Locuitorii Atenei, sfătuiţi să evite încălzirea cu lemne, principala cauză a creşterii poluării atmosferice în capitala Greciei
Societatea elenă de luptă împotriva cancerului a avertizat joi autorităţile şi cetăţenii în legătură cu utilizarea sobelor şi a şemineelor pe lemne, mai ales la Atena, care reprezintă principala cauză a "creşterea poluării aerului", şi a cerut oprirea încălzirii cu lemne în capitală care, potrivit acesteia, distruge "sănătatea" locuitorilor, relatează AFP.
În ultimele zile, capitala Greciei a fost lovită de un val de aer rece, ninsori abundente au căzut pe munţii din jur, iar fumul de la sobele şi şemineele pe lemne a acoperit periferia Atenei.
"Opriţi folosirea sobelor pe lemne pentru a vă putea proteja propria sănătate şi sănătatea celorlalţi", a cerut societatea elenă de luptă împotriva cancerului, într-o scrisoare deschisă către guvern, parlamentari şi cetăţeni.
Poluarea atmosferică din cauza încălzirii cu lemne este foarte frecventă "în oraşele care nu sunt bine aerisite precum Atena", a explicat societatea, care a reamintit că încălzirea cu lemne determină "emisii de particule periculoase care se află la originea multor boli şi cresc cazurile de cancer".
Poluarea aerului, mai ales în timpul verii, este o problemă cronică în Atena, un oraş cu 4 milioane de locuitori, cu suburbiile sale mari, înconjurată de munţi şi cu puţin spaţiu verde.
Dezvoltarea imobiliară fără un plan precis a încurajat construcţia a numeroase apartamente cu şeminee înainte de criza economică din 2010. În timpul recesiunii, utilizarea frecventă a încălzirii cu lemne, mai ieftină decât încălzirea centrală utilizată la scară largă în ţară, a determinat creşterea poluării în timpul iernii.
În urma avertismentului venit din partea societăţii de luptă împotriva cancerului, Ministrul Energiei şi Mediului a declarat că este gata să studieze problema în cooperare cu Ministerul Sănătăţii, potrivit unei surse ministeriale.AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Moise; editor: Mihaela Nicolaescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Italia: Peste 400 de persoane, evacuate pe mare din cauza unui incendiu de vegetație în Puglia
Garda de Coastă italiană a anunțat duminică evacuarea pe mare a peste 400 de persoane din cauza unui incendiu de vegetație izbucnit în orașul Peschici, în regiunea Puglia din sudul Italiei, relatează AFP. 'Până acum, peste 400 de turiști și vizitatori ai plajelor au fost evacuați pe mare, singura rută de evacuare fezabilă
VIDEO Incendiul din Avila, 'cel mai mare incendiu forestier' din istoria recentă a Spaniei (ministru)
Incendiul din Avila, lângă Madrid, este 'cel mai mare incendiu forestier' din istoria recentă a Spaniei, a declarat duminică ministrul tranziției ecologice, Sara Aagesen, relatează AFP. 'În ceea ce privește Avila, vorbim despre cel mai mare incendiu forestier din istoria recentă a Spaniei', le-a spus ea jurnaliștilo
China: 10 morți și 23 de răniți după ce o viitură a lovit o zonă turistică din nord-vestul țării
O viitură a lovit duminică după-amiază o zonă turistică din nord-vestul Chinei, provocând zece morți și 23 de răniți, a informat presa de stat chineză, relatează AFP. 'Un torent montan declanșat de ploile torențiale de scurtă durată produs la un sit turistic din comitatul Weiyuan, în orașul Dingxi, a blocat mai mulți turiști' aflați cu cort
Incendii / Aproape 98.000 de hectare au ars în Franța, un ''record istoric'', anunță ministrul de Interne
Incendiile care fac ravagii în Franța au pârjolit aproape 98.000 de hectare de la începutul anului și au provocat evacuarea a 197.000 de persoane în sud-vestul țării, a anunțat sâmbătă ministrul de Interne, Laurent Nunez, menționând un ''record istoric'' al suprafețelor afectate, informează AFP. Pe teritoriul
Incendii scăpate de sub control în Franța și Spania: peste 160.000 de persoane evacuate
Peste 160.000 de persoane au fost nevoite să-și părăsească domiciliul de la jumătatea acestei săptămâni în Franța și Spania, iar sâmbătă erau în curs de evacuare alte șapte comune din apropierea orașului francez Bordeaux din cauza unui focar de o amploare ''fără precedent'' și a unui incendiu ''imposibil de stins'' &ici
Spania/ 19.000 de persoane evacuate în regiunea Madrid în urma ''celui mai grav incendiu din istoria'' zonei (FOTO/VIDEO)
Cel puțin 19.000 de persoane au fost deja evacuate sau sunt izolate în regiunea Madrid din cauza ''celui mai grav incendiu din istorie'' în regiune, care a devastat deja 6.000 de hectare, a anunțat vineri Isabel Díaz Ayuso, președinta regiunii Madrid, potrivit AFP.
