CCR va discuta pe 30 ianuarie sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis în legătură cu Legea privind aprobarea OUG 96/2016
Curtea Constituţională a României va discuta pe 30 ianuarie sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis în legătură cu Legea privind aprobarea OUG 96/2016 pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniile educaţiei, cercetării, formării profesionale şi sănătăţii, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.
Preşedintele Klaus Iohannis a trimis joi Curţii Constituţionale o sesizare de neconstituţionalitate asupra acestei legi.
Iohannis solicită CCR să admită sesizarea de neconstituţionalitate şi să constate că prevederile Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2016 pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniile educaţiei, cercetării, formării profesionale şi sănătăţii sunt neconstituţionale, în ansamblu.
Pe 5 decembrie, Parlamentul a transmis preşedintelui, în vederea promulgării, această lege.
"Ţinând cont de faptul că forma legii transmise la promulgare este una ulterioară procedurii de reexaminare ca urmare a Deciziei Curţii Constituţionale nr. 63/2018 (publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 201 din 06 martie 2018) şi având în vedere faptul că Parlamentul a adoptat o serie de reglementări care excedează limitelor cererii de reexaminare formulate de preşedintele României şi care sunt contrare şi deciziei menţionate, considerăm că Legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2016 a fost adoptată cu încălcarea dispoziţiilor art. 77 alin. (2) şi ale art. 147 alin. (2) şi (4) din Constituţie, pentru motivele prezentate în continuare", se arată în sesizarea trimisă de preşedinte CCR.
Pe 4 ianuarie 2018, preşedintele a formulat o sesizare de neconstituţionalitate asupra Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2016 pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniile educaţiei, cercetării, formării profesionale şi sănătăţii, solicitând instanţei constituţionale să constate că Parlamentul a adoptat această lege cu nerespectarea dispoziţiilor privind limitele reexaminării.
Ca urmare a pronunţării deciziei CCR din februarie 2018, după parcurgerea procedurilor legislative parlamentare, Parlamentul a adoptat legea în forma dedusă controlului Curţii Constituţionale prin această sesizare.
"Parlamentul, din nou, a eliminat unele texte şi a operat modificări, fără ca acestea să fi făcut obiectul cererii de reexaminare şi, în mod evident, contrar soluţiei dispuse de către instanţa constituţională. Examinând legea adoptată de Camera decizională, Senatul, reiese că anumite texte din legea criticată au fost eliminate, iar altele nu au legătură cu observaţiile formulate de preşedintele României prin cererea de reexaminare. Astfel, observăm că intervenţia legislativă de la art. I pct. 17 din legea dedusă controlului de constituţionalitate vizează extinderea perioadei până la care şcolile doctorale se consideră a fi acreditate, respectiv de la data de 1 octombrie 2019 până la data de 1 octombrie 2020. Or, în această situaţie, Parlamentul nu avea deschisă calea reexaminării acestei dispoziţii, întrucât aceasta nu a făcut obiectul cererii de reexaminare. În privinţa dispoziţiilor acestui punct 17 (fostul pct. 31 din legea adoptată în prima fază şi din legea adoptată după cererea de reexaminare a preşedintelui României) Curtea Constituţională a stabilit expres că limitele cererii de reexaminare au fost depăşite şi, prin urmare, acestea nu puteau face obiectul unei modificări. Totodată, prin adăugarea art. III în legea supusă controlului de constituţionalitate, Parlamentul a depăşit limitele cererii de reexaminare. (...) De asemenea, învederăm faptul că din legea criticată lipsesc dispoziţiile cuprinse la art. I pct. 27 şi 29, astfel cum erau prevăzute acestea în legea adoptată în prima fază, aceasta neavând nicio legătură cu solicitările de reexaminare ale preşedintelui României. Subliniem că eliminarea acestor dispoziţii a fost stabilită în mod expres ca fiind neconstituţională de către Curtea Constituţională prin Decizia nr. 63/2018, potrivit paragrafului 49", potrivit sesizării.
Prin urmare, în cazul de faţă, ca efect al depăşirii de către Parlament a limitelor reexaminării, norma criticată încalcă atât dispoziţiile art. 77 alin. (2) cât şi pe cele ale art. 147 alin. (2) din Constituţie, subliniază şeful statului.
