logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO DNA: Robert Negoiță - sub control judiciar; interdicție de a exercita funcția de primar (oficial)

Imagine din galeria Agerpres

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au anunțat vineri că s-a instituit măsura controlului judiciar pe cauțiune pentru 60 de zile în cazul primarului Sectorului 3 al Capitalei, Robert Negoiță, acesta având la dispoziție 10 zile pentru a depune cei 800.000 de lei.

Totodată, Negoiță nu are voie să se deplaseze la sediul Primăriei Sectorului 3 și să exercite funcția de primar.

 


Potrivit unui comunicat al DNA transmis AGERPRES, procurorii de la Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe cauțiune, pe o perioadă de 60 de zile, începând cu ziua de joi, față de Robert Sorin Negoiță, primarul Sectorului 3, pentru săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit și abuz în serviciu.

Robert Negoiță trebuie să depună în termen de 10 zile o cauțiune în valoare de 800.000 de lei, care va fi consemnată pe numele acestuia, la dispoziția Direcției Naționale Anticorupție, informează sursa citată.

Procurorii anticorupție au informat că au dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale și față de Tatiana Gabriela Ușurelu, directorul Direcției Întreținere și Reparații Drumuri - Primăria Sectorului 3; Gheorghe Pătru, directorul adjunct al acestei direcții; Adrian-Nicolae Petre, funcționar în aceeași structură; Dana-Florinela Chelza, șeful Serviciului Ridicări Topografice și Avize; M.A.F., administrator al SC Future Business Ideas SRL și SC Future Business Ideas SRL, toți pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.

Conform ordonanței procurorilor, în vara anului 2025, Robert Negoiță și-ar fi exercitat atribuțiile de serviciu cu încălcarea prevederilor legale, dispunând construirea și asfaltarea unei străzi de legătură, în Sectorul 3, între Șoseaua Industriilor și Strada Soldat Ghețu Anghel, pe un teren aflat în proprietatea privată a societății SC Future Business Ideas SRL, fără a exista documentație legală necesară pentru realizarea unei investiții publice și fără a exista autorizațiile și avizele obligatorii pentru executarea lucrărilor de construire.

'Prin aceste demersuri, inculpatul ar fi produs un prejudiciu unității administrativ-teritoriale Sector 3 în valoare de peste 902.000 lei, reprezentând costurile materialelor, ale resurselor umane și ale utilajelor utilizate pentru realizarea lucrării, concomitent cu obținerea unui folos necuvenit pentru societatea proprietară a terenului. În realizarea acestor activități, inculpatul Robert Sorin Negoiță ar fi beneficiat de sprijinul celor patru suspecți funcționari publici, care ar fi întocmit și semnat documente și acte administrative ce ar fi stat la baza executării lucrărilor de construire și asfaltare a drumurilor', susțin anchetatorii.

DNA a mai informat că, în perioada noiembrie 2017 - decembrie 2025, Negoiță și-ar fi exercitat atribuțiile de serviciu cu încălcarea dispozițiilor legale, dispunând efectuarea unor lucrări pe raza Sectorului 3 pe un număr de 11 străzi, constând în reparații ale drumurilor existente, realizarea de drumuri noi (parțial sau integral), lucrări de pietruire, asfaltare și amenajare de sensuri giratorii, în absența documentațiilor legale necesare pentru derularea investițiilor publice și pentru executarea lucrărilor de construcții.

Lucrările ar fi fost realizate și fără obținerea avizelor obligatorii, inclusiv a celor emise de operatorul rețelei de gaze Transgaz, pentru intervenții efectuate deasupra conductelor de transport gaze sau în zonele de protecție ale acestora.

'Prin aceste demersuri, inculpatul Robert Sorin Negoiță ar fi produs un prejudiciu unității administrativ-teritoriale Sector 3 constând în costurile aferente materialelor utilizate, resurselor umane implicate și utilajelor folosite la executarea lucrărilor, precum și ar fi generat un risc semnificativ pentru siguranța locuitorilor din zonele respective, determinat de posibilitatea afectării conductelor de gaze, pe fondul traficului greu desfășurat pe drumurile construite în aceste condiții', au explicat anchetatorii.

