Inspecția Judiciară publică un raport în care răspunde acuzațiilor din documentarul Recorder
Inspecția Judiciară a prezentat, luni, un raport în legătură cu acuzațiile formulate de câțiva magistrați în documentarul Recorder.
IJ susține că unele dintre faptele din materialul de presă au fost deja verificate, dar că va face verificări suplimentare în perioada următoare.
Raportul a fost dat publicității, în timp ce președintele Nicușor Dan discută la Palatul Cotroceni cu mai mulți magistrați despre problemele din Justiție.
'În materialul publicat de recorder.ro la data de 9 decembrie sub titlul 'Justiția Capturată' sunt formulate o serie de afirmații și acuzații cu privire la funcționarea sistemului judiciar. Sunt puse în discuție și unele teme care au reprezentat în mod constant obiect de preocupare pentru Inspecția Judiciară. În sinteză, sunt expuse aspecte referitoare la activitatea conducerii Direcției Naționale Anticorupție. De asemenea, sunt prezentate unele dosare penale cunoscute în spațiul public și soluționate prin încetarea procesului penal ca urmare a intervenirii prescripției răspunderii penale ori prin achitare. Aceste soluții sunt puse în legătură cu activitatea conducerii instanțelor, cu accent pe Curtea de apel București și Înalta Curte de Casație și Justiție', precizează Inspecția Judiciară.
În continuare, Inspecția Judiciară spune că, în evidențele sale, au fost identificate lucrări referitoare la o parte din aspectele relatate de Recorder.
Astfel, în legătură cu activitatea DNA, sunt enumerate cercetări disciplinare în cazul procurorului Liviu Alexandru Lascu de la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Cluj, care a activat în trecut ca procuror șef al Serviciului pentru efectuarea urmăririi penale privind infracțiunile de corupție săvârșite de militari din cadrul DNA.
De asemenea, sunt amintite sesizări referitoare la presupuse abuzuri sau imixtiuni ale conducerii instituției, aceste sesizări fiind respinse.
'În lucrarea nr. 25-634 domnul procuror N. Cârlescu a solicitat apărarea independenței invocând imixtiuni ale conducerii Direcției Naționale Anticorupție în dosare de urmărire penală privind pe Ion Mocioalcă și Marcu Nicu. Prin Hotărârea nr. 428/2025, Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii și-a însușit raportul Inspecției Judiciare și a dispus respingerea cererii domnului procuror N. Cârlescu. S-a reținut, în esență, că infirmarea unor acte nelegale sau netemeinice este una din atribuțiile legale ale procurorului ierarhic superior, astfel că nu poate reprezenta o imixtiune în activitatea procurorilor din subordine, ci îndeplinirea unei atribuții de serviciu', spune IJ.
În plus, au fost admise cereri de apărare a reputației profesionale formulate de procurorul-șef al DNA, Marius Voineag, în legătură cu declarații și postări publice ale unor politicieni.
'Prin hotărârea nr. 466/2025, Secția pentru procurori a CSM și-a însușit raportul Inspecției Judiciare și a admis cererea domnului procuror M. Voineag, reținând, în esență, că prin aceste postări nu sunt imputate fapte obiective, neavând bază factuală suficientă, fiind prezentate simple speculații cu unicul scop de a-l discredita pe procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție prin asocierea imaginii cu oameni politici care au fost cercetați în cauze penale sau cu oameni cu legături cu lumea interlopă, fără a fi oferit minime elemente doveditoare sau justificative. Împrejurarea că un magistrat a investit sume de bani prin cumpărarea unor imobile, pe care ulterior le-a înstrăinat, nu conturează elementele unei infracțiuni, nefiind contestate mențiunile cuprinse în declarațiile de avere. De asemenea, s-a reținut că nu corespund realității nici alegațiile privind faptul că procurorul șef al DNA s-ar fi folosit de prerogativele funcției sale pentru a înlătura dintr-un anumit dosar doi procurori menționați ca atare', mai precizează IJ.
În legătură cu activitatea instanțelor de judecată, Inspecția Judiciară a analizat o sesizare depusă de Crin Bologa, fost procuror-șef al DNA, cu privire la posibila săvârșire a unor abateri disciplinare de către membrii Colegiului de conducere de la Curtea de Apel București, care au adoptat o hotărâre de reorganizare a activității uneia dintre secțiile penale. Bologa susținea că modificarea compunerii unor completuri de judecată determină riscul intervenirii prescripției în dosarul de corupție al fostului primar Tudor Pendiuc.
