logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Riadul ar avea mai mult de pierdut decât de câştigat în cazul unei escaladări cu Washingtonul (experţi)

Imagine din galeria Agerpres

Arabia Saudită ar avea mai mult de pierdut decât de câştigat din punct de vedere economic în cazul unei escaladări a tensiunilor cu SUA, estimează experţii occidentali, la două săptămâni de la dispariţia jurnalistului saudit Jamal Khashoggi, care a dat naştere la ameninţări neobişnuite între cei doi aliaţi apropiaţi, relatează marţi AFP.

Semn al gravităţii crizei, preşedintele Donald Trump l-a trimis pe secretarul său de stat Mike Pompeo la Riad, unde acesta urma să poarte discuţii cu regele Salman şi influentul prinţ moştenitor Mohammed Bin Salman.

Potrivit lui Trump, suveranul a afirmat că "nu ştie nimic" despre soarta lui Jamal Khashoggi. Responsabili turci au afirmat că jurnalistul disident a fost asasinat de un comando saudit în consulatul regatului de la Istanbul.

De pe 2 octombrie acest caz a ajuns să aibă un impact planetar şi weekendul a fost marcat de ameninţări americane şi de replici saudite, deşi SUA sunt primul partener comercial al Arabiei Saudite.

Dacă Riadul, primul exportator mondial de ţiţei, ar recurge la arma petrolului - Arabia Saudită vinde un milion de barili pe zi în SUA - asta "ar distruge complet imaginea sa de 'furnizor fiabil' şi l-ar destabiliza pe 'MBS' (supranumele prinţului moştenitor saudit) faţă de elitele saudite", explică specialistul în energie Jean-Francois Seznec, stabilit în SUA.

Această afacere îl încurcă în cel mai înalt grad pe Donald Trump, care a făcut din relaţia sa personală cu regele Salman şi fiul său, prinţul Mohammed, unul dintre stâlpii strategiei sale constând în apropierea Arabiei Saudite şi Israelului împotriva Iranului.

Preşedintele american conta pe Riad să compenseze orice scădere a producţiei de petrol - şi deci a tensiunilor asupra preţurilor - decurgând dintr-un nou set de sancţiuni prevăzut împotriva Teheranului la începutul lui noiembrie.

"Trump trage în toate direcţiile, el spune totul şi contrariul său" dar Congresul, unde aleşii se mobilizează puternic, "nu va ceda", observă Francois Heisbourg, consilier la Fundaţia pentru cercetare strategică cu sediul la Paris.

Parlamentarii democraţi, dar şi cei republicani, ar putea bloca vânzările de arme şi administraţia Trump ar fi sub presiune să sancţioneze anumiţi indivizi, dacă rolul statului saudit în dispariţia jurnalistului ar fi dovedit.

După discuţia sa telefonică cu regele Salman, Donald Trump nu a exclus ipoteza ca dispariţia lui Jamal Khashoggi să fi fost opera unor "asasini pe care nu îi controla nimeni". Anterior, Trump a vorbit despre o pedeapsă "severă", altfel spus sancţiuni, dacă responsabilitatea regatului se confirmă.

Această ameninţare a fost primită foarte prost la Riad, unde un înalt responsabil a reamintit că statul petrolier joacă un "rol vital în economia mondială" şi că în caz de măsuri punitive, el ar putea recurge chiar la acţiuni mai puternice, susţine el.

Canalul din capitala saudită Al-Arabiya a evocat 30 de măsuri potenţiale care ar putea afecta în special preţul petrolului - "un baril la 200 de dolari", în loc de 80 în prezent - precum şi moneda de referinţă pentru achiziţionarea sa.

Potrivit lui Jean-Francois Seznec, cercetător în cadrul Center for Global Energy al Atlantic Council, dacă criza ar degenera cu consecinţe asupra petrolului, "MBS ar putea solicita plăţi în yuan (moneda chineză în loc de dolar), dar asta destabiliza toată economia mondială şi ar face SUA să ia măsuri drastice" care ar putea precipita "o schimbare de conduce în Arabia Saudită".

Richard LeBaron, fost ambasador american în Kuweit, care lucrează tot în cadrul Atlantic Council, prezice că orice măsură de retorsiune a saudiţilor "nu îi va ajuta nici pe termen scurt, nici pe termen lung, întrucât va întări reputaţia crescândă de imprevizibilitate şi impetuozitate a regimului", care caută investitori "peste tot în lume".

Francois Heisbourg susţine că dacă Riadul ar recurge la un embargo petrolier, "producătorii de petrol de şist din SUA şi-ar freca mâinile, chinezii ar avea de suferit, la fel ca şi europenii".

