logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Israelul presează SUA să recunoască suveranitatea sa asupra părţii ocupate în Peninsula Golan

Image

Recunoaşterea suveranităţii israeliene asupra părţii ocupate de Israel în platoul Golan în urma războiului de şase zile din 1967 reprezintă una din temele principale ale discuţiilor între Israel şi SUA, potrivit ministrului pentru serviciile secrete, Israel Katz, citat joi seara de France 24.

Israelul încearcă să determine SUA să recunoască suveranitatea sa asupra platoului Golan ocupat, a lăsat să înţeleagă ministrul israelian într-o declaraţie făcută presei internaţionale miercuri, în care a apreciat că Washingtonul ar putea lua o decizie în acest sens în următoarele câteva luni.

Solicitat de Reuters, Israel Katz a declarat că această recunoaştere este acum unul din principalele subiecte aflate în discuţie între cele două ţări.

O astfel de decizie s-ar înscrie în siajul retragerii americane din acordul privind programul nuclear iranian şi al mutării în această lună a ambasadei SUA de la Tel Aviv la Ierusalim.

Platoul Golan este o zonă strategică de aproximativ 1.200 kilometri pătraţi la frontiera cu Siria. Teritoriu sirian până în 1967 şi până la războiul de şase zile din 1967, această regiune se află în prezent sub controlul Israelului, care a dus aici o politică de colonizare şi l-a anexat în 1981 fără a obţine însă recunoaşterea internaţională.

Dacă restituirea Golanului către Damasc a fost luată o dată în calcul de către guvernul israelian, acum nu mai este cazul. Statul israelian consideră prezenţa elementelor iraniene în Siria drept o ameninţare pentru securitatea sa.

Potrivit ministrului Katz, ar fi tocmai momentul pentru recunoaşterea de către SUA a Golanului ca teritoriu israelian. ''Este momentul perfect pentru a lua o astfel de decizie'', a apreciat el. ''Cel mai dureros răspuns care ar putea fi dat iranienilor ar fi recunoaşterea suveranităţii Israelului asupra Golanului printr-o declaraţie americană, o proclamare prezidenţială gravată în marmură legislativă'', a declarat oficialul pentru Reuters.

Abordată de premierul israelian Benjamin Netanyahu în cadrul primei sale vizite la Donald Trump la Casa Albă, în februarie 2017, această problemă este acum examinată la toate nivelurile preşedinţiei americane, a adăugat el. ''(...) Există o mare probabilitate ca aceasta să se întâmple'', a spus Katz. Întrebat dacă o astfel de decizie ar putea fi luată în acest an, el a răspuns: ''Da, în câteva luni sau cam aşa ceva''.

Invitat să comenteze aceste afirmaţii, un reprezentant al Ambasadei SUA în Israel a refuzat să se pronunţe. Recunoaşterea suveranităţii israeliene asupra platoului Golan de către SUA va suscita fără îndoială reticenţa comunităţii internaţionale şi cea a Rusiei, care susţine de mult timp că aliatul său sirian îşi poate redobândi controlul asupra acestui teritoriu, notează France 24. AGERPRES/(AS - autor: Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 38

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 24-05-2026 22:35

VIDEO Iran: Problema nucleară nu poate fi rezolvată 'în 72 de ore', afirmă Rubio

Șeful diplomației americane, Marco Rubio, a afirmat duminică că nu este posibil să se încheie un acord privind programul nuclear iranian în '72 de ore', în timp ce americanii și iranienii spun că finalizează un acord pentru a pune capăt războiului, scrie AFP. 'Negocierile cu privire la programul nuclear sunt chest

Politic Ex 24-05-2026 21:49

Turcia: Sediul principalului partid de opoziție, luat cu asalt de forțele de ordine pentru a-i expulza pe liderii săi (GALERIE FOTO/VIDEO)

Sute de membri ai forțelor de ordine au luat cu asalt duminică sediul din Ankara al principalului partid de opoziție din Turcia pentru a-i expulza pe liderii acestuia, care au fost destituiți joi printr-o hotărâre judecătorească, relatează AFP și Reuters.

Politic Ex 24-05-2026 21:23

VIDEO Extrema dreaptă și un partid nou-venit înregistrează câștiguri în alegerile din Cipru, conform primelor rezultate

Extrema dreaptă din Cipru pare să înregistreze câștiguri la alegerile de duminică, în timp ce un nou-venit anticorupție pare pe cale să intre în parlament, conform rezultatelor preliminare ale alegerilor legislative, care au arătat un sprijin mai slab pentru partidele de centru care îl susțin pe președintele Nikos Christodoulides, a cons

Politic Ex 24-05-2026 20:26

Grecia va cumpăra două fregate italiene Fremm, anunță premierul Mitsotakis

Consiliul pentru apărare și afaceri externe (KYSEA) al guvernului grec a aprobat achiziționarea a două fregate italiene din clasa Bergamini (FREMM) pentru a-și consolida capacitățile navale, a anunțat duminică premierul grec Kyriakos Mitsotakis, informează AFP. Pe lângă această achiziție, KYSEA a aprobat modernizarea fregatelor MEKO (de

Politic Ex 24-05-2026 19:43

Spania: Mii de oameni au ieșit în stradă la Madrid împotriva crizei locuințelor (GALERIE FOTO/VIDEO)