Și această sesizare a fost clasată de Inspecția Judiciară, pe motiv că 'revine colegiului de conducere al instanței atribuția legală și regulamentară de a organiza activitatea curții de apel inclusiv sub aspectul organizării și, după caz, reorganizării completelor de judecată, astfel încât să se asigure o repartizare echilibrată a volumului de muncă ținând cont de toate criteriile pe care managementul instanței trebuie să le aibă în vedere, cum sunt gradul de ocupare a schemei de personal a unei secții, atribuțiile suplimentare pe care trebuie să le îndeplinească unii dintre judecătorii secției, în plus față de cele privind activitatea de judecată, dar și orice alte criterii care permit o reglare corespunzătoare a activității'.
IJ spune că măsura de reorganizare a secției nu a constituit o măsură punctuală cu privire la un dosar anume, ci o măsură cu caracter general, vizând întreaga activitate a secției.
Raportul mai conține referiri la modul în care au fost sancționate judecătoarele Daniela Panioglu și Alina-Nadia Guluțanu de la Curtea de Apel București, prin excluderea din magistratură, însă deciziile de excludere adoptate de CSM au fost anulate de Înalta Curte de Casație și Justiție.
Inspecția Judiciară anunță că, în prezent, se află în derulare un control tematic la mai multe instanțe din țară, respectiv la Curtea de Apel Pitești, Tribunalul Argeș, Tribunalul Mureș, Tribunalul Hunedoara și Tribunalul Ilfov, judecătoriile din Urziceni, Segarcea, Bolintin Vale, Beclean, Cornetu, Buftea, Rupea și Luduș, având ca obiect identificarea cauzelor care au generat un volum ridicat de activitate la aceste instanțe, precum și posibile disfuncționalități administrative, legislative sau sistemice care au contribuit la acest fenomen.
De asemenea, Inspecția Judiciară desfășoară un control tematic la unitățile de parchet cu privire la modalitatea de respectare a dispozițiilor judecătorului de drepturi și libertăți în cauzele având ca obiect contestația privind durata procesului penal, precum și măsurile luate în acest sens, în ceea ce privește dosarele de urmărire penală nesoluționate la data de 01.09.2025.
'În privința alegațiilor din materialul de presă privind pretinsa persecuție la care ar fi supuși judecătorii incomozi, subliniem că pot fi identificate pe pagina de internet a Inspecției Judiciare datele statistice rezultate din activitatea Inspecției Judiciare, inclusiv numărul acțiunilor disciplinare, motivele pe scurt ale acestor acțiuni, soluțiile pronunțate de Secțiile Consiliului Superior al Magistraturii în materie disciplinară, precum și, după caz, soluțiile pronunțate în recurs', spune IJ.
Inspecția Judiciară mai arată că, în evidențele sale, nu au fost identificate sesizări privind aspecte relatate în documentarul Recorder de judecătoarea Raluca Moroșanu sau judecătorul Laurențiu Beșu.
Pentru toate celelalte aspecte expuse în materialul Recorder, Inspecția Judiciară declară că urmează să efectueze verificări suplimentare în perioada următoare. AGERPRES/(AS - redactori: Eusebi Manolache, Mihai Stoica; editor: Florin Marin)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
IGSU: Pompierii români continuă să sprijine colegii din Franța și Grecia
Pompierii români aflați în misiuni de pre-poziționare în Republica Franceză și Republica Elenă au continuat joi activitățile desfășurate în sprijinul autorităților locale, executând misiuni specifice de monitorizare, patrulare și intervenție, în cadrul Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene. Potrivit unui comun
Percheziții la persoane bănuite că au furat cabluri electrice de la parcuri fotovoltaice din Dâmbovița, Ilfov și Giurgiu
Polițiștii au efectuat, vineri dimineață, nouă percheziții domiciliare la persoane suspecte că au furat cabluri electrice de la parcuri fotovoltaice din Dâmbovița, Ilfov și Giurgiu, anunță Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. 'Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, sub coordonarea unui procuror
Curtea Constituțională a României va discuta pe 12 august sesizarea privind Legea ANI
Curtea Constituțională a României urmează să discute pe 12 august sesizarea pe legea privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, au precizat, joi, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR. Senatul a adoptat, miercuri, în calitate de for decizional, propunerea legislativă privind modificarea și com
ICCJ amână pe 20 august pronunțarea în procesul cu Guvernul privind restanțele salariale ale magistraților
Înalta Curte de Casație și Justiție a amânat joi, pentru data de 20 august, pronunțarea unei soluții definitive în dosarul pe care l-a câștigat în primă instanță cu Guvernul și Ministerul Finanțelor pentru neplata unor drepturi salariale restante către magistrați, apărute ca urmare a unor majorări stabilite retroactiv prin hotărâri
