logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Brexit: Vizita la Bruxelles a ministrului Dominic Raab, prevăzută pentru această săptămână, este neconfirmată

Imagine din galeria Agerpres

Vizita din această săptămână a ministrului britanic pentru Brexit, Dominic Raab, la Bruxelles nu a fost confirmată, relatează luni Reuters, care citează cotidianul The Sun.

''Theresa May pare să reducă din nou viteza negocierilor privind Brexit'', a scris pe Twitter editorul politic al publicaţiei citate, Tom Newton Dunn.

''No.10 (biroul premierului britanic Downing Street 10, n.red.) spune: 1. Nu e confirmată nicio vizită a lui Raab la Bruxelles. 2.Premierul vrea un 'cadru precis privind relaţiile viitoare'. 3. Este posibil să nu avem un acord la Consiliul de săptămâna viitoare, doar un angajament pentru 'toamna asta' '', a scris Dunn.

Conform unor oficiali europeni, liderii statelor UE speră ca la Consiliul European din 17-18 octombrie să convină un acord final privind Brexitul care în principiu să fie acceptabil şi pentru guvernul de la Londra, astfel încât pe 17-18 noiembrie să se poată desfăşura un summit special la care ar urma să fie definitivată declaraţia politică privind viitoarele relaţii dintre Marea Britanie şi UE.

Marea Britanie urmează să părăsească Uniunea Europeană la finalul lui martie 2019. UE insistă să nu fie creată o 'frontieră dură' între provincia britanică Irlanda de Nord şi Republica Irlanda, astfel încât Irlanda de Nord să rămână în uniunea vamală şi în piaţa unică europeană, ceea ce însă ar crea o frontieră între Irlanda de Nord şi restul Regatului Unit, lucru inacceptabil pentru guvernul Londra, care consideră că astfel s-ar compromite integritatea teritorială a ţării.

Unii oficiali europeni susţin că un acord cu Londra încheiat în decembrie acest an sau chiar în luna ianuarie 2019 ar lăsa aproximativ suficient timp pentru a fi ratificat de parlamentele britanic şi din statele UE.AGERPRES/(AS - autor: Tudor Martalogu; editor: Sorin Popescu; editor online: Magdalena Tănăsescu)

Afisari: 52

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 27-04-2026 23:27

#Ucraina: Ambasadorul Israelului, convocat după sosirea la Haifa a unor cereale furate de Rusia

Ambasadorul Israelului în Ucraina a fost convocat pentru marți dimineață după sosirea în portul Haifa a unor nave încărcate, potrivit Kievului, cu cereale ucrainene furate de Rusia, a indicat luni șeful diplomației ucrainene, citat de AFP. Ministrul Andrii Sîbiga a estimat într-un mesaj pe X că Ucraina și Israelul

Politic Ex 27-04-2026 22:51

Peru: Numele rivalului lui Fujimori în turul al doilea rămâne incert, Sanchez are un ușor avans

La mai bine de două săptămâni de la primul tur al alegerilor prezidențiale din Peru, adversarul lui Keiko Fujimori pentru turul al doilea nu este încă cunoscut, candidatul stângii radicale, Roberto Sanchez, având un scurt avans în fața ultraconservatorului Rafael Lopez Aliaga, notează AFP. Cu 96% din buletinele de

Politic Ex 27-04-2026 22:07

VIDEO Regele Charles a sosit în Statele Unite pentru o vizită de stat

Regele Charles al III-lea și regina Camilla au aterizat luni în Statele Unite, la baza militară Andrews de lângă Washington, pentru o vizită de stat de patru zile, prima a cuplului regal în această țară, notează AFP.

Politic Ex 27-04-2026 21:55

Trump s-a întâlnit cu consilierii săi pe probleme de securitate pentru a discuta o propunere iraniană (Casa Albă)

Președintele american Donald Trump a avut luni o întâlnire pe tema Iranului, în cadrul căreia a fost discutată o propunere iraniană, a confirmat Casa Albă, în timp ce negocierile privind un armistițiu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz pentru navigație rămân blocate, relatează AFP. Conform site-ului Axios, Ir

Politic Ex 27-04-2026 21:28

Cina Corespondenților: Suspectul în cazul atacului armat, inculpat pentru tentativă de asasinare a lui Trump

Bărbatul suspectat că a deschis focul la o gală de presă la care a participat Donald Trump a fost pus sub acuzare luni de un tribunal din Washington pentru tentativă de omor asupra președintelui SUA și două infracțiuni legate de arme, relatează AFP și Reuters. Cole Allen, în vârstă de 31 de ani, riscă o condamnare pe viață dacă va

Politic Ex 27-04-2026 21:08

SUA: Trump cere concedierea prezentatorului de televiziune Jimmy Kimmel după o glumă 'dezgustătoare'

