logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

UPDATE Japonia: Trei persoane decedate, peste 200 de răniţi după cutremurul de 6,1 din regiunea Osaka

Imagine din galeria Agerpres

* UPDATE ORA 07,59 Seismul cu magnitudinea 6,1 care a zguduit luni dimineaţa Osaka, cea de-a doua metropolă ca mărime din Japonia, a provocat trei decese şi rănirea a peste 200 de persoane, întrerupând activitatea fabricilor dintr-o importantă zonă industrială şi avarierea mai multor conducte de apă, potrivit autorităţilor şi postului de televiziune NHK, informează Reuters.

Nu există riscul de tsunami, au informat autorităţile nipone. Premierul Shinzo Abe a declarat că autorităţile evaluează pagubele şi că prioritatea este siguranţa locuitorilor.

 

Foto: (c) Yohei Nishimura / AP


Imaginile transmise de televiziuni au arătat mai multe conducte de apă avariate şi un incendiu izbucnit într-o locuinţă după seismul produs înainte de ora 8 a.m. (23:00 GMT duminică) când locuitorii se îndreptau spre muncă.

Epicentrul seismului a fost localizat la nordul oraşului Osaka, potrivit Agenţiei Meteorologice Japoneze care a revizuit magnitudinea cutremurului la 6,1 după ce iniţial o stabilise la 5,9.

Cutremurul a afectat o importantă zonă industrială din centrul Japoniei. Compania Panasonic a anunţat că a sistat producţia la două dintre fabricile sale, una care produce corpuri de iluminat, iar cealaltă proiectoare, iar Daihatsu Motor Co, filială a Toyota Motor Corp, a suspendat producţia în Osaka şi Kyoto până la evaluare pagubelor.

Potrivit presei japoneze, un bărbat de 80 de ani şi o fetiţă de nouă ani au fost ucişi de un zid care s-a prăbuşit, iar un alt bărbat de circa 80 de ani ar fi decedat lovit de o bibliotecă.

 

Foto: (c) Yosuke Mizuno/AP


Autorităţile au confirmat două decese, potrivit Reuters.

Prefectura Osaka, care include oraşul şi zona limitrofă, are o populaţie de 8,8 milioane de locuitori.

 

Nu au fost detectate avarii la centralele nucleare de la Mihama, Takahama şi Ohi din nordul Osaka, potrivit companiei Kansai Electric Power. Peste 170.000 de locuinţe din Osaka aşi prefectura învecinată Hyogo au rămas temporar fără electricitate, care a devenit din nou funcţională după două ore, potrivit aceleiaşi companii.

Sharp Corp a declarat că fabricile sale din regiune funcţionează normal, dar o unitate de producţie în parteneriat cu Hon Hai Precision Industry a sistat producţia din motive de siguranţă. Producţia Honda Motor Co. din Suzuka, aflată în prefectura învecinată Mie, a fost oprită pentru verificări, dar nu au fost identificate probleme, iar activitatea a revenit la normal.

Un cutremur de 9 grade a lovit nord-estul Japoniei la 11 martie 2011 provocând un tsunami devastator care a ucis circa 18.000 de persoane şi a provocat cel mai mare dezastru nuclear din ultimul sfert de secol la centrala electrică atomică Fukushima Daiichi

 

* ORA 04,39 Japonia: Mai multe posibile decese după un puternic cutremur în vestul ţării (presa)

 

Un cutremur puternic a lovit vestul Japoniei luni dimineaţă, iar autorităţile din regiunea Osaka se tem că mai multe persoane şi-au pierdut viaţa, printre care o fetiţă de nouă ani, au informat mai multe media nipone, citate de AFP.

Canalul public de televiziune NHK, precum şi canalul privat TV Asahi au evocat "mai multe" posibile decese, în timp ce agenţia de presă Kyodo a precizat că fetiţa a fost strivită de un zid la marginea unei piscine, într-o localitate la nord de Osaka. Contactată de AFP, poliţia din Osaka a spus că nu poate confirma aceste informaţii.

 

Foto: (c) USGS HANDOUT/EPA


Seismul, cu magnitudinea 5,3 potrivit institutului american USGS, s-a produs la orele 07.58 (duminică, 22.58 GMT) în apropiere de Osaka, la o adâncime de 15,4 kilometri.

La rândul său, agenţia meteorologică a evaluat magnitudinea la 5,9 pentru o intensitate de "şase minus" pe scara seismică japoneză, utilizată pentru a evalua efectele la suprafaţă ale unui cutremur de pământ.

