Prezidențiale2025/CCR dezbate joi cererea lui Simion de anulare a alegerilor; sesizarea nu e depusă în original
Curtea Constituțională a anunțat că va dezbate joi dimineața cererea liderului AUR, George Simion, de anulare a alegerilor prezidențiale câștigate de Nicușor Dan.
Într-un comunicat remis miercuri, CCR menționează faptul că a primit un înscris, în formă scanată, semnat olograf în copie de George Simion, însă, pentru a putea fi dezbătut, documentul trebuie semnat în original.
'În data de 20 mai 2025, ora 23:41, a fost comunicat Curții Constituționale, prin intermediul poștei electronice, un înscris, în formă scanată, intitulat 'Cerere de anulare a alegerilor', la care au fost atașate mai multe anexe. Cererea este semnată olograf, în copie, de domnul George-Nicolae Simion. Precizăm că, potrivit art.7 din Regulamentul de organizare și funcționare a Curții Constituționale, cererile adresate Curții Constituționale trebuie să fie semnate olograf, în original, sau prin utilizarea semnăturii electronice calificate, până la data și ora dezbaterilor. Această precizare a fost comunicată pe data de 21 mai 2025, ora 9:06, domnului George-Nicolae Simion pe aceeași adresă de poștă electronică de pe care a fost comunicată cererea menționată, în vederea complinirii cerințelor procedurale de înregistrare a actelor de sesizare adresate Curții Constituționale. Cererea formulată urmează să fie dezbătută în ședința Curții Constituționale din data de 22 mai 2025, ora 10', a transmis CCR.
În cererea trimisă la CCR, George Simion solicită judecătorilor să constate faptul că 'procesul electoral privind alegerea președintelui României din anul 2025 a fost viciat de multiple neregularități și încălcări ale legislației electorale, care au avut un efect convergent de desconsiderare a principiilor esențiale ale alegerilor democratice'.
Liderul AUR susține că, în perioada cuprinsă între ziua votului din turul întâi și data începerii campaniei electorale pentru turul al doilea, a 'început o operațiune de dezinformare a electoratului și de denigrare' a sa, care s-a desfășurat inclusiv în ziua alegerilor.
'În această perioadă, a fost desfășurat un atac informațional extrem de grav, în cadrul căruia au fost invocate scenarii false, lipsite de dovezi și utilizate în scopul instigării la ură a populației împotriva mea, cu scopul de a insufla frică în electorat. Aceste scenarii au făcut referire la o eventuală apropiere a partidului Alianța pentru Unirea Românilor și a mea de Rusia, la faptul că aș avea presupuse viziuni pro-ruse, pro-legionare ori pro-fasciste, la faptul că eu și AUR am dori scoaterea României din UE și din NATO (aspecte combătute în mod repetat în toate declarațiile publice ale mele și ale partidului), la faptul că alegerea mea în calitate de președinte al României este susținută de serviciile de informații românești, respectiv că eventuala mea alegere ar fi de natură să distrugă democrația din România. Toate elementele de propagandă menționate mai sus au fost folosite în mod sistematic, repetat și agresiv atât de echipa de campanie a lui Nicușor-Daniel Dan și de partidele care i-au susținut candidatura, cât și de persoane fizice ori juridice care au realizat campanie directă sau indirectă pentru acest candidat', spune Simion.
El mai afirmă că au existat intervenții străine în desfășurarea procesului electoral din România, care au avut scopul de a realiza acte de fraudă electorală și 'au contribuit la propagarea dezinformării', prin promovarea artificială a unor scenarii false.
'Astfel, în ceea ce privește intervențiile străine în procesul electoral din România (entitățile statale externe), vă indic, cu titlu de exemplu, intervențiile franceze, poloneze, moldovenești și spaniole. În privința intervenției franceze, în timp ce reclama subminarea rezilienței și supunerea la manipulare din partea 'interferenței internaționale străine', Emmanuel Macron și-a arătat, în mod indirect, susținerea față de Nicușor-Daniel Dan, punctând că alegerile din 18 mai 2025 sunt extrem de importante pentru bunul parcurs european al României', explică liderul AUR.
George Simion îl invocă și pe fondatorul aplicației de mesagerie Telegram, Pavel Durov, care ar fi refuzat o solicitare din partea unei țări occidentale, pe care nu a numit-o, de a 'reduce la tăcere' vocile conservatoare din România.
