logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Zece asociaţii îşi exprimă 'indignarea' faţă de 'hărţuirea' unui jurnalist din Brăila de către DIICOT

Imagine din galeria Agerpres

Zece asociaţii şi organizaţii neguvernamentale au solicitat, miercuri, intervenţia ministrului Justiţiei, a procurorului general, a CSM şi Inspecţiei Judiciare în cazul jurnalistului Alin Cristea, al cărui domiciliu a fost percheziţionat de către procurorii DIICOT din Brăila, semnatarii considerând că în acest caz este vorba de o 'hărţuire' a unui ziarist de către oamenii legii.

"DIICOT recidivează în hărţuirea jurnaliştilor (...) Ne exprimăm indignarea faţă de acţiunile procurorilor DIICOT Brăila care au percheziţionat domiciliul jurnalistului Alin Cristea, inclusiv domiciliul părinţilor săi, şi redacţia ziarului debraila.ro şi au confiscat telefoane, computere şi alte echipamente. Prin confiscarea acestor echipamente, procurorii DIICOT au blocat o publicaţie de la apariţie şi au încălcat confidenţialitatea surselor jurnalistice, acte abuzive în orice societate democratică. Mai mult, procurorii DIICOT au deschis un dosar de urmărire penală faţă de jurnalistul Alin Cristea şi publicaţia debraila.ro pentru comiterea infracţiunii de distribuire sau deţinere de materiale de pornografie infantilă. Conform comunicatului DIICOT, acest dosar a fost deschis doar în baza publicării unui articol (pe un subiect de interes public şi care s-a făcut cu protejarea identităţii victimei)", se arată într-un comunicat al Asociaţiei ActiveWatch.

ActiveWatch arată că percheziţiile, confiscarea şi deschiderea dosarului de urmărire penală vin în urma publicării de către ziaristul Alin Cristea, în ziarul debraila.ro, a unui material pe un subiect de maxim interes public: agresarea fizică a unui minor.

Asociaţia aminteşte faptul că jurnalistul intrase în atenţia procurorilor după ce l-a criticat pe şeful Poliţiei Brăila.


"În plus, publicaţii centrale au arătat că jurnalistul Alin Cristea intrase în vizorul oamenilor legii din Brăila după ce l-a criticat pe şeful Poliţiei Brăila. Un procuror DIICOT Brăila l-a contactat pe ziarist pentru a-i lua apărarea şefului poliţiei. Acesta din urmă a fost schimbat din funcţie la scurt timp după articolele publicate de jurnalist, iar acţiunea în forţă a DIICOT a urmat la câteva zile, ceea ce ridică suspiciuni serioase în legătură cu motivele reale ale percheziţiilor, confiscării şi deschiderii dosarului de urmărire penală împotriva jurnalistului şi a publicaţiei pe care o conduce", spune ActiveWatch.

ActiveWatch precizează că acest caz nu este unul singular, în ultima vreme mai mulţi ziarişti fiind chemaţi de procurori pentru a da explicaţii în legătură cu o serie de articole.

"Reamintim că abuzul procurorilor DIICOT nu este singular. Cu doar câteva luni în urmă, ziariştii 'Libertatea' şi 'Newsweek' erau convocaţi la sediul central al DIICOT, pentru a fi interogaţi, în urma unei plângeri făcute de primarul Sectorului 4, în care acesta îi acuza pe ziarişti că ar fi fost implicaţi în acţiuni de şantaj şi crimă organizată, fără a prezenta însă nicio probă legată de obiectul şantajului, în afară de articole de presă. Abuzul DIICOT a devenit evident după ce presa a dezvăluit că procurorul de caz era căsătorit cu avocata unuia dintre apropiaţii primarului Sectorului 4. DIICOT a clasat dosarul pentru acuzaţia de crimă organizată, dar a fost disjuns un dosar DNA pentru acuzaţia de şantaj, deşi probele lipsesc, în mod evident. ActiveWatch, alături de Reporteri fără Frontiere, vi s-au adresat şi în acest caz şi, iată, prin inacţiunea dumneavoastră, încălcarea de către procurori a drepturilor jurnaliştilor continuă", afirmă ActiveWatch.

Asociaţia aminteşte alte "acţiuni abuzive şi disproporţionate" venite din partea procurorilor sau a poliţiştilor la adresa unor jurnalişti.

"În 2017, procurorii DIICOT au percheziţionat casa unei avertizoare de integritate din radioul public şi au pus-o sub acuzare, la plângerea preşedintelui - director general al acestei instituţii publice de media. Avertizoarea informase anonim presa în legătură cu cheltuieli abuzive ale acestui preşedinte - director general, iar instanţele de judecată au decis în favoarea avertizoarei şi DIICOT a clasat în cele din urmă dosarul. Unul dintre procurorii DIICOT care a activat în dosarul deschis abuziv împotriva jurnalistei din radioul public a clasat, în schimb, recent, un dosar în care era investigat filajul la care au fost supuşi doi jurnalişti şi doi magistraţi. Printre cei responsabili de filajul şi înregistrarea ziariştilor se aflau un fost poliţist şi un fost ofiţer SRI. La acestea se adaugă un alt fenomen recent îngrijorător: convocarea tot mai frecventă a jurnaliştilor la secţiile de poliţie sau la procuror pentru a-şi dezvălui sursele, fără o minimă înţelegere a drepturilor inviolabile de care se bucură jurnaliştii atunci când vine vorba de protecţia surselor lor", subliniază ActiveWatch.

