Portugalia anunţă că primeşte 10 dintre migranţii de la bordul navei Aquarius
Guvernul portughez a anunţat marţi că a convenit cu Franţa şi Spania să primească zece dintre cei 58 de migranţi salvaţi în Marea Mediterană şi aflaţi la bordul navei Aquarius care caută un port pentru a acosta în Europa, relatează AFP.
Decizia de a primi aceste zece persoane a fost luată ''într-o manieră solidară şi concertată cu Spania şi Franţa'', a indicat Ministerul de Interne portughez într-un comunicat, fără a preciza unde ar putea fi debarcaţi aceşti migranţi.
''Portugalia a convenit cu Spania şi Franţa, în cadrul răspunsului solidar la fluxul de migranţi care doresc să ajungă în Europa prin Marea Mediterană, să primească 10 dintre cele 58 de persoane care se află la bordul navei Aquarius II ", a explicat guvernul de la Lisabona.
''Portugalia continuă să sprijine o soluţie europeană integrată, stabilă şi permanentă pentru a răspunde acestei provocări migratorii'', dar a decis să primească aceşti migranţi ''din motive umanitare ", a adăugat Ministerul de Interne.
Portugalia se afla încă de la mijlocul lunii august printre ţările europene dispuse să primească migranţi de la bordul navei Aquarius, anterior acceptând să primească migranţi şi de pe o altă ambarcaţiune umanitară, Lifeline.
Guvernul francez a sugerat marţi ca Aquarius să-i debarce pe cei 58 de migranţi în Malta şi nu la Marsilia (sudul Franţei), aşa cum a cerut aprobarea nava, potrivit unei surse a preşedinţiei franceze. Nava, închiriată de ONG-ul SOS Méditerranée, navighează pentru a salva migranţi care încearcă să ajungă clandestin în Europa.
''Este clar faptul că nu ar trebui să facă patru sau cinci zile pe mare (...) Trebuie să debarce rapid şi acum este aproape de Malta'', a spus sursa citată, pledând pentru o soluţie europeană.
După ce Italia şi-a închis porturile în faţa migranţilor, navele care acordă asistenţă refugiaţilor aflaţi în pericol în Marea Mediterană întâmpină în mod regulat dificultăţi în debarcarea pasagerilor lor în Europa.
Spre deosebire de Spania, Franţa nu a permis niciodată navelor umanitare să acosteze, argumentând că, în temeiul legislaţiei maritime, migranţii salvaţi trebuie debarcaţi în cel mai apropiat 'port sigur'.
În cursul dimineţii, ministrul economiei şi de finanţe francez Bruno Le Maire a declarat pentru BFMTV că 'pentru moment, Franţa spune nu' debarcării Aquarius pe teritoriul său, cerând respectarea regulilor europene, conform cărora nava cu migranţi salvaţi trebuie să debarce în cel mai apropiat 'port sigur'. AGERPRES/(AS - autor: Violeta Gheorghe, editor: Sorin Popescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Obama: Violența nu își are locul 'în democrația noastră'
Fostul președinte american Barack Obama a condamnat duminică incidentul petrecut cu o zi înainte la Washington, în cursul dineului corespondenților la Casa Albă la care participa și succesorul său Donald Trump, notează AFP. 'Chiar dacă nu cunoaștem încă detaliile despre motivațiile din spatele atacului armat de aseară de
Libanul anunță 14 morți în urma atacurilor israeliene asupra sudului țării
Ministerul Sănătății din Liban a anunțat că atacurile aeriene israeliene din sudul țării au făcut 14 morți duminică, în ciuda recentei prelungiri a armistițiului, notează AFP. Printre morți se numără două femei și doi copii, a precizat ministerul într-un comunicat, adăugând că alte 37 de persoane au fost rănite.
Șeful diplomației iraniene părăsește Islamabadul cu destinația Moscova
Șeful diplomației iraniene, Abbas Araghchi, a părăsit duminică Islamabadul cu destinația Moscova, a anunțat ministerul său, în timp ce ambasadorul iranian în Rusia a afirmat că acesta urmează să se întâlnească cu președintele Vladimir Putin, o întrevedere care nu a fost confirmată de autoritățile ruse, notează AFP.