Președintele american Donald Trump a cerut luni ca postul de televiziune ABC să-l concedieze imediat pe prezentatorul Jimmy Kimmel, acuzându-l că a făcut o 'incitare josnică la violență' printr-o glumă care a vizat-o pe Prima Doamnă a SUA, Melania Trump, relatează AFP. 'Jimmy Kimmel trebuie concediat imediat de Disney și ABC&

Politic Ex 27-04-2026 20:08

NATO ia în considerare să pună capăt practicii de a organiza summituri anual

NATO ia în calcul să pună capăt practicii sale recente de a organiza summituri anuale, au declarat luni surse concordante pentru Reuters, o măsură ce ar putea evita o potențială interacțiune tensionată cu președintele american Donald Trump în ultimul său an de mandat. Administrația Trump a criticat aliații europeni din Alianță pent

Politic Ex 27-04-2026 19:37

Melania Trump îl critică pe prezentatorul de televiziune Jimmy Kimmel dupa atacul atarmat de la gala presei

Prima Doamnă a SUA, Melania Trump, l-a criticat dur luni pe prezentatorul de televiziune Jimmy Kimmel, acuzându-l pe acest critic frecvent al președintelui Donald Trump că promovează 'retorica urii și a violenței' după un monolog de săptămâna trecută care a stârnit indignare în rândul administrației, relatează AFP.

Politic Ex 27-04-2026 19:32

Myanmar: Măsurile restrictive impuse de UE au fost prelungite până la 30 aprilie 2027

Consiliul Uniunii Europene a decis luni să prelungească cu 12 luni, până la 30 aprilie 2027, măsurile restrictive decise în urma loviturii de stat militare din Myanmar de la 1 februarie 2021 și a acțiunilor ulterioare de reprimare comise de armată și de poliție împotriva demonstranților pașnici, indică un comunicat al Consiliului UE.

Politic Ex 27-04-2026 19:31

Iranul încă studiază dacă va relua negocierile cu SUA (ministrul iranian de externe)

Iranul studiază în continuare posibilitatea de a relua negocierile de pace cu Statele Unite, a declarat luni la televiziunea rusă ministrul iranian de externe Abbas Araghchi, care a acuzat Washingtonul că a făcut să eșueze prin cereri 'excesive' negocierile directe desfășurate pe 11 aprilie în Pakistan, relatează agențiile AFP și EFE.

Politic Ex 27-04-2026 18:39

SUA: Curtea Supremă a reinstituit oficial noua hartă electorală a statului Texas

Curtea Supremă a SUA a reinstituit oficial, luni, noua hartă electorală a statului Texas, ceea ce ar putea ajuta Partidul Republican să obțină încă cinci locuri în Camera Reprezentanților a Congresului Statelor Unite în urma alegerilor de la jumătatea mandatului, prevăzute pentru noiembrie acest an, transmite Reuters. Decizia

Politic Ex 27-04-2026 18:02

Președintele Putin promite Iranului că Rusia 'va face totul' pentru pace în Orientul Mijlociu

Președintele rus Vladimir Putin l-a primit luni la Sankt Petersburg pe ministrul iranian de externe Abbas Araghchi, căruia i-a promis că Rusia 'va face totul' pentru a readuce pacea în Orientul Mijlociu, transmite AFP. 'În ceea ce ne privește, vom face tot ce ajută intereselor dumneavoastră, intereselor tuturor popoarel

Politic Ex 27-04-2026 17:31

SUA: Directorul FBI asigură că Dineul Corespondenților se poate desfășura în siguranță dacă va fi reprogramat

Directorul Biroului Federal de Investigații al SUA (FBI), Kash Patel, a asigurat luni că protocolul de securitate va fi 'complet diferit' dacă va fi reprogramat Dineul Corespondenților de la Casa Albă, eveniment întrerupt sâmbătă după o tentativă de atac armat care a impus evacuarea președintelui Donald Trump, transmite agenția EFE.

Politic Ex 27-04-2026 16:10

Organizații neguvernamentale reclamă Austria la Comisia Europeană pentru suspendarea reîntregirii familiilor

Mai multe organizații neguvernamentale au anunțat luni că au reclamat Austria la Comisia Europeană, cerând deschiderea unei proceduri de infringement (constatare a neîndeplinirii obligațiilor) care să oblige guvernul de la Viena să pună capăt suspendării dreptului la reîntregirea familiei, transmite AFP. 'Înghețarea

Politic Ex 27-04-2026 16:08

Procesul de corupție împotriva fostului președinte Ilir Meta a început în Albania

Un proces pentru presupuse fapte de corupție a fost deschis luni la Tirana împotriva fostului președinte albanez Ilir Meta, un adversar fervent al premierului Edi Rama, care a compărut alături de alți patru inculpați, între care fosta sa soție, relatează AFP. Arestat în octombrie 2024 și plasat în arest preventiv, Meta,