logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Secretarul general al ONU: Omenirea se îndreaptă ''cu ochii închişi spre o catastrofă climatică''

Image

Omenirea se îndreaptă "cu ochii închişi spre o catastrofă climatică", a declarat luni secretarul general al ONU, Antonio Guterres, care a deplâns că, în pofida unei agravări a situaţiei climatologice de pe Terra, marile economii ale lumii continuă să permită o creştere a emisiilor lor de gaze cu efect de seră, informează AFP.

Obiectivul de a limita creşterea temperaturii globale cu cel mult 1,5 grade Celsius în raport cu era preindustrială, cel mai ambiţios dintre obiectivele prevăzute în Acordul de la Paris, se află "la terapie intensivă", a adăugat Antonio Guterres într-o conferinţă dedicată dezvoltării durabile şi organizată de publicaţia The Economist la Londra.

Potrivit ONU, omenirea va trebui să îşi scadă cu 45% emisiile până în 2030 pentru a spera să limiteze creşterea temperaturii globale cu cel mult 1,5 grade Celsius. Însă emisiile sunt în continuare în creştere şi planeta noastră s-a încălzit deja, în medie, cu circa 1,1 grade Celsius după era preindustrială, contribuind la înmulţirea caniculelor, secetelor, furtunilor şi inundaţiilor catastrofale.

"Problema se agravează", a declarat Antonio Guterres într-un mesaj video preînregistrat, în care a reamintit că în anul 2020 catastrofele climatice "au alungat din casele lor 30 de milioane de persoane - de trei ori mai mult decât numărul persoanelor strămutate din cauza conflictelor armate".

"Mergem cu ochii închişi spre o catastrofă climatică" şi "dacă vom continua astfel, putem să spunem adio obiectivului de +1,5 grade Celsius", iar "cel de +2 grade Celsius ar putea deveni şi el imposibil de atins".

Chiar dacă ţările îşi vor onora angajamentele luate la Paris, emisiile ar urma să crească în continuare cu 14% până la sfârşitul acestui deceniu, cauzând o încălzire "catastrofală" cu 2,7 grade Celsius, a anunţat Grupul interguvernamental de experţi în evoluţia climei (GIEC).

"Nebunie" a dependenţei de carburanţi fosili

Criticând o formă de "optimism naiv" care a existat la finalul COP26, organizată la Glasgow în toamna anului trecut, secretarul general al ONU a spus că dependenţa persistentă de energiile fosile reprezintă "o nebunie".

"Această dependenţă de combustibilii fosili ne duce spre o distrugere colectivă", a afirmat Antonio Guterres, la câteva ore după startul unei reuniuni de două săptămâni ce vizează validarea unui raport istoric întocmit de GIEC despre scenariile ce ar permite limitarea încălzirii planetei noastre, precizând posibilităţile concrete pentru marile sectoare de activitate şi vizând creşterea activităţilor de stocare şi depozitare a carbonului.

Acest raport ar fi ajuns la concluzia că emisiile de CO2 ar urma să atingă un punct maximal peste câţiva ani dacă omenirea doreşte să atingă obiectivele de temperatură fixate la Paris.

Invadarea Ucrainei de către Rusia, a adăugat Antonio Guterres, ar putea să facă să deraieze şi mai mult acţiunile întreprinse în favoarea stabilizării climei, întrucât multe ţări s-au lansat într-o căutare frenetică de noi surse de aprovizionare cu gaze naturale şi cu petrol pentru a-şi înlocui importurile din Rusia, consolidând astfel dependenţa lor de combustibilii fosili.

Anul trecut, Agenţia Internaţională pentru Energie (AIE) a publicat un raport care a avut efectul unei bombe mediatice, întrucât afirma că o creştere cu cel mult 1,5 grade Celsius a temperaturii globale ar fi incompatibilă cu orice nouă exploatare de petrol şi de gaze naturale sau cu orice nouă termocentrală pe cărbune.

Alegând să nu mai respecte practica obişnuită ce consta în a nu desemna o ţară anume, Antonio Guterres a reproşat Australiei şi "câtorva recalcitranţi" faptul că nu au prezentat planuri "semnificative" pe termen scurt pentru a-şi reduce emisiile.

