logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Kenya - Inundaţiile dezrădăcinează familii şi perturbă viaţa comunităţilor locale

Image

Inundaţiile şi alunecările de teren au provocat moartea a cel puţin 194 de persoane în Kenya, iar 100.000 de locuitori au fost strămutaţi, a anunţat la începutul acestei luni Guvernul ţării din estul Africii, afectată în prezent şi de o invazie de lăcuste, relatează miercuri Reuters.

Lacul Victoria, situat la graniţa sudică a Kenyei, a inundat terenuri agricole şi gospodării, iar oamenii de ştiinţă au indicat că nivelul acestuia nu a mai fost atât de mare din anul 1964.

Unele gospodării au dispărut în întregime sub apele umflate ale lacului Victoria, aşa cum este cazul micii ferme a bunicii Millicent Agata. Familia sa a fost nevoită să se alăture altor zeci de mii de kenyeni care au căutat refugiu din calea celor mai grave inundaţii din ultimele trei generaţii.

Agata, din satul Khadundu, situat în regiunea Busia din vestul Kenyei, trăieşte de trei săptămâni într-o tabără temporară înfiinţată pentru familiile strămutate. ''Apa a venit şi ne-a măturat casele şi tot ce aveam; am venit aici fără nimic. Avem mare nevoie de ajutor, mai ales de mâncare'', a declarat Agata în timp ce pregătea masa pentru nepoţii ei.

Apa lacului a avansat pe uscat pe o distanţă de zece kilometri, a declarat pentru Reuters un responsabil local, Casper Ajuma. ''Acum nu mai avem unde să cultivăm, nu mai avem unde să ne construim casele'', a spus el.

Unele dintre persoanele nevoite să se mute sunt pescari, cum este cazul lui Michael Arakwa. ''Este unul dintre cele mai mari dezastre la care am asistat vreodată aici în Bunyala'', a spus el.

Activiştii de mediu susţin că schimbările climatice exacerbează problemele provocate de despăduriri şi de gestionarea deficitară a terenurilor. În Africa de Est s-a înregistrat anul trecut un număr record de cicloane.

''Inundaţiile, seceta şi incendiile de vegetaţie la care asistăm sunt un rezultat al crizei climatice'', a spus Amos Wemanya, activist de mediu pentru Greenpeace Africa. ''Nu avem timp de pierdut'', a subliniat el.

Peste 1 milion de persoane sunt afectate de ploile torenţiale din Africa de Est

Săptămâna trecută, Organizaţia Naţiunilor Unite (ONU) a anunţat că peste 1,3 milioane de persoane din Africa de Est au fost afectate de ploile torenţiale şi inundaţiile produse în ultimele săptămâni. Cel puţin 481.000 de persoane au fost strămutate de la începerea sezonului ploios, în martie, conform unui raport al Biroului ONU de Coordonare a Afacerilor Umanitare (OCHA). Ploile torenţiale au provocat inundaţii, alunecări de teren şi au produs daune la nivelul infrastructurii şi mijloacelor de trai din ţări precum Burundi, Kenya, Etiopia, Rwanda, Somalia şi Tanzania.

Lacul Victoria a atins cel mai înalt nivel înregistrat după anul 1964 şi în Uganda, conform raportului citat.

Ploile au fost cauzate de un fenomen meteorologic cunoscut sub numele de dipol pozitiv din Oceanul Indian, asociat şi cu incendiile devastatoare din Australia, de la începutul acestui an. De asemenea, acest fenomen a favorizat înmulţirea lăcustelor de deşert, astfel că aceste insecte dăunătoare migratoare ameninţă securitatea alimentară din Africa de Est. AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Mihaela Moise, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 51

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 15-06-2026 08:40

Filipine/ În urma cutremurului cu magnitudinea 7,8, fundul oceanului s-a înălțat cu doi metri în anumite zone

Puternicul seism devastator care a lovit sudul Filipinelor la începutul săptămânii trecute a provocat o înălțare a fundului oceanului de până la doi metri în anumite zone costiere, a anunțat duminică Ministerul Mediului din această țară, transmite AFP. Înălțarea fundului oceanului prezintă riscuri importante

Planeta 12-06-2026 09:57

Cutremur în Filipine/ Bilanțul urcă la 55 de morți

Echipele de salvare filipineze au înfruntat vineri ploaia și replicile seismice în încercarea de a găsi persoanele date dispărute în urma puternicului cutremur, soldat cu 55 de victime, produs la începutul săptămânii în sudul arhipelagului, transmite AFP. Seismul cu magnitudinea 7,8, care s-a produs luni î

Planeta 11-06-2026 18:27

Schimbări climatice: De patru ori mai multe aisberguri se desprind din ghețarii din Groenlanda

Ghețarii groenlandezi eliberează de patru ori mai multe aisberguri decât în urmă cu 25 de ani din cauza schimbărilor climatice, un fenomen ale cărui implicații se extind asupra traficului maritim și ecosistemelor marine, potrivit unui studiu publicat joi de Universitatea Tehnică din Danemarca (DTU), informează AFP. ''Rezult

Planeta 11-06-2026 18:14

OMS a publicat un ghid actualizat pentru protecția împotriva caniculei

Biroul Regional pentru Europa al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS/Europa) a publicat joi Ghidul actualizat privind Planurile de Acțiune pentru Caniculă și Sănătate (Heat-Health Action Plans Guidance), oferind un cadru științific guvernelor din întreaga lume pentru a organiza eficient măsuri de protecție împotriva caniculei, transmite Xinhua.

