. 'Tot ce este necesar pentru a fi complet operațional în vederea apărării țăr

Politic Ex 07-06-2025 18:57

VIDEO/Spania: Manifestație la Madrid împotriva reînarmării Europei

Aproximativ 3.000 de protestatari, potrivit estimărilor oficiale, s-au adunat sâmbătă în capitala spaniolă Madrid la o manifestație împotriva reînarmării Europei și a creșterii cheltuielilor militare la 5% din PIB, transmite agenția EFE. Protestul s-a desfășurat sub sloganele 'Nu NATO!' și 'Nu bugetelor de r

Politic Ex 07-06-2025 18:08

Talibanii îndeamnă afganii din SUA să revină în Afganistan și promit că nu le vor face nimic rău

Guvernul talibanilor de la Kabul i-a îndemnat sâmbătă pe afganii care tânjesc la o viață în SUA să revină în Afganistan, după ce președintele american Donald Trump a înăsprit restricțiile de intrare și de ședere în SUA, relatează AFP. 'Celor care sunt îngrijorați și spun că America și-a închis ușile &ic

Politic Ex 07-06-2025 17:17

#Ucraina și Rusia se acuză reciproc de încălcarea înțelegerii privind schimbul de prizonieri și de corpuri ale soldaților uciși

Rusia și Ucraina s-au acuzat reciproc sâmbătă că au perturbat schimbul de prizonieri convenit pentru acest weekend, acuzații ce survin în urma unui puternic atac aerian rusesc care a țintit în special Harkov, al doilea oraș ca mărime al Ucrainei, relatează agențiile AFP și Reuters. Potrivit negociatorului-șef rus Vladimir Med

Politic Ex 07-06-2025 16:42

Iranul susține că a obținut documente clasificate despre Israel

Televiziunea de stat iraniană a susținut sâmbătă că Iranul a obținut documente 'sensibile' despre Israel, referitoare inclusiv la instalațiile nucleare israeliene, pe fondul tensiunilor dintre cele două țări inamice și negocierilor asupra programului nuclear iranian, relatează AFP. Sursa nu oferit nicio explicație despre aceste d

Politic Ex 07-06-2025 16:05

#Ucraina a neutralizat 10% din flota rusă de bombardiere strategice în atacul asupra aerodromurilor, estimează Germania

Atacul ucrainean cu drone executat duminica trecută asupra aerodromurilor rusești a neutralizat circa 10% din flota rusă de bombardiere strategice Tu-95 și Tu-22, fiind de asemenea lovite avioane radar de alertă timpurie A-50, dar acestea din urmă se pare că nu erau operaționale, a declarat sâmbătă un general al armatei germane citat de Reuters.

Politic Ex 07-06-2025 14:55

Italienii, chemați să voteze în cinci referendumuri pe teme de cetățenie și muncă, pe fondul temerilor de absenteism

Italienii sunt așteptați să voteze duminică și luni în cinci referendumuri privind reducerea perioadei de obținere a cetățeniei de la zece la cinci ani și abrogarea unor norme privind disponibilizările, deși există temeri că prezența la vot nu va atinge 50%, prag necesar pentru ca referendumurile să fie validate, informează sâmbătă EFE.

Politic Ex 07-06-2025 14:19

Președintele Dumei de Stat ruse îl avertizează pe cancelarul Merz în privința escaladării tensiunilor

Președintele parlamentului rus, Viaceslav Volodin, a avertizat sâmbătă cu privire la o escaladare a tensiunilor dintre țara sa și Germania într-un mesaj adresat parlamentarilor de la Berlin, informează dpa. 'Actuala elită germană conducătoare creează condițiile pentru o agravare a situației și provoacă ciocniri între țări

Politic Ex 07-06-2025 14:08

Rusia acuză #Ucraina că 'amână' schimbul de prizonieri (negociator rus)

Rusia a acuzat sâmbătă Ucraina că a 'amânat' schimbul de prizonieri și a miilor de soldați uciși, care trebuia să aibă loc în acest sfârșit de săptămână, informează agențiile de presă. Acordurile pentru schimbul de prizonieri de război cu vârsta sub 25 de ani, răniți și bolnavi, precum și predarea a

Politic Ex 07-06-2025 13:49

Cambodgia și Thailanda își intensifică desfășurarea militară într-o zonă de frontieră disputată

Cambodgia și Thailanda și-au intensificat desfășurarea de trupe într-o zonă de frontieră revendicată de ambele țări, a declarat sâmbătă ministrul apărării thailandez, Phumtham Wechayachai, pe fondul tensiunilor crescute după o ciocnire de la sfârșitul lunii mai în care un soldat cambodgian a fost ucis, informează EFE, AFP și Reuters.

Politic Ex 07-06-2025 13:24

Cadavrul unui ostatic thailandez, recuperat din Gaza și adus în Israel (autorități)

Forțele israeliene au recuperat din Fâșia Gaza cadavrul unui ostatic thailandez răpit pe 7 octombrie 2023, în timpul atacului mișcării islamiste palestiniene Hamas asupra Israelului și deținut de atunci în enclava palestiniană, au anunțat sâmbătă autoritățile israeliene, citate de AFP. Armata a declarat într-un co

Politic Ex 07-06-2025 13:13

Kîrgîzstanul demontează cel mai înalt monument al lui Lenin din Asia Centrală

Kîrgîzstanul a demontat sâmbătă cel mai înalt monument al fondatorului URSS Vladimir Lenin din Asia Centrală, situat în Oș, al doilea oraș ca mărime din fosta republică sovietică, aliată a Rusiei, informează AFP. Potrivit primăriei, monumentul va fi mutat și 'un drapel kîrgîz pe un catarg îna

Politic Ex 07-06-2025 12:15

Teheranul consideră că interdicția de călătorie impusă de SUA dovedește 'ostilitate profundă' față de iranieni și musulmani

Iranul a criticat sâmbătă interdicția de călătorie impusă de președintele american Donald Trump asupra cetățenilor din 12 țări, între care Republica Islamică, declarând că arată o 'ostilitate profundă' față de iranieni și musulmani, informează Reuters. Acesta este 'un semn clar al dominației unei mentalități rasis