UPDATE Strângere de mâini istorică între Trump şi Kim la summitul din Singapore
Donald Trump şi Kim Jong Un au schimbat marţi o strângere de mâini istorică, prima între un preşedinte american în exerciţiu şi un lider nord-coreean, o imagine mult timp de neimaginat după deceniile de tensiuni puternice între ţările lor, relatează AFP şi Reuters.
Cu toate acestea, până la mijlocul zilei în Singapore nu apăruse nicio informaţie privind eventuale progrese concrete pe subiectul-cheie al denuclearizării Coreei de Nord.
'Vom avea o relaţie formidabilă', a declarat cu un zâmbet larg preşedintele Donald Trump, aşezat alături de Kim Jong Un, tânărul lider nord-coreean care conduce cu mână forte ţara, aşa cum au făcut-o, la vremea lor, bunicul şi tatăl său.
Apreciind că această primă întâlnire este un 'bun preludiu la pace', liderul nord-coreean a subliniat că 'drumul pentru a ajunge aici', nu a fost uşor, dar nu a dezvăluit nimic despre intenţiile sale reale.
După o întâlnire tete-a-tete de circa 40 de minute, doar în prezenţa interpreţilor, la hotelul Capella de pe insula Sentosa, Trump şi-a arătat optimismul faţă de discuţiile în curs, dând asigurări că acestea se derulează 'foarte, foarte bine'.
Cei doi lideri s-au reîntâlnit pentru o reuniune de lucru, apoi pentru un dejun, la care a fost servit un meniu ce a îmbinat savant bucătăria occidentală şi cea asiatică: cocktail de creveţi, porc în crustă cu sos dulce-acrişor şi tartă tropeziană.
La dejun, Kim Jong Un a fost însoţit de mâna sa dreaptă, Kim Yong Chol, care a făcut recent o deplasare la Casa Albă, şi de alţi responsabili ai partidului său, printre care sora sa, Kim Yo Jong.
De partea americană, au mai fost prezenţi secretarul de stat Mike Pompeo, consilierul pentru securitate naţională John Bolton şi şeful de personal al Casei Albe, John Kelly.
Ajuns la putere fără cea mai mică experienţă diplomatică, Donald Trump şi-a asumat mari riscuri cu pariul, făcut acum trei luni, al unei întâlniri la vârf cu Kim Jong Un, cu care schimbase ameninţări şi insulte timp de mai multe luni.
La ceva mai mult de 500 de zile la la instalarea la Casa Albă, Trump joacă unul din momentele cele mai importante ale preşedinţiei sale pe scena internaţională, unde şi-a ostilizat o serie de lideri, inclusiv printre aliaţii SUA.
În pofida spectaculoasei destinderi diplomatice din ultimele luni, rămân unele semne de întrebare.
'Vom vedea dacă Kim Jong Un îi acordă şi altceva decât amabilităţi superficiale şi imagini frumoase de televiziune', a rezumat Kelly Magsamen, fostă specialistă pe zona Asiei la Pentagon.
Obiectivul declarat de Washington este denuclearizarea 'completă, verificabilă şi ireversibilă' a Coreei de Nord. Secretarul de stat Mike Pompeo declara luni că SUA sunt pregătite să ofere Phenianului 'garanţii de securitate unice, diferite' de cele propuse până aici, dacă acesta va răspunde cererilor americane.
Un posibil rezultat concret evocat de partea americană ar fi un acord de principiu pentru încheierea războiului din Coreea, în condiţiile în care conflictului din 1950-1953 i s-a pus capăt printr-un armistiţiu, nu printr-un tratat de pace.
Trump a dat asigurări înainte de summit că va şti 'din primul minut' al întâlnirii dacă liderul nord-coreean este dispus spre paşi concreţi.
Se pune întrebarea dacă, în pofida preparativelor haotice, a semnalelor uneori contradictorii trimise de administraţia Trump, acest preşedinte atipic va reuşi acolo unde predecesorii săi au eşuat.
Analişti şi istorici sunt de părere că există o deschidere, dar amintesc că regimul de la Phenian este maestru în arta promisiunilor nerespectate. În 1994 şi 2005, au fost încheiate acorduri, dar niciunul nu a fost aplicat în mod real.