Vizita regelui Charles în SUA se va desfășura conform programului, în ciuda antentatului de la Washington
Vizita de stat în SUA a regelui Charles se va desfășura începând de luni conform programului deja stabilit, a comunicat duminică palatul Buckingham, conform AFP. Sâmbătă, un atacato
Președintele Trump afirmă că SUA nu vor mai trimite delegații la negocieri cu Iranul
Statele Unite nu vor mai trimite delegații la negocieri cu Iranul, a afirmat duminică președintele american Donald Trump într-un interviu acordat televiziunii Fox News și preluat de agențiile de presă internaționale. 'Dacă (iranienii) vor să discute, ne pot aborda sau ne pot suna. Dacă vor, putem discuta. Dar nu vom trimite oameni să
Președintele Israelului încearcă să medieze în procesul de corupție al premierului Netanyahu
Președintele israelian Isaac Herzog încearcă să inițieze o mediere pentru un acord de recunoaștere a vinovăției în procesul pentru corupție în care este inculpat de șase ani premierul Benjamin Netanyahu, transmite dpa. Un purtător de cuvânt al președinției Israelului a confirmat duminică informații în acest sens publicate de ziarul american New
Lideri de pe plan global și-au exprimat șocul și ușurarea,după incidentul armat de la dineul corespondenților la Casa Albă
Lideri din întreaga lume și-au exprimat șocul și ușurarea duminică dimineață, după incidentul armat de la Washington de la dineul corespondenților la Casa Albă la care participa și președintele SUA, Donald Trump, relatează dpa și AFP. Prim-ministrul britanic Keir Starmer a declarat că este 'o ușurare imensă' că președintele, Prima Doamnă și toți
Război în Ucraina: Autoritățile ucrainene și ruse raportează noi atacuri reciproce cu drone
Noi bombardamente ruse asupra Ucrainei au ucis cel puțin trei persoane duminică, a doua zi după lovituri deosebit de intense, urmate, potrivit autorităților ruse, de un atac ucrainean care a implicat sute de drone, relatează AFP și dpa. În regiunea Sumî (nord-est), un atac cu drone a ucis doi bărbați la Bilopillia, la cinci kilometri de granița cu
SUA/Focuri de armă la cina corespondenților: 'Violența politică nu are ce căuta într-o democrație', reacționează șefa diplomației UE
'Violența politică nu are ce căuta într-o democrație', a reacționat duminică șefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja Kallas, după ce președintele american Donald Trump a fost evacuat de la o gală a presei la Washington, în urma unor focuri de armă, relatează AFP. Kallas s-a declarat totodată 'ușurată' că toți cei care partic
VIDEO Focuri de armă la cina corespondenților de la Casa Albă; evenimentul va fi reprogramat (sinteză)
Un presupus atacator a fost reținut după ce la cina corespondenților de la Casa Albă s-au produs tiruri de armă, determinând forțele de securitate să-i evacueze pe președintele american Donald Trump și pe soția sa Melania, prezenți alături de alți oficiali la evenimentul desfășurat la hotelul Hilton din Washington, a consemnat dpa.
Cernobîl40/ Zelenski acuză Rusia de 'terorism nuclear'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat duminică Rusia de 'terorism nuclear', cu ocazia celei de-a 40-a aniversări a dezastrului de la Cernobîl, cea mai gravă catastrofă nucleară civilă din istorie, informează AFP. 'Lumea nu trebuie să permită continuarea acestui terorism nuclear, iar cea mai bună modalitate de a-i pune capăt este
VIDEO Locul unde a avut loc cina corespondenților 'nu este tocmai sigur', a criticat Trump
Hotelul Hilton din Washington, unde s-au auzit focuri de armă sâmbătă seara în prezența lui Donald Trump, nu este 'o clădire deosebit de sigură', a criticat președintele american într-o declarație de presă, la câteva ore după incidentul de la cina corespondenților de la Casa Albă.
VIDEO Cina anuală a Asociației Corespondenților de la Casa Albă va fi reprogramată în termen de 30 de zile
Cina anuală a Asociației Corespondenților de la Casa Albă va fi reprogramată în termen de 30 de zile, a anunțat președintele SUA, Donald Trump, după incidentul armat de sâmbătă seara care a dus la evacuarea sa și a altor oficiali de rang înalt prezenți la eveniment, relatează dpa.
VIDEO Directorul FBI: Trăgătorul care a provocat evacuarea lui Trump era înarmat cu o armă lungă
Directorul Biroului Federal de Investigații (FBI), Kash Patel, a declarat sâmbătă că atacatorul care a pătruns sâmbătă seara într-un hotel din Washington, unde președintele Donald Trump participa la un eveniment și a determinat evacuarea acestuia, avea asupra sa o armă lungă în momentul în care a fost reținut de Serviciul Secret prezidențial, tr
VIDEO Trump spune că incidentul de la cina corespondenților de la Casa Albă nu îl va face să renunțe la războiul împotriva Iranului
Președintele american Donald Trump a afirmat sâmbătă seară că incidentul armat survenit la cina corespondenților de la Casa Albă nu îl va face să renunțe la războiul împotriva Iranului și că nu consideră că incidentul a avut legătură cu criza internațională, relatează duminică AFP. 'Acest lucru nu mă va face să renunț la ideea de a c&acir








