Acuzaţii de spionaj: Rusia i-a convocat pe ambasadorii elveţian şi olandez
Autorităţile de la Moscova i-au convocat marţi pe ambasadorii Elveţiei şi Olandei pentru a denunţa "acuzaţiile nefondate", potrivit cărora spioni ruşi au pus la cale atacuri cibernetice împotriva unui laborator elveţian implicat în dosarul Skripal, precum şi Agenţia Mondială Antidoping, relatează AFP.
Ambasadorului elveţian Yves Rossier i s-a adus la cunoştinţă că o astfel de "retorică a confruntării" ar putea duce prejudicii relaţiilor ţării sale cu Rusia, a informat Ministerul rus de Externe.
Într-un comunicat separat, acelaşi minister a făcut cunoscut că l-a convocat pe ambasadorul Olandei, Renee Jones-Bos, legat de o "campanie de incitare la mania spionajului".
Ministrul elveţian de externe, Ignazio Cassis, a denunţat luni "escaladarea" activităţilor de spionaj rusesc pe teritoriul Confederaţiei, după dezvăluirea săptămâna trecută că doi spioni ruşi au încercat în primăvară să pătrundă în reţeaua de calculatoare a Institutului elveţian pentru protecţia împotriva ameninţărilor şi riscurilor atomice, biologice şi chimice.
Acesta colaborează cu Organizaţia pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC), care anchetează în special asupra utilizării armelor chimice în Siria. Institutul a fost solicitat să analizeze eşantioanele prelevate la Salisbury (sudul Angliei), unde fostul spion rus Serghei Skripal şi fiica sa au fost otrăviţi cu agent neurotoxic Noviciok în luna martie.
Cei doi agenţi ruşi au fost arestaţi în Olanda şi expulzaţi în Rusia, au precizat surse olandeze.
Ei mai sunt suspectaţi de o tentativă de atac cibernetic contra Agenţiei Mondiale Antidoping (AMA) de la Lausanne, a declarat sâmbătă o sursă oficială elveţiană. AMA a suspendat în 2015 Agenţia rusă antidoping (RUSADA), în cadrul scandalului provocat de sistemul de dopaj de stat descoperit în Rusia.
Ministrul elveţian de externe a anunţat luni că urmează să aibă o întâlnire cu omologul său rus, Serghei Lavrov, săptămâna viitoare la New York, cu prilejul Adunării Generale a ONU.AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Șeful diplomației iraniene părăsește Islamabadul cu destinația Moscova
Șeful diplomației iraniene, Abbas Araghchi, a părăsit duminică Islamabadul cu destinația Moscova, a anunțat ministerul său, în timp ce ambasadorul iranian în Rusia a afirmat că acesta urmează să se întâlnească cu președintele Vladimir Putin, o întrevedere care nu a fost confirmată de autoritățile ruse, notează AFP.
Vizita regelui Charles în SUA se va desfășura conform programului, în ciuda antentatului de la Washington
Vizita de stat în SUA a regelui Charles se va desfășura începând de luni conform programului deja stabilit, a comunicat duminică palatul Buckingham, conform AFP. Sâmbătă, un atacato
Președintele Trump afirmă că SUA nu vor mai trimite delegații la negocieri cu Iranul
Statele Unite nu vor mai trimite delegații la negocieri cu Iranul, a afirmat duminică președintele american Donald Trump într-un interviu acordat televiziunii Fox News și preluat de agențiile de presă internaționale. 'Dacă (iranienii) vor să discute, ne pot aborda sau ne pot suna. Dacă vor, putem discuta. Dar nu vom trimite oameni să
Președintele Israelului încearcă să medieze în procesul de corupție al premierului Netanyahu
Președintele israelian Isaac Herzog încearcă să inițieze o mediere pentru un acord de recunoaștere a vinovăției în procesul pentru corupție în care este inculpat de șase ani premierul Benjamin Netanyahu, transmite dpa. Un purtător de cuvânt al președinției Israelului a confirmat duminică informații în acest sens publicate de ziarul american New
Lideri de pe plan global și-au exprimat șocul și ușurarea,după incidentul armat de la dineul corespondenților la Casa Albă
Lideri din întreaga lume și-au exprimat șocul și ușurarea duminică dimineață, după incidentul armat de la Washington de la dineul corespondenților la Casa Albă la care participa și președintele SUA, Donald Trump, relatează dpa și AFP. Prim-ministrul britanic Keir Starmer a declarat că este 'o ușurare imensă' că președintele, Prima Doamnă și toți
Război în Ucraina: Autoritățile ucrainene și ruse raportează noi atacuri reciproce cu drone
Noi bombardamente ruse asupra Ucrainei au ucis cel puțin trei persoane duminică, a doua zi după lovituri deosebit de intense, urmate, potrivit autorităților ruse, de un atac ucrainean care a implicat sute de drone, relatează AFP și dpa. În regiunea Sumî (nord-est), un atac cu drone a ucis doi bărbați la Bilopillia, la cinci kilometri de granița cu
SUA/Focuri de armă la cina corespondenților: 'Violența politică nu are ce căuta într-o democrație', reacționează șefa diplomației UE
'Violența politică nu are ce căuta într-o democrație', a reacționat duminică șefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja Kallas, după ce președintele american Donald Trump a fost evacuat de la o gală a presei la Washington, în urma unor focuri de armă, relatează AFP. Kallas s-a declarat totodată 'ușurată' că toți cei care partic
VIDEO Focuri de armă la cina corespondenților de la Casa Albă; evenimentul va fi reprogramat (sinteză)
Un presupus atacator a fost reținut după ce la cina corespondenților de la Casa Albă s-au produs tiruri de armă, determinând forțele de securitate să-i evacueze pe președintele american Donald Trump și pe soția sa Melania, prezenți alături de alți oficiali la evenimentul desfășurat la hotelul Hilton din Washington, a consemnat dpa.
Cernobîl40/ Zelenski acuză Rusia de 'terorism nuclear'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat duminică Rusia de 'terorism nuclear', cu ocazia celei de-a 40-a aniversări a dezastrului de la Cernobîl, cea mai gravă catastrofă nucleară civilă din istorie, informează AFP. 'Lumea nu trebuie să permită continuarea acestui terorism nuclear, iar cea mai bună modalitate de a-i pune capăt este
VIDEO Locul unde a avut loc cina corespondenților 'nu este tocmai sigur', a criticat Trump
Hotelul Hilton din Washington, unde s-au auzit focuri de armă sâmbătă seara în prezența lui Donald Trump, nu este 'o clădire deosebit de sigură', a criticat președintele american într-o declarație de presă, la câteva ore după incidentul de la cina corespondenților de la Casa Albă.
VIDEO Cina anuală a Asociației Corespondenților de la Casa Albă va fi reprogramată în termen de 30 de zile
Cina anuală a Asociației Corespondenților de la Casa Albă va fi reprogramată în termen de 30 de zile, a anunțat președintele SUA, Donald Trump, după incidentul armat de sâmbătă seara care a dus la evacuarea sa și a altor oficiali de rang înalt prezenți la eveniment, relatează dpa.
VIDEO Directorul FBI: Trăgătorul care a provocat evacuarea lui Trump era înarmat cu o armă lungă
Directorul Biroului Federal de Investigații (FBI), Kash Patel, a declarat sâmbătă că atacatorul care a pătruns sâmbătă seara într-un hotel din Washington, unde președintele Donald Trump participa la un eveniment și a determinat evacuarea acestuia, avea asupra sa o armă lungă în momentul în care a fost reținut de Serviciul Secret prezidențial, tr
VIDEO Trump spune că incidentul de la cina corespondenților de la Casa Albă nu îl va face să renunțe la războiul împotriva Iranului
Președintele american Donald Trump a afirmat sâmbătă seară că incidentul armat survenit la cina corespondenților de la Casa Albă nu îl va face să renunțe la războiul împotriva Iranului și că nu consideră că incidentul a avut legătură cu criza internațională, relatează duminică AFP. 'Acest lucru nu mă va face să renunț la ideea de a c&acir
VIDEO Incident armat la cina corespondenților de la Casa Albă/ Poliția confirmă că atacatorul a acționat singur
Autoritățile americane au confirmat că suspectul care a pătruns înarmat sâmbătă seara la cina Asociației Corespondenților de la Casa Albă, la care era prezent președintele Statelor Unite, Donald Trump, este un 'actor solitar' și că nu există o amenințare persistentă pentru public după incidentul în urma căruia un agent a fost rănit, transmite EFE.
VIDEO SUA: Incident armat în timpul cinei corespondenților de la Casa Albă
Președintele american Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump au fost scoși în grabă de la cina Asociației corespondenților de la Casa Albă de către agenții Serviciului Secret, sâmbătă seară, după ce un bărbat a deschis focul cu o pușcă asupra personalului de securitate. Suspectul, pe care Trump l-a descris ca fiind o 'persoană bolnavă', a fost arestat






