logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Viscolul şi gerul au provocat moartea a patru persoane în sudul Statelor Unite

Imagine din galeria Agerpres

Viscolul şi temperaturile extrem de scăzute au provocat moartea a cel puţin patru persoane în sudul Statelor Unite, au acoperit drumurile cu un strat de gheaţă, au rupt cablurile de electricitate şi au determinat închiderea şcolilor, informează Reuters.

Temperaturi scăzute şi căderi de zăpadă au fost de asemenea prognozate pentru joi în regiunea Atlanticul mijlociu şi cea mai mare parte din New England. Serviciul meteorologic naţional (NWS) a emis atenţionări de vreme de iarnă şi alertă de viscol din nordul Georgiei în Virginia şi din Massachusetts până în Maine.

În Austin, statul Texas, un vehicul a plonjat marţi de la 9 metri de pe un pod acoperit cu polei, provocând moartea unui bărbat de aproximativ 40 de ani, potrivit informaţiilor postate pe Twitter de serviciului medical de urgenţă Austin-Travis County.

O femeie de 82 de ani, care suferea de demenţă, a fost găsită moartă miercuri în spatele locuinţei sale din zona Huston, cel mai probabil din cauza expunerii la frig, a precizat Harris County Sheriff's Office.

În Georgia, două persoane şi-au pierdut viaţa după ce au fost lovite de un vehicul care a alunecat pe gheaţă, lângă Macon, a relatat presa locală.

Pe Aeroportul internaţional Hartsfield-Jackson din Atlanta, cel mai aglomerat la nivel naţional, cu 2.700 de curse care sosesc sau pleacă zilnic, fuseseră anulate, până miercuri la prânz, 470 de zboruri, potrivit serviciului de monitorizare a traficului aerian Flightaware.com.

Biroul şerifului din Oconee County, Georgia, la est de Atlanta, i-a îndemnat pe oameni să evite drumurile cu polei printr-o postare cu umor pe pagina de Facebook: ''Ştiu că aveţi nevoie de ţigări, bere şi vin ca să faceţi faţă copiilor care stau acasă. Nu puteţi rezista o singura zi? Rămâneţi acasă!''

Sudul îngheţat

Furtuna de miercuri nu a fost prima din acest an care a adus un val de vreme geroasă în sud, unde regiuni din Florida şi Louisiana s-au confruntat, după mai multe decenii, cu primul strat considerabil de zăpadă.

Avertizări de zăpadă şi vreme de iarnă au fost emise pentru regiuni din statele Carolina şi sudul Virginiei.

Guvernatorii din Georgia, Carolina de Nord şi Louisiana au declarat stare de urgenţă din cauza condiţiilor extreme care fac drumurile periculoase. În Carolina de Nord, unde peste 2.000 de oameni cu pluguri de zăpadă lucrau la deszăpezirea drumurilor, administraţia autostrăzilor a raportat aproape 1.600 de incidente în trafic în primele 12 ore ale zilei de miercuri.

Peste 23 de cm de zăpadă s-au aşternut în Durham, Carolina de Nord, începând cu ziua de luni, în timp ce în diferite zone din sudul Virginiei, zăpada măsura peste 15 cm, potrivit NWS.

Guvernatorul Carolinei de Nord, Roy Cooper, a avertizat în cadrul unei conferinţe de presă că temperaturile scăzute din noaptea de miercuri vor înrăutăţi condiţiile de transport.

''Zăpada este drăguţă, dar nu vă lăsaţi păcăliţi!'', a spus Cooper.

În Atlanta, oamenii au ţinut cont de sfatul guvernatorului Nathan Deal de a rămâne în locuinţe şi doar câteva maşini s-au încumetat la drum pe drumurile de obicei aglomerate.

Doar câţiva oameni, înarmaţi cu haine groase, au înfruntat gerul într-un oraş obişnuit cu temperaturile toride de vară.

''Nu îndrăznim să scoatem maşina din garaj'', spune Kimberly Hodges, de 40 de ani, care îşi plimba căţelul în cartierul East Atlanta Village. ''E haos afară''.

