logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Hiroshima a comemorat 73 de ani de la primul bombardament atomic din istorie

Image Imagine din galeria Agerpres

Atacul nuclear asupra Hiroshimei de acum 73 de ani a fost comemorat luni într-un eveniment în care autorităţile oraşului au avertizat asupra noilor tensiuni nucleare globale şi a riscului ca tragedia din 1945 să se poată repeta, transmite EFE.

"Când umanitatea nu mai vede realitatea şi uită istoria, se poate repeta o greşeală teribilă", a afirmat primarul Hiroshimei, Kazumi Matsui, la ceremonia desfăşurată în acest oraş din vestul Japoniei.

În ziua de 6 august 1945, la ora locală 08.15 (23.15 GMT), bomba atomică aruncată de bombardierul american B-29 a explodat la Hiroshima, iar trei zile mai târziu, pe 9 august, un atac similar a distrus oraşul Nagasaki.

Bombele nucleare lansate la Hiroshima şi Nagasaki au făcut din Japonia singura ţară care a fost atacată cu arme atomice şi au forţat la puţin timp după aceea capitularea acesteia în Al Doilea Război Mondial.

Primarul Hiroshimei a spus că în prezent există peste 14.000 de arme nucleare şi a subliniat că în ultimele luni s-a văzut o renaştere a naţionalismului în lume şi a unor noi tensiuni nucleare care amintesc de cele din timpul Războiului Rece.

De aceea, Matsui a evidenţiat importanţa tratatului de interzicere a armelor nucleare, adoptat de Adunarea Generală a ONU pe 7 iulie 2017, dar care nu a fost ratificat de puterile atomice, nici chiar de Japonia.

Acest tratat a fost descris ca o "piatră de hotar istorică" de către primarul Hiroshimei, care a lăudat totodată eforturile de stopare a tensiunilor generate de testele nucleare şi balistice ale Coreei de Nord.

Bomba de la Hiroshima a provocat moartea a 140.000 de oameni în ziua bombardamentului şi în cele ce au urmat. În prezent există peste 150.000 de supravieţuitori ai acestui atac, cu o vârstă medie de 82 de ani.

În cadrul evenimentului de luni, care a inclus un moment de reculegere în memoria victimelor, ţinut la aceeaşi oră când a căzut bomba de la Hiroshima în urmă cu 73 de ani, premierul japonez, Shinzo Abe, a cerut intensificarea eforturilor globale pentru a obţine o lume fără arme nucleare.

"Nu trebuie să se repete ceea ce s-a petrecut la Hiroshima şi Nagasaki", a arătat Abe. "Ca unică ţară care a fost lovită cu bomba atomică, avem misiunea de a ajunge la o lume fără arme nucleare. De aceea, vom promova transmiterea acestor experienţe către tineri", a arătat el.

În aceeaşi ceremonie desfăşurată în Parcul Păcii din Hiroshima, la care au luat parte reprezentanţi diplomatici din 85 de ţări, Abe a apărat cele trei principii susţinute de Japonia în ceea ce priveşte armele nucleare (a nu le deţine, a nu le produce, a nu le cumpăra) şi a oferit bunele oficii ale ţării sale de a servi ca punte între statele cu arsenal atomic şi cele care nu posedă astfel de arme.

O comemorare similară va avea loc joi la Nagasaki, acolo unde, între alte personalităţi, este aşteptat să participe secretarul general al ONU, Antonio Guterres, care va sosi în Japonia marţi.

Într-un mesaj adresat cu prilejul comemorării de luni de la Hiroshima, Guterres a subliniat că ceea ce s-a întâmplat acum 73 de ani "nu poate şi nu trebuie să se întâmple din nou". AGERPRES/ (AS - autor: Vicenţiu Purcărea, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 48

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 22-05-2026 22:00

Iranul spune că un acord cu SUA nu este aproape, în pofida înmulțirii demersurilor diplomatice

Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Ismail Bagaei, a afirmat vineri că 'nu putem afirma neapărat că am ajuns la un punct în care acordul este aproape' cu Statele Unite, în contextul speculațiilor despre un posibil sfârșit al războiului, informează EFE. Ismail Bagaei a făcut această afirmație

Politic Ex 22-05-2026 21:44

Trump spune că nu va participa la nunta fiului său Donald Trump Jr.

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a spus vineri că nu va participa la nunta fiului său cel mare, Donald Trump Jr., cu Bettina Anderson, o figură mondenă din Palm Beach, întrucât trebuie să rămână în Washington pentru treburi guvernamentale, informează Reuters. ''Deși îmi doresc foarte mult să fiu alături de fiul m

Politic Ex 22-05-2026 21:03

SUA: Tulsi Gabbard, directoarea Serviciului Național de Informații, și-a anunțat demisia

Tulsi Gabbard demisionează din funcția de director al Serviciului Național de Informații, a raportat vineri Fox News Digital, citând scrisoarea ei de demisie, informează Reuters. Gabbard l-a informat pe președintele Donald Trump despre intenția sa de a demisiona în timpul unei întâlniri în Biroul Oval al Casei Albe care a avut loc

Politic Ex 22-05-2026 20:31

Slovenia: Naționalistul Janez Jansa revine la putere

Liderul dreptei naționaliste din Slovenia, Janez Jansa, a fost ales în funcția prim-ministru vineri de către Parlamentul de la Ljubljana în urma convenirii unui acord de coaliție minoritară și a sprijinului fragil din partea unui partid contestatar, transmite AFP. 'Astăzi s-a făcut un pas important către o Slovenie mai prosperă și mai liberă. M

