logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Activistul belarus Ales Bialiaţki, printre câştigătorii ''Nobelului alternativ'' pentru drepturile omului şi protecţia mediului

Image

Un activist pentru drepturile omului din Belarus, stat zguduit în prezent de proteste împotriva realegerii lui Aleksandr Lukaşenko, a fost numit joi unul dintre cei patru câştigători ai premiului numit adesea "Nobelul alternativ", relatează dpa.

Ales Bialiaţki şi organizaţia pentru apărarea drepturilor omului Viasna, pe care a fondat-o în 1996, au fost răsplătiţi pentru "lupta lor hotărâtă pentru democraţie şi drepturile omului în Belarus", a precizat organizaţia cu sediul la Stockholm Right Livelihood Award Foundation.

În Belarus au avut loc din august proteste în masă, arestări şi ciocniri între demonstranţi şi poliţie, după ce Aleksandr Lukaşenko a fost reales, în urma unui scrutin contestat, pentru a şasea oară în funcţia de preşedinte.

Lukaşenko a avut foarte puţină toleranţă pentru opoziţie în ceea ce este numită adesea ultima dictatură din Europa, iar Bialiaţki a fost încarcerat de mai multe ori din cauza activităţilor sale.

Bialiaţki şi Viasna - înfiinţată iniţial pentru a le acorda asistenţă deţinuţilor politici şi care acum documentează şi încălcări ale drepturilor omului şi monitorizează alegerile - au fost primii câştigători din Belarus ai premiului care a fost creat pentru a răsplăti realizările legate de drepturile omului, protecţia mediului şi pace.

"Înţeleg pe deplin că este vorba despre o combinaţie istorică de circumstanţe, respectiv tragica şi minunata luptă a poporului meu pentru justiţie, sacrificiul şi altruismul lor care au făcut ca activitatea de susţinere a drepturilor omului în Belarus să devină în acest an mai necesară şi mai relevantă ca niciodată", a declarat Bialiaţki.

"Acest premiu este un semn de sprijin moral pentru toţi belaruşii care se luptă pentru schimbare democratică", a adăugat el.

Fundaţia a anunţat că juriul a luat în considerare 182 de nominalizaţi din 71 de ţări diferite în acest an.

Premiile au fost anunţate pentru prima dată în 1980 şi nu au nicio legătură cu premiile finanţate de industriaşul suedez Alfred Nobel.

Laureaţi ai premiului au fost şi iranianca Nasrin Sotoudeh, avocată specializată în drepturile omului şi activistă pentru drepturile femeii, avocatul american pentru drepturile civile Bryan Stevenson şi Lotttie Cunninghwam Wren, avocată şi activistă pentru mediu, membră a etniei indigene Miskito din Nicaragua.

Nasrin Sotoudeh este prima câştigătoare din Iran. Ea execută în prezent o sentinţă de peste 30 de ani de închisoare şi a fost răsplătită pentru "activismul ei neînfricat, cu preţul unui mare risc personal, pentru promovarea libertăţilor politice şi a drepturilor omului în Iran", a informat juriul.

Stevenson, fondator al organizaţiei Equal Justice Initiative, a primit premiul "pentru efortul lui dinamic de a reforma sistemul penal de justiţie şi de a face să progreseze reconcilierea rasială în faţa unei traume istorice".

Lotttie Cunninghwam Wren a fost elogiată pentru "dedicarea ei neîncetată pentru protejarea pământurilor indigene şi a comunităţilor de exploatare şi jaf".

Ole von Uexkull, directorul fundaţiei, a declarat că laureaţii din 2020 sunt "uniţi în lupta lor pentru egalitate, democraţie, justiţie şi libertate".

"Sfidând sisteme legale nedrepte şi regimuri politice dictatoriale, ei au întărit cu succes drepturile omului, au consolidat societatea civilă şi au denunţat abuzurile instituţionale", a adăugat el.

Von Uexkull a mai spus că fundaţia a cerut "eliberarea imediată" a lui Nasrin Sotoudeh.

