logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Barnier: Lipsa unui acord cu Londra până la finalul anului implică tarife pentru produsele britanice

Image

Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Lipsa unui acord până la finalul acestui an între Uniunea Europeană şi Regatul Unit cu privire la relaţia lor viitoare va fi urmată de trecerea la regulile Organizaţiei Mondiale a Comerţului (OMC), ceea ce implică aplicarea de cote şi tarife pentru toate produsele britanice, a avertizat marţi negociatorul-şef al Uniunii Europene pentru Brexit, Michel Barnier, în Parlamentul European reunit în sesiune plenară.

''Perioada de tranziţie este una limitată, care poate fi prelungită cu un an sau doi, dacă ambele părţi sunt de acord. În cazul în care această perioadă nu va fi prelungită, atunci la finalul anului Regatul Unit va ieşi din piaţa unică europeană şi uniunea vamală. Această dată a fost aleasă de premierul britanic, nu de noi, şi care va veni cu consecinţele ei. În contextul actual, nu putem vorbi de un statu-quo dacă nu ajungem la un acord până la 31 decembrie, pentru că la acea dată trecem la regulile OMC'', a spus Barnier în dezbaterea consacrată mandatului propus pentru negocierea unui nou parteneriat între UE şi Londra.

Potrivit acestuia, viitoarea relaţie cu Regatul Unit va trebui să fie una ''lucidă şi exigentă''. În acest sens, Michel Barnier a subliniat că va negocia cu ''calm pentru a ajunge la un acord aprofundat cu un stat aliat'', dar cu respectarea integrităţii pieţei unice, care nu este un punct negociabil pentru Bruxelles.

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a susţinut că UE şi Regatul Unit trebuie să vizeze un acord de comerţ liber post-Brexit ambiţios şi Londra să nu se mulţumească cu o înţelegere minimă.

''Evident, Regatul Unit poate decide să fie mulţumit cu mai puţin, dar personal eu cred că ar trebui să fim mult mai ambiţioşi. Ambiţia noastră este absenţa drepturilor vamale, cote zero şi o relaţie comercială pentru toate bunurile, ceva ce nu am mai propus niciodată altcuiva'', a declarat Von der Leyen în hemiciclul PE.

În opinia şefei executivului comunitar, ar fi vorba despre ''un nou model de comerţ, o ambiţie unică în termen de acces la piaţa unică dar, evident, acest lucru ar necesita garanţii contra concurenţei neloiale şi protecţia normelor sociale, de mediu şi de consum''.

În intervenţiile lor, majoritatea eurodeputaţilor au accentuat că este important ca Londra să respecte regulile pieţei unice europene.

Eurodeputata irlandeză Mairead McGuinness, membră a grupului Partidului Popular European (PPE), a spus că Uniunea Europeană are nevoie de condiţii echitabile în viitorul său parteneriat cu Londra.

La rândul său, spaniolul Juan Fernando Lopez Aguilar, din grupul Alianţei Progresiste a Socialiştilor si Democraţilor (S&D), care este şi preşedintele Comisiei de libertăţi civile a PE (LIBE), a insistat pe asigurarea respectării drepturilor fundamentale în viitoarea relaţie UE-Londra.

În intervenţia ei, eurodeputata olandeză Sophie in't Veld, membră a grupului Renew Europe, a afirmat că în viitorul parteneriat este important să se garanteze din partea Londrei protecţia datelor, dând ca exemplu Sistemul de Informaţii Schengen (SIS).

Acordul de retragere din UE pe care l-a negociat în mare măsură predecesoarea lui Boris Johnson la Downing Street, conservatoarea Theresa May, a făcut obiectul a numeroase prelungiri şi amânări, care au dus la demisia fostei şefe a executivului de la Londra şi la organizarea de alegeri anticipate în Regatul Unit, desfăşurate pe 12 decembrie 2019.