'Trump va clama probabil victoria indiferent de rezultatul summitului, dar denuclearizarea peninsulei coreene este un proces care va dura ani', consideră Kelsey Davenport, de la Arms Control Association. 'Testul adevărat' va fi 'adoptarea sau nu de către Coreea de Nord de măsuri concrete pentru reducerea ameninţării pe care o reprezintă armele sale nucleare', afirmă el.
'Punerea în scenă a acestui summit, de la strângerile de mâini în faţa drapelelor până la decor, seamănă în toate punctele cu cea a unei întâlniri între două state suverane cu relaţii diplomatice normale', a observat pe Twitter analistul Ankit Panda. 'Efectul de legitimare a regimului Coreei de Nord este indiscutabil', a adăugat analistul.AGERPRES/(AS - autori: Irina Cristea, Alic Mîrza, editor: Mariana Ionescu, editor online: Daniela Juncu, redactor video: Marilena Stănescu, grafician: Liliana Iordan, Irina Giurgiu)
Citeşte şi:
* Donald Trump prevede o relaţie 'formidabilă' cu Kim Jong Un
* Donald Trump a părăsit hotelul pentru summitul istoric cu Kim
* Liderul nord-coreean, Kim Jong Un, a plecat spre locul summitului cu Donald Trump
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Polonia se confruntă cu o serie de alarme false de incendiu sau alte amenințări, anunță Tusk
Polonia se confruntă cu o serie de alarme false de incendiu sau alte amenințări, între care una a avut loc sâmbătă la un apartament din Gdansk aparținând unui membru de familie al președintelui Karol Nawrocki, a declarat prim-ministrul polonez Donald Tusk, informează duminică Reuters. Tusk a ținut o ședință a Centrului de Sec
Ucraina: Patru morți la Kiev și în împrejurimi după bombardamentele masive ale Rusiei (autorități)
Bombardamentele masive rusești care au lovit Kievul și regiunea înconjurătoare în noaptea de sâmbătă spre duminică s-au soldat cu patru morți și peste 60 de răniți, potrivit autorităților locale, informează AFP. Foto: (c) T
Serbia: Zeci de mii de oameni au demonstrat la Belgrad pentru a cere alegeri anticipate
Zeci de mii de oameni au manifestat sâmbătă în centrul Belgradului pentru a cere alegeri anticipate, informează duminică dpa. Mitingul a făcut parte dintr-o mișcare de protest declanșată după prăbușirea acoperișului unei gări din orașul Novi Sad, nordul Serbiei, în noiembrie 2024, incident soldat cu 16 morți. U
Rusia a bombardat intens Kievul: Cel puțin un mort și peste 20 de răniți
Rusia a bombardat intens Kievul în noaptea de sâmbătă spre duminică, ucigând cel puțin o persoană, la doar câteva zile după un atac ucrainean letal asupra unui liceu dintr-o regiune ocupată de Rusia, pentru care președintele rus Vladimir Putin promisese un răspuns militar, informează AFP și Reuters. Aceste atacuri noctu
Trump laudă intervenția Serviciului Secret după atacul armat din apropierea Casei Albe
Președintele SUA, Donald Trump, a mulțumit Serviciului Secret și forțelor de ordine pentru intervenția 'rapidă și profesionistă' în urma incidentului armat produs în apropierea Casei Albe, afirmând că atacatorul, descris drept o persoană cu antecedente violente, a fost ucis într-un schimb de focuri cu agenții de securitate.
Persoană împușcată mortal după ce a deschis focul în apropierea Casei Albe
O persoană a deschis focul sâmbătă seara în apropierea Casei Albe și a fost împușcată de ofițerii Serviciului Secret al SUA, transmit agențiile internaționale de presă. 'La scurt timp după ora 18:00, sâmbătă (22:00 GMT), o persoană aflată în zona străzii 17 și a bulevardului Pennsylvania a scos o armă din gean
Danemarca: Mette Frederiksen primește încă o dată mandatul de a forma guvernul, în pofida eșecului anterior
Premierul danez interimar, social-democrata Mette Frederiksen, a primit sâmbătă din nou mandatul din partea regelui Frederik al X-lea pentru formarea unui guvern, după o primă încercare eșuată, urmată de a doua în care nici liberalii nu au reușit să creeze o majoritate după alegerile parlamentare din 24 martie, relatează AFP și Reuters.