ActiveWatch, alături de Accept, Asociaţia pentru Tehnologie şi Internet - ApTI, Asociaţia Kompatibil, Asociaţia Miliţia Spirituală, Centrul pentru Inovare Publică, Centrul pentru Jurnalism Independent, CeRe - Centrul de Resurse pentru participare publică, Respiro - Human Rights Research Centre şi Sindicatul Român al Jurnaliştilor MediaSind, solicită ministrului Justiţiei, procurorului general, CSM şi Inspecţiei Judiciare luarea următoarelor măsuri:

* cercetarea modului în care s-a desfăşurat investigaţia procurorilor DIICOT Brăila în cazul lui Alin Cristea şi al publicaţiei debraila.ro;

* cercetarea modului în care au fost emise mandatele de percheziţie de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Brăila;

* clasarea de urgenţă a dosarului de pornografie infantilă deschis pe numele ziaristului Alin Cristea şi a publicaţiei debraila.ro şi returnarea de urgenţă a echipamentelor confiscate;

* implementarea la nivelul Institutului Naţional al Magistraturii a unor programe susţinute de formare profesională a magistraţilor în domeniul jurisprudenţei CEDO referitoare la libertatea de exprimare şi libertatea presei şi a drepturilor jurnaliştilor, cum ar fi cel la protecţia surselor.

"Toate cazurile menţionate de noi mai sus indică o deteriorare accentuată a libertăţii presei, îngrijorătoare pentru un spaţiu democratic. Acuzarea jurnaliştilor, care publică de bună-credinţă, de fapte atât de grave precum crimă organizată sau de distribuire sau deţinere de pornografie infantilă, practicile de ridicare a echipamentelor informatice din redacţii, în special în situaţii în care aceasta afectează în mod direct activitatea jurnalistică, sau percheziţionarea locuinţelor sunt tactici de intimidare care afectează nu doar persoanele direct vizate, ci au impact asupra spaţiului democratic, a libertăţii presei şi a libertăţii de exprimare", mai spune ActiveWatch. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Florin Marin, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Citeşte şi:

 

Brăila/ Zeci de jurnalişti au semnat o scrisoare de solidaritate cu ziaristul Alin Cristea, anchetat de DIICOT: E o campanie de intimidare

Afisari: 34

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 15-06-2026 10:40

Dâmbovița: 22 de autocisterne și sume de bani, confiscate în urma a 62 de percheziții pentru furt de petrol; 24 de reținuți

Un număr de 24 de persoane au fost reținute, iar o cantitate de trei tone de petrol, 22 de autocisterne și sume importante de bani au fost confiscate de polițiștii dâmbovițeni în urma a 62 de percheziții organizate în mai multe județe, în cadrul operațiunii Jupiter, ce a vizat infracțiuni cu produse petroliere. Polițișt

Justitie si interne 15-06-2026 10:38

Dosarul 10 August/ Foști șefi ai jandarmeriei, achitați în instanță; decizia nu e definitivă

Judecătorul Nicolae George Octavian de la Tribunalul Militar București a decis luni achitarea foștilor șefi ai Jandarmeriei implicați în reprimarea violentă a manifestanților la protestul din august 2018. Este vorba de colonelul (r) Gheorghe Sebastian Cucoș, fost șef al Jandarmeriei Române, colonelul Laurențiu Cazan, fost adjunct a

Justitie si interne 14-06-2026 12:37

Poliția Română: Au crescut cazurile de înșelăciune în numele ANAF

Poliția Română avertizează că în ultima perioadă a crescut numărul cazurilor de înșelăciune prin impersonarea Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF). Au fost înregistrate cauze în care persoane necunoscute se folosesc în mod abuziv de identitatea ANAF, precum și a unor instituții bancare, pentru a induce în

Justitie si interne 13-06-2026 22:57

Jandarmeria Capitalei - măsuri dispuse în urma Marșului pentru normalitate și a Bucharest PRIDE

Jandarmeria Capitalei a informat sâmbătă seara că a dispus mai multe măsuri legale în urma celor două manifestări publice desfășurate în București - Marșul pentru normalitate și Bucharest PRIDE. Potrivit unui comunicat al Jandarmeriei Capitalei, pe timpul desfășurării adunării publice organizate de Asociația Noua Dreaptă

Justitie si interne 13-06-2026 18:10

Program de guvernare/ Eficiență în soluționarea cauzelor, promovarea meritocratică a magistraților și infrastructură judiciară modernă - priorități în Justiție

Eliminarea procedurii de cameră preliminară, pentru eficientizarea judecății, eficientizarea regulilor de desemnare a procurorilor care anchetează infracțiunile comise de magistrați, dar și generalizarea dosarului electronic judiciar și a procedurilor la distanță se numără printre obiectivele propuse pentru domeniul Justiție în programul de guvernare de către p

Justitie si interne 13-06-2026 15:00

Operațiunea Jupiter - bilanț: 59 de persoane reținute, 96 sub control judiciar, 8 arestate preventiv

Un număr de 59 de persoane au fost reținute, 96 au fost puse sub control judiciar, din care două pe cauțiune, iar opt persoane au fost arestate preventiv în cadrul Operațiunii Jupiter, desfășurată în perioada 8 - 12 iunie, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Române.