Acest acord prevede că actuala perioadă de tranziţie poate fi prelungită un an sau doi, cu condiţia ca Londra să solicite acest lucru înainte de 30 iunie. În toată această perioadă, efectele concrete ale Brexit-ului nu se vor face simţite, întrucât regulile pentru cetăţeni şi companii vor rămâne la fel ca înainte de Brexit. AGERPRES/(A-editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 7

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 03-05-2025 21:29

Kosovo: Parlamentul nu a reușit să-și aleagă președintele pentru a zecea oară

Parlamentarii kosovari nu au reușit pentru a zecea oară să-și aleagă sâmbătă un președinte, amânând și mai mult formarea unui guvern, la aproape trei luni după alegerile legislative, relatează AFP. Kosovo se află într-un impas politic de la alegerile din 9 februarie, câștigate de partidul de guvernământ Vete

Politic Ex 03-05-2025 20:02

BTA: Peste 700 de militari vor participa la Ziua Vitejiei și la Parada Forțelor Armate Bulgare pe 6 mai

Sărbătoarea Sfântului Gheorghe, care este celebrată ca Zi a Vitejiei și a Forțelor Armate Bulgare, va fi marcată în centrul Sofiei pe 6 mai printr-o binecuvântare a culorilor și cu o paradă militară, a informat serviciul de presă al Ministerului Apărării. La paradă vor participa peste 700 de militari din Unitatea Gărzilor Naț

Politic Ex 03-05-2025 18:16

Premierul australian de centru-stânga revendică victoria în alegerile legislative

Șeful guvernului laburist australian Anthony Albanese a revendicat victoria în alegerile legislative de sâmbătă, într-un discurs adresat susținătorilor săi, relatează AFP. 'Mulțumesc poporului australian pentru că mi-a dat șansa de a continua să slujesc cea mai bună națiune din lume', a declarat premierul la Sydney.

Politic Ex 03-05-2025 16:49

Președintele sârb, internat într-un spital militar din Belgrad după revenirea din SUA (oficial)

Președintele sârb Aleksandar Vucic a fost internat sâmbătă într-un spital militar din Belgrad, după ce a revenit din Statele Unite, a anunțat cabinetul său fără a preciza motivele acestei spitalizări, relatează AFP. Președintele Vucic 'a fost internat la Academia medicală militară imediat după aterizarea' la Belgrad,

Politic Ex 03-05-2025 16:28

#Ucraina: Armistițiul de trei zile are ca scop 'testarea pregătirii' Kievului pentru pace (Kremlin)

Kremlinul a declarat sâmbătă ca armistițiul de trei zile propus de Moscova, între 8 și 10 mai, are ca scop 'testarea pregătirii' Kievului de a face pace, Ucraina declarând, la rândul său, că este vorba de o încetare a focului prea scurtă pentru negocieri serioase, relatează AFP. 'Scopul armistițiului d

Politic Ex 03-05-2025 15:01

Nimeni nu poate garanta siguranța Kievului dacă #Ucraina atacă Moscova pe 9 mai, spune Medvedev

Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei Dmitri Medvedev a declarat sâmbătă că, dacă Ucraina ar ataca Moscova în timpul festivităților consacrate victoriei în cel de-al doilea război mondial, pe 9 mai, 'nimeni nu poate garanta' supraviețuirea Kievului până pe 10 mai, relatează Reuters. Președintele rus Vladimir Putin

Politic Ex 03-05-2025 13:41

Coreea de Sud: Fostul ministru al muncii Kim Moon-soo, desemnat candidat al conservatorilor în alegerile prezidențiale din 3 iunie

Fostul ministru sud-coreean al muncii Kim Moon-soo a fost desemnat sâmbătă de partidul conservator candidat în alegerile prezidențiale din 3 iunie, organizate în urma demiterii lui Yoon Suk Yeol, care a aruncat țara într-o criză politică, informează agențiile internaționale de presă. Kim Moon-soo, din Partidul Puterii Poporului (PPP) al