Temperaturile în Atlanta sunt aşteptate să crească peste limita îngheţului abia de joi după-amiaza. Birourile instituţiilor publice şi şcolile vor rămâne închise cel puţin până atunci.

Avertizările pentru vânt rece în zonele muntoase din Carolina de Nord prognozează că temperaturile se vor resimţi ca şi cum ar fi scăzut la zece grade sub zero Fahrenheit.

În Houston, cel de-al patrulea oraş după numărul populaţiei din Statele Unite, cea mai mare parte dintre autostrăzi, acoperite de polei, erau închise miercuri dimineaţa, potrivit biroului pentru situaţii de urgenţă al oraşului.

Din cauza furtunii de zăpadă, peste 32.000 de locuinţe şi sedii de firme din Carolina de Nord şi cea de Sud au rămas fără curent electric miercuri după-amiaza, potrivit datelor companiilor de utilităţi.AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 25

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 20-06-2026 18:07

Vânătoarea de balene a reînceput să fie practicată în Islanda după o pauză de doi ani

Baleniera Hvalur, una dintre ultimele două pe care le mai deține Islanda, a ridicat ancora pentru a pleca la vânătoare de balene după o pauză de doi ani, au relatat sâmbătă presa locală și activiști ecologiști, informează AFP. Cele două nave au început pregătirile de plecare vineri seară, după ce și-au testat în prealab

Planeta 20-06-2026 16:33

Europa este afectată de un val de căldură toridă, care a dus la activarea unei celule de criză în Franța

O caniculă extremă care a cuprins o mare parte a Europei a determinat organizarea unor ședințe de urgență în Franța, emiterea de avertizări meteorologice la nivel național în Germania și a creat dificultăți pentru turiștii și locuitorii din Italia, pe măsură ce temperaturile au urcat spre niveluri record, informează sâmbătă Reuters.

Planeta 20-06-2026 14:29

Grecia: Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs la sud-vest de insula Creta

Un cutremur cu magnitudinea 5,8 a fost înregistrat sâmbătă în Grecia, însă, deocamdată, nu au fost raportate victime și nici pagube materiale, informează Reuters. Seismul s-a produs la adâncimea de 13 kilometri, iar epicentrul său a fost localizat la 69 de kilometri sud-vest de orașul Rethymno de pe insula Creta,

Planeta 20-06-2026 12:18

Primul caz de gripă aviară H5, extrem de contagioasă, detectat în Australia

Un prim caz de infectare cu H5, o tulpină extrem de contagioasă a gripei aviare, a fost detectat în Australia, a anunțat sâmbătă Guvernul acestei țări, ceea ce înseamnă că boala s-a răspândit de acum pe toate continentele, informează agențiile de presă internaționale. Tulpina contagioasă H5 a fost descoperită la o pasăr

Planeta 19-06-2026 19:22

Europa se confruntă cu al doilea val de căldură în decurs de o lună, care se va accentua în acest weekend

Vara anului 2026 a început într-o manieră extremă pentru zeci de milioane de europeni, cu un nou val de caniculă asociat schimbărilor climatice, ce va lovi 'Bătrânul Continent' începând de vineri, din Spania până în Regatul Unit, și care se va accentua în acest weekend, în special în Franța, informează AFP.

Planeta 19-06-2026 17:07

Sudul Braziliei, în reconstrucție după inundațiile-record de acum doi ani, se pregătește pentru El Nino

Comunitățile din sudul Braziliei, încă în reconstrucție după inundațiile devastatoare de acum doi ani, se pregătesc pentru un episod intens El Nino care, potrivit meteorologilor, ar putea aduce ploi extreme anul acesta, informează Reuters. În Porto Alegre, capitala statului Rio Grande do Sul, molozul rezultat în urma dezastrului - inclu

Planeta 19-06-2026 15:57

Indonezia: Inseminare artificială pentru a salva rinocerii de Borneo

O agenție indoneziană pentru conservarea faunei încearcă să captureze ultimul exemplar cunoscut de rinocer de Borneo care trăiește în sălbăticie, cu scopul de a salva această specie prin intermediul unei fecundări in vitro, a anunțat vineri un reprezentant al agenției, citat de AFP. Doar doi rinoceri de Borneo mai există astăzi în lume și amb