'Ulterior, acesta a precizat că serviciile franceze de informații externe i-ar fi cerut acces la adrese IP ale suspecților de terorism, în cadrul unei întâlniri care ar fi avut drept pretext combaterea terorismului și a pornografiei infantile. Cu toate acestea, potrivit lui Durov, tema principală a discuției ar fi fost însă de natură geopolitică și a vizat țări precum Republica Moldova, România și Ucraina. Mai mult decât atât, acesta și-a exprimat acordul cu privire la audierea sa în vederea probării celor pe care le susțin prin prezenta', se arată în documentul depus la CCR de Simion.
Liderul AUR solicită judecătorilor CCR să-l audieze prin videoconferință pe Pavel Durov.
Conform lui Simion, în susținerea candidaturii lui Nicușor Dan au fost mobilizați, cu nerespectarea legislației privind materialele de propagandă electorală, formatori de opinie (influenceri) importanți, precum Delia Matache, Mihai Bendeac, Imogen, Andreea Suciu, Irina Rimes, Lora Official, formatori care ar fi acționat în mod concertat, sub coordonarea agențiilor de management (inclusiv o firmă franceză) cu care au raporturi contractuale.
Președintele AUR susține că Nicușor Dan a beneficiat de o campanie 'agresivă' derulată în ziua votului, fiind încărcate peste 15 melodii de promovare a acestuia pe platforma TikTok, melodii care au fost preluate de către sute de utilizatori inautentici și pentru care BEC a emis cinci decizii privind eliminarea de conținut ilegal.
Totodată, George Simion acuză faptul că procesul electoral a fost viciat și prin imixtiuni ale instituțiilor din domeniul securității naționale, care, 'fiind implicate în mod direct în procesul electoral, au profitat de poziția-cheie pe care o dețineau și au manipulat în mod abuziv opțiunile alegătorilor'. AGERPRES/(AS - redactor: Eusebi Manolache, editor: Claudia Stănescu, editor online: Anda Badea)
Citeşte şi:
Prezidențiale2025/ George Simion: Vom contesta la CCR alegerea lui Nicușor Dan
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bistrița-Năsăud: Doi tineri arestați pentru trafic de droguri de risc
Doi tineri, cu vârste de 19, respectiv 24 de ani, au fost arestați preventiv pentru trafic de droguri de risc, după ce au fost prinși în flagrant delict transportând trei kilograme de canabis pe raza comunei Braniștea, potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Bistrița-Năsăud. Prinderea celor doi a avut loc la data d
Avocat din București, trimis în judecată după ce a intrat fără drept în biroul șefului ANAF București
Un avocat din Capitală a fost trimis în judecată pentru violarea sediului profesional, fiind acuzat că, anul trecut, a intrat fără drept în biroul directorului ANAF București, unde a perturbat o ședință în care se discuta executarea unei dispoziții definitive de confiscare la o societate comercială. Potrivit portalului instan
VIDEO Giurgiu: Nouă bulgari depistați de polițiștii de frontieră în timp ce transportau 47 de păsări exotice, fără documente
Nouă cetățeni bulgari au fost înapoiați pe teritoriul Bulgariei după ce polițiștii de frontieră giurgiuveni au constatat că transportau pe DN 5, fără documente de proveniență, un număr de 47 de păsări exotice, într-un microbuz în care aceștia călătoreau. ''Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Fron
Caraș-Severin: Un tânăr a fost găsit decedat în apropierea stației de cale ferată din Reșița
Un tânăr de 27 de ani a fost găsit decedat, luni, într-o cabină dezafectată din apropierea stației de cale ferată Reșița Nord, din primele verificări pe trupul acestuia nefiind identificate urme vizibile de violență, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Caraș-Severin. La fața locului s-au deplasat de urgență un echipaj de poliție din
Prahova: Tânăr cercetat pentru înșelăciune cu un prejudiciu de aproape 600.000 lei; el invoca probleme fictive
Un tânăr de 26 de ani este cercetat de polițiștii din Ploiești pentru înșelăciune și înșelăciune în formă continuată, cu un prejudiciu total estimat la aproximativ 591.000 de lei, acesta invocând probleme fictive pentru a obține sume importante de bani de la diverse persoane. Potrivit unui comunicat emis, luni, de Inspectoratul Ju
