logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Summit UE pentru Brexit: Negociatorul-şef Barnier cere mai mult timp

Imagine din galeria Agerpres

Şefii de stat sau de guvern din ţările Uniunii Europene se reunesc miercuri seara la Bruxelles, pentru a discuta impasul negocierilor pentru Brexit, relatează Reuters, care a consemnat declaraţiile făcute la sosire de unii lideri europeni. Regatul Unit a respins săptămâna trecută ultima propunere de acord, în special din cauza neînţelegerilor privind frontiera dintre Republica Irlanda şi Irlanda de Nord, reaminteşte agenţia.

Negociatorul-şef din partea UE, Michel Barnier, a declarat că este nevoie de mult mai mult timp pentru încheierea unui acord între Bruxelles şi Londra. "Vom continua să lucrăm în următoarele săptămâni, cu calm şi cu răbdare", a spus el miercuri.

Premierul polonez Mateusz Morawiecki a afirmat că "există un mare risc să nu existe niciun acord" şi a adăugat că "pentru noi este cel mai important cum vor fi trataţi cetăţenii noştri din Regatul Unit şi întreprinzătorii noştri".

Preşedintele francez Emmanuel Macron a anunţat "un mesaj atât de încredere, cât şi de urgenţă. S-au făcut progrese şi putem observa că există o voinţă comună de a avansa, dar nu am reuşit încă şi trebuie să decidem acum". "Premierul britanic Theresa May trebuie să ne spună ce poate accepta, având în vedere echilibrul politic" (de la Londra - n. red.), a cerut el.

Premierul italian Giuseppe Conte a declarat că ţara sa este dispusă să prelungească discuţiile, dar "pare un pic complicat".

Cancelarul german Angela Merkel a asigurat că "dorim relaţii bune" cu Regatul Unit şi că "am fi fost bucuroşi dacă acordul de ieşire ar fi fost gata. Însă suntem la 90%." "Voi încerca totul pentru a ajunge la o înţelegere", a promis ea.

Premierul irlandez Leo Varadkar doreşte "o perioadă de tranziţie mai lungă (...) Am fost întotdeauna de părere că ar putea dura cu uşurinţă doi ani sau mai mult pentru a negocia un nou tratat între UE şi Regatul Unit, care să acopere totul, de la economie la comerţ şi securitate". "Însă nu poate exista o alternativă la mecanismul de siguranţă privind Irlanda", a insistat el asupra problemei frontierei ţării sale cu Irlanda de Nord.

Premierul olandez Mark Rutte şi-a exprimat "optimismul prudent" privind găsirea unei soluţii pentru frontiera irlandeză. "Nu cred că vom rezolva complet această problemă", a recunoscut el.

Premierul slovac Peter Pellegrini s-a prezentat drept "o persoană foarte optimistă, dar nu astăzi" şi a avertizat că cele 27 de state care vor rămâne în UE trebuie să fie pregătite pentru lipsa unui acord cu Regatul Unit.

Prim-ministrul britanic Theresa May a reafirmat că "un acord nu este doar în interesul Regatului Unit, ci şi al Uniunii Europene". "Acum este momentul să îl realizăm", a adăugat ea.

Preşedinta Lituaniei, Dalia Grybauskaite, a declarat că "astăzi nu va fi niciun progres decisiv", că se va continua probabil cu negocierile până în noiembrie şi că vor fi mai multe summituri.

Premierul luxembrughez Xavier Bettel a insistat că "trebuie să finalizăm ceva, deoarece 29 martie va fi ultima zi a Regatului Unit în familia noastră. Deci trebuie să găsim un acord. Şi mai trebuie să lucrăm şi pentru cazul lipsei unui acord".

Premierul estonian Juri Ratas a apreciat că încă mai crede în posibilitatea unui acord şi a insistat că "suntem uniţi, acţionăm ca o echipă", iar principala problemă este frontiera irlandeză.