Zelenski: Rusia pregătește un atac asupra Ucrainei în care va folosi din nou racheta Oreșnik
Rusia pregătește un atac împotriva Ucrainei în care va folosi din nou o rachetă balistică hipersonică Oreșnik, a declarat sâmbătă președintele ucrainean Volodimir Zelenski, făcând referire la informații pe care le-ar fi primit din partea serviciilor secrete ale țării sale, dar și din SUA și Europa, relatează Reuters.
VIDEO Trump afirmă că oscilează între un acord cu Iranul și reluarea războiului
Președintele american Donald Trump a afirmat sâmbătă, în declarații acordate telefonic publicației Axios și postului CBS News, că oscilează între încheierea unui acord cu Iranul și reluarea ostilităților, adăugând că deocamdată analizează situația și un proiect de acord împreună cu consilierii săi și ar putea lua duminică o decizie
VIDEO Pakistanul confirmă 'progrese încurajatoare' către un acord final între SUA și Iran
Pakistanul, care s-a impus ca mediator între SUA și Iran, a transmis sâmbătă că discuțiile din ultimele 24 de ore au condus la progrese notabile către o 'înțelegere finală' între Washington și Teheran, relatează agenția EFE. 'Negocierile intense desfășurate în ultimele 24 de ore au avut ca rezultat progrese încur
Rubio estimează că 'există o șansă' de a se încheia în curând un acord cu Iranul, care confirmă progrese
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat sâmbătă, în timpul unei vizite în India, că s-au făcut unele progrese în discuțiile cu Iranul și a estimat că o înțelegere ar putea fi anunțată chiar până la sfârșitul zilei sau în zilele următoare, în timp ce Teheranul a confirmat o apropiere a pozițiilor, dar s-
Ungaria cere Ucrainei să restabilească drepturile minorității maghiare înainte de a discuta despre aderarea la UE
Noul guvern ungar, condus de conservatorul Peter Magyar, care l-a înlocuit recent pe naționalistul Viktor Orban, a cerut sâmbătă Ucrainei să restabilească drepturile minorității maghiare înainte de a negocia alte chestiuni, cum ar fi lansarea negocierilor în vederea unei eventuale aderări la UE, informează agenția EFE.
Ministrul israelian Ben Gvir, indezirabil în Franța după abuzurile asupra activiștilor Flotilei pentru Gaza
Ministrul israelian al securității naționale, Itamar Ben Gvir, a primit interdicție de intrare în Franța, în urma tratamentului batjocoritor pe care l-a aplicat activiștilor Flotilei pentru Gaza, a anunțat sâmbătă ministrul francez de externe Jean-Noël Barrot, potrivit AFP. 'Începând de astăzi, Itamar Ben
Iranul nu va face compromisuri privind drepturile sale, declară principalul negociator al Teheranului
Principalul negociator iranian și președinte al parlamentului, Mohammad Baqer Qalibaf, i-a transmis șefului armatei pakistaneze, în timpul unei întâlniri sâmbătă la Teheran, că Iranul nu va face compromisuri în privința drepturilor sale, a relatat televiziunea de stat, citată de Reuters. El a afirmat că forțele ar
Corpul Gardienilor Revoluției permite trecerea altor 25 de nave prin Strâmtoarea Ormuz în ultimele 24 de ore
Corpul Gardienilor Revoluției din Iran a anunțat sâmbătă că 25 de petroliere și nave comerciale au traversat Strâmtoarea Ormuz în ultimele 24 de ore sub protecția lor, ceea ce ridică la 117 navele care au traversat Strâmtoarea Ormuz în ultimele patru zile cu aprobarea Teheranului, relatează EFE. 'În ulti