BTA/Incendiile de pădure fac ravagii pe patru continente, Bulgaria, printre cele mai afectate țări din UE
Incendiile de pădure au stabilit noi recorduri pe patru continente în ultimii doi ani, sezonul incendiilor începe mai devreme, suprafețele afectate se extind, iar pierderile economice și umane sunt în creștere, a anunțat Camera Sectorială a Industriei Prelucrării Lemnului și Mobilei din Bulgaria. Potrivit datelor EFFIS (Siste
Valul de caniculă încheiat recent în Franța a fost al treilea cel mai îndelungat înregistrat în această țară
Valul de caniculă încheiat recent în Franța, care a inclus 16 zile toride, a fost al treilea cel mai îndelungat înregistrat vreodată în această țară, la egalitate cu cele din august 2003 și din verile 2018 și 2025, a anunțat joi Météo-France, potrivit AFP. Cel de-al treilea episod canicular al anului
Sicilia se confruntă cu o serie de incendii de vegetație; o clinică a fost evacuată (FOTO/VIDEO)
Pompierii italieni se luptau miercuri seară cu zeci de incendii de pădure și de vegetație izbucnite în Sicilia (sud), unde temperaturile de peste 40 de grade Celsius pe alocuri și rafalele de vânt cald au alimentat flăcările, informează AFP.
Caniculă în Franța / 5.764 de decese suplimentare constatate în timpul episodului din iunie
Cu 5.764 de decese excedentare consemnate, jumătate dintre acestea în trei zile (25-27 iunie), episodul de caniculă extremă înregistrat în perioada 17 iunie - 2 iulie a cauzat în Franța o supramortalitate care nu s-a mai înregistrat de la canicula istorică din 2003, a anunțat miercuri Agenția sanitară franceză, potrivit AFP.
Spania și Franța se luptă cu incendii de vegetație pe fundalul caniculei din sudul Europei
Pompierii se luptau miercuri cu incendii de vegetație în Spania și Franța, riscul izbucnirii unor noi focare fiind foarte ridicat pe aproape întreg teritoriul Spaniei, unde un important incendiu declanșat în provincia Guadalajara (centru) s-a diminuat, ceea ce le-a permis unora dintre rezidenți să revină la locuințe, informează Reuters.
Cel puțin 13 morți în urma ploilor torențiale în Chile
Ploile torențiale care au cuprins Chile s-au soldat cu cel puțin 13 morți, potrivit unui nou bilanț publicat marți de guvernul țării, unde peste 60.000 de persoane rămân izolate din cauza drumurilor blocate, relatează AFP. Ploile torențiale, care au început pe 15 iulie, afectează în special regiunile nordice Coquimbo și Atacama, unde
VIDEO Franța: Un incendiu în sud-est înaintează cu 'o viteză foarte mare', 1.700 de hectare au fost afectate
Un incendiu violent care a izbucnit în urmă cu o săptămână în sud-estul Franței a devastat deja 1.700 de hectare, progresând 'cu o viteză foarte mare' pe un munte din Provence, iar aproape 400 de persoane au fost evacuate, au anunțat autoritățile, notează AFP. 'Focul este pe cale să coboare de pe muntele Gro
Pompierii spanioli înregistrează progrese împotriva unui incendiu de vegetație major de lângă Madrid
Pompierii care se luptă cu un incendiu de vegetație major, izbucnit la nord-est de capitala Spaniei, au raportat marți un prim progres semnificativ după cinci zile de intervenții, informează DPA. ''Începem să vedem lumina de la capătul tunelului'', a declarat Emiliano Garcia-Page, președintele guvernului regional din Cast
Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-vestul Chinei; circulația trenurilor a fost oprită
Un cutremur de pământ cu magnitudinea 5 s-a produs în provincia Yunnan din sud-vestul Chinei la adâncimea de 6 kilometri, marți, la ora locală 07:43 (11:43 GMT), a anunțat Centrul de Rețele Seismologice din China, citat de Reuters. Oficialii chinezi nu au primit deocamdată informații privind victime sau pagube materiale, iar