Covasna: Cultură de canabis descoperită într-o pădure din Dalnic; un bărbat, arestat preventiv
Peste 130 de plante de canabis, cu o greutate de aproximativ 17 kilograme, au fost descoperite și ridicate de către polițiștii din Covasna și procurorii DIICOT în urma unei percheziții efectuate într-o zonă forestieră din comuna Dalnic, informează Inspectoratul Județean de Poliție. Potrivit sursei citate, un bărbat în vârstă de
PICCJ: Trei persoane trimise în judecată după ce ar fi adus în România arme letale cumpărate din Turcia
Trei persoane au fost trimise în judecată de Parchetul General într-un dosar în care sunt acuzate că ar fi introdus ilegal în România arme letale cumpărate din Turcia. Potrivit unui comunicat transmis, joi, AGERPRES, procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția de urmărire
Polițiștii au prins în flagrant doi străini care au înșelat o bătrână; instanța a decis arestarea preventivă
Doi cetățeni străini au fost arestați preventiv pentru 30 de zile după ce au fost prinși în flagrant când primeau bani de la o femeie de 75 de ani, sub pretextul că unul ar fi polițist și celălalt reprezentant al unei instituții bancare. 'La data de 4 august, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Secția 22 Poliție,
ANP: Deficitul de personal și gradul de ocupare a locurilor de deținere - provocări la nivelul întregului sistem penitenciar
Deficitul de personal și gradul de ocupare a locurilor de detenție reprezintă provocări importante pentru sistemul penitenciar, iar gestionarea resurselor umane și a persoanelor custodiate se face în mod constant, ținând cont de nevoile operaționale și particularitățile fiecărei unități, a transmis Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), după pro
Avramescu, după audierea la DIICOT: Povestea e produsul unei minți care și-a pierdut busola morală
Fostul consilier prezidențial Cătălin Avramescu a transmis, miercuri, după ce a fost audiat la DIICOT într-un dosar de pornografie infantilă, că nu are nimic de ascuns și de negat, toată 'povestea' fiind 'produsul unei minți care și-a pierdut busola morală'.
Galați: Femeie îngropată în curtea casei fără declararea decesului; urmașii i-ar fi încasat pensia
Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Bujor a deschis un dosar penal pentru profanare de cadavre sau morminte, fals material în înscrisuri oficiale și înșelăciune, după ce o femeie din orașul Târgu Bujor ar fi fost îngropată în spatele casei în urmă cu aproximativ un an de zile, fără ca decesul să fie declarat a
Prahova: Un ghid montan este cercetat după un accident cu un mort și trei răniți în masivul Caraiman
Un ghid montan este cercetat penal și a fost pus sub control judiciar în cazul unui accident montan care a avut loc în 11 iulie, în masivul Caraiman, în care o persoană și-a pierdut viața și alte trei au fost rănite. Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a informat, miercuri, printr-un comunicat de presă, că ce
PICCJ: Cinci persoane trimise în judecată într-un dosar privind infracțiuni silvice
Cinci persoane au fost trimise în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție într-un dosar privind infracțiuni silvice. Potrivit unui comunicat transmis, miercuri, AGERPRES, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secț
DIICOT: Percheziții în municipiul Slatina într-un dosar de trafic de persoane, cămătărie și șantaj
Procurorii efectuează, miercuri, percheziții în municipiul Slatina într-un dosar în care sunt investigate infracțiuni de trafic de persoane, proxenetism, camătă și șantaj. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, miercuri, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Structu
DNA: Polițist din Târgu-Mureș - trimis în judecată după ce ar fi provocat accidente rutiere pentru obținerea de despăgubiri
Un polițist de la Inspectoratul Județean Mureș a fost trimis în judecată de procurorii anticorupție într-un dosar în care este acuzat că, alături de alte persoane, ar fi provocat accidente rutiere, în scopul obținerii unor despăgubiri necuvenite de la societățile de asigurare RCA. Potrivit uni comunicat al DNA transmis,
Cluj: Tineri reținuți pentru furtul unor tablete din incinta unei școli gimnaziale
Doi tineri, de 16 și 18 ani, au fost reținuți după ce, în urmă cu o lună, având fețele acoperite, ar fi pătruns în incinta unei școli gimnaziale din Luna, după ce ar fi scos din funcțiune sistemul de supraveghere video, și ulterior, din laboratorul de informatică, ar fi sustras 14 tablete, a informat, miercuri, IPJ Cluj. '