Politic Ex 22-05-2026 20:21

Volodimir Zelenski așteaptă de la SUA propuneri privind noi formate pentru negocierile de pace în #Ucraina

Eforturile diplomatice menite să pună capăt războiului purtat de Rusia în Ucraina ar trebui revigorate, a declarat vineri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, adăugând că așteaptă de la SUA noi propuneri privind modul în care urmează să se desfășoare aceste eforturi diplomatice, relatează Reuters. Vorbind în discursul său video de

Politic Ex 22-05-2026 19:50

#Ucraina califică drept 'manipulare' acuzațiile Rusiei că ar fi țintit un cămin studențesc

Armata ucraineană a respins vineri acuzațiile Rusiei potrivit cărora ar fi atacat un cămin studențesc în orașul ocupat Starobilsk din regiunea Lugansk, calificându-le drept 'manipulare', și a declarat că a vizat comandamentul unei unități de elită de dirijare a dronelor, relatează Reuters și AFP. Statul Major General de la Kiev a anunțat pe

Politic Ex 22-05-2026 19:44

Belgia, condamnată definitiv pentru plasarea forțată în instituții a unor copii metiși în Congo în timpul colonizării

Belgia a fost condamnată definitiv vineri pentru răpirea de la mamele lor a cinci fetițe metise și plasarea lor forțată în instituții în perioada colonizării Congo, transmite AFP. Curtea de Casație de la Bruxelles a respins un recurs al statului belgian, care contesta această decizie judecătorească din decembrie 2024. Este 'prima

Politic Ex 22-05-2026 19:33

Congresul american propune din nou renunțarea la schimbarea orei de vară

O comisie a Camerei Reprezentanților a SUA a propus ca ora de vară să devină permanentă, propunere care a mai fost avansată în trecut și este în general susținută de cetățenii americani, sătui de schimbarea orei de două ori pe an, dar până în prezent a eșuat de fiecare dată în Congres, relatează vineri Reuters. Comisia pentru

Politic Ex 22-05-2026 19:03

Pentagonul publică un al doilea set de documente guvernamentale despre OZN-uri

Departamentul de Război al Statelor Unite a anunțat vineri publicarea unui al doilea set de documente guvernamentale care documentează întâlniri cu fenomene anormale neidentificate (UAP în limba engleză) și care fuseseră clasificate ca documente secrete, informează EFE. Noua serie, care constă din șapte fișiere text, video și audio, a fost pr

Politic Ex 22-05-2026 18:45

Principalul rival al lui Starmer a început campania pentru un mandat de deputat cu care ar viza șefia laburiștilor

Andy Burnham, considerat principalul rival al prim-ministrului britanic Keir Starmer în interiorul Partidului Laburist, și-a lansat vineri campania într-o circumscripție electorală din nordul Angliei pentru un scrutin parțial crucial pentru formațiunea aflată la guvernare, dar care se anunță dificil, transmite AFP. Burnham, actual primar al Grand M

Politic Ex 22-05-2026 18:09

Iran: UE deschide calea pentru sancțiuni împotriva celor care blochează Strâmtoarea Ormuz

Uniunea Europeană a deschis calea vineri pentru instituirea de sancțiuni împotriva 'persoanelor' și 'entităților' din Iran care blochează Strâmtoarea Ormuz, relatează AFP. Această rută strategică prin care în mod obișnuit tranzitează circa 20% din hidrocarburile mondiale este blocată de la sfârșitul lunii februarie de că

Politic Ex 22-05-2026 17:59

Cel puțin 4 morți și 40 de răniți într-un atac ucrainean asupra unui liceu în teritoriul ocupat de Moscova

 Cel puțin patru persoane au fost ucise și alte 40 rănite într-un atac ucrainean cu drone asupra unui liceu din regiunea Lugansk ocupată de Rusia în estul Ucrainei, au afirmat vineri autoritățile ruse, denunțând o 'crimă monstruoasă', transmite AFP. 'În momentul acestui atac barbar, 86 de tineri cu vârste în

Politic Ex 22-05-2026 17:45

O echipă de negociatori din Qatar, la Teheran, în eforturile de a se ajunge la un acord între SUA și Iran

O echipă de negociatori din Qatar a sosit vineri la Teheran, în coordonare cu SUA, pentru a încerca să contribuie la obținerea unui acord care să pună capăt conflictului cu Iranul și să rezolve problemele rămase în suspensie, a declarat vineri pentru Reuters o sursă apropiată dosarului. Doha, care a acționat ca mediator în războiul din

Politic Ex 22-05-2026 16:49

Cauza oficială a accidentului în care și-a pierdut viața președintele iranian Ebrahim Raisi, pusă la îndoială

Un înalt responsabil politic iranian a pus public la îndoială cauza accidentului de elicopter în care și-a pierdut viața fostul președinte iranian Ebrahim Raisi în 2024, relatează vineri dpa. 'Nu am acceptat niciodată că ar fi fost un simplu accident sau o întâmplare nefericită', a declarat Mohammed Mokhber, consilie

Politic Ex 22-05-2026 16:46

#Ucraina intensifică pregătirea militară practică a elevilor din licee

În timp ce continuă războiul cu Rusia, liceele ucrainene trec de la cursuri teoretice la instruirea militară practică, cu instructori cu experiență de luptă care învață adolescenții noțiuni militare de bază și cum să supraviețuiască în condiții de front, relatează agenția EFE într-un reportaj. Peste 13.000 de elevi cu vârste cupri