Fiecare dintre cei patru câştigători ai premiului va primi şi o sumă de bani de un milion de coroane (111.000 dolari). O ceremonie online de decernare a premiilor este programată pentru 3 decembrie.

Anul trecut, printre câştigători s-a aflat activista suedeză pentru combaterea schimbării climatice, Greta Thunberg, în vârstă de 17 ani. Alţi câştigători au fost avertizorul de integritate Edward Snowden şi Denis Mukwege, un medic din RD Congo răsplătit pentru eforturile sale de a ajuta victimele violurilor, care a primit în 2018 şi premiul Nobel pentru pace.AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Sorin Popescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 20

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 08-06-2025 22:20

Președinta Mexicului cere SUA să nu-i trateze pe migranți ca pe niște infractori

Președinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, a cerut duminică Statelor Unite să nu-i trateze pe migranți ca pe niște infractori, declarație făcută în urma raidurilor din Los Angeles în cursul cărora, a confirmat ea, au fost arestați 35 de mexicani, relatează AFP. 'Mexicanii care locuiesc în Statele Unite sunt (...) bărbați și

Politic Ex 08-06-2025 21:14

VIDEO/#Ucraina : Zelenski acuză Rusia de joc 'murdar și politic' în privința schimbului de prizonieri

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat duminică Rusia că joacă un joc 'murdar și politic' în privința viitorului schimb de prizonieri, Moscova și Kievul acuzându-se reciproc de perturbarea acestui demers, relatează AFP. 'Partea rusă, ca de obicei, încearcă să joace un joc murdar și politic', a decl

Politic Ex 08-06-2025 20:43

Armata israeliană confirmă identificarea cadavrului unui lider Hamas, Mohammed Sinwar, în Gaza

Armata israeliană a confirmat că a identificat trupul lui Mohammed Sinwar, lider al Hamas în Fâșia Gaza ucis pe 13 mai într-un atac lansat pe teritoriul palestinian, unde Israelul se află în război cu mișcarea islamistă palestiniană, relatează AFP. 'În urma unui proces de identificare, se confirmă acum că trup

Politic Ex 08-06-2025 20:20

Franța: Macron consideră că 'punerea la îndoială' a priorității acordate climei este o 'greșeală uriașă'

Președintele francez Emmanuel Macron a denunțat, duminică, la Nisa, în ajunul Conferinței Națiunilor Unite privind Oceanul (Unoc3), 'greșeala uriașă' a celor care, inclusiv în Franța, vor să conteste 'prioritatea acordată climei în dezbaterea publică', relatează AFP. 'Reducerea (fondurilor pentru știință),

Politic Ex 08-06-2025 20:00

Documente israeliene sensibile obținute de Iran, dezvăluite în curând (ministru iranian)

Documente israeliene sensibile obținute de Teheran ar urma să fie dezvăluite în curând, a declarat duminică ministrul iranian al informațiilor, Esmail Khatib, la televiziunea de stat, descriindu-le drept o 'comoară' care va consolida capacitățile ofensive ale Iranului, relatează Reuters. Mass-media de stat iraniene au relat

Politic Ex 08-06-2025 18:51

Gruparea paramilitară rusă Wagner părăsește Mali, fiind înlocuită de Africa Corps (surse diplomatice și de securitate)

Gruparea paramilitară rusă Wagner părăsește Mali, unde este prezentă din 2021, iar contingentele sale vor fi reintegrate în succesorul său, Africa Corps, o alta organizație rusă, au confirmat duminică surse diplomatice și de securitate, relatează AFP. De la cele două lovituri de stat din 2020 și 2021 care au adus la putere junta condusă

Politic Ex 08-06-2025 16:31

#Ucraina anunță schimbul de prizonieri cu Rusia pentru 'săptămâna viitoare'

Ucraina a anunțat că schimbul cu Rusia de prizonieri și cadavre ale soldaților uciși, programat pentru acest weekend, va avea loc 'săptămâna viitoare', după ce Moscova și Kievul s-au acuzat reciproc de întârzierea procesului, relatează AFP. 'Începerea operațiunilor de repatriere, pe baza rezultatelor negocie

Politic Ex 08-06-2025 14:51

Ministrul apărării israelian către Greta Thunberg: Faceți cale întoarsă pentru că nu veți ajunge în Gaza

Ministrul apărării israelian, Israel Katz, a avertizat-o duminică pe activista suedeză Greta Thunberg și pe restul echipajului Madleen, nava Flotilei Libertății, care se află în drum spre Gaza pentru a încerca să livreze ajutor umanitar, să se întoarcă din drum, deoarece nu vor putea ajunge în enclava palestiniană, informează EFE.