China şi India, care depind puternic de cărbune, au refuzat să adere pe deplin la obiectivul de +1,5 grade Celsius şi să îşi fixeze obiective mai ambiţioase privind reducerea emisiilor pe termen scurt.

"Vestea bună este că toate guvernele din G20 - inclusiv cele din China, Japonia şi Coreea de Sud - au acceptat să nu mai finanţeze exploatări de cărbune în străinătate", a nuanţat Antonio Guterres.

"Aceste ţări trebuie să facă acum, de urgenţă, acelaşi lucru la ele acasă", a adăugat secretarul general al ONU.

Naţiunilor bogate le revine de acum sarcina de a furniza banii, tehnologia şi know-how-ul necesare pentru a ajuta economiile emergente şi pentru a elimina cărbunele din portofoliile energetice, a mai spus Antonio Guterres, citând exemplul unui acord inovator semnat cu Africa de Sud şi dezvăluit în cadrul COP26 de la Glasgow. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 21

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 08-06-2026 14:17

Trei aeronave parcate pe un aeroport din India, avariate în timpul rafalelor puternice de vânt

Vântul puternic, însoțit de ploi, a condus la avarierea a trei aeronave cu fuselaj îngust aparținând companiei aeriene private Air India, a confirmat luni o sursă oficială, citată de agenția Xinhua. Incidentul a avut loc duminică, în dreptul Terminalului 2 al Aeroportului Internațional Indira Gandhi din Delhi, und

Planeta 08-06-2026 13:52

UPDATE Filipine/ Peste 30 de morți în urma unui cutremur cu magnitudinea 7,8

Cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața în urma unui puternic seism care a lovit luni sudul Filipinelor și a declanșat alerte de tsunami, ridicate câteva ore mai târziu, transmit agențiile DPA și Reuters.

Planeta 08-06-2026 13:47

Evacuări în capitala Noii Zeelande și curse de feribot anulate în așteptarea unor valuri de peste 10 metri

Autoritățile neozeelandeze au dispus luni evacuarea unor zone din capitala Wellington și au anulat cursele de feribot din Strâmtoarea Cook pe fondul prognozelor care anunțau valuri de până la 10,5 metri, transmite agenția Xinhua. În zonele sudice și estice ale orașului Wellington a fost declarată stare de urgență, iar Apărarea Civilă a emis u

Planeta 08-06-2026 11:04

Erupție a vulcanului Șiveluci din Peninsula Kamceatka; coloana de cenușă ajunge la 10 km înălțime

Vulcanul Șiveluci, situat în Peninsula Kamceatka din Orientul Îndepărtat al Rusiei, a expulzat un nor de cenușă care a ajuns până la o înălțime de 10 kilometri, luni, la patru zile după un eveniment similar, când norul de cenușă a atins 8 kilometri înălțime, transmite agenția EFE. 'Vulcanul Șiveluci: înălțimea colo

Planeta 08-06-2026 05:07

Filipine: Cutremur cu magnitudinea 7,8 în largul coastelor de sud

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8, al cărui epicentru s-a situat în largul coastelor de sud ale Filipinelor, urmat de o replică de cu magnitudinea 6,1, a făcut cel puțin un mort și a declanșat o alertă de tsunami în Pacific, au anunțat autoritățile, notează AFP. Seismul s-a produs în apropierea coastelor insulei Mindanao la ora 07:3

Planeta 05-06-2026 11:27

O erupție vulcanică pe insula indoneziană Flores a dus la închiderea aeroportului local

Un vulcan situat pe insula turistică indoneziană Flores a intrat în faza de erupție, provocând închiderea aeroportului local, au anunțat vineri autoritățile indoneziene, transmite AFP. Cea mai puternică erupție a Muntelui Lewotobi Laki-Laki, cu o înălțime de 1.703 metri, a avut loc vineri, la ora locală 11:15 (03:15 GMT

Planeta 03-06-2026 18:04

Mangrovele ar putea deveni emițătoare de dioxid de carbon odată cu creșterea nivelului mării (studiu)

Mangrovele, esențiale pentru echilibrul climei de pe Terra, ar putea absorbi mai puțin dioxid de carbon în viitor și ar putea chiar să înceapă să emită acest gaz cu efect de seră odată cu creșterea nivelului mărilor, au avertizat oamenii de știință într-un studiu publicat miercuri, informează AFP. Mangrovele formează un ansamblu de vegetație

