logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Pentagonul a început să îşi reajusteze trupele din Africa

Image

Pentagonul a anunţat miercuri o primă ajustare a forţelor sale din Africa, prin repatrierea unei unităţi de luptă care va fi înlocuită cu "instructori" însărcinaţi cu formarea colegilor africani, relatează AFP.

Secretarul Apărării, Mark Esper, "a ordonat desfăşurarea Brigăzii 1 de Asistenţă a Forţei de Securitate (1st Security Force Assistance Brigade - SFAB) a forţelor terestre pe continent pentru a executa misiuni de formare, consiliere şi asistenţă în ţări-cheie din Africa", a spus o purtătoare de cuvânt a Pentagonului, Alyssa Farah, citată într-un comunicat.

Desfăşurarea acestor militari, menită "a concura mai bine China şi Rusia" în Africa, va permite armatei americane să repatrieze unităţi de luptă ale Diviziei 101 Aeropurtate spre baza Fort Campbell, în Kentucky, a precizat ea.

Potrivit unui oficial al Pentagonului care a dorit să îşi păstreze anonimatul, acest schimb, prevăzut să aibă loc peste câteva săptămâni, nu înseamnă că vor exista mai puţini militari americani pe teren, şi asta pentru că unităţile repatriate au aproape aceleaşi efective cu brigada de 800 de "instructori" care le va înlocui.

Statele Unite vor să îşi reducă operaţiunile antijihadiste din lume pentru a se pregăti mai bine să răspundă la ceea ce ele consideră ca fiind ameninţarea Rusiei şi Chinei la adresa supremaţiei lor militare globale.

Însă, în acelaşi timp, Washingtonul nu vrea să lase câmp liber în Africa Moscovei şi Beijingului, care încearcă să îşi sporească influenţa pe continent, a subliniat miercuri comandantul forţelor terestre americane din Africa, generalul Roger Cloutier.

"Mesajul pe care îl transmit partenerilor mei (africani) este că nu plecăm. Suntem încă implicaţi", a spus generalul Cloutier în cadrul unei teleconferinţe la Pentagon.

Conform unui recent raport al biroului inspectorului general al Pentagonului, un organism independent care a făcut acum în premieră o astfel de evaluare publică a operaţiunilor militare americane de pe continentul african, "ameninţarea teroristă în Africa persistă, iar în unele locuri a crescut".

Comandamentul militar american pentru Africa (AFRICOM) şi-a modificat strategia în faţa grupărilor extremiste de pe continent, fixându-şi acum obiectivul de a "ţine sub control", şi nu de a mai "slăbi", subliniază inspectorul general Glenn Fine în acest raport.

Aproximativ 6.000 de militari americani sunt în prezent desfăşuraţi în Africa, precizează raportul, dintre care 800 în Africa de Vest, unde ei susţin în special eforturile antijihadiste ale Franţei în Sahel, şi 500 de membri ai forţelor speciale în Somalia, unde ei se luptă cu jihadiştii Al-Shabab, afiliaţi Al-Qaeda.

Cea mai mare tabără a SUA este cea de la Camp Lemonnier, în Djibouti, unde sunt staţionaţi 3.000 de militari. AGERPRES/(AS - autor: Ionuţ Mareş, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 7

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 02-05-2025 17:45

VIDEO/Candidatul naționalist la președinția Poloniei, primit de Donald Trump

Candidatul naționalist la președinția Poloniei, Karol Nawrocki, a anunțat vineri că i-a făcut o vizită 'importantă' președintelui american, Donald Trump la Casa Albă, stârnind în Polonia acuzații de ingerință electorală, transmite France Presse. Karol Nawrocki are sprijinul partidului de opoziție Lege și Justiție (PiS) și a

Politic Ex 02-05-2025 17:20

Donald Trump vrea să redenumească 8 mai şi 11 noiembrie drept "Zilele Victoriei" în cele două războaie mondiale

Statele Unite vor marca victoria aliaţilor în cel de-al Doilea Război Mondial pe 8 mai, ziua în care Germania a capitulat în 1945, a anunţat vineri preşedintele american, Donald Trump. "Mulţi dintre aliaţii şi prietenii noştri sărbătoresc 8 mai ca Ziua Victoriei, dar noi am făcut mai mult decât orice altă ţară, de depar

Politic Ex 02-05-2025 16:15

Copiii înfometați din Gaza caută hrană în grămezile de gunoi, semnalează ONU

Copiii din Gaza caută prin munți de gunoaie resturi alimentare și combustibil, a declarat vineri o purtătoare de cuvânt a Biroului ONU pentru ajutor de urgență din orașul Gaza, Olga Cerevko, făcând apel la încetarea blocadei Israelului asupra livrărilor de ajutoare către teritoriu, relatează dpa. Vorbind prin video cu ziarișt

Politic Ex 02-05-2025 14:27

Transfer de date ale UE spre China: TikTok condamnat la o amendă de 530 milioane de euro

Platforma TikTok a fost condamnată vineri în Uniunea Europeană la plata unei amenzi în valoare de 530 milioane de euro pentru că a eșuat să garanteze o protecție suficientă datelor personale ale europenilor în China, de unde ele sunt accesibile, într-un moment în care platforma se află și în colimatorul SUA, relatează AFP.

