logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Vietnam: Omagiu pentru John McCain, care a ajutat la 'vindecarea rănilor războiului'

Image

Senatorul american John McCain a fost 'un simbol al generaţiei sale' şi a ajutat la 'vindecarea rănilor războiului' prin impulsionarea normalizării relaţiilor cu Vietnam, a afirmat ministrul de externe de la Hanoi, într-un mesaj de condoleanţe la moartea uneia din cele mai marcante personalităţi ale politicii din SUA, transmite luni Reuters.

John McCain, fost prizonier de război în Vietnam, candidat republican la prezidenţialele din 2008 şi un critic marcant al actualului şef de la Casa Albă, Donald Trump, a încetat din viaţă sâmbătă, la 81 de ani.

'Atât pentru guvernul Vietnamului, cât şi pentru poporul său, senatorul McCain a fost un simbol al generaţiei sale de senatori şi al veteranilor din războiul din Vietnam', a notat luni ministrul de externe Pham Binh Minh în cartea de condoleanţe deschisă la ambasada Statelor Unite la Hanoi.

'El a fost acela care luat iniţativa pentru vindecarea semnificativă a rănilor războiului, normalizarea relaţiilor şi promovarea parteneriatului cuprinzător dintre Vietnam şi SUA', a adăugat şeful diplomaţiei vietnameze.

Senatorul McCain a fost unul dintre cei mai vocali susţinători la Washington ai normalizării relaţiilor cu Vietnamul comunist, fost inamic al Statelor Unite.

Relaţia sa cu această ţară a început odată cu participarea ca pilot militar în Războiul din Vietnam şi doborârea avionului său în timpul unei misiuni de bombardament deasupra oraşului Hanoi în 1967.

McCain şi-a fracturat atunci ambele braţe şi un picior, fiind bătut şi înjunghiat după ce a fost scos din apele unui lac din Hanoi. A petrecut 5 ani ca prizonier de război suferind torturi, interogatorii şi condiţii îngrozitoare de detenţie în închisoarea Hoa Lo, 'Hanoi Hilton', aşa cum era cunoscut printre prizonierii americani.

O fotografie devenită celebră l-a arătat pe John McCain, rănit, în timp ce era scos din lacul în care se aruncase cu paraşuta după doborârea avionului.

Un monument ridicat pe malul lacului unde a fost capturat McCain s-a transformat într-un adevărat altar în memoria fostului senator, după ce vestea morţii sale a ajuns în Vietnam duminică dimineaţa.

Numeroşi vietnamezi, precum şi americani din Hanoi au mers la monumentul din beton pentru a depune flori, lumânări şi steaguri în semn de omagiu pentru John McCain.AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 26

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 25-04-2026 21:57

Netanyahu ordonă un atac puternic asupra Hezbollah în Liban

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a ordonat sâmbătă armatei să lanseze un atac puternic împotriva grupării șiite Hezbollah din Liban, relatează EFE. 'Prim-ministrul Netanyahu a ordonat Forțelor de Apărare Israeliene (IDF) să lanseze un atac puternic împotriva țintelor Hezbollah din Liban', a declarat biroul

Politic Ex 25-04-2026 21:26

Alegerile municipale palestiniene s-au încheiat cu o prezență la vot de 53% și fără incidente majore

 Prezența la vot la alegerile municipale de sâmbătă din Cisiordania ocupată și dintr-un oraș din Fâșia Gaza a fost de 53,4%, procesul de votare desfășurându-se fără incidente majore, deși într-o atmosferă tensionată din cauza violențelor coloniștilor pe care le îndură zilnic locuitorii din localitățile palestiniene, informează EFE.

Politic Ex 25-04-2026 20:50

Șeful diplomației iraniene spune că a prezentat Pakistanului un 'cadru viabil' pentru încheierea războiului cu SUA

Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a declarat sâmbătă că a prezentat un 'cadru viabil' pentru a pune capăt definitiv războiului cu Statele Unite în timpul vizitei sale în Pakistan, pe care a descris-o ca fiind 'foarte fructuoasă', relatează EFE. 'Am împărtășit poziția Iranului cu privire la

Politic Ex 25-04-2026 20:24

Votul în Gaza se încheie cu o prezență la urne de 21%, pe jumătate față de cea din Cisiordania

Secțiile de votare din orașul Deir al-Balah din Fâșia Gaza s-au închis sâmbătă cu o prezență la urne de 21,2% cu o oră înainte de închidere, aproape jumătate din prezența la vot înregistrată în teritoriul palestinian Cisiordania, informează EFE. Aceste alegeri locale, organizate de Autoritatea Național

Politic Ex 25-04-2026 19:42

Donald Trump a anunțat anularea deplasării negociatorilor Steve Witkoff și Jared Kushner în Pakistan

Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă anularea deplasării negociatorilor săi, Steve Witkoff și Jared Kushner, în Pakistan, unde urmau să participe la o a doua rundă de discuții indirecte cu Iranul, informează EFE. Într-o