Pe timpul cât se află sub control judiciar, Negoiță trebuie să respecte o serie de obligații, între care: să se prezinte ori de câte ori este chemat la organul de urmărire penală, să nu părăsească teritoriul României, fără acordul procurorilor anticorupție, să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar, să nu se deplaseze la sediul Primăriei Sectorului 3 și să nu exercite funcția de primar al Sectorului 3 București în exercitarea căreia a săvârșit faptele.

În caz de încălcare cu rea-credință a obligațiilor, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Citeşte şi:

Angajații Primăriei Sectorului 3 discutau de pericolul construirii de străzi peste conducte de gaze: Se întâmplă nenorocire ca la Rahova (stenograme)

Afisari: 864

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 14-03-2026 13:24

Verificări ale polițiștilor de la autostrăzi/ 3.000 de sancțiuni aplicate săptămâna trecută; 135 de șoferi au rămas fără permis

Peste 3.000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate săptămâna trecută de polițiștii Brigăzii Autostrăzi, cele mai multe pentru depășirea vitezei legale, 135 de șoferi rămânând fără permis. Potrivit IGPR, în perioada 2 - 8 martie, polițiștii Brigăzii Autostrăzi au acționat pentru prevenirea evenimentelor rutiere ș

Justitie si interne 14-03-2026 12:40

VIDEO IGPR: Peste 1.100 de cazuri de evaziune, cu prejudicii de peste 250 de milioane lei, de la începutul acestui an

Peste 1.100 de infracțiuni de evaziune fiscală, cu o valoare a măsurilor asigurătorii și a prejudiciilor recuperate de peste 250 de milioane de lei, au fost constatate de polițiști, la nivel național, de la începutul acestui an. Potrivit reprezentanților Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), au fost desfășurate 13 oper

Justitie si interne 14-03-2026 11:24

Peste 100 de pistoale, încărcătoare și 60.000 de țigarete, descoperite de polițiștii de frontieră la Calafat

Peste 100 de pistoale, încărcătoare și 60.000 de țigarete au fost descoperite de polițiștii de frontieră la Calafat, în urma unui control asupra unui autocamion înmatriculat în Turcia. Potrivit unui comunicat de presă transmis, sâmbătă, de Poliția de Frontieră, bunurile descoperite au fost ridicate în vedere

Justitie si interne 13-03-2026 19:35

DSU: România acordă sprijin Republicii Moldova în cazul poluării pe fluviul Nistru; o echipă de intervenție a ajuns în zonă

România acordă sprijin Republicii Moldova pentru gestionarea unui incident de poluare pe fluviul Nistru, fiind puse la dispoziție echipamente și materiale de specialitate necesare intervenției. ''În baza Hotărârii nr. 3 din 12.03.2026 a Comitetului Național pentru Situații de Urgență, România a acordat asistență internațională,

Justitie si interne 13-03-2026 19:07

Timiș: Managerul Spitalului Județean, Dorel Săndesc, condamnat la un an și 8 luni cu suspendare, în urma unui accident rutier

Managerul Spitalului Județean Timiș, prof. Dorel Săndesc, a fost condamnat de Judecătoria Timișoara, vineri, la un an și opt luni de închisoare cu suspendare, pentru ucidere din culpă, după ce, în anul 2018, nu a acordat prioritate și a intrat cu mașina pe care o conducea într-un alt autoturism, iar o femeie a murit la nouă luni de la producerea accidentulu

Justitie si interne 13-03-2026 18:41

Constanța: Bărbat înșelat cu aproape 100.000 lei de falși angajați ai unor instituții publice și bancare

Un bărbat a fost înșelat cu aproape 100.000 de lei, după ce a fost sunat la telefon de falși angajați ai unor instituții publice și bancare, sub pretextul unei datorii fiscale pe care societatea administrată de tatăl acestuia o avea, a informat vineri Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța. Potrivit sursei citate, la Poliția orașului Eforie a

Justitie si interne 13-03-2026 17:57

Vrancea: Un jandarm din Focșani își transformă pasiunea pentru desen într-un refugiu după muncă

În spatele uniformei de jandarm se ascunde uneori o lume neașteptată de pasiuni și preocupări diverse. Pentru plutonierul Sorin Mădălin Voinea, subofițer în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Vrancea, această lume se regăsește în desen, un hobby care îi oferă echilibru și libertatea de a-și exprima latura creativă, dincolo de rigoarea meserie