Şi dacă Congresul american ar decide să blocheze vânzările de arme, "saudiţii ar putea să se întoarcă spre Rusia dar, o perioadă, regatul (care se bazează în întregime pe sisteme americane) nu va mai avea apărare din cauza unei grave probleme cu piesele de schimb".

La câteva zile după dispariţia lui Jamal Khashoggi, Donald Trump a declarat în cadrul unei reuniuni publice că regele Salman ar putea să nu reziste "două săptămâni" fără SUA.

O escaladare ar putea avea repercusiuni şi asupra schimbului de informaţii de securitate şi a ansamblului schimburilor comerciale cu Occidentul. Însă, potrivit lui Heisbourg, saudiţii "nu au interes să meargă prea departe".

O părere împărtăşită de Jean-Francois Seznec. "Da, categoric, ei au mai mult de pierdut decât de câştigat dintr-o escaladare", a spus el. "Este vorba numai despre gesticulări pentru a le da timp să găsească o soluţie".

Centrul de analize Soufan l-a criticat pe Trump pentru că a fundamentat relaţiile bilaterale cu Riadul "mai degrabă pe persoane decât pe principii" după ascensiunea prinţului Mohammed.

În mai multe declaraţii de săptămâna trecută, preşedintele american a vorbit despre mega-proiecte militare de 110 miliarde de dolari cu Riadul care generează locuri de muncă în SUA şi care sunt susceptibile să fie cheltuite de saudiţi "în Rusia sau în China", dacă relaţia Washington-Riad ar fi afectată.

Potrivit New York Times, cifra de 110 miliarde de dolari, anunţată în timpul unei vizite a lui Donald Trump la Riad în mai 2017, ar fi "umflată" şi ar consta numai în "scrisori de intenţie sau de interes". Şaptesprezece luni mai târziu, "marele câştig nu s-a materializat încă". AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 34

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 28-04-2026 03:55

VIDEO Nigeria: Cel puțin 29 de persoane ucise de bărbați înarmați în nord-estul țării

Bărbați înarmați au ucis cel puțin 29 de persoane în statul Adamawa, în nord-estul Nigeriei, a anunțat luni guvernatorul statului, în timp ce locuitorii afirmă că atacatorii au vizat tineri adunați pe un teren de fotbal, notează AFP. Statul Adamawa a devenit un focar de violențe, alimentate atât de grupări jihadis

Politic Ex 28-04-2026 02:50

Stabilitatea în Golf necesită 'garanții credibile' de securitate pentru Iran (ambasador la ONU)

Revenirea securității și stabilității în Golf depinde de 'garanții credibile' oferite Iranului împotriva oricărui nou atac americano-israelian, a declarat luni ambasadorul iranian la Națiunile Unite, notează AFP. 'O stabilitate și o securitate durabile în Golf și în întreaga regiune pot fi garantate do

Politic Ex 28-04-2026 01:16

VIDEO Mexic: Blocaje rutiere și focuri de armă la granița cu SUA după arestarea unui șef de cartel

Arestarea unui lider de cartel în orașul mexican Reynosa, situat la frontiera cu Statele Unite, a declanșat luni blocaje rutiere și acte de vandalism, au indicat autoritățile, notează AFP. Alexander 'N', un 'obiectiv prioritar' și lider al unui cartel care operează în statul Tamaulipas (nord-vest), a fost arestat, a

Politic Ex 28-04-2026 00:43

Irak: Președintele îl numește pe Ali al-Zaidi în funcția de prim-ministru desemnat

Președintele irakian, Nizar Amedi, l-a numit luni pe omul de afaceri Ali al-Zaidi în funcția de prim-ministru desemnat, după ce acesta a primit susținerea principalei alianțe șiite, ca urmare a retragerii candidaturii lui Nouri al-Maliki sub presiuni americane, transmite AFP. Președintele l-a 'însărcinat pe Ali al-Zaidi, candid

Politic Ex 27-04-2026 23:27

#Ucraina: Ambasadorul Israelului, convocat după sosirea la Haifa a unor cereale furate de Rusia

Ambasadorul Israelului în Ucraina a fost convocat pentru marți dimineață după sosirea în portul Haifa a unor nave încărcate, potrivit Kievului, cu cereale ucrainene furate de Rusia, a indicat luni șeful diplomației ucrainene, citat de AFP. Ministrul Andrii Sîbiga a estimat într-un mesaj pe X că Ucraina și Israelul

Politic Ex 27-04-2026 22:51

Peru: Numele rivalului lui Fujimori în turul al doilea rămâne incert, Sanchez are un ușor avans

La mai bine de două săptămâni de la primul tur al alegerilor prezidențiale din Peru, adversarul lui Keiko Fujimori pentru turul al doilea nu este încă cunoscut, candidatul stângii radicale, Roberto Sanchez, având un scurt avans în fața ultraconservatorului Rafael Lopez Aliaga, notează AFP. Cu 96% din buletinele de

Politic Ex 27-04-2026 22:07

VIDEO Regele Charles a sosit în Statele Unite pentru o vizită de stat

Regele Charles al III-lea și regina Camilla au aterizat luni în Statele Unite, la baza militară Andrews de lângă Washington, pentru o vizită de stat de patru zile, prima a cuplului regal în această țară, notează AFP.