Planeta 03-06-2026 12:56

Furtuna tropicală Jangmi a adus ploi torențiale la Tokyo

Furtuna tropicală Jangmi, care se deplasa de luni de-a lungul coastei Japoniei la Pacific, a ajuns miercuri la Tokyo, provocând umflarea râurilor și blocarea a peste 600 de zboruri, în timp ce sute de mii de oameni din întreaga țară au fost îndemnați să evacueze, transmite AFP. În capitală și în zonele

Planeta 02-06-2026 14:58

Oamenii de știință au descoperit originile Eufratului, râul care a alimentat 'leagănul civilizației'

Acum aproximativ 5,4 milioane de ani două râuri curgeau prin Turcia și Siria de astăzi și se vărsau în Marea Mediterană - și în cele din urmă, s-au unit pentru a forma râul Eufrat, sugerează noi cercetări ale căror concluzii au fost publicate luni, Nature Geoscience, transmite Live Science. Eufratul a jucat un rol esențial &icir

Planeta 02-06-2026 08:38

O furtună violentă care se îndreaptă spre Tokyo a făcut nouă răniți pe teritoriul Japoniei

O furtună tropicală violentă care se deplasează pe coasta japoneză spre Tokyo a rănit nouă persoane, au anunțat marți autoritățile japoneze, în timp ce aproape 50.000 de locuințe au rămas fără curent electric și sute de zboruri sunt blocate la sol, transmite AFP. Agenția Meteorologică Japoneză a avertizat cu privire la formarea unor valu

Planeta 01-06-2026 18:30

Caniculele timpurii riscă să genereze 'un impact mai mare' decât în timpul verii, avertizează un climatolog

Valurile timpurii de căldură, care au tendința de a deveni mai frecvente, riscă să genereze 'un impact mai mare' decât caniculele estivale, a avertizat climatologul francez Cristophe Cassou într-un interviu pentru AFP, la finalul unui episod meteorologic pe durata căruia temperaturile din Europa de Vest au stabilit noi recorduri pentru luna mai.

Planeta 30-05-2026 10:35

Trei alpiniști letoni au murit în timpul unei escalade pe Muntele McKinley din Alaska

Trei alpiniști letoni au căzut și au murit în timpul unei escalade pe Muntele McKinley din Parcul Național și Rezervația Denali din Alaska, în timp ce un al patrulea membru al echipei a supraviețuit și a fost salvat, a anunțat vineri o organizație de alpinism din țara lor de origine, transmite sâmbătă Reuters. Serviciul Parcu

Planeta 29-05-2026 18:46

BTA/ Sistemul AI dezvoltat de INSAIT prezice riscul de incendii de vegetație în Europa

Primul sistem de inteligență artificială (AI) pentru prezicerea riscului de incendii de vegetație în Europa, cu rezoluție înaltă și explicații accesibile publicului larg, FireScope AI, dezvoltat de Institutul de Informatică, Inteligență Artificială și Tehnologie (INSAIT) din cadrul Universității din Sofia, a fost lansat, a anunțat Ministerul bulgar al Edu

Planeta 28-05-2026 18:27

Portugalia a doborât recordul de temperatură pentru luna mai

Portugalia a înregistrat un nou record de căldură pentru o zi din luna mai, cu o temperatură maximală de 40,3 grade Celsius măsurată miercuri în Mora, un oraș din centrul țării, a anunțat joi agenția meteorologică portugheză, precizând că precedentul record, care era de 40 de grade Celsius, fusese stabilit în mai 2001, informează AFP.

Planeta 28-05-2026 12:41

Caniculă/ Patru orașe din Italia, printre care și Roma, plasate sub alertă roșie (guvern)

Ministerul Sănătății din Italia a emis joi o alertă roșie - nivelul trei, cel mai ridicat - pentru orașele Roma, Florența, Bologna și Torino din cauza valului de caniculă care afectează Europa săptămâna aceasta, informează AFP. Temperaturile, neobișnuite pentru sfârșitul lunii mai, ar putea ajunge până la 33 de grade Celsius la Torino