Preşedintele Parlamentului European, Antonio Tajani, a afirmat că pentru instituţia sa există trei puncte cheie: apărarea drepturilor cetăţenilor europeni care trăiesc în Regatul Unit şi chestiunile financiare, care sunt în bună măsură rezolvate, şi frontiera între Irlanda de Nord şi Republica Irlanda, pentru care soluţia optimă ar fi, după părerea sa, controlul traficului de mărfuri pe cale maritimă, între Irlanda de Nord şi Marea Britanie.

Cancelarul austriac Sebastian Kurz nu speră rezultate spectaculoase la summitul de miercuri, dar este optimist în privinţa încheierii unui acord în următoarele săptămâni şi luni. AGERPRES/(AS - editor: Marius Hosu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 33

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 22-05-2026 15:28

Premierul senegalez acuză Occidentul că vrea să impună homosexualitatea întregii lumi

Premierul Senegalului, Ousmane Sonko, a denunțat vineri o 'tiranie' a Occidentului, care vrea să 'impună homosexualitatea restului lumii', și a respins orice moratoriu asupra aplicării unei legi recent adoptate care înăsprește pedepsele pentru relațiile homosexuale în această țară vest-africană majoritar musulmană, relatează AFP. &#

Politic Ex 22-05-2026 15:16

Cuba: Demonstrație de protest în fața ambasadei SUA la Havana față de inculparea lui Raul Castro

Mii de cubanezi s-au adunat vineri în fața sediului ambasadei americane la Havana pentru a protesta față de decizia Statelor Unite de a-l inculpa pe fostul lider cubanez Raul Castro în legătură cu doborârea a două avioane civile în urmă cu 30 de ani, transmite Reuters. Demonstrația proguvernamentală, care a început în cursul

Politic Ex 22-05-2026 15:10

'Derutant': țările europene membre NATO încearcă să înțeleagă anunțurile lui Donald Trump (analiză France Presse)

Țările europene din cadrul NATO, dezorientate de ultimele anunțuri făcute de Casa Albă cu privire la prezența americană în Europa, speră să obțină vineri în Suedia unele clarificări din partea SUA, relatează France Presse. Situația actuală este destul de 'derutantă', a apreciat șefa diplomației suedeze Maria Malmer Stenergard, gazda reuniun

Politic Ex 22-05-2026 14:48

Gaza: OMS trage un semnal de alarmă cu privire la 'penuriile critice' de material medical

Penurii grave de material medical împiedică spitalele și centrele medicale din Fâșia Gaza să funcționeze pe deplin, a tras un semnal de alarmă vineri Organizația Mondială a Sănătății (OMS), denunțând restricțiile impuse de Israel intrării acestor materiale esențiale, transmite AFP. În Gaza, 53% dintre spitale și 58% dintre centrele de s

Politic Ex 22-05-2026 14:46

Rubio vede un 'ușor progres' în discuțiile cu Iranul

Secretarul de stat american Marco Rubio a estimat vineri că există un 'ușor progres' în discuțiile cu Iranul, dar a avertizat că Statele Unite nu vor accepta sub nicio formă ca Teheranul să impună un sistem de taxare a navelor comerciale care traversează Strâmtoarea Ormuz, relatează agențiile EFE și DPA. 'Așteptăm vești despre discuțiil

Politic Ex 22-05-2026 14:36

Ambasadorul palestinian la ONU își retrage candidatura, după presupuse presiuni ale SUA

Ambasadorul palestinian la ONU, Riyad Mansour, și-a retras joi candidatura pentru unul dintre posturile de vicepreședinte al Adunării Generale a ONU, după ce SUA au amenințat că vor revoca vizele delegației palestiniene la Națiunile Unite dacă nu va face acest lucru, a informat NPR, citat de EFE. 'Au depus o candidatură, dar au retras-o astăzi', joi, a

Politic Ex 22-05-2026 14:21

O decizie formală privind aderarea Republicii Moldova la UE ar putea să fie luată în următoarele săptămâni, declară Maia Sandu

Republica Moldova este pregătită să înceapă negocierile de aderare la UE, a declarat joi seara președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în intervenția sa în cadrul Forumului GLOBSEC de la Praga, exprimându-și speranța că o decizie formală în acest sens ar putea fi luată în următoarele săptămâni, relatează vineri Moldpres.