Justitie si interne 13-06-2026 11:50

Buzău: Contractul M100 - anulat definitiv; Constantin Toma: O victorie pentru Justiție, o înfrângere pentru buzoieni

Curtea de Apel Ploiești a respins recursurile formulate de fostul evaluator de mediu Haritina Crăiță și Consiliul Local Municipal Buzău, soluția definitivă menținând decizia Tribunalului Buzău de anulare a hotărârii de aprobare a Contractului Climatic al Municipiului Buzău privind 'Misiunea 100 orașe inteligente și neutre din punct de vedere climatic pâ

Justitie si interne 13-06-2026 10:01

Mehedinți: Doi bărbați, reținuți pentru braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor; au fost efectuate 7 percheziții

Doi bărbați de 34 și 49 de ani au fost reținuți în urma a șapte percheziții efectuate într-un dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj, au informat, sâmbătă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Mehedinți. Potrivit sursei citate, în cadrul operațiunii JUPITER, polițiștii Serviciului Arme

Justitie si interne 12-06-2026 16:36

Mureș: Tribunalul a respins suspendarea ordinului de prefect privind referendumul din Sânger; decizia nu este definitivă

Secția Contencios Administrativ și Fiscal a Tribunalului Mureș a respins, vineri, ca neîntemeiată, cererea de suspendare a executării ordinului de prefect privind organizarea referendumului local pentru încetarea mandatului primarului comunei Sânger, Vasile Grec, programat să aibă loc în data de 14 iunie. Hotărâre

Justitie si interne 12-06-2026 14:49

Sechestru pe o casă și două terenuri deținute de influencerul Makaveli, acuzat de evaziune fiscală

Procurorii au pus sechestru pe o casă și două terenuri deținute de influencerul Alexandru Zidaru, cunoscut ca Makaveli, pentru a recupera un prejudiciu de peste 500.000 de lei în dosarul în care acesta este acuzat de evaziune fiscală. Conform unui comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul București remis vineri, bunuril

Justitie si interne 12-06-2026 13:32

Dâmbovița: Șapte percheziții în cazul unor tăieri ilegale de arbori în care era implicat și un pădurar

Polițiștii au efectuat șapte percheziții domiciliare în localitățile dâmbovițene Șotânga, Tătărani și Vulcana Pandele, într-un caz de tăiere ilegală de arbori în care era implicat și un pădurar, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. Acțiunea a avut loc în cadrul operațiunii JUPITER, sub

Justitie si interne 12-06-2026 11:22

UPDATE Influencerul Makaveli, plasat sub control judiciar; va purta o brățară electronică de supraveghere

Procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul București au decis vineri să nu ceară în instanță arestarea preventivă a influencerului Alexandru Zidaru, cunoscut ca Makaveli, acesta fiind plasat sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile, în dosarul în care este acuzat de evaziune fiscală. În perioada în care se afl

Justitie si interne 12-06-2026 10:01

Prahova: Dosarul privind livrarea de kerosen neconform către MApN și degradarea unor MIG-uri se va judeca la Constanța

Dosarul care vizează livrarea a mii de tone de kerosen neconform Ministerului Apărării Naționale (MApN), fapt care a dus la degradarea unor avioane militare de luptă MIG 21 Lancer, punând în pericol securitatea națională, se va judeca la Constanța, a decis Înalta Curte de Casație și Justiție. Instanța supremă a tranșat un conflict de competen

Justitie si interne 12-06-2026 09:49

O șicanare în trafic începută în Botoșani s-a terminat cu un accident grav în Iași; o persoană a ajuns la ATI

 Un conflict în trafic început joi noaptea, în Botoșani, s-a încheiat cu un accident violent produs pe strada Ion Creangă din Iași, în urma impactului fiind rănite două persoane, dintre care una transportată în stare gravă la spital. Potrivit ISU Iași, accidentul s-a produs în apropierea Ateneului din Iași și a mo

Justitie si interne 12-06-2026 08:57

Operațiunea Jupiter - ziua 5: Percheziții în 56 de locații în dosare de evaziune fiscală, abuz în serviciu și fals

Parchetul General și Poliția Română desfășoară vineri, în a cincea zi a Operațiunii Jupiter, 32 de acțiuni operative la nivel național, fiind puse în aplicare 56 de mandate de percheziție domiciliară și 18 de mandate de aducere, valoarea prejudiciului identificat fiind de peste 16 milioane de lei. Potrivit unui comunicat al Parchetului Genera