Vaslui: Bărbat condamnat în Belgia pentru un jaf de peste trei milioane de euro, depistat la Albița
Un bărbat cu dublă cetățenie, moldovenească și română, căutat de autoritățile din Belgia pentru comiterea unui jaf de peste trei milioane de euro și condamnat la zece ani de închisoare, a fost depistat la Albița. Potrivit unui comunicat de presă transmis de reprezentanții Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Iași, bărbatul de
UPDATE DNA: Fostul primar Marian Vanghelie - trimis în judecată în dosarul 'Economat Sector 5'
Fostul primar Marian Vanghelie a fost trimis în judecată, alături de alte 30 de persoane, într-un dosar privind prejudicierea Primăriei Sectorului 5, a S.C. Economat Sector 5 SRL și a altor instituții publice aflate în subordinea autorităților locale cu peste 120 de milioane de lei, a anunțat, luni, Direcția Națională Anticorupție. Potrivit u
Alba: Fetița agresată de un vecin - trântită de pe bicicletă și lovită în mod repetat cu o șurubelniță (Parchet)
Fetița de 12 ani din Alba Iulia agresată, vineri, de un vecin, pe fondul unui conflict preexistent avut de acesta cu tatăl victimei, a fost lovită în mod repetat cu o șurubelniță, necesitând pentru vindecare un număr de 50-55 de zile de îngrijiri medicale, potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba. În vârstă de 45 de
Suceava: Doi polițiști de frontieră și trei vameși, plasați sub control judiciar după perchezițiile de vineri
Procurorii DIICOT - Serviciul Teritorial Suceava au dispus instituirea măsurii controlului judiciar față de doi polițiști de frontieră și trei agenți vamali, în urma celor 137 de percheziții efectuate, vineri, la domiciliile unor persoane fizice și sediile unor instituții de pe raza județelor Suceava, Botoșani, Neamț și Vrancea. Potrivit
Dâmbovița: Poliția a deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă în cazul restaurantului de la Oncești
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, după ce zeci de persoane de la un restaurant din localitatea dâmbovițeană Oncești au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecție alimentară, informează, duminică, IPJ Dâmbovița. 'La data de 10 mai a.c., în jurul orei 00:55, polițiștii din cadrul Sec
Argeș: Bărbatul acuzat de vandalizarea unei biserici a fost reținut
Polițiștii argeșeni l-au identificat pe bărbatul care a distrus, în noaptea de sâmbătă spre duminică, o pictură de pe biserica Moșoaia, construită în anul 1840, clădire de patrimoniu național.
Argeș: Identificat și audiat de polițiști după ce a distrus pictura exterioară a unei biserici din comuna Moșoaia
Un bărbat care a distrus pictura exterioară a unei biserici din comuna Moșoaia a fost identificat de polițiști și condus la audieri, pentru luarea măsurilor legale care se impun, a transmis, sâmbătă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș. Potrivit sursei citate, în cursul zilei, polițiștii piteșteni au fost sesizați cu priv
Radu Marinescu salută inițiativa Administrației Prezidențiale privind utilizarea AI în justiție
Fostul ministru al Justiției Radu Marinescu salută interesul Administrației Prezidențiale pentru utilizarea tehnologiei în justiție. 'Când am venit în Ministerul Justiției am susținut ferm necesitatea ca digitalizarea și utilizarea inteligenței artificiale să fie între soluțiile viitorului pentru celeritate, eficien
Prins de polițiști după ce ar fi transferat ilegal 400.000 de euro dintr-o bancă din Islanda
Un român urmărit internațional pentru fraudă și spălare de bani a fost arestat după ce ar fi transferat ilegal aproximativ 400.000 de euro dintr-o bancă din Islanda exploatând o vulnerabilitate a sistemului informatic al acesteia, a informat sâmbătă, Poliția Română. Potrivit sursei citate, pe numele bărbatului de 33 de
Alba: Bărbat reținut pentru tentativă de omor; victima - o fetiță de 12 ani
Bărbatul care a atacat, vineri, pe o stradă din Alba Iulia, cu un obiect ascuțit, o fetiță de 12 ani, pe fondul unor neînțelegeri mai vechi pe care le-ar fi avut cu familia minorei, a fost reținut de procurori. Potrivit unui comunicat transmis, sâmbătă, de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba, bărbatul de 45 de ani, din Alb