Politic Ex 27-04-2026 21:55

Trump s-a întâlnit cu consilierii săi pe probleme de securitate pentru a discuta o propunere iraniană (Casa Albă)

Președintele american Donald Trump a avut luni o întâlnire pe tema Iranului, în cadrul căreia a fost discutată o propunere iraniană, a confirmat Casa Albă, în timp ce negocierile privind un armistițiu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz pentru navigație rămân blocate, relatează AFP. Conform site-ului Axios, Ir

Politic Ex 27-04-2026 21:28

Cina Corespondenților: Suspectul în cazul atacului armat, inculpat pentru tentativă de asasinare a lui Trump

Bărbatul suspectat că a deschis focul la o gală de presă la care a participat Donald Trump a fost pus sub acuzare luni de un tribunal din Washington pentru tentativă de omor asupra președintelui SUA și două infracțiuni legate de arme, relatează AFP și Reuters. Cole Allen, în vârstă de 31 de ani, riscă o condamnare pe viață dacă va

Politic Ex 27-04-2026 21:08

SUA: Trump cere concedierea prezentatorului de televiziune Jimmy Kimmel după o glumă 'dezgustătoare'

Președintele american Donald Trump a cerut luni ca postul de televiziune ABC să-l concedieze imediat pe prezentatorul Jimmy Kimmel, acuzându-l că a făcut o 'incitare josnică la violență' printr-o glumă care a vizat-o pe Prima Doamnă a SUA, Melania Trump, relatează AFP. 'Jimmy Kimmel trebuie concediat imediat de Disney și ABC&

Politic Ex 27-04-2026 20:08

NATO ia în considerare să pună capăt practicii de a organiza summituri anual

NATO ia în calcul să pună capăt practicii sale recente de a organiza summituri anuale, au declarat luni surse concordante pentru Reuters, o măsură ce ar putea evita o potențială interacțiune tensionată cu președintele american Donald Trump în ultimul său an de mandat. Administrația Trump a criticat aliații europeni din Alianță pent

Politic Ex 27-04-2026 19:37

Melania Trump îl critică pe prezentatorul de televiziune Jimmy Kimmel dupa atacul atarmat de la gala presei

Prima Doamnă a SUA, Melania Trump, l-a criticat dur luni pe prezentatorul de televiziune Jimmy Kimmel, acuzându-l pe acest critic frecvent al președintelui Donald Trump că promovează 'retorica urii și a violenței' după un monolog de săptămâna trecută care a stârnit indignare în rândul administrației, relatează AFP.

Politic Ex 27-04-2026 19:32

Myanmar: Măsurile restrictive impuse de UE au fost prelungite până la 30 aprilie 2027

Consiliul Uniunii Europene a decis luni să prelungească cu 12 luni, până la 30 aprilie 2027, măsurile restrictive decise în urma loviturii de stat militare din Myanmar de la 1 februarie 2021 și a acțiunilor ulterioare de reprimare comise de armată și de poliție împotriva demonstranților pașnici, indică un comunicat al Consiliului UE.

Politic Ex 27-04-2026 19:31

Iranul încă studiază dacă va relua negocierile cu SUA (ministrul iranian de externe)

Iranul studiază în continuare posibilitatea de a relua negocierile de pace cu Statele Unite, a declarat luni la televiziunea rusă ministrul iranian de externe Abbas Araghchi, care a acuzat Washingtonul că a făcut să eșueze prin cereri 'excesive' negocierile directe desfășurate pe 11 aprilie în Pakistan, relatează agențiile AFP și EFE.

Politic Ex 27-04-2026 18:39

SUA: Curtea Supremă a reinstituit oficial noua hartă electorală a statului Texas

Curtea Supremă a SUA a reinstituit oficial, luni, noua hartă electorală a statului Texas, ceea ce ar putea ajuta Partidul Republican să obțină încă cinci locuri în Camera Reprezentanților a Congresului Statelor Unite în urma alegerilor de la jumătatea mandatului, prevăzute pentru noiembrie acest an, transmite Reuters. Decizia