Politic Ex 02-05-2025 13:49

Iranul trebuie 'să renunțe' la îmbogățirea uraniului, declară Rubio

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat joi că Iranul trebuie să 'renunțe' la îmbogățirea uraniului și la dezvoltarea de rachete cu rază lungă de acțiune și ar trebui să permită inspectorilor americani accesul la instalațiile sale, în contextul amânării rundei de negocieri nucleare, relatează Reuters. Comen

Politic Ex 02-05-2025 12:47

Gaza: Operațiunile umanitare 'în pragul unei prăbușiri totale', afirmă Crucea Roșie

Operațiunile umanitare în Fâșia Gaza sunt 'în pragul unei prăbușiri totale', a avertizat vineri Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR) după două luni de blocadă totală israeliană a oricărei intrări de ajutoare, relatează AFP. 'Dacă livrările de ajutoare nu se reiau imediat, CICR nu va dispune de alimente,

Politic Ex 02-05-2025 11:25

Vatican: Horn instalat pe acoperișul Capelei Sixtine în vederea conclavului

Vaticanul a instalat vineri un horn pe acoperișul Capelei Sixtine în vederea conclavului care va începe pe 7 mai, relatează AFP. La terminarea fiecărei sesiuni de vot a cardinalilor reuniți în interiorul capelei, buletinele de vot sunt arse într-o sobă specială. Hornul, vizibil din Piața Sf.Petru, emite un fum negru dac

Politic Ex 02-05-2025 10:59

Donald Trump ordonă suspendarea finanțării de către stat a mediilor publice PBS și NPR

Președintele american Donald Trump a semnat joi un ordin executiv prin care cere administratorului federal de investiții în domeniul audiovizualului public (CPB) să înceteze finanțarea a două instituții media publice americane, televiziunea PBS și radioul NPR, pe care le acuză de părtinire, relatează AFP. 'Am dat instrucțiuni c

Politic Ex 02-05-2025 10:32

Marea Britanie: Extrema dreaptă britanică câștigă un scrutin parțial, un eșec pentru Starmer

Partidul de extrema dreaptă Reform UK, condus de Nigel Farage, a câștigat într-un un scrutin parțial în nord-vestul Angliei, învingând Partidul Laburist de guvernământ, un eșec pentru premierul Keir Starmer, relatează vineri France Presse. 'Pentru mișcare, pentru partid, acesta este un moment foarte, foa

Politic Ex 02-05-2025 08:39

#Ucraina: Aproape 30 de răniți într-un atac rusesc asupra Zaporojie

Aproape 30 de persoane, între care un adolescent, au fost rănite în noaptea de joi spre vineri într-un atac rusesc asupra infrastructurii civile în orașul Zaporojie, centrul administrativ al regiunii omonime din sudul Ucrainei, au anunțat responsabili locali, citați de AFP. 'Douăzeci și nouă de persoane au fost răni

Politic Ex 02-05-2025 08:13

Marco Rubio: Un acord de pace între #Ucraina și Rusia este 'încă departe'

Ucraina și Rusia sunt încă departe de a ajunge la un acord de pace în pofida unor progrese recente, a declarat joi secretarul de stat american Marco Rubio, avertizând că, fără un progres în timp util, președintele Donald Trump ar putea reconsidera rolul SUA în mediere, potrivit dpa. Pozițiile celor două țări &icir

Politic Ex 02-05-2025 03:56

1 mai: Mii de americani defilează împotriva lui Trump

Mai multe mii de americani au defilat joi în Statele Unite, de la New York la Los Angeles, pentru a se opune politicii lui Donald Trump și a denunța 'tirania' cu ocazia zilei de 1 mai, care nu este o zi tradițională de mobilizare în masă ca în Europa, notează AFP. Însă zeci de sindicate locale și organizații ale

Politic Ex 02-05-2025 01:57

Președintele sârb va merge în Rusia la parada de 9 mai pentru că i-a promis lui Putin

Președintele sârb Aleksandar Vucic a afirmat joi că își respectă cuvântul dat menținând vizita sa la Moscova pentru a participa la parada militară din Piața Roșie, așa cum i-a promis omologului său rus Vladimir Putin, transmite AFP. 'Acum opt luni (...) i-am spus președintelui Putin într-o discuție la telefon

Politic Ex 01-05-2025 23:39

Nuclear: Fără reuniune între iranieni și europeni vineri (ministrul Barrot)

Șeful diplomației franceze, Jean-Noël Barrot, a confirmat joi că nu va avea loc nicio întâlnire vineri între iranieni și europeni privind programul nuclear iranian, așa cum sugerase Teheranul la începutul acestei săptămâni, relatează AFP. 'O reuniune tehnică era avută în vedere înainte de (...

Politic Ex 01-05-2025 22:52

VIDEO/1mai : Între 157.000 și 300.000 de manifestanți în Franța

Între 157.000 și 300.000 de persoane au manifestat joi în Franța cu ocazia zilei de 1 mai, între care 32.000 până la 100.000 la Paris, 'împotriva extremei drepte și pentru pace, libertăți și justiție socială', potrivit poliției și reprezentanților sindicatului CGT, relatează AFP. 'Această zi de manifes