Planeta 19-06-2026 14:22

Mongolia, afectată de o ninsoare rară de vară și de o răcire bruscă a vremii

Un fenomen rar de ninsoare în plină vară a fost înregistrat în noaptea de joi spre vineri în nordul și centrul Mongoliei, inclusiv în provincia Khuvsgul și în capitala Ulan Bator, a anunțat Agenția Națională de Meteorologie și Monitorizarea Mediului din această țară, transmite Xinhua. Temperaturile de la sol din zonele afect

Planeta 17-06-2026 20:39

Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului, potrivi NHC

Furtuna tropicală Arthur s-a format în apropiere de coasta Texasului și este așteptată să aducă inundații care pot pune viața în pericol în regiuni din sud-estul Statelor Unite, a anunțat miercuri Centrul Național pentru Uragane (NHC) din Statele Unite, potrivit Reuters. Este prima furtună care a primit un nume din sezonul 2026 al uraganelor

Planeta 17-06-2026 18:16

Plantele folosesc un mecanism ascuns pentru a-și menține fotosinteza în condiții de caniculă și secetă (studiu)

Cercetătorii din Australia au identificat un mecanism important, dar mult timp trecut cu vederea, care le permite plantelor să își mențină fotosinteza în condiții de căldură extremă și de aer uscat, o descoperire care ar putea îmbunătăți modelarea climatică și agricolă, informează miercuri Xinhua. Noul studiu, coordonat de oameni de ș

Planeta 17-06-2026 17:43

Depozitul de Semințe din Svalbard găzduiește peste 1,4 milioane de eșantioane

Depozitul Global de Semințe din Arhipelagul Svalbard, cunoscut și sub denumirea de 'Depozitul Apocalipsei', a depășit pragul de 1,4 milioane de eșantioane după ce a primit un lot cu peste 15.000 de mostre noi în urma celui de-al doilea transport efectuat în acest an, au anunțat miercuri partenerii acestei inițiative, informează Xinhua.

Planeta 17-06-2026 15:44

Germania se pregătește pentru un val de caniculă; temperaturile ar putea urca până la 37 de grade Celsius

Temperaturile ar putea depăși 35 de grade Celsius în Germania săptămâna aceasta pe fundalul unui val de caniculă de început de vară care afectează teritoriul țării, informează miercuri DPA. Vremea toridă va începe miercuri, Serviciul Meteorologic din Germania prognozând pentru regiunile sud-vestice temperaturi de peste 30 de grade

Planeta 17-06-2026 09:47

Indonezia/ Un mort și sute de persoane afectate în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,7

Un cutremur cu magnitudinea 6,7 care a lovit marți provincia Central Sulawesi din Indonezia a provocat moartea unei persoane și a afectat peste 300 de locuitori, potrivit Agenției naționale pentru gestionarea dezastrelor din această țară, transmite miercuri Xinhua. Cel puțin 25 de persoane au suferit răni ușoare, iar alte 13 au fost rănite gra

Planeta 17-06-2026 08:42

Un mort și opt răniți în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,3 produs în nord-vestul Chinei

O persoană a murit, iar alte opt au fost rănite în urma unui seism cu magnitudinea 6,3 care a zguduit marți prefectura autonomă mongolă și tibetană Haixi din provincia Qinghai, situată în nord-vestul Chinei, au confirmat echipele de salvare, transmite miercuri agenția Xinhua. Răniții au părăsit spitalul după ce au primit îngr

Planeta 16-06-2026 17:29

Zone vaste de recife de corali ar putea rezista la efectele schimbărilor climatice (studiu)

În apele cristaline din largul coastelor kenyene, recifele de corali prosperă, oferind astfel o rază de speranță în lupta pentru protejarea oceanelor de efectele cauzate de creșterea temperaturilor, informează AFP. Un nou studiu prezentat marți la conferința 'Oceanele Noastre' din orașul costier Mombasa, situat în estul Kenyei, dezvăl