Justitie si interne 13-03-2026 14:58

Suceava: Femeie cercetată pentru că s-a căsătorit a doua oară, fără ca primul mariaj să fie desfăcut

O femeie este cercetată penal pentru bigamie și fals în declarații, după ce s-a căsătorit pentru a doua oară, fără să fi divorțat după prima căsătorie, se arată într-un comunicat de presă transmis, vineri, de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava. Potrivit anchetatorilor, femeia s-a căsătorit în 2004 în jud

Justitie si interne 13-03-2026 14:42

Constanța: Resturi de origine animală găsite pe terenuri din Lumina, la numai o zi după o situație similară la Culmea

Mai multe resturi de origine animală, în stare de putrefacție, au fost găsite pe două terenuri din localitatea Lumina, polițiștii constănțeni anunțând, vineri, deschiderea unui dosar de cercetare penală, după ce cu o zi înainte astfel de deșeuri au fost găsite pe un teren de circa un hectar, în apropierea localității Culmea. Conform Ins

Justitie si interne 13-03-2026 10:09

Giurgiu: Reținut după ce și-a agresat fiica vitregă și a condus fără permis

Un bărbat de 50 de ani, din comuna Vărăști, județul Giurgiu, a fost reținut de polițiști după ce ar fi amenințat-o pe fiica sa vitregă, a condus un autoturism, fără a poseda permis de conducere, și l-ar fi amenințat și i-ar fi adresat injurii unui alt bărbat din localitate. 'Polițiștii din cadrul Secției nr.2 Poliție Rurală Comana au fost

Justitie si interne 13-03-2026 09:55

Alba: Tânăr condamnat la închisoare pentru trafic de migranți

Un tânăr dintr-un sat din Alba a fost condamnat la 3 ani și 7 luni închisoare pentru de trafic de migranți și constituirea unui grup infracțional organizat, acesta urmând să-și execute pedeapsa la Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud. Potrivit unui comunicat transmis vineri, AGERPRES, de Inspectoratul de Poliție Județean (I

Justitie si interne 12-03-2026 18:16

Hunedoara: Percheziții într-un dosar de furturi din incinta Minei Vulcan; hoții se deghizau în mineri

Polițiștii din municipiul Vulcan au destructurat un grup suspectat că a sustras în mod repetat cabluri și echipamente din incinta minei din localitate, pentru a nu a trage atenția hoții susținând că sunt mineri trimiși în zonă de conducerea unității pentru a desfășura diverse activități. Prejudiciul estimat se ridică la aproximativ 40.000 de

Justitie si interne 12-03-2026 16:55

Percheziții la doi membri ai clanului Cârpaci, acuzați că au obligat un bărbat să le doneze un rinichi în Germania (surse)

Procurorii DIICOT și polițiști de la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara au percheziționat, joi, la cererea autorităților germane, locuința a doi membri ai clanului Cârpaci, acuzați că au obligat un bărbat să le doneze un rinichi, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES. Descinderea a avut loc în baza unui Ordin European

Justitie si interne 12-03-2026 16:38

DGPMB: Persoana decedată la metrou - un tânăr de 22 de ani; polițiștii fac cercetări în legătură cu incidentul

Brigada de Poliție pentru Transportul Public - Serviciul Poliție Metrou efectuează cercetări în legătură cu decesul unui tânăr de 22 de ani, prins sub o garnitură de metrou la stația Piața Unirii 2. 'Astăzi, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București (DGPMB) - Brigada de Poliție pentru Transportul Public a fost sesizată, în jur

Justitie si interne 12-03-2026 16:32

VIDEO Șeful ANP: În 2025 au crescut cu 128% cazurile de descoperire a substanțelor în penitenciare, înainte să ajungă la deținuți

Directorul general al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Geo Bogdan Burcu, a arătat, joi, că în 2025 au crescut cu aproximativ 128% cazurile de descoperire a substanțelor interzise în închisori, înainte ca acestea să intre în posesia deținuților, ceea ce arată că deși este deficit de personal, lucrătorii ANP sunt vigilenți și-și f