Politic Ex 22-05-2026 14:18

SUA250/Tuk-tukuri din New Delhi, decorate cu portrete ale lui Trump în onoarea aniversării independenței SUA

Mii de tricicluri cu motor - mijloace de transport de persoane cunoscute ca 'tuk-tuk' - din New Delhi au fost decorate cu portrete ale președintelui american Donald Trump la inițiativa ambasadei SUA în India, relatează vineri AFP. Imaginile aplicate pe vehiculele populare vopsite galben-verde conțin și mesajul 'La mulți ani, America!', &i

Politic Ex 22-05-2026 14:09

Armata libaneză apără loialitatea soldaților săi, după ce SUA au instituit sancțiuni împotriva unui ofițer

Armata libaneză a afirmat marți că loialitatea soldaților săi se îndreaptă 'numai către instituție', după ce SUA au instituit sancțiuni care l-au vizat, fapt fără precedent, pe unul dintre ofițerii săi pentru divulgarea de informații grupării Hezbollah în război cu Israelul, relatează AFP. Toți ofițerii și soldații 'își înde

Politic Ex 22-05-2026 14:06

Rusia poate produce 15 milioane de drone anual, potrivit Ministerului Industriei

Ministrul adjunct al industriei și comerțului din Rusia, Vasili Șpak, a afirmat vineri că Rusia poate produce 15 milioane de drone anual, un domeniu în care Ucraina deține în prezent un avantaj, în special în domeniul vehiculelor aeriene fără pilot cu rază lungă de acțiune, informează EFE. 'Dacă luăm în considerare capacitatea

Politic Ex 22-05-2026 13:53

Roberta Metsola îndeamnă UE să nu amâne aderarea Ucrainei și să accelereze procesul și pentru Republica Moldova

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a îndemnat joi cele 27 de state membre să se adapteze la ritmul rapid în care Ucraina avansează pe calea reformelor necesare pentru aderarea la Uniunea Europeană (UE) și a pledat pentru accelerarea procesului de deschidere a ușilor atât pentru Ucraina, cât și pentru Republica Moldova, informe

Politic Ex 22-05-2026 13:40

Un responsabil din EAU evaluează la '50-50' șansele unui acord SUA-Iran privind Strâmtoarea Ormuz

Un responsabil din Emiratele Arabe Unite (EAU) a estimat vineri la '50-50' șansele ca SUA și Iranul să ajungă la un acord care să permită deblocarea Strâmtorii Ormuz, relatează AFP. Responsabilii iranieni 'au ratat multe ocazii în ultimii ani din cauza unei tendințe de a-și supraestima cărțile', a adăugat înal

Politic Ex 22-05-2026 13:37

Serbia: Consiliul Europei atenționează cu privire la amenințările împotriva drepturilor omului

Situația drepturilor omului în Serbia s-a degradat în ultimele 12 luni, a subliniat vineri comisarul pentru drepturile omului al Consiliului Europei, Michael O'Flaherty, care a amintit de atacurile contra militanților și jurnaliștilor și de presupuse abuzuri ale poliției în timpul manifestațiilor, transmite France Presse.

Politic Ex 22-05-2026 12:58

Șeful diplomației chineze Wang Yi se va deplasa săptămâna viitoare la sediul ONU și în Canada

Șeful diplomației chineze Wang Yi se va deplasa săptămâna viitoare la sediul ONU de la New York, după care va merge în Canada, transmit Reuters și AFP. Acesta va fi prima vizită în Canada a unui șef al diplomației de la Beijing în ultimii zece ani. Wang Yi, a cărui țară asigură în luna mai președinț

Politic Ex 22-05-2026 12:55

Zelenski anunță atacarea rafinăriei rusești de la Iaroslavl; 4 morți și 35 de răniți într-un atac cu dronă în Lugansk (oficiali ruși)

Forțele ucrainene au atacat o rafinărie rusă de la Iaroslavl, la circa 700 km de frontiera ucraineană, a anunțat vineri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, ultima dintr-o serie de lovituri ale Kievului asupra unor instalații petroliere din Rusia, relatează Reuters. 'În special în timpul nopții forțele defensive din Ucrai