logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UPDATE Cutremur cu magnitudinea 6,1 în nord-estul Afganistanului (USGS)

Image Imagine din galeria Agerpres

Un seism cu magnitudinea 6,1 s-a produs miercuri în nord-estul Afganistanului, potrivit Serviciului de Prospectare Geologică al Statelor Unite (USGS), informează AFP.

Seismul, resimţit de asemenea în India şi Pakistan, a avut loc la ora 07:07 GMT în Munţii Hindukuş, la o adâncime de 191 de kilometri, potrivit USGS.

În Afganistan nu a fost înregistrată nicio victimă până în acest moment, a declarat un purtător de cuvânt de la Autoritatea naţională pentru gestionarea catastrofelor pentru postul de televiziune 1TV.

Dar provincia Badakhshan şi în special regiunea Jurm, unde a fost localizat epicentrul, la 250 km nord-vest de Kabul, este greu accesibilă şi se află la peste 6.700 de metri în masivul Hindukuş.

Prezenţa talibanilor în regiune riscă să complice eventualele operaţiuni de salvare.

Purtătorul de cuvânt al guvernatorului provinciei, Nik Mohammad Nazari, a anunţat că va ''da detalii mai târziu, după ce va verifica''.

La Kabul, locuitorii au ieşit în grabă din locuinţe şi magazine pentru a se pune la adăpost.

Scene similare au avut loc în oraşele Islamabad, Peshawar şi Lahore din Pakistan. Unda seismică a fost resimţită şi în capitala Indiei, New Delhi.

În octombrie 2015, un puternic seism cu magnitudinea de 7,5 s-a produs în aceeaşi regiune, provocând moartea a peste 380 de persoane.

Un copil şi-a pierdut viaţa şi nouă persoane din familia sa au fost rănite în provincia pakistaneză Belucistan, la frontiera cu Afganistanul, a precizat reprezentantul local al districtului Lasbela, Shabbir Mangal.

''Un copil de un an şi-a pierdut viaţa şi nouă membri ai familiei sale au fost răniţi după ce acoperişul locuinţei lor s-a dărâmat. Două dintre ele sunt în stare critică şi au fost transportate la spitalul din Karachi'', a precizat acesta.

Doi şcolari au fost răniţi într-o busculadă produsă într-o şcoală primară de la periferia oraşului Peshawar, potrivit lui Bilal Faizi, purtătorul de cuvânt al serviciilor de intervenţie pakistaneze.

Autoritatea pakistaneză care gestionează dezastrele (NDMA) a indicat că nu a fost informată până la acest moment de existenţa unor daune importante.

''Având în vedere adâncimea şi localizarea în Munţii Hindukuş, o zdruncinătură uşoară a fost resimţită în ţară (Pakistan) şi nu ne aşteptăm la pierderi majore'', a declarat purtătorul de cuvânt al instituţiei Reema Zubairi

Autorităţile din provinciile pakistaneze Belucistan şi Khyber Pakhtunkhwa, ambele la graniţa cu Afganistanul, au anunţat că au trimis echipe pe teren pentru a constata eventualele pagube.

 

AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Codruţ Bălu, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 25

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 21-05-2026 08:18

Cutremur cu magnitudinea 4,4 în apropiere de Napoli

Un cutremur cu magnitudinea 4,4 a zguduit joi dimineață zona Campi Flegrei (Câmpiile Flegree), la câțiva kilometri de Napoli, conform Institutului Italian de Geofizică și Vulcanologie (INGV), informează AFP. Cutremurul a fost înregistrat la ora 05:50 (03:50 GMT), la o adâncime de trei kilometri. Epicentru

Planeta 21-05-2026 04:31

Climat: Adunarea Generală a ONU adoptă un text pentru a consolida obligațiile statelor

Adunarea Generală a ONU a adoptat miercuri o rezoluție care consolidează obligațiile climatice ale statelor, un text considerat crucial de către apărătorii planetei, în ciuda concesiilor smulse de marii emițători de gaze cu efect de seră, notează AFP. 'Știm că unii ar prefera ca această Adunare să spună mai puțin sau să nu spună nimi

Planeta 20-05-2026 19:07

Un seism cu magnitudinea 3,9 a zguduit Copenhaga și regiunea în care se află capitala daneză

Un seism cu magnitudinea 3,9 a zguduit Copenhaga și regiunea în care se află capitala daneză, a anunțat miercuri Institutul Geologic al Danemarcei și Groenlandei (GEUS), citat de AFP. 'Miercuri, 20 mai, la ora locală 16:14 (14:14 GMT), numeroase persoane au resimțit o puternică zguduitură pe insula Sjaelland (pe care se află orașul Copenhaga - n.red.

