Fostul adjunct al SIS, grațiat de Maia Sandu și dat la schimb pentru 2 ofițeri moldoveni aflați în Rusia
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunțat marți că l-a grațiat pe Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), judecat în România pentru trădare în favoarea KGB din Belarus, el fiind dat la schimb pentru doi ofițeri ai SIS aflați în captivitate în Rusia.
Într-un mesaj postat marți pe Facebook, Maia Sandu mulțumește președintelui american Donald Trump și Administrației SUA pentru ajutorul acordat la acest schimb, în care au mai fost implicate Polonia și România.
'Republica Moldova a reușit să elibereze și să aducă acasă doi cetățeni moldoveni aflați în captivitate în Rusia. Ambii, fiind angajați ai Serviciului de Informații și Securitate, au fost eliberați și reîntorși autorităților noastre într-un schimb internațional de persoane. Îi mulțumesc președintelui Trump pentru implicarea sa și a administrației SUA în succesul acestei acțiuni. Le mulțumesc tuturor partenerilor - din SUA, Polonia și România, pentru implicare la fiecare etapă a procesului și pentru sprijinul acordat autorităților noastre. Le sunt recunoscătoare tuturor instituțiilor noastre pentru profesionalism și cooperarea internațională realizată la cel mai înalt nivel care a făcut posibilă salvarea ofițerilor noștri. Această operațiune este în desfășurare de multe luni, sub coordonarea Serviciului de Informații și Securitate, iar anumite detalii nu au putut fi oferite în public pentru a nu pune în pericol toată operațiunea, dar și viața celor doi cetățeni moldoveni', spune Maia Sandu.
În continuare, Maia Sandu explică cum a avut loc schimbul lui Alexandru Bălan cu cei doi ofițeri ai SIS.
'Pentru a-i putea readuce acasă, în urma unei operațiuni complexe, cei 2 ofițeri au fost schimbați, după cum s-a solicitat de cealaltă parte, cu alte două persoane: un cetățean al Federației Ruse, Popova Nina, care acționa împotriva statului Republica Moldova, și Alexandru Bălan, cetățean al Republicii Moldova, acuzat de trădare de țară în interesul KGB-ului din Belarus, care a fost grațiat pentru a putea pleca în Belarus. Pentru țara noastră este un câștig care nu poate fi măsurat printr-o simplă ecuație matematică - noi am readus acasă doi cetățeni care lucrează pentru Republica Moldova renunțând, în schimb, la 2 deținuți care au lucrat împotriva Republicii Moldova. Ofițerii noștri sunt în drum spre casă și îi așteptăm să ajungă cu bine! Este important ca ofițerii să treacă toate testele medicale - prioritatea noastră este să ne asigurăm că sunt sănătoși și primesc, în caz de necesitate, tratamentele de care au nevoie', a precizat Maia Sandu.
Alexandru Bălan a fost extrădat recent din România în Republica Moldova, deși el are un proces pe rolul Curții de Apel București. El a fost trimis în judecată în luna februarie de DIICOT, în stare de arest preventiv, pentru trădare și de transmiterea de informații secrete către KGB din Belarus.
Concret, în perioada în care a ocupat poziția de șef al Direcției Generale Contraspionaj a Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova și, apoi, în calitate de director adjunct al instituției, Alexandru Bălan a intrat în posesia mai multor informații clasificate conexe spațiului Federației Ruse și, ulterior momentului în care a părăsit instituția, a deținut fără drept documente și informații secrete de stat de natură să afecteze securitatea națională a României.
Începând cu anul 2024, el a intrat în contact cu ofițeri de informații din cadrul Comitetului Securității de Stat - KGB al Republicii Belarus și a avut două întâlniri cu aceștia în capitala Ungariei, Budapesta, în regim clandestin, cu adoptarea unor multiple măsuri de protecție contrainformativă.
De asemenea, Bălan a ținut legătura cu spionii din Belarus prin poșta electronică, urmărind prin cele două modalități de comunicare transmiterea unor date/informații cu caracter secret de stat, precum și transmiterea unor rapoarte informative, care conțineau informații având caracter secret de stat, realizarea de instructaje și efectuarea de plăți în contrapartidă cu serviciile prestate.