"Mai mult decât atât, considerăm că, în acest mod, legea a fost adoptată cu ignorarea celor statuate prin Decizia nr. 63/2018 şi prin jurisprudenţa constantă a Curţii Constituţionale, înfrângând în acest mod voinţa instanţei de contencios constituţional. Astfel, legea s-a adoptat prin înlăturarea efectului deciziei instanţei constituţionale, care este unul obligatoriu, inclusiv pentru legiuitor. Considerentele şi dispoziţiile obligatorii ale deciziilor Curţii Constituţionale se impun cu aceeaşi forţă juridică tuturor subiectelor de drept. (...) În cazul de faţă, legea criticată s-a adoptat nu numai cu nesocotirea celor statuate prin Decizia nr. 63/2018, dar s-au depăşit din nou limitele reexaminării", argumentează preşedintele.
Ca efect al acestei decizii, el consideră că Parlamentul a dobândit dreptul de a reexamina şi dezbate legea de două ori ca urmare a solicitării sale.
"În acest mod, se poate crea o situaţie absurdă, susceptibilă de abuz, în care Parlamentul dobândeşte dreptul de a reexamina aceeaşi lege în mod repetat, în timp ce preşedintele României are, în temeiul art. 77 alin. (2), dreptul de a solicita reexaminarea unei legi o singură dată. De aceea, considerăm că este esenţial, în vederea păstrării echilibrului constituţional, ca instanţa constituţională să procedeze la soluţionarea definitivă a acestei situaţii şi să constate neconstituţionalitatea acestei legi în ansamblu, fără posibilitatea Parlamentului de a o mai reexamina", se mai arată în sesizarea preşedintelui. AGERPRES/(AS - autor: Cătălina Matei, editor: Florin Marin, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Mureș: Cristian Pomohaci, reținut într-un dosar referitor la infracțiuni contra libertății și integrității sexuale
Cântărețul Cristian Pomohaci a fost reținut, miercuri seara, pentru 24 de ore, în urma unor percheziții efectuate la două dintre locuințele sale din Târgu Mureș, într-un dosar penal referitor la săvârșirea unor infracțiuni contra libertății și integrității sexuale. 'La data de 3 iunie 2026, sub coordonarea și
Constanța: Scafandrii militari au neutralizat o mină marină descoperită pe plaja dintre Vama Veche și 2 Mai
Forțele Navale Române au neutralizat, miercuri după-amiază, o mină marină descoperită pe plajă, între localitățile Vama Veche și 2 Mai, a informat Ministerul Apărării Naționale (MApN). Conform sursei menționate, Forțele Navale Române au neutralizat miercuri, la ora 17:40, o mină marină de tip YaRM (anti-desantare), descoperită pe plaja dintre
Mureș: Percheziții acasă la cântărețul Cristian Pomohaci, într-un dosar de agresiune sexuală (surse)
Polițiștii mureșeni efectuează o serie de percheziții domiciliare la cântărețul Cristian Pomohaci, într-un dosar de agresiune sexuală, una dintre locațiile vizate fiind situată în apropierea centrului municipiului Târgu Mureș. Surse din cadrul anchetei susțin că perchezițiile au loc în cadrul unui dosar în care ar fi investi
VIDEO Vrancea: Darius Vâlcov a fost eliberat condiționat din penitenciar; avea de executat o pedeapsă de cinci ani
Tribunalul Vrancea a admis, miercuri, contestația formulată de fostul ministru de finanțe și primar al municipiului Slatina, Darius Vâlcov, și a dispus eliberarea condiționată a acestuia din executarea unei pedepse de cinci ani de închisoare, potrivit portalului instanțelor de judecată. Instanța a desființat sentința pronunțată anterior de
Suceava: Șase elevi au fost premiați de polițiști, după ce au ajutat la prinderea autorului unei tâlhării
Șase elevi suceveni au fost premiați de polițiști, după ce au ajutat la prinderea autorului unei tâlhării, a transmis, miercuri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Suceava. Adolescenții, cu vârste cuprinse între 13 și 17 ani, au primit diplome de apreciere pentru spiritul civic dovedit, în cadrul unor ceremonii organizate marți, la
Prahova: Un bărbat care ar fi înscenat că un mascat a tras cu arma spre el, cercetat de polițiști