Planeta 20-05-2026 16:38

Ploi diluviene în China: Bilanțul urcă la 22 de morți și 20 de dispăruți

Bilanțul ploilor abundente care au căzut în ultimele zile în centrul și nordul Chinei a urcat la 22 de morți, în timp ce alte 22 de persoane au fost declarate dispărute, a raportat miercuri presa oficială din această țară, informează AFP. Catastrofele naturale și fenomenele meteorologice extreme sunt frecvente în China în

Planeta 20-05-2026 14:08

SUA/ Mii de persoane evacuate din calea incendiilor forestiere din sudul Californiei

Sute de pompieri se luptau cu incendiile de pădure scăpate de sub control în sudul Californiei, miercuri dimineață, în timp ce echipele de intervenție înregistrau progrese treptate în efortul de stingere a flăcărilor, iar un alt incendiu a izbucnit la sud-est de Los Angeles, informează agenția DPA. Incendiul 'Verona', izbucnit &

Planeta 20-05-2026 12:19

O nouă specie de meduză, extrem de veninoasă, descoperită în apropiere de Singapore

Oamenii de știință au descris o nouă specie de meduză-cutie extrem de veninoasă, bazată pe exemplare care se aflau în apropierea unei insule din Singapore, cunoscută anterior sub numele de Pulau Blakang Mati, sau ''Insula Morții din Spate'', în 2020 și 2021. Specia nou descrisă, Chironex blakangmati, a fost numită d

Planeta 20-05-2026 10:21

Peru/ Circa 30 de răniți ușor în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,1

Un cutremur cu magnitudinea 6,1, care a zguduit marți coasta de sud din Peru, în regiunea Ica, s-a soldat cu aproximativ 30 de răniți ușor și câteva pagube materiale, au indicat autoritățile, informează miercuri AFP.

Planeta 20-05-2026 09:30

UPDATE Un cutremur cu magnitudinea 5,6 provoacă panică în estul Turciei

Un cutremur cu magnitudinea 5,6 care a zguduit miercuri estul Turciei a provocat panică în rândul populației din regiune. Echipele care evaluează situația nu au raportat imediat victime sau pagube materiale majore, transmite agenția EFE. Autoritatea pentru Gestionarea Dezastrelor și Situațiilor de Urgență (AFAD) din Turcia a anunța

Planeta 19-05-2026 21:54

Seism cu magnitudinea 6,1 în sudul statului Peru

Un seism cu magnitudinea 6,1 s-a produs marți pe coastele sudice ale statului Peru, în regiunea Ica, provocând o stare puternică de îngrijorare în rândul populației, potrivit autorităților locale, care nu au raportat deocamdată victime și nici pagube materiale, informează AFP. Cutremurul s-a produs la o adân

Planeta 19-05-2026 19:02

O furtună masivă de nisip și praf s-a abătut asupra Irakului

În Irak, 837 de persoane s-au confruntat cu dificultăți respiratorii în ultimele două zile din cauza unei furtuni severe de nisip și praf, potrivit unor oficiali, informează DPA. Ministerul irakian al Sănătății a spus că mai multe provincii au fost afectate. Autoritățile sanitare din Bagdad și alte regiuni rămân în alertă

Planeta 19-05-2026 11:50

SUA/ Două incendii de vegetație, active în sudul Californiei; circa 30.000 de locuitori evacuați

Două incendii majore care făceau ravagii luni seara (ora locală) în sudul statului american California au condus la emiterea de ordine de evacuare pentru zeci de mii de locuitori, în condițiile în care vânturile puternice amenințau să alimenteze flăcările, au declarat autoritățile, transmite marți agenția DPA. Un incend

Planeta 19-05-2026 09:03

Vanuatu/ Cutremur cu magnitudinea 5,9 produs în apropierea capitalei Port Vila

Un seism cu magnitudinea 5,9 s-a produs marți în largul coastelor sudice din Port Vila, capitala și cel mai populat oraș din Vanuatu, în Pacificul de Sud, transmite agenția EFE. Autoritățile nu au semnalat pagube materiale sau alerte de tsunami la scurt timp după cutremur. Seismul s-a produs la ora locală 13:29 (2:29 GMT), potrivit

Planeta 19-05-2026 00:02

VIDEO SUA: Un incendiu 'avansează rapid' la periferia orașului Los Angeles, pompierii ordonă evacuări

Un incendiu a izbucnit luni dimineață în suburbiile orașului american Los Angeles și 'avansează periculos de repede', determinând pompierii să ordone evacuarea mai multor zone locuite, potrivit Departamentului de Pompieri din California, notează AFP. Focul a izbucnit la scurt timp după ora locală 10:50 în orașul Simi

Planeta 15-05-2026 17:45

Un seism cu magnitudinea 6,3 s-a produs în nordul Japoniei

Un seism cu magnitudinea 6,3 s-a produs vineri în nordul Japoniei, a anunțat agenția de meteorologie din această țară, care nu a emis însă o alertă de tsunami, informează AFP. Cutremurul s-a produs la ora locală 20:22 (11:22 GMT) în apele din Oceanul Pacific, în largul prefecturii nordice Miyagi, potrivit Agenției Meteo

Planeta 15-05-2026 09:28

Cinci italieni au murit în timp ce făceau scufundări în Insulele Maldive

Cinci cetățeni italieni și-au pierdut viața, joi, în timp ce făceau scufundări în atolul Vaavu din Insulele Maldive, a declarat un ministru din această țară, transmite vineri agenția Xinhua. Ministrul Turismului și Aviației Civile din Republica Maldive, Mohamed Ameen, a declarat într-o postare pe rețeaua socială X că accidentul s-a produs &ic