Politic Ex 08-06-2025 14:46

JD Vance dezminte că Trump ar figura pe 'lista lui Jeffrey Epstein': Nu a făcut nimic rău

Vicepreședintele american JD Vance și-a exprimat susținerea pentru președintele Donald Trump în contextul acuzațiilor aduse împotriva acestuia joi de către miliardarul Elon Musk, care a susținut că Trump ar apărea pe lista infractorului sexual Jeffrey Epstein, informează EFE. 'În primul rând, cu siguranță nu. Donald

Politic Ex 08-06-2025 13:50

Președintele Lituaniei îl critică pe cancelarul german Friedrich Merz pentru inacțiunea față de Rusia

Președintele lituanian Gitanas Nauseda a criticat ceea ce el a numit eșecul liderilor occidentali de a da curs amenințărilor cu sancțiuni împotriva Rusiei ca urmare a războiului declanșat de Moscova împotriva Ucrainei, informează duminică dpa. Comentând dacă șeful executivului german Friedrich Merz a subminat credibilitatea E

Politic Ex 08-06-2025 12:24

Rusia așteaptă ca #Ucraina să-și confirme disponibilitatea de a accepta cadavrele soldaților căzuți

Rusia așteaptă ca Ucraina să confirme că va primi cadavrele soldaților ucraineni uciși în luptă, în conformitate cu ceea ce s-a convenit la ultima rundă de negocieri de la Istanbul, a declarat duminică adjunctul ministrului apărării rus, general-locotenent Aleksandr Fomin, informează EFE. 'Așteptăm confirmarea oficială din part

Politic Ex 08-06-2025 12:07

Armata rusă anunță un atac asupra regiunii ucrainene Dnipropetrovsk

Armata rusă a anunțat duminica aceasta că desfășoară o ofensivă în regiunea ucraineană Dnipropetrovsk, la granița cu regiunea Donețk, o premieră în mai bine de trei ani de conflict, informează AFP. 'Unități ale Diviziei 90 blindate (...) au ajuns la granița de vest a Republicii Populare Donețk și își continuă ofensiva pe

Politic Ex 08-06-2025 12:00

Columbia: Un candidat la președinție a fost împușcat în cap și se află în stare 'critică'; autorul, un adolescent de 15 ani

 Senatorul conservator Miguel Uribe, candidat la președinția Columbiei la alegerile din mai 2026, este în stare critică după ce a fost împușcat în cap sâmbătă, la Bogota, într-un atac calificat de guvern drept 'atentat', comis de un minor în vârstă de 15 ani, informează duminică agențiile de presă.

Politic Ex 08-06-2025 11:12

SUA consideră că răspunsul Moscovei la distrugerea bombardierelor strategice ruse de către #Ucraina încă nu s-a materializat

Statele Unite consideră că amenințarea președintelui rus Vladimir Putin cu represalii împotriva Ucrainei după distrugerea de către Kiev a unor bombardiere strategice ale Rusiei nu s-a produs încă în mod serios și că este probabil să ia forma unui atac semnificativ, în mai multe direcții, au declarat oficiali americani pentru Reuters.

Politic Ex 08-06-2025 10:23

O fabrică de azot situată la 200 de kilometri sud de Moscova, în flăcări după impactul unei drone ucrainene

Fabrica de azot și amoniac Azot din regiunea rusă Tula, situată la 200 de kilometri sud de Moscova, a luat foc duminică după prăbușirea unei drone ucrainene, a informat guvernatorul local Dmitri Miliaiev, informează EFE. 'Apărarea antiaeriană a Ministerului Apărării rus continuă să îi protejeze pe locuitorii din Tula de atacurile ina