Un bărbat din comuna prahoveană Ciorani, care ar fi înscenat faptul că o persoană mascată a tras cu arma spre el, este cercetat într-un dosar penal privind mai multe infracțiuni, între care inducerea în eroare a organelor judiciare. ''Activitățile de cercetare penală au fost demarate la data de 27 mai, în
Arad: Șeful AJVPS, vizat de cercetări după ce polițiștii au găsit în mașina în care se afla carne de vânat
Directorul Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AJVPS) Arad, Nicu Deme, este vizat de o anchetă după ce polițiștii au găsit într-o mașină în care se afla, oprită în trafic, carne provenită de la doi mistreți care ar fi fost vânați. ''Polițiștii orașului Chișineu-Criș au oprit pentru co
Prahova: Protest al grefierilor la Palatul de Justiție Ploiești
Zeci de grefieri protestează, miercuri, în fața Palatului de Justiție din Ploiești, față de noua lege a salarizării, cerând să fie remunerați proporțional cu volumul de muncă prestat. ''Am declanșat acest protest față de noua lege de salarizare, care urmează să ne aducă venituri mai mici decât în prezent și cu care n
Dâmbovița: Incendiu la locomotiva unui tren de marfă, în Găești
Pompierii au intervenit, miercuri, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la locomotiva unui tren de marfă, în localitatea Găești, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Dâmbovița. ''În jurul orei 10:51, am fost solicitați să intervenim în cazul unui incendiu produs la o locomotivă, în
VIDEO Arad: Peste 30 de persoane duse la audieri, într-un dosar de trafic de droguri și de minori
Peste 30 de persoane au fost duse la audieri de către anchetatori, miercuri, după 16 percheziții care au avut loc în județul Arad, într-un dosar de trafic de droguri și trafic de minori. Potrivit comunicatului de presă transmis de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Arad, polițiști și procurori DIICOT au făcut percheziții la 16
Psihologul Ion Duvac va fi audiat pentru hărțuirea sexuală a unor cliente (surse)
Psihologul Ion Duvac va fi audiat la Serviciul de Investigații Criminale Sector 5 într-un dosar penal care privește infracțiunile de folosire abuzivă a funcției în scop sexual, viol și agresiune sexuală, potrivit unor surse judiciare. Polițiștii Capitalei - Serviciul de Investigații Criminale Sector 5, sub supravegherea Parchetului
Prahova: O fată de 15 ani, înșelată prin metoda ''pomana''; prejudiciul este de circa 17.000 de lei
O adolescentă de 15 ani din comuna prahoveană Lipănești a fost înșelată prin metoda ''pomana'' de către o tânără de 24 de ani din județul Dâmbovița, prejudiciul cauzat fiind estimat la circa 17.000 de lei. ''Cercetările au fost demarate la data de 15 decembrie 2025, ca urmare a sesizării formulate de o
Tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl în centrul municipiului Piatra-Neamț - arestat preventiv
Tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl în centrul municipiului Piatra-Neamț a fost arestat preventiv, marți seara, de judecătorii Tribunalului Neamț. Suspectul, în vârstă de 22 de ani, este acuzat de omor calificat în forma violenței în familie, tulburarea ordinii și liniștii publice și portul sau f
Cazul șefului SMAp/ Miruță: E o situație neplăcută pentru Armată; vom avea o analiză împreună cu președintele
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a precizat, marți, că l-a informat pe președintele Nicușor Dan despre cazul șefului Statului Major al Apărării, Vlad Gheorghiță, cercetat de DNA într-un dosar în care este acuzat de complicitate la uzurparea funcției. ''Este o situație neplăcută pentru Armata Română. Vom a
Gorj: Tânără de 18 ani, agresată în casa părinților de 3 bărbați mascați care au dat buzna în toiul nopții
O tânără de 18 ani din comuna Jupânești a fost agresată fizic, în casa unde locuiește cu mama și fratele său, de trei bărbați mascați care au pătruns în toiul nopții în imobil prin forțarea ușii de acces, polițiștii identificându-i pe aceștia și fiind duși pentru audieri, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Gorj.