Ea se întinde de la gradul unu (seism abia perceptibil) la gradul şapte (mobilele zboară prin cameră şi casele se prăbuşesc). La gardul "şase minus", este dificil să rămâi în picioare.

Pe de altă parte, nu există riscul de tsunami, au informat autorităţile nipone.

Cel puţin un incendiu a izbucnit într-o locuinţă situată la nord de Osaka, potrivit imaginilor transmise de televiziune care, de asemenea, au arătat avarierea unei canalizări cu apă.

Premierul Shinzo Abe a luat rapid cuvântul pentru a da asigurări legate de mobilizarea guvernului, cu "prima prioritate de a salva viaţa oamenilor". El a ordonat echipei sale "să adune cu promptitudine informaţii despre eventuale pagube".

Puternicul seism a provocat avarierea reţelei de distribuţie a energiei electrice în unele zone, determinând suspendarea traficului feroviar la o oră de mare afluenţă şi afectând peste 170.000 de locuinţe, dar nu a provocat momente de panică.

Autoritatea de reglementare nucleară nu a detectat nimic anormal în centralele din regiune.

Japonia este situată în Cercul de foc al Pacificului, o zonă vastă care concentrează majoritatea cutremurelor de pământ şi a erupţiilor vulcanice de pe Terra. Ea este lovită anual de peste 20% din seismele cele mai puternice înregistrate pe glob. AGERPRES/(AS - editori: Alic Mîrza, Simona Tatu, editori onlime: Daniela Juncu, Gabriela Badea)

 

Citiţi şi:

 

Cutremure cu magnitudinea peste 6 pe scara Richter produse în lume (cronologie 2017-2018) 

 

*** UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei. 

Afisari: 10

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Planeta 08-06-2025 17:38

Prințul William face apel la măsuri urgente pentru protejarea oceanelor

Prințul William al Regatului Unit le-a cerut duminică liderilor lumii și companiilor să ia măsuri urgente pentru a proteja oceanele planetei noastre, afirmând că această misiune reprezintă o provocare 'care nu seamănă cu niciuna dintre cele cu care ne-am confruntat până acum', informează Reuters. Vorbind înaintea Conf

Planeta 08-06-2025 15:17

Mizele Summitului Oceanelor de la Nisa: Bani, zone de mare adâncime și parcuri marine

Liderii lumii se reunesc la Nisa începând de duminică pentru a discuta despre 'urgența' globală care amenință oceanele. Cu această ocazie, AFP a publicat un articol dedicat celor mai importante aspecte ale acestei conferințe organizate de ONU. ONG-urile și micile state insulare speră că acest summit, care va începe lu

Planeta 06-06-2025 23:24

VIDEO/Seism cu magnitudinea 6,4 în nordul statului Chile: Mii de locuințe fără curent electric

Un cutremur cu magnitudinea de 6,4 a fost înregistrat vineri în regiunea Atacama din nordul Chile, fără a provoca victime, dar lăsând peste 20.000 de oameni fără curent electric, potrivit autorităților, notează AFP. Seismul s-a produs la ora locală 13:15 (17:15 GMT), la 54 de kilometri sud de orașul Diego de Almagro, potrivit Centrului națion

Planeta 05-06-2025 17:29

Marea Baltică, o mare 'bolnavă' în căutarea unor remedii

Confruntându-se cu poluarea și cu schimbările climatice, Marea Baltică este marea 'bolnavă' a Europei, iar peștii ei dispar într-o manieră dramatică. Uniunea Europeană a promis joi să facă din această chestiune una dintre 'prioritățile sale urgente', informează AFP. Prezentând foaia sa de parcurs pentru protejarea oceanelor, B

Planeta 05-06-2025 13:15

Evacuările continuă în Canada pe fondul extinderii incendiilor de pădure

Evacuările au continuat miercuri în centrul Canadei, afectat de incendii de pădure de proporții, în timp ce pompierii intervin în jurul mai multor sate amenințate de flăcări, informează AFP. De câteva zile, provinciile Saskatchewan și Manitoba se confruntă cu incendii uriașe, care au determinat autoritățile să declare s

Planeta 05-06-2025 11:29

Pacificul de Sud-Vest, afectat de valuri de căldură marină fără precedent în 2024 (ONU)

Valurile de căldură fără precedent din Pacificul de Sud-Vest au afectat în 2024 peste 10% din suprafața oceanică globală, deteriorând recifele de corali și punând în pericol ultimul ghețar tropical din regiune, a anunțat joi Organizația Meteorologică Mondială (OMM), informează Reuters. În 2024, temperaturile medii

Planeta 05-06-2025 11:28

UE vrea să-și etaleze ''leadership-ul'' în ceea ce privește protecția oceanelor înainte de summitul ONU

Uniunea Europeană își prezintă joi strategia pentru o mai bună protejare a oceanelor în fața încălzirii globale și a poluării și este așteptată să-și afișeze poziția de lider și ambițiile înaintea marelui summit al ONU pentru protecția mărilor și oceanelor ce va fi organizat la Nisa săptămâna viitoare, transmite AFP.