Mii de oameni au mărșăluit duminică prin centrul Madridului pentru a îndemna guvernul să ia măsuri urgente împotriva creșterii chiriilor și a lipsei de locuințe, relatează AFP. Marșul organizat de Sindicatul chiriașilor din Madrid, sub sloganul 'Locuințele ne costă viața. Reduceți chiriile', a fost susținut de cele două sin

Politic Ex 24-05-2026 17:50

Blocada impusă Iranului va rămâne 'complet în vigoare' până la semnarea unui acord, susține Trump

Președintele american Donald Trump a afirmat duminică pe rețeaua sa Truth Social că blocada impusă porturilor iraniene din strâmtoarea Ormuz va rămâne 'pe deplin în vigoare' până la semnarea unui acord cu Teheranul pentru a pune capăt războiului, relatează AFP și Reuters. 'Blocada va rămâne pe deplin &

Politic Ex 24-05-2026 14:42

Jose Luis Rodriguez Zapatero și fiicele sale, principalii beneficiari ai rețelei Plus Ultra (poliția spaniolă)

Fostul prim-ministru spaniol Jose Luis Rodriguez Zapatero și fiicele sale sunt principalii beneficiari ai fondurilor obținute de rețeaua Plus Ultra din partea guvernului spaniol în timpul pandemiei de coronavirus, potrivit unui raport al Unității de Criminalitate Economică și Fiscală (UDEF) a Poliției Naționale a Spaniei, informează duminică EFE.

Politic Ex 24-05-2026 13:48

Bombardamente rusești în Ucraina: Studioul postului de televiziune german ARD din centrul Kievului a fost parțial distrus

Bombardamentele rusești de la Kiev, din noaptea de sâmbătă spre duminică, au distrus parțial studioul postului de televiziune public german ARD, a anunțat duminică rețeaua, informează AFP. 'Studioul postului ARD, situat în centrul orașului, a fost grav avariat și parțial distrus, probabil de o undă de șoc care a spart ferestre,

Politic Ex 24-05-2026 13:38

Un posibil acord Iran-SUA ar include suspendarea sancțiunilor și deschiderea Strâmtorii Ormuz (presa iraniană)

Un posibil acord de pace între Iran și Statele Unite ar include suspendarea temporară a sancțiunilor petroliere împotriva Teheranului, eliberarea parțială a fondurilor iraniene înghețate și relaxarea treptată a restricțiilor în Strâmtoarea Ormuz, a relatat duminică presa iraniană, citată de EFE. Agenția de știri T

Politic Ex 24-05-2026 13:25

Kaja Kallas: Rusia demonstrează 'o politică nesăbuită de risc nuclear' cu ultimele atacuri asupra Ucrainei

Cele mai recente atacuri ale Rusiei împotriva Ucrainei, despre care președintele Volodimir Zelenski a spus că au implicat o rachetă balistică Oreșnik cu rază intermediară de acțiune, au demonstrat 'o tactică politică de intimidare și o politică nesăbuită de risc nuclear', a declarat duminică șefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja Kallas, inform

Politic Ex 24-05-2026 12:59

Președinta Comisiei Europene salută semnele de progres în discuțiile de pace dintre SUA și Iran

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a salutat duminică semnele de progres în discuțiile privind un posibil acord de pace dintre Statele Unite și Iran, relatează Reuters. 'Salut progresele în vederea unui acord între SUA și Iran. Avem nevoie de un acord care să detensioneze cu adevărat conflictul, să redesc

Politic Ex 24-05-2026 12:33

Kievul solicită mai mult sprijin după atacul rusesc ce a provocat daune minore sediului MAE

Ministrul de externe al Ucrainei, Andrii Sîbiga, a cerut duminică mai mult sprijin în fața agresiunii rusești, în urma unui atac rusesc care a implicat peste 500 de drone și zeci de rachete, care a provocat, între altele, 'daune minore' clădirii Ministerului de Externe din Kiev, informează EFE. 'Aliaților no

Politic Ex 24-05-2026 12:25

Netanyahu condamnă violența politică și se declară ușurat că Trump este în afara oricărui pericol

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu și-a exprimat duminică ușurarea că președintele american Donald Trump se află în afara oricărui pericol în urma incidentului de sâmbătă din apropierea Casei Albe, condamnând în același timp violența politică, informează EFE. 'Sunt ușurat că președintele Donald Trump,

Politic Ex 24-05-2026 12:19

Serbia: Mai mulți răniți și 23 de manifestanți arestați după protestul antiguvernamental de la Belgrad

Douăzeci și trei de oameni au fost arestați și un număr nespecificat de manifestanți au fost răniți în ciocnirile dintre poliție și protestatari de sâmbătă seară la Belgrad, în urma unui protest antiguvernamental masiv care a decurs pașnic, a relatat duminică presa locală, citată de EFE. Potrivit agenției de știri sârbe

Politic Ex 24-05-2026 11:59

Medvedev spune că bombardamentele nocturne din Ucraina sunt represalii pentru atacul ucrainean din Lugansk

Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei și fostul președinte Dmitri Medvedev a afirmat duminica aceasta că atacurile din timpul nopții din Ucraina au fost efectuate ca represalii pentru atacul letal al Kievului asupra unui cămin studențesc din Lugansk, informează EFE. Potrivit unei postări pe Telegram a lui Medvedev, președintele