El a fost ridicat de procurori pe 8 septembrie 2025, la Timișoara, și la domiciliul său au fost găsite două documente conținând informații secrete de stat, a căror transmitere, divulgare sau deținere neautorizată pun în pericol securitatea națională a României. AGERPRES/(AS - redactor: Eusebi Manolache, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Primarul general Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar; Tribunalul București i-a respins contestația
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul București a respins, miercuri, contestația formulată de edil împotriva măsurii impuse de procurorii anticorupție în dosarul în care este acuzat de luare de mită. Ciprian Ciucu este acuzat de DNA că, î
Șoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligați să le descarce sau să le încarce (lege promulgată)
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. 'Conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone
Brașov: Mai mulți tineri - printre care și minori - cercetați pentru aderare la o grupare de tip fascist
Mai mulți tineri din județul Brașov, cu vârste între 16 și 22 de ani, sunt cercetați în arest la domiciliu, respectiv control judiciar, pentru aderarea la o grupare care susține ideologia fascismului, ei fiind și 'simpatizanți ai nazismului', a transmis, miercuri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Conform surse
IGPR: Srilankezii care organizau petreceri unde se consumau droguri, arestați preventiv
Tribunalului București a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a celor nouă srilankezi reținuți pentru infracțiunile de constituire a unui grup infracțional și trafic de droguri, fiind cercetat și decesul unui tânăr de supradoză la o petrecere organizată de suspecți. 'În urma celor 15 percheziții domiciliare efectuate l
Timiș: Două persoane arestate pentru trafic de droguri; au vândut în Timișoara 'cristal' și 'ecstasy'
Un bărbat de 27 de ani și o femeie de 43 de ani au fost arestați preventiv pentru trafic de droguri, ei vânzând în municipiul Timișoara droguri de mare risc de tip 3CMC (cristal) și MDMA (ecstasy), informează, miercuri, Poliția Timiș. Potrivit sursei citate, dosarul a fost documentat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Crim
Timiș: Administrator al unei societăți de exploatare a lemnului, reținut pentru infracțiuni silvice
Un bărbat de 50 de ani din orașul Făget, administrator al unei societăți de exploatare a materialului lemnos, a fost reținut, miercuri, pentru 24 de ore, de polițiștii timișeni, în urma unor percheziții domiciliare, într-un dosar care vizează infracțiuni la regimul silvic. Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul de Poliți
Arad: Patru angajați de la CFR Călători, suspectați să au furat o tonă de motorină din depou
Patru angajați ai Depoului de Locomotive Arad, din cadrul Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători 'CFR Călători S.A.', au fost puși sub control judiciar, miercuri, în cadrul unei anchete în care sunt suspectați că ar fi furat o tonă de motorină dintr-un rezervor destinat alimentării locomotivelor. Potrivit un
CCR respinge sesizarea președintelui Nicușor Dan pe Legea privind prevenirea și combaterea atacurilor de urs brun
Curtea Constituțională a României a respins, miercuri, sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind aprobarea metodelor de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora, stabilind că actul normativ este constituțional. Potrivit unui comunicat
CCR a amânat discuțiile asupra sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu Legea privind drepturile copilului
Curtea Constituțională a României a amânat, miercuri, pentru 15 iulie discuțiile asupra sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu actul normativ pentru modificarea și completarea Legii privind protecția și promovarea drepturilor copilului, în care acesta evocă o eventuală dublă sancționare și lipsa implicării familiei în consili
CCR: Sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre - amânată
Curtea Constituțională a României a amânat, miercuri, pentru 15 iulie pronunțarea deciziei în cazul sesizării președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre. În luna noiembrie a anului trecut, șeful statului a trimis Curții Constituționale o sesizare de neconstituționalitate asupra Legii pe
CCR: Sesizarea pe legea prin care comuna Cociuba Mare devine zonă cu resurse turistice - amânată
Curtea Constituțională a României a amânat miercuri, pentru 15 iulie, pronunțarea deciziei în cazul sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu Legea pentru modificarea OUG privind aprobarea planului de amenajare a teritoriului național, secțiunea a VIII-a - zone cu resurse turistice. Actul normativ modifică anex
Galați: Mama copilului de doi ani găsit decedat, fiind deshidratat și subnutrit - reținută pentru omor
Mama copilului de 2 ani și 9 luni găsit decedat, pe 10 iunie, într-un apartament din municipiul Galați, în condițiile în care era deshidratat și subnutrit, a fost reținută pentru 24 de ore și este cercetată pentru omor asupra unui membru de familie și rele tratamente aplicate minorului. Potrivit unui comunicat de presă transmis miercuri de Pa
Fotbalistul ivorian Kader Keita - trimis în judecată pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului
Fotbalistul ivorian Kader Keita a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 din Capitală pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentul, după ce, în luna martie, a lovit cu mașina o femeie care traversa pe trecerea de pietoni și a fugit. Potrivit unui comunicat al PJS2 transmis, miercuri,
DGPMB: 5 tineri au fost reținuți după ce au cheltuit 13.000 de lei din contul unei bătrâne
Polițiștii au reținut trei bărbați și două femei care ar fi efectuat tranzacții financiare din contul unei femei în vârstă de 70 de ani, în valoare de circa 13.000 de lei. Marți, polițiștii Capitalei - Serviciul Combaterea Infracțiunilor Informatice au pus în executare opt mandate de percheziție domiciliară în București și î
PCAB: Administratorul unui post de radio online care promova doctrine legionare - trimis în judecată
Administratorul postului de radio online 'Radio Camarad', care promova idei, concepții și doctrine legionare, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București. Potrivit unui comunicat al PCAB transmis, miercuri, AGERPRES, marți au fost finalizate cercetările, fiind dispuse de către procurorul de caz d