Planeta 04-06-2025 14:24

Canada/Incendiile de pădure se extind; fumul a ajuns în Statele Unite și Europa

Zecile de mega-incendii din centrul Canadei, care au dus deja la evacuarea a 26.000 de persoane, continuau să se extindă marți, iar fumul degajat afectează milioane de canadieni și americani, notează AFP. În fiecare vară, Canada se confruntă cu incendii de pădure, însă acest început de sezon îngrijorează prin precocitate și intensitate:

Planeta 04-06-2025 09:11

Cercetători din Japonia au obținut un plastic care se dizolvă în apa de mare în câteva ore

Cercetători din Japonia au obținut un material plastic care se dizolvă în apa de mare în interval de câteva ore, oferind o potențială soluție la problema poluării oceanelor cu plastice, transmite miercuri Reuters. În timp ce oamenii de știință experimentează de mult timp cu plastice biodegradabile, cercetătorii de la Ce

Planeta 03-06-2025 17:57

Un seism cu magnitudinea 5,3 s-a produs în apropierea insulei grecești Creta

Un seism cu magnitudinea 5,3 pe scara Richter s-a produs marți după-amiază în sud-estul insulei grecești Creta, informează DPA. Seismul a durat câteva secunde și a fost resimțit în insulă, potrivit postului de televiziune ERTnews, care a citat Institutul de geodinamică din Atena. Cutremurul a avut epicentrul la doar cir

Planeta 03-06-2025 17:24

Arnold Schwarzenegger i-a surprins pe călătorii cu metroul din Viena cu un mesaj ecologist

''Vă vorbește Arnold Schwarzenegger!'': austriecii au fost surprinși marți de un anunț sonor făcut de unul dintre cei mai cunoscuți actori de origine austriacă, care i-a felicitat pentru că se comportă asemenea ''unor eroi ai climatului'' și se deplasează cu metroul, informează AFP. ''Vă mulțumesc pentru angajamentul vos

Planeta 03-06-2025 15:59

Fumul de la incendiile de vegetație din Canada a ajuns în Europa, însă nu reprezintă un pericol pentru sănătate

Fumul degajat în urma incendiilor violente declanșate timpuriu în Canada survolează nord-vestul Europei de la sfârșitul lunii mai la o altitudine foarte mare însă și fără a reprezenta un pericol pentru sănătate, provocând câteodată apusuri portocalii, a anunțat marți observatorul european Copernicus, potrivit AFP. ''

Planeta 03-06-2025 14:55

Turiștii sunt rugați să țină cont de avertismentele autorităților după erupția vulcanului Etna

Turiștii sunt rugați să verifice avertismentele emise de autorități înainte de a urca spre vârful Muntelui Etna din Italia după ce, în timpul erupției din ziua precedentă, mai mulți excursioniști au fost nevoiți să caute adăpost, informează Reuters. Potrivit unei înregistrări video realizate în timpul erupției de luni, zeci de per

Planeta 03-06-2025 14:12

Peste jumătate din Europa și regiunea mediteraneană afectate de secetă până la jumătatea lunii mai

Peste jumătate (53%) din solurile din Europa și regiunea mediteraneană au fost afectate de secetă la jumătatea lunii mai, conform unei analize AFP a datelor de la Observatorul European al Secetei (EDO) pentru perioada 11-20 mai 2025, transmite marți AFP. Aceasta este cea mai mare rată a secetei înregistrată pentru această perioadă a anului de c&a

Planeta 03-06-2025 11:02

Ariile marine protejate sunt rareori protejate împotriva pescuitului

Obiectivul de a proteja 30% din oceane până în 2030, fixat de toate guvernele lumii, este încă departe de a se materializa. În prezent, ariile protejate acoperă mai puțin de 10% din mările și oceanele lumii, iar multe dintre ele există doar pe hârtie, conform unui material publicat marți de AFP. 'Va fi dificil