Politic Ex 03-05-2025 13:32

Ingerințe străine: cum combate Parlamentul European amenințările la adresa democrației din UE

O dată cu dezvoltarea accelerată a rețelelor sociale și creșterea tensiunilor geopolitice, UE se confruntă cu pericole crescute venite dinspre actori externi. Aceștia urmăresc să perturbe alegerile și procesele democratice din întreaga UE. Actori rău intenționați încearcă să profite de alegeri pentru a submina încrederea în procesele electorale sau &i

Politic Ex 03-05-2025 12:24

Zelenski consideră că Trump vede conflictul din Ucraina 'puțin diferit' după întâlnirea lor de la Vatican

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski consideră că întâlnirea cu omologul său american Donald Trump la Vatican pe 26 aprilie i-a permis acestuia din urmă să vadă conflictul din Ucraina 'puțin diferit', relatează sâmbătă AFP. 'Sunt încrezător că, după întâlnirea noastră de la Vatican, președin

Politic Ex 03-05-2025 11:40

Apărarea civilă din Gaza a anunțat moartea a 11 persoane, inclusiv trei copii, într-un raid israelian

Apărarea civilă din Fâșia Gaza a anunțat sâmbătă moartea a 11 persoane, inclusiv trei copii mici, într-un raid israelian în cursul nopții asupra taberei de refugiați palestinieni de la Khan Younis, în sudul teritoriului, relatează AFP. Un purtător de cuvânt al apărării civile a precizat că a fost bombardată 'casa familie

Politic Ex 03-05-2025 10:23

Rusia a atacat în cursul nopții #Ucraina cu 183 de drone și două rachete balistice

Rusia a atacat în cursul nopții Ucraina cu 183 de drone și două rachete balistice, au afirmat sâmbătă forțele aeriene ucrainene, transmit Reuters și EFE. Din cele 183 de drone, 77 au fost doborâte și alte 73 au căzut fără a provoca pagube, a menționat armata ucraineană. Cele două rachete balistice Iskander-M au fost lansate din

Politic Ex 03-05-2025 09:24

CIA va suprima 1.200 de posturi (Washington Post)

Principala agenție de informații externe a SUA, CIA, va suprima 1.200 de posturi, a relatat vineri Washington Post, în contextul în care Casa Albă a prezentat un proiect de buget de austeritate, transmit AFP și Reuters. Administrația Donald Trump i-a informat pe congresmeni că aceste reduceri se vor desfășura pe parcursul mai multo

Politic Ex 03-05-2025 08:56

Australienii au început să voteze în cadrul alegerilor legislative

Australienii ies la vot sâmbătă în cadrul alegerilor legislative, după o campanie marcată de problemele legate de puterea de cumpărare, mediu și noile tarife vamale ale SUA, informează AFP, Reuters și dpa. Votul va decide viitorul premierului Anthony Albanese, aflat de trei ani în fruntea guvernului și al cărui Partid Laburis

Politic Ex 02-05-2025 21:27

Donald Trump și Mark Carney se vor întâlni marți la Casa Alba pentru a negocia tarifele

Președintele american, Donald Trump, îl va primi pe prim-ministrul canadian, Mark Carney, la Casa Albă marți, 6 mai, pentru a începe negocierile privind tarifele impuse Canadei și noua relație bilaterală dintre cele două țări, transmite EFE. În prima sa conferință de presă de la câștigarea alegerilor generale luni, Carn

Politic Ex 02-05-2025 21:07

Rubio îndeamnă Germania să 'inverseze cursul' după ce AfD a fost etichetată drept extremistă

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a condamnat clasificarea partidului Alternativa pentru Germania (AfD) drept 'extremist de dreapta confirmat' de către serviciile de informații interne, făcând apel la țară să 'inverseze cursul', relatează dpa. 'Germania tocmai a acordat agenției sale de spionaj noi puteri pent