Planeta 11-06-2026 16:55

Fenomenul climatologic El Nino a început, anunță agenția americană NOAA

Fenomenul climatologic El Nino, care cauzează secete, inundații și temperaturi record în diverse regiuni ale lumii, a început ''pe parcursul lunii trecute'', a anunțat joi Administrația Națională Oceanică și Atmosferică (NOAA) din Statele Unite, informează AFP. Agenția americană estimează la 63% riscul unui fenomen

Planeta 11-06-2026 12:21

Indonezia /Inundațiile devastatoare au dus la moartea a cel puțin 7% din populația unei specii rare de urangutan

Inundațiile și alunecările de teren mortale petrecute anul trecut în insula indoneziană Sumatra au dus la dispariția a cel puțin 7% din populația totală a urangutanului Tapanuli, o specie în pericol de dispariție, se arată într-un nou raport publicat miercuri, informează Reuters. Inundațiile și alunecările de teren aduse de un ciclon au dus l

Planeta 11-06-2026 11:15

Avertismentul climatologilor: Încălzire record și amenințări la adresa programelor de observare a Pământului

Încălzirea globală se intensifică, iar creșterea nivelului apelor se accelerează, a avertizat joi un grup de climatologi de renume, exprimându-și, de asemenea, temerea față de dispariția mai multor sisteme de observare a climei din cauza unor decizii bugetare și 'geopolitice', transmite AFP. Peste 70 de oameni de știință din 17 țări - print

Planeta 11-06-2026 10:25

Cutremur cu magnitudinea 6 în largul peninsulei Kamceatka

Un cutremur cu magnitudinea 6 s-a produs joi în Oceanul Pacific, în largul peninsulei Kamceatka din Orientul Îndepărtat al Rusiei, a anunțat filiala locală a ministerului rus pentru Situații de Urgență într-un comunicat citat de AFP. Seismul s-a produs la o adâncime de 29 de kilometri, epicentrul său fiind situat la 42 de kilometr

Planeta 11-06-2026 09:32

Cutremur în Filipine/ Bilanțul urcă la 47 de morți și peste 346.000 de persoane afectate

Cel puțin 47 de persoane au murit, 31 sunt date dispărute și 688 au fost rănite în urma unui cutremur cu magnitudinea 7,8 care a lovit luni sudul insulei Mindanao din Filipine, a anunțat joi Consiliul Național pentru Reducerea și Gestionarea Riscurilor de Dezastre (NDRRMC), informează agenția de presă Xinhua. NDRRMC a declarat că seismul a afectat peste

Planeta 11-06-2026 08:28

Furtuna Cristina, care a provocat un deces în Guatemala, a fost retrogradată

Depresiunea tropicală Cristina se apropie de El Salvador, miercuri noapte (ora locală), urmând să aducă precipitații periculoase pe coasta de vest a Americii Centrale până a doua zi, după ce a provocat un deces în Guatemala, informează AFP. O alunecare de teren produsă în orașul Nahuala, din vestul Guatemalei, s-a soldat cu moartea unui

Planeta 10-06-2026 19:01

Probabilitate în creștere pentru un episod foarte puternic al fenomenului El Nino, avertizează serviciul Copernicus

Experții internaționali în meteorologie sunt din ce în ce mai convinși că un fenomen El Nino foarte puternic se va produce în acest an, a anunțat miercuri Observatorul climatic european Copernicus, informează AFP. 'De la 1 mai la 1 iunie, toate modelele și-au revizuit prognozele în creștere', a declarat directorul acestui servic

Planeta 10-06-2026 18:19

O structură geologică uriașă, de forma unui evantai, descoperită sub calota glaciară din estul Antarcticii

Oamenii de știință au descoperit o structură gigantică, în formă de evantai, care conectează mai multe bazine bine-cunoscute, aflate adânc sub calota glaciară a Antarcticii de Est, conform unui nou studiu, publicat pe 3 iunie în revista Nature Geoscience, care arată că este posibil ca această structură să se fi format în urma fragmentării străvechiulu

Planeta 10-06-2026 16:56

Lacul Velence din Ungaria este pe cale să sece, punând în pericol turismul și fauna sălbatică

Se preconizează că nivelul apei din cel de-al treilea lac ca mărime din Ungaria va scădea până la noi valori minime în această vară, din cauza schimbărilor climatice și a deceniilor de gestionare defectuoasă a resurselor de apă, punând în pericol ecosistemul și industria turistică, au declarat mai mulți experți și localnici, informează Reuters.

Planeta 10-06-2026 14:48

Poluanți eterni: O agenție a UE consideră că TFA este 'toxic pentru reproducere'

Agenția Europeană pentru Produse Chimice (ECHA) consideră că TFA - acidul trifluoroacetic, prezent în apa de la robinet - este 'toxic pentru reproducere', a transmis miercuri această instituție, informează AFP. TFA, utilizat pe scară largă în industrie și ca erbicid, este, de asemenea, o substanță 'foarte persistentă și foarte mobilă, s

Planeta 09-06-2026 17:28

Turcia dezvăluie prioritatea sa pentru COP31: electrificarea

Președinția turcă a următoarei conferințe globale pentru climă (COP31) a îndemnat marți țările lumii să își ia angajamentul de a dezvolta utilizarea electricității, dar într-un mod voluntar și neobligatoriu, informează AFP. Cu cinci luni înainte de COP31, care se va desfășura în orașul Antalya în perioada 9-