Politic Ex 25-04-2026 19:19

Ungaria: Viktor Orban renunță la mandatul de parlamentar

Viktor Orban, liderul Fidesz-KDNP și prim-ministru în exercițiu, a declarat sâmbătă că va renunța la mandatul câștigat în urma recentelor alegeri parlamentare din Ungaria, transmite MTI. Orban a declarat că energia sa va fi utilizată mai bine pentru reorganizarea 'părții naționale' decât pentru a sta &icir

Politic Ex 25-04-2026 18:29

Guvernul american autorizează Venezuela să plătească onorariile avocaților fostului președinte Nicolas Maduro

Guvernul american și-a dat aprobarea ca Venezuela să plătească onorariile avocaților lui Nicolas Maduro, fostul președinte venezuelean care este deținut în Statele Unite, potrivit unui document judiciar, informează sâmbătă AFP. Administrația americană a împiedicat anterior statul venezuelean să plătească onorariile avocaților

Politic Ex 25-04-2026 18:07

Franța și Grecia își consolidează alianța strategică prin nouă acorduri și o clauză de asistență militară reciprocă

Franța și Grecia și-au consolidat alianța strategică prin semnarea a nouă acorduri bilaterale, inclusiv unul care prevede o cooperare mai strânsă între industriile militare și o clauză de asistență militară reciprocă în cazul unui atac din partea unei terțe părți, informează sâmbătă EFE. 'Alianța dintre cele două ță

Politic Ex 25-04-2026 17:24

Liban: Patru morți în atacuri israeliene în sudul țării

Ministerul Sănătății din Liban a anunțat că atacurile aeriene israeliene efectuate sâmbătă în sudul țării au ucis patru persoane, în pofida unui armistițiu fragil prelungit săptămâna aceasta în războiul dintre Israel și mișcarea libaneză pro-iraniană Hezbollah, informează AFP și EFE. 'Două atacuri ale inamicului israelian care

Politic Ex 25-04-2026 16:18

Zelenski propune ca următoarea rundă de negocieri a Ucrainei cu Rusia să aibă loc în Azerbaidjan

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski, aflat în vizită în Azerbaidjan, a propus sâmbătă ca următoarea rundă de negocieri cu Rusia să se desfășoare în această țara din Caucaz, informează EFE. 'L-am informat pe președintele Azerbaidjanului că suntem pregătiți pentru negocieri trilaterale (în țara sa)', a declarat președi

Politic Ex 25-04-2026 15:27

Șeful diplomației iraniene a avut discuții la Islamabad cu autoritățile pakistaneze pe tema negocierilor de pace cu SUA

Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi s-a întâlnit sâmbătă, la Islamabad, cu Asim Munir, șeful forțelor de apărare ale Pakistanului și mediator șef în conflictul dintre Statele Unite și Republica Islamică, la întâlnire participând și înalți oficiali din aparatul de apărare și securitate pakistanez, informează EFE.

Politic Ex 25-04-2026 14:51

Președintele sârb Aleksandar Vucic compară Europa cu Imperiul Roman înainte de cădere

Președintele sârb Aleksandar Vucic a criticat aspru Europa sâmbătă de la Paris, acuzând-o că 'a rămas în urmă' la nivel global și că încă crede că deține 'un fel de superioritate morală', comparând-o în același timp cu Imperiul Roman de Apus înainte de cădere, relatează AFP. 'Credem în m

Politic Ex 25-04-2026 14:08

În vizită în Azerbaidjan, Zelenski anunță consolidarea cooperării în domeniile securității și energiei

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat sâmbătă, în timpul primei sale vizite în Azerbaidjan de la începutul invaziei rusești din Ucraina în februarie 2022, o consolidare a cooperării dintre Kiev și Baku în domeniile securității și energiei, relatează AFP. 'Am semnat șase documente astăzi', a declarat pre

Politic Ex 25-04-2026 13:19

Ucraina: Cel puțin cinci morți și 34 de răniți în atacuri rusești la Dnipro

Cel puțin cinci persoane au fost ucise și alte 34 au fost rănite, inclusiv doi copii, în atacuri rusești la Dnipro, în zona de centru-est a Ucrainei, au anunțat autoritățile sâmbătă, determinându-l pe președintele Volodimir Zelenski să ceară noi sancțiuni împotriva Moscovei, relatează AFP. În total, ultimele atacuri rusești

Politic Ex 25-04-2026 11:33

Palestinienii sunt chemați să voteze în alegeri municipale, primul scrutin de la războiul din Gaza

Palestinienii din Cisiordania și din zona Deir el-Balah din Fâșia Gaza au început să voteze sâmbătă pentru a-și alege primarii și consilierii municipali, în primele alegeri de la începutul războiului din Gaza, pe fondul dezamăgirii și al opțiunilor politice limitate, relatează AFP. Aproape 1,5 